5 znakov, da bo vaše razmerje zamrlo

02. junij 2022

5 znakov, da bo vaše razmerje zamrlo

02. junij 2022
Foto: Unsplash

Strokovnjakinja za duševno zdravje opisuje pet zgodnjih znakov, da se bo vaše razmerje končalo slej ko prej.

Če bi vedeli, da se bo vaš izlet na plažo končal s temnimi oblaki in dežjem, bi vseeno šli? Nihče ne pričakuje, da se bo popolnost končala slabim vremenom – sploh v ljubezni.

Ljubezenske zgodbe s slabim koncem so zasvojljive, za dokaz lahko vzamemo zgodbo Johnnyja Deppa in Amber Heard, katerih zgodbi sledimo vsi. Mnogi se ne zavedajo, da sta popoln primer tega, kaj se zgodi, če uživamo v toksični ljubezni predolgo.

“V svoji 27-letni karieri nisem videla ničesar, kar bi ljudi tako uničilo, kot ljubezen, ki postane grda,” razlaga terapevtka in strokovnjakinja za duševno zdravje, Shella Robinson-Kiss.

Terapevtka se spominja enega izmed svojih klientov, ki je sedem let po ločitvi o tej še vedno govoril, kot da je sveža. “Kljub temu je imel še vedno spomine na čustveno zlorabo, ki se je zgodila v razmerju in težave s spanjem,” razlaga terapevtka in dodaja, da je med njunimi seansami ugotovila, da so bili znaki za propad razmerja vidni že prej.

Foto: Unsplash

“Soočil se je s samim seboj in priznal, da obstajajo številni znaki, ki so že od začetka kazali na obsojeno razmerje. Spomnil se je: ‘Bila je grozno temperamentna in me je lahko več dni ignorirala, ne da bi se zdrznila. Trpel sem, ko sva se kregala,'” razlaga terapevtka.

Ob vprašanju, zakaj je vse to ignoriral, pravi terapevtka, da je bil odgovor na to zelo pogost in smiseln: “Imela je sladko plat in želel sem, da se stvari izidejo.”

Ljudje si zatiskajo oči

Želja po tem, da se razmerje kljub jasnim znakom, da stvari ne funkcionirajo, izide, mnoge ljudi prisili, da si zatiskajo oči pred težavami. S tem sami sebi preprečijo, da bi našli srečo. Strokovnjakinja Robinson-Kiss razlaga, da je svoje kliente naučila, da so pozorni na teh pet zgodnjih znakov:

  • Varanje zgodaj v razmerju. “Varanje, sploh v začetku razmerja, je velik znak, da človek nima samokontrole in ignorira meje svojega partnerja.” Če pogledate partnerju skozi prste, ko vas prevara, spodbujate to nespoštljivo vedenje.
  • Ne prevzamejo odgovornosti, ko so težave v razmerju. Vsak odnos naleti na težave. “Ko partner reče ali naredi nekaj, kar vas prizadene, je sposobnost reči ‘oprosti’, del zdravega in funkcionalnega razmerja,” razlaga Robinson-Kiss. Če vaš partner ni sposoben priznati krivde, vam s tem daje vedeti, da meni, da lahko v razmerju počne kar želi in meni, da se ni sposoben motiti. Ta dinamika v razmerju je čustveno škodljiva, saj vam preprečuje, da bi si med seboj zaupali.
Foto. Unsplash
  • Kruti prepiri, ki gredo pod pas. Besede lahko bolijo bolj kot fizični udarci. “Spomnim se klientke, ki je rekla, da ko se s partnerjem kregata, on začne omenjati njeno bolečo in grozno prihodnost, ter se iz nje šaliti. Kruti prepiri se zgodijo z namenom, da partnerja prizadenemo, kar privede do nevarnega odnosa, ki lahko oba zaznamuje dolgoročno.”
  • Zapusti vas v težkih časih. Čustvena varnost in prizemljenost v odnosu sta mogoča, ko imate občutek, da vam partner stoji ob strani. “Čustveno nedosegljivi ljudje v času stiske pogosto prepustijo partnerja samemu sebi, kot je izguba službe, smrt ljubljene osebe ali bolezen,” pravi Robinson-Kiss. Če se ti cikli zapuščanja nadaljujejo in ponavljajo, bodo začeli vaš odnos razjedati in povzročati zamere med vama.
  • Sovražnost v času težav. Predstavljajte si, da zapustite pozno nočno srečanje in odkrijete, da je vaš avto zakopan pod kupom snega. Seveda bi svojega partnerja poklicali s pričakovanjem, da vas bo podprl in rešil. Namesto tega vaša boljša polovica odgovori: “Trenutno sem sredi nečesa! Morda boš potreboval malce več časa, ampak poskusi se rešiti sam!” Uspešna in zadovoljiva partnerstva temeljijo na podpori in vzajemni pomoči. “Če se vaš partner odzove sebično, kadar ste v zagati, vas bo to sčasoma odtujilo.”

Če ste se znašli v razmerju z nekom, ki izkazuje navedene vzorce obnašanja, je morda čas, da razmislite, če je to razmerje, v katerem si želite biti.

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close