Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Je to preveč za maturantsko darilo?

Je to preveč za maturantsko darilo?

Sine je opravil maturo kot zlati maturant. Vesela, do neba, ampak nekako je na tem delal štiri leta in ni bilo presenečenje. Zdi se mi, da je prav, da sta angažiranost in trud nagrajena. Poslušam druge starše kaj bodo ali pa že so, dali otrokom za darilo za uspešen zaključek srednje šole. Vse živo, od nič pa do potovanj. Naš je na ob podelitvi dobil sliko, tako, ki bo večen spomin na njegove srednješolske čase, za nagrado bi mu pa kupili avto. Izpit že ima. Sestra pravi, da je to preveč razkošno in drago darilo, jaz pa pravim, komu bom, če ne svojemu otroku. Finančno nam nič ne manjka in si nov avto srednjega razreda lahko privoščimo.

 

Za zlato maturo samo zlati avto, kakšen srednji razred.

Tako ja. Za diplomo pa je treba obvezno novo hišo kupit.

Ko bo dobil prvo službo bo pa že treba kako vilo recimo na Kanarskih nabavit.

Ne vidim razloga zakaj mi ne bi kupili avta. Očitno je fant odgovoren, izpit ima, naj bo ta avto tudi simboličnega pomena, pot v samostojnost.

S preseravanjem lahko iz sina narediš večnega gimnazijskega maturanta. Pa zlatega gor – zlatega dol.

Večjo korist bi mu naredila da bi ga poslala na neko počitniško delo.

Mi smo našemu tudi avto kupili, sicer rabljenega, saj se je vpisal na faks v drugem mestu. Sam si ga trenutno nima s čim kupit. Če zračunam koliko bi nas prišlo njegovo bivanje v kraju študija, je avto šala mala.

Pa kaj ste vsi poblazneli. Kakšen avto za darilo ob opravljeni maturi. To se od dijaka pričakuje. Če je vse letnike zdelal je matura samo še pika na i. Šola je dijakova skrb in obveznost. Večina njih je ob zaključki srednje šole polnoletnih in se morajo zavedati za kaj se trudijo. Bolani starši!

Jaz pa predlagam raje nekaj kar mu bo tud v spomin. Recimo kako zlato verizico/zapestnico.. Al pa mu primaknete recimo 1000 eur za avto. Ne pa cel avto.. Ker se meni zdi malo tu mac.. Pa tudi mladi so velikokrat neodgovorni vozniki, bog ne daj da se mu kaj zgodi, pa sj boste očital.. Al mu pa placate kako potovanje v kako drzavo ki jo zeli obiskat

Čestitke res.

Ne niti pod razno.

Lahko primaknete h kupcku, kupiti pa nikakor ne.

Bo bolj varno vozil, če ga bo s svojim garanjem kupil.

Saj zlati maturant dela in skrbi za svoje vsakdanje potrebe.

Saj se ne motim?

 

 

Nisem vedel, da se zdaj dobi darila že ob maturi. Jaz nisem dobil nič in tudi nisem nič pričakoval. Mi pa je bilo všeč, da se starši nikoli niso vtikal v moje šolanje, to je bila popolnoma moja zadeva.

Jaz sem tudi dobila avto za darilo ob maturi. Rabljen. Ker sem šla študirat v drug kraj. 25 let nazaj. Pa nisem nič razvajena in ne vem kaj še ti bodo tukaj nametali. Študij končala v roku. Se zaposlila in odselila na svoje (v najem), čez 5 let z partnerjem kupila prvo stanovanje…..

Otrok se ne razvadi s tem da se jim avto kupi. Ali pa stanovanje. Ali pa karkoli že. Otroke se razvadi s tem da jih naučiš da jim vse kar pripada samo zato ker so. To pa velikokrat delajo ljudje, ki si niti ne morejo privoščiti avta ali pa kar koli že. Nima veze z denarjem. Poznam več razvajenih ljudi, ki niso ravno pri denarju kot pa obratno.

Vsak pozna svojega otroka in presodi, kaj mu tako darilo pomeni in kako bo sprejel to. Jaz bi ga svojemu sigurno.

Odgovor na objavo uporabnika
seveda310, 14.07.2021 ob 09:33

Jaz sem tudi dobila avto za darilo ob maturi. Rabljen. Ker sem šla študirat v drug kraj. 25 let nazaj. Pa nisem nič razvajena in ne vem kaj še ti bodo tukaj nametali. Študij končala v roku. Se zaposlila in odselila na svoje (v najem), čez 5 let z partnerjem kupila prvo stanovanje…..

Otrok se ne razvadi s tem da se jim avto kupi. Ali pa stanovanje. Ali pa karkoli že. Otroke se razvadi s tem da jih naučiš da jim vse kar pripada samo zato ker so. To pa velikokrat delajo ljudje, ki si niti ne morejo privoščiti avta ali pa kar koli že. Nima veze z denarjem. Poznam več razvajenih ljudi, ki niso ravno pri denarju kot pa obratno.

Si pa ena redkih, ki je v petih letih po diplomi tako fino zaslužila, da je lahko stanovanje kupila. Ali pa mogoče malo nalagaš?

Da ni bilo tako kot z avtom? Ta prvo avto, potem pa še stanovanje?

Drugače pa nam povej recept kako lahko po petih letih po diplomi kupiš stanovanje. Mislim, da je tule ogromno ljudi, ki jih zanima tak recept.

MOjemu sem podaril pocitnicev v ZDA. 2 meseca, 8.000 Evrov.

No, meni se ne zdi preveč. Tako, kot si rekla, komu pa, če ne svojem otroku. Bi se mi pa zdelo preveč, če bi bil avto višjega razreda, tak bolj za frajerja pičit. En avtek srednjega razreda, kot vstop v odraslost, pa res ni nič takega.  Mislim, da mu je to dober dokaz, da, če se trudiš z tem tudi nekaj dobiš. Sicer pa ga sama poznaš v smislu odgovornosti.

Men so starši po maturi krepko doplačali (beri podvojili) vsoto, ki sem jo imela našparano za potepanje po Evropi.

Se mi je zdelo ful fino. Če zdaj prevedem tisti denar takrat v današnje čase, bi verjetno komot dobila en rabljen avtoček zanj. Stvar želja in prioritet.

Kolk pa je še takih prilik v življenju, da dobiš “malo več” –  matura, diploma, pol je pa že Abraham, pa konc. Dejmo si mal privoščit ljudje, s sabo ne bo nihče nič nesel.

Odgovor na objavo uporabnika
ena redkih, 14.07.2021 ob 10:13

Si pa ena redkih, ki je v petih letih po diplomi tako fino zaslužila, da je lahko stanovanje kupila. Ali pa mogoče malo nalagaš?

Da ni bilo tako kot z avtom? Ta prvo avto, potem pa še stanovanje?

Drugače pa nam povej recept kako lahko po petih letih po diplomi kupiš stanovanje. Mislim, da je tule ogromno ljudi, ki jih zanima tak recept.

Pa kupila sva ga skupaj s partnerjem. Živela sva v najemu z eno plačo po študiju, ena je šla skoraj cela v varčevanje za stanovanje. Imela sva za polog, ostalo kredit. Recept je dokaj preprost če sta dva zaposlena, če bi samo 500 dajala od ene plače na stran imaš za polog za manjše stanovanje. Jasno če nista na minimalcu. Pa če se znaš nazaj držat in živeti še vedno kot študent da lahko privarčuješ. Če živiš doma je pa sploh simpl dajat več kot pol plače na stran. Sva pa oba delala že med študijem in se po diplomi zaposlila redno tam kjer sva delala kot študenta. On eno leto pred mano. Ampak saj nisi hotela tega slišati ne? Ker ni zabavno. Živeti kot študent par let da nabereš za polog. Je bolj zabavno javkati kako vsi vse dobijo. Evo ti izračuna….dva z jurja plače (kar je slaba plača trenutno za novo zaposlene študirane če sklepam tu kjer jaz delam, kjer je začetna plača cca 1500 neto, ampak ok vzamem 1000). Torej 2k na mesec, od tega (če si v lj.) cca 400 za najem garsonjerce, 200 za stroške, 100 prevoz, 300 hrana, recimo 100 oblačila na mesec ipd. + 100 kkšn kino, kava zunaj ipd., pa še kkšne 100 na stran za registracije ipd., regres recimo da gre za dopust) in imaš 700e na strani vsak mesec, 8.400 letno, 42k v petih letih. To je pa že fleten polog za stanovanje.

Če to ni provokacija – ne ga srat.

Kak avto, no? In to za maturo. Lepo, da je fant priden, da je z delom prišel do lepega rezultata. Pa mu menda ne boste zdaj tega vsega pokvarili z enim avtom. Naj uživa v sadovih svojega dela, vpisal se bo lahko na faks po želji in imel motivacijo za naprej. Naj malo špara in si kaj kupi iz svojega “pujska” – to je bistveno večje zadovoljstvo, kot če ti vse ta stari financirajo.

Jaz bi mu primaknila kvečjemu 200 eur za šotorjenje s prijatelji. Še bolje pa bi bilo, če bi kak mesec počitnic namenil recimo prostovoljnemu delo. Da vidi še drugo realnost sveta – tistih, ki morda niso imeli takih možnosti kot on (od prirojene inteligence do vseh dobrih pogojev doma). Tako si bo razvil občutek za empatijo, pomoč drugim in bo svoje talente, pa naj jih usmeri kamorkoli že, lahko še boljše razvijal.

Avto… eni pa ste res za hece.

 

Odgovor na objavo uporabnika
hitri test, 14.07.2021 ob 10:45

Če to ni provokacija – ne ga srat.

Kak avto, no? In to za maturo. Lepo, da je fant priden, da je z delom prišel do lepega rezultata. Pa mu menda ne boste zdaj tega vsega pokvarili z enim avtom. Naj uživa v sadovih svojega dela, vpisal se bo lahko na faks po želji in imel motivacijo za naprej. Naj malo špara in si kaj kupi iz svojega “pujska” – to je bistveno večje zadovoljstvo, kot če ti vse ta stari financirajo.

Jaz bi mu primaknila kvečjemu 200 eur za šotorjenje s prijatelji. Še bolje pa bi bilo, če bi kak mesec počitnic namenil recimo prostovoljnemu delo. Da vidi še drugo realnost sveta – tistih, ki morda niso imeli takih možnosti kot on (od prirojene inteligence do vseh dobrih pogojev doma). Tako si bo razvil občutek za empatijo, pomoč drugim in bo svoje talente, pa naj jih usmeri kamorkoli že, lahko še boljše razvijal.

Avto… eni pa ste res za hece.

 

To zato,ker TI nimas in si REVNA!

Res ne razumem ljudi, ki hočejo zdaj linčat avtorico, ki bi sinu kupila avto. Kot da bi bila prva v življenju. Veliko staršev kupi avto svojemu otroku, pa ne samo za darilo. Zdaj pa vsi tu omedlevate, da je to preveč in ulala in razvajen in ne vem kaj še vse. Res pa je, da bo en starš dal za avto 500 evrov, drugi 3 jurje, nekdo z več dohodki pa bo morda kupil novega.  Avtorici. Če imaš, daj. Tako kot si rekla, komu pa boš dala, če ne lastnim otrokom.

Jaz bom otroku kupila avto. Ne za maturo, ampak ko naredi izpit. Zakaj?

Ker ne prenesem teh zmahanih jajc, ki jih vozijo mladi! Mladi vozniki začetniki vozijo najstarejša in komaj spravna vozila. Zatobom svojim otrokom jaz kupila prvi avto, prva oblačila za razgovore in vse kar potrebujeta za začeek svoje poti.

Pa naj si okoli mislijo kar hočejo.

Tudi prvih par najemnin in položnic če se odselita jima mislim plačati, pa nisem neka bogatašinja, ampak zanju in za lazji začetek njune poti bom naredila vse. Bosta pa jasno obveščena da sta potem sama zase in bosta morala delati in biti v življenju preudarna.

Fant se je potrudil, postal zlati maturant kar tudi nekaj pomeni tako da si zasluži primerno darilo, kar je tudi avto če si ga starši lahko privoščijo. Sploh ne poslušajte teh norcev k bi otroka se delat poslali po koncani srednji. In pa se to- vsi tisti ki niste dobili avta za darilo nehajte bit ljubosumne picke pa pametovat samo zato ker ste sami bili prikrajšani za take stvari

Ja, prav je tako…In dokler ni ošaben in je hvaležen za stvari in se trudi ga je potrebno nagraditi. Seveda pa vsak po svojih zmožnostih.

ČESTITKE SINU IN VAM PRI VZGOJI!

Podpiram idejo in darilo.Se strinjam. Za svojega otroka VSE kolikor lahko in vse najboljše. Eni ste pa res nevoščljivi. Če si lahko to privoščijo, zakaj pa ne. Če je bil do sedaj ok v šoli, zakaj ne bi še v naprej. Kot je nekdo zapisal… zakaj bi stare in nevarne avte vozili. Naj se malo afna, zato imamo otroke. Jaz nisem v mladosti imela te možnosti in moj dobi skoraj vse, kar lahko financiram; mi pa vrača s hvaležnostjo in spoštovanjem.  Moj si je želel AudijaA4  in ga tudi dobil (novega). Pa za 3 leta mu plačujem registracijo in servise. Potem bo moral (???) sam;  recimo, da je tak dogovor (ki ga bom z lahkoto prekršila). Srečno avtorica!

 

Otrok je vas, vi ga najbolje poznate kaksna oseba je, ce vi menite da si avto zasluzi, imate moznost in mu zelite to kupiti, naj vas ne zanima kaj si misli micka iz ljubljane, ker je to izkljucno vasa odlocitev.

Cestitke sinu za zlato maturo in veliko uspehov se naprej!

New Report

Close