Praznovanje rojstnega dne
10 letniki so že kar veliki, tako da bi po moje bilo najbolj prijazno do njih, da se starši držite malo nazaj. Pripravite kakšne družabne igrice – twister, pojdite se tekmovanje v karaokah, ugibajte po pantomimi …
Prilagam članek o igrah na vrtu (to je sicer malce neaktualno zdaj), ampak morda pa vseeno najdete kaj zase.
Rubrika: Zabava na prostem
Dolgčas prepovedan – Družabne igre na vrtu
Vse je dogovorjeno – imeli bomo piknik za rojstni dan ali prvi pomladni dan ali družinsko srečanje … Vemo, kje se bomo sestali, kdo bo prišel, kaj bomo jedli. Potem pa nas prešine – kaj bomo pa počeli? Lahko si omislimo zabavo, ki bo vse prisotne povezala med seboj in na kateri nikomur ne bo niti za hip dolgčas!
Srečanja ob sproščenem klepetu in igri lahko velikokrat pripomorejo k boljšim medsebojnim odnosom tudi znotraj družine. Zakaj jih ne bi načrtovali nekoliko drugače?
Presenetimo svoje prijatelje
Namesto da naslednjič v eni sapi povemo najnovejše novice iz službe, izklepetamo vse, kar smo slišali v zadnjih dneh, nazadnje pa se lotimo še politike, raje privlecimo iz žepa čokolado, zavito v darilni papir, na katerem je nalepljen listek z napisom, npr: »Trikrat teci okrog hiše.«
Vendar ima čokolada še nekaj ovojev in na vsakem je listek z novo nalogo. Čim debelejša je torej čokolada, več je nalog in več zabave. Darilce damo nekomu, za katerega vemo, da bo najbolj pripravljen na sodelovanje, ta pa mora nalogo izpolniti in podariti zavojček naslednjemu. Zadnji bo seveda deležen sladkega zalogajčka. A še preden bo slaščica do konca razdeljena, lahko predlagamo nov izziv.
»Kaj pa, če bi nekaj začarali?«
Nekaj preprostih trikov se lahko naučimo iz različnih priročnikov in navodil v čarovniških kompletih, doma malce vadimo (za sprostitev seveda) in učinki so lahko prav neverjetni. Otroci bodo strmeli, kot da ste padli z neba in se pričarali tudi sami.
Če pa spregledajo trik, se seveda ne jezite in ne obupajte.
Igre na zalogo
Piknik je lahko zabaven sam po sebi. Se pa gotovo lahko zgodi, da postane udeležencem v nekem trenutku majčkeno dolgčas. Zato je dobro, da imamo na zalogi nekaj predlogov za igre. Če je večina pripravljena sodelovati in v dogajanje pritegnemo tudi otroke (kar zagotovo ne bo težko), se lahko igramo celo popoldne.
Skriti vodja: Igralci sedejo v krog, enega izmed sodelujočih pa pošljemo stran – na tako veliko razdaljo, da našega pogovora ne bo slišal. Nato se dogovorimo, kdo bo vodja. Njegova naloga je, da si izmišljuje različne gibe, vsi ostali pa ga morajo oponašati, kolikor hitro je mogoče (ploskanje z rokami, poskakovanje, zavijanje z očmi, praskanje …). Ko se vrne izbrani igralec, mora ugotoviti, kdo je vodja skupine, ki se tako čudno obnaša. Na voljo ima lahko tri poskuse. Če najde pravega vodjo, se zamenjata, sicer pa mora ponovno iz sobe in skupina izbere novega vodjo.
Zakladi iz mamine omare: Vedno so zabavne tudi najrazličnejše modne revije na različne teme (staromodna, šaljiva, skrivnostna). Na skrivnostni modni reviji se eden izmed sodelujočih sprehodi po »modni pisti«, ki jo uredimo denimo na terasi ali vrtni potki. Vsi si ga morajo dobro ogledati. Po nekaj minutah maneken zapusti »pisto« in na hitro zamenja ali doda kos oblačila (klobuk, nogavice, pulover, verižico itd.). Ko se vrne, se ponovno sprehodi pred ostalimi, ti pa morajo ugotoviti, kaj ima oblečenega na novo. Kdor prvi odkrije spremembo, je lahko naslednji maneken.
Ali imaš rad prijatelje: Zelo prijetne so tudi različne igrice, kjer si izkažemo prijaznost, pozornost in se tudi bolje spoznamo med seboj. Sedimo v krogu. Nekdo, ki je na sredini, si izbere enega od sodelujočih, ga nagovori z imenom in ga vpraša: »Ali imaš rad prijatelje?«
Vprašani seveda odgovori, da jih ima rad. »Kakšne pa?« nadaljuje spraševalec. »Takšne, ki …« reče vprašani in pove neko lastnost, denimo take, ki se radi smejijo, ali take, ki imajo na sebi kaj modrega …
Izmišljevanje teh lastnosti ponuja neizčrpne možnosti in zabavo. Tisti, ki imajo to lastnost, morajo nato zamenjati stol, ostali obsedijo. Tisti, ki ostane brez stola, naslednji sprašuje. Ideje za podobne igrice lahko najdemo v knjigah, v otroških revijah ali pa si jih izmislimo sami, velikokrat so pri izmišljanju iger zelo izvirni tudi otroci, zato jim prisluhnimo.
Osvežujoča kopel: Med dva stola napnemo odejo, na vsakem stolu nekdo sedi, spodaj pa je škaf z vodo. Nato pa nekoga povabimo, naj prisede. Ko sede na odejo, ta dva na stolih vstaneta, tisti v sredini pa je deležen hladne kopeli. Poleti mu bo še prav prišla!
Plavajoča jabolka: V velik škaf natočimo vodo, vanj pa damo nekaj jabolk. Ta bodo plavala na vodi, naloga vsakega tekmovalca pa je, da jih brez pomoči rok vzame iz vode. Kako? Z usti, seveda! To bo smeha in mokrih las. Tekmovalcu lahko merimo čas, ki ga porabi, da ulovi eno jabolko, lahko pa pripravimo dva škafa in organiziramo čisto pravo tekmo – kdo bo prvi ujel jabolko?
Morda nas bodo prijatelji prvič, ko si bomo omislili naše srečanje malce drugače, debelo gledali. Zagotovo pa bodo naša srečanja postala bolj zanimiva in verjetno zato tudi pogostejša.
(Skoraj) nujni pripomočki za zabavo na prostem:
– vodne pištolice (naj priznajo ali ne, tudi starejši se radi igrajo z njimi);
– baloni, ki jih napolnimo z vodo in se z njimi žogamo; komur poči v rokah, bo moker do kože;
– bazenček;
– če zgornjega nimate, imate pa na vrtu vodno pipo, si omislite brizgalnico za zalivanje trave, ki jo sila vode premika, tako da škropi naokoli;
– velike pole papirja in prstne barve (zakaj ne bi tudi ustvarjali?).