58 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} nezadovoljnih s protikriznimi ukrepi vlade
Če bi bile volitve v nedeljo, bi 25 odstotkov vprašanih volilo SD, SDS 17 odstotkov, šest odstotkov SNS, pet Zares, DeSUS pa štirje, je pokazala javnomnenjska raziskava Politbarometer. Dve tretjini, 58 odstotkov vprašanih, ukrepe vlade za premagovanje krize ocenjuje kot nezadostne. Podpora vladi se je sicer nekoliko povečala, na 55 odstotkov.
Po anketi, ki jo je opravil Center za raziskovanje javnega mnenja pri Fakulteti za družbene vede, bi LDS in SLS volilo po dva odstotka vprašanih, NSi en odstotek, Lipo pa manj kot odstotek.
V primerjavi s prejšnjim merjenjem je največ izgubila Zares, in sicer štiri odstotke. Po en odstotek sta izgubili SD in SLS, medtem ko je SNS en odstotek pridobila. Ostale stranke so ostale pri približno enaki podpori.
78 odstotkov vprašanih meni, da je kriza že dosegla Slovenijo, čeprav je zadovoljstvo z materialnimi dobrinami ostalo na približno enaki ravni kot prej in znaša 55 odstotkov. 61 odstotkov vprašanih ni zadovoljnih z demokracijo.
Po anketi je finančno-gospodarska kriza anketirane najbolj prizadela pri dohodku, saj 39 odstotkov vprašanih pravi, da se jim je dohodek v zadnjem času zmanjšal. 37 odstotkov vprašanih je zaznalo padec vrednosti njihovih nepremičnin, 32 odstotkov pa zmanjšanje vrednosti njihovih delnic. Slaba tretjina (30 odstotkov) je prepričana, da je zaradi krize ogroženo njihovo delovno mesto, medtem ko jih 15 odstotkov pravi, da je zaradi krize izgubilo službo. 16 odstotkom se je tudi skrajšal delovnik.
Kljub krizi in nezadovoljstvu večine z ukrepi vlade za premagovanje krize pa po besedah predstojnika centra Nika Toša vlada ne izgublja podpore, pač pa se ji je ta glede na merjenje iz decembra lani celo nekoliko povišala. Z njenim delom je namreč zadovoljnih 55 odstotkov vprašanih, medtem ko jih je bilo decembra zadovoljnih štiri odstotke manj.
Kljub temu pa je podpora Pahorjevi vladi po nekaj več kot sto dneh vladanja nižja, kot je podpora, ki jo je imela po tem obdobju Janševa vlada, pri čemer pa Toš dodaja, da obdobji zaradi bistveno spremenjenih razmer nista povsem primerljivi.
Med institucijami in posamezniki javnost najbolje ocenjuje delo predsednika države. Sledijo mu predsednik vlade, generalna državna tožilka Barbara Brezigar in predsednik državnega zbora.
V anketi so anketiranim postavili še nekaj aktualnih vprašanj. 57 odstotkov jih meni, da je vlada dolžna spoštovati odločbo ustavnega sodišča glede izbrisanih. 71 odstotkov podpira postavitev skupnega spomenika žrtvam druge svetovne vojne, ki ga je že pred dvema desetletjema predlagala Spomenka Hribar. 78 odstotkov pa jih ne podpira zahteve SDS, naj se spomenike Tita umakne v muzeje, ulice in trge z njegovim imenom pa preimenuje.
53 odstotkov vprašanih tudi meni, da ni primerno, da vlada v času zaostrenih gospodarskih razmer financira projekt univerzijade, pri čemer projekt najbolj podpirajo Štajerci.
Anketa je bila opravljena med 16. in 18. marcem, v njej pa je sodelovalo 912 anketirancev.
Toš je sicer ob današnji predstavitvi ankete povedal, da ima Politbarometer enak status, kot ga je imel decembra lani, to pomeni, da so ga na centru opravili na lastne stroške. So pa se, kot je povedal, prijavili na razpis za opravljanje javnomnenjskih raziskav, zato bi se lahko po njegovem ta status kmalu spremenil.