Najdi forum

Splash Forum Politični čvek Ljubljana poimenovala ulico po diktatorju

Ljubljana poimenovala ulico po diktatorju

Normalen človek tega ne more verjeti: po tem, ko so razkrili pošastne razsežnosti Titovega režima, je ljubljanski mestni svet ob obstrukciji svetnikov SDS s 24 glasovi za in štirimi proti podprl predlog o poimenovanju vzhodne mestne vpadnice po Josipu Brozu Titu.

Štajerska vpadnica v Ljubljano se bo imenovala Titova cesta. Potekala bo od krožišča pri Plečnikovih Žalah po trasi novo načrtovane severne vpadnice preko tomačevskega krožišča do križišča z Zasavsko in Dunajsko cesto v Črnučah. Predlog za poimenovanje ceste po pokojnem jugoslovanskem predsedniku Titu je komisija za poimenovanje naselij in ulic sprejela soglasno, je povedal predsednik komisije Peter Božič (Lista Zorana Jankovića). Pomisleke je po njegovih besedah izrazil le podpredsednik komisije Janez Moškrič (SDS), ki pa se je glasovanja vzdržal. Vodja svetniške skupine SDS Dimitrij Kovačič je v razpravi pred napovedjo obstrukcije dejal, da gre za vsiljevanje Titove ceste nekomu, ki tega ne želi oz. ki mu s tem povzročajo bolečino. “Svojcem žrtev povojnih pobojev se v Ljubljani vsiljuje poimenovanje po človeku, ki je odgovoren za te poboje,” je poudaril. Po Kovačičevih besedah bodo s tem sklepom zelo hudo prizadeli svojce žrtev pobojev. Predlog je izrazito ideološka in politična tema, je dejal Kovačič. Ignac Polajnar (NSi) je kot temeljno vprašanje izpostavil, “zakaj tak predlog v tem času, ko v Sloveniji odkrivamo posledice povojnih množičnih pobojev”. Po njegovih besedah ni spodobno, da v enem zamahu poimenujejo ulico po Titu. To ni politično modro, je prepričan Polajnar, ki je ocenil, da gre za obujanje izgubljenih iluzij. “Kriza ni le gospodarska, ampak tudi moralna in politična in tako je ne bomo rešili,” je dejal Polajnar, ki s ne želi, da bi bil to začetek novega ideološkega in političnega boja.

Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) je predlagal, da se po Titu poimenuje del Tivolske ceste od Gosposvetske do Slovenske ceste. Nasprotovanje predlogu pa je iz vrst svetnikov Liste Zorana Jankovića izrazil le Bogomir Gorenšek. Kot je dejal, ni potrebe ponovno razburjati ljudi. Božič je v razpravi povedal, da so bili na tehtnici na eni strani izročilo, zgodovina in identiteta, na drugi strani pa “politični vrišč” in pri njem je prevladalo prvo. Za poimenovanje ceste po Titu se je zavzel tudi svetnik DeSUS Aleš Kardelj, ki je kot primer navedel, da imajo vse bivše jugoslovanske republike ulice in trge, poimenovane po Titu. Kot je dejal, se ob ukinitvi imena Titova cesta leta 1991 niso vprašali, komu so s tem povzročili bolečino. Metka Tekavčč (SD) je napovedala podporo osnutku odloka, ki med drugim predvideva ime Titova cesta. Kot je dejala, je bila leta 1991 ob ukinitvi imena deležna žalitev in podtikanj. Po njenih besedah je bila napaka narejen takrat in ne danes.

Franc Slak (NSi) pa županu zameri, ker bodo s poimenovanjem ceste po Titu povzročili bolečino. Ljudje so se po njegovih besedah spet začeli ločevati. “Neodgovorna je taka diskusija v času gospodarske krize,” je dejal Slak. Predstavniki Mlade Slovenije (MSi), podmladka NSi, so županu Zoranu Jankoviću pred sejo predali 5094 podpisov proti poimenovanju ulice po Titu in zahtevali umik točke s seje mestnega sveta. Mladi forum SD pa je županu predal Titovo sliko in izrazil podporo poimenovanju ulice po Titu. Župan je pred sejo dejal, da se bodo o poimenovanju odločili mestni svetniki na seji. “Sam pa podpiram, da se v Ljubljano vrne Titova ulica,” je dodal.

V Ljubljani je že bila Titova cesta, 8. oktobra 1991 pa so del te ceste preimenovali v Slovensko, del pa v Dunajsko cesto. Tako je ostalo do današnjih dni, ko komisija za poimenovanje naselij in ulic mestnemu svetu predlaga ponovno poimenovanje po pokojnemu predsedniku SFRJ. “Zgodovinske resnice so napisane v različnih zgodbah, vendar pa se zgodovinskega imena in poimenovanja po taki osebnosti ne bi smeli izogibati,” piše v gradivu. Osnutek odloka o določitvi imen in potekov ulic na območju Mestne občine Ljubljana (MOL), ki ga je mestni svet sprejel na današnji seji, prinaša preimenovanje dela Tivolske ceste v Bleiweisovo cesto, preimenovanje dela Štajerske in novega dela mestne cestne vpadnice v Titovo cesto, preimenovanje Industrijske ceste in določitev poteka ulice v Ambrožič Novljanovo ulico ter določitev nove ulice, imenovane Zdravstvena pot. Mestni svet je soglasno sprejel osnutek odloka o določitvi imen in potekov ulic na območju MOL v nakupovalnem središču BTC City.

Nova imena ulic so Ameriška, Francoska, Italijanska, Hrvaška, Moskovska in Španska ulica, nova imena trgov pa sta Latinski trg in Aleja mladih. Svetniki so s 23 glasovi za in šestimi proti sprejeli sklep o prenehanju javnega zavoda in začetku postopka za likvidacijo javnega zavoda Agencije za šport Ljubljana. Nekatere dejavnosti agencije (športno rekreativni programi in del šolskih športnih tekmovanj) so z razpisom za izbor in sofinanciranje izvajalcev letnega programa športa v MOL v letu 2009 že prenesli na športna društva in njihove zveze. Drugi del dejavnosti (šolska športna tekmovanja, počitniški programi) pa bodo na športna društva in njihove zveze z razpisom prenesli z novim šolskim letom. Svetniki niso dali soglasij k dodelitvi redne delovne uspešnosti za leto 2008 v višini osnovne plače za december 2007 za vodstvo Zdravstvenega doma Ljubljana. STA, L.K.

New Report

Close