Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek S kontracepcijo do redne službe

S kontracepcijo do redne službe

Sem v poznih 20ih let, na začetku nove veze in brez otrok. Po 5 letih honorarnih in volenterskih služb, nešteto poslanih prošnjah, se mi je končno nasmehnila sreča. Prišla sem do čisto pravega razgovora za službo in bila povabljena v ožji krog kandidatov. Včeraj sem imela individualni razgovor.
Veselje žal ni trajalo dolgo, saj je razgovor zašel v zelo osebne vode, tema otroci. Vem, da na taka in podobna vprašanja ni potrebno odgovoriti, lahko celo prijaviš kršitev, se zavedam, a kaj, ko se potem razgovor prav hitro zaključi, o morebitni službi pa lahko le še sanjaš.
Razgovor in moje reference so očitno prepričali kadrovnika in direktorja, saj sem bila vabljena na podpis pogodbe, a ta me je pustila odprtih ust in brez besed. V eni od točk je klavzula s katero bi se obvezala, da v roku treh let ne bom zanosila. Delovno mesto je zahtevno, potrebna so specifična znanja, uvajanje z mentorjem je dolgo, vseskozi pa se je potrebno tudi dodatno izobraževati, vložek delodajalca je velik. Po eni strani razumem delodajalca.
Čez vikend imam čas za razmislek. Res je to moja sanjska služba, a vseeno, nekega dne si želim otrok. Na kocki je veliko! Mogoče bo kdo rekel, da kompliciram, da tri leta ni dolga doba, ampak če pomislim, da bom takrat že čez 30 in res želim otrok, potem se taki pogodbi obvezati tudi ni hec.
Naj podpišem in začnem z jemanjem kontracepcijskih tabletk, riskiram ali pa strgam pogodbo in molim, da se mi še enkrat v življenju nasmehne taka sreča?

Imaš črno na belem v pogodbi, da ne smeš imet otrok?

Podpišeš in če v roku 3eh let se ti slučajno vseeno zgodi, da zanosiš in te odpustijo jih tožiš žive mrtve.

Odgovor na objavo uporabnika
moje menje, 15.10.2021 ob 13:11

Imaš črno na belem v pogodbi, da ne smeš imet otrok?

Podpišeš in če v roku 3eh let se ti slučajno vseeno zgodi, da zanosiš in te odpustijo jih tožiš žive mrtve.

Klavzula v pogodbi je nezakonita in kot taka tudi neveljavna.

Če te tožijo, bodo izgubili.

 

Je pa dejstvo, da se je po taki tožbi težko vrniti nazaj k istemu delodajalcu.

Vedno sem za fer play in tudi v tvojem primeru bi tako reagirala.

Prvo, bi jim povedala, da so take klavzule nezakonite.

Drugo, kdaj bom imela otroka, ni samo odvisno od moje zelje, ampak tudi od raznih okoliscin in matere narave.

Tretje, realno, to je tvoja prva resna sluzb, torej ti je v ineteresu, da delas, se ucis, napredujes in naredis nekaj zase in za firmo in verjetno res nimas namena zanosit ze jutri. Tudi to bi jim povedala.

In na koncu bi dodala, da sem za ciste racune, ciste karte, vedo kaj nudim, vedo kaj bodo dobili, naj vzamejo ali pustijo.

 

Sama s temi odprtimi kartami vedno dalec pridem.

Odgovor na objavo uporabnika
fer play, 15.10.2021 ob 13:31

Vedno sem za fer play in tudi v tvojem primeru bi tako reagirala.

Prvo, bi jim povedala, da so take klavzule nezakonite.

Drugo, kdaj bom imela otroka, ni samo odvisno od moje zelje, ampak tudi od raznih okoliscin in matere narave.

Tretje, realno, to je tvoja prva resna sluzb, torej ti je v ineteresu, da delas, se ucis, napredujes in naredis nekaj zase in za firmo in verjetno res nimas namena zanosit ze jutri. Tudi to bi jim povedala.

In na koncu bi dodala, da sem za ciste racune, ciste karte, vedo kaj nudim, vedo kaj bodo dobili, naj vzamejo ali pustijo.

 

Sama s temi odprtimi kartami vedno dalec pridem.

tudi jaz mislim, da jim moraš sporočiti, da si sicer predan tip karakterja, da pa je takšna klavzula nezakonita ter da zato prosiš, če jo lahko umaknejo iz dokumenta. Da to niti nima toliko veze  z morebitno nosečnostjo, saj je ne planiraš v tako kratkem času, ampak je s to klavzulo pogodba kot taka nična.

Odgovor na objavo uporabnika
Razdvojena, 15.10.2021 ob 12:53

Sem v poznih 20ih let, na začetku nove veze in brez otrok. Po 5 letih honorarnih in volenterskih služb, nešteto poslanih prošnjah, se mi je končno nasmehnila sreča. Prišla sem do čisto pravega razgovora za službo in bila povabljena v ožji krog kandidatov. Včeraj sem imela individualni razgovor.
Veselje žal ni trajalo dolgo, saj je razgovor zašel v zelo osebne vode, tema otroci. Vem, da na taka in podobna vprašanja ni potrebno odgovoriti, lahko celo prijaviš kršitev, se zavedam, a kaj, ko se potem razgovor prav hitro zaključi, o morebitni službi pa lahko le še sanjaš.
Razgovor in moje reference so očitno prepričali kadrovnika in direktorja, saj sem bila vabljena na podpis pogodbe, a ta me je pustila odprtih ust in brez besed. V eni od točk je klavzula s katero bi se obvezala, da v roku treh let ne bom zanosila. Delovno mesto je zahtevno, potrebna so specifična znanja, uvajanje z mentorjem je dolgo, vseskozi pa se je potrebno tudi dodatno izobraževati, vložek delodajalca je velik. Po eni strani razumem delodajalca.
Čez vikend imam čas za razmislek. Res je to moja sanjska služba, a vseeno, nekega dne si želim otrok. Na kocki je veliko! Mogoče bo kdo rekel, da kompliciram, da tri leta ni dolga doba, ampak če pomislim, da bom takrat že čez 30 in res želim otrok, potem se taki pogodbi obvezati tudi ni hec.
Naj podpišem in začnem z jemanjem kontracepcijskih tabletk, riskiram ali pa strgam pogodbo in molim, da se mi še enkrat v življenju nasmehne taka sreča?

Sliši se grozno, ampak ali si nameravla imeti otroka jutri – če je tako sanjska služba, že takoj za 3leta in ne 3mesece… Realno dve leti in par mesecev ne zanosiš, poznalo se ti bo na porodniški.

Pač če že zdaj nisi na tabletkah, potem verjetno nimaš tako resnega partnerja, z “novim” tudi ne zanosiš takoj (verjetno želiš družine, ne samo otroka), pa se skupaj vseliš… Sanjska redna služba za naslednje 30-35 let (do 60-65)… Ali pa par mesecev dlje čakati… Tudi, če dobiš odpoved in ne tožiš se pozna na višini porodniške in prihrankov, kreditov itd.

S partnerjem se tudi malo pogovori ali se mu mudi za v 3h letih.

Pa, da slučajno ne bo pomote – zelo sočustvujem, samo nekako imaš na izbiro, da se odpoveš iz principa (ni nujno, da boš imela otroka v teh treh letih npr. Se razideš, še nisi ziher itd) ali pa odločiš za “rok trajanja”. Pa a si nameravala v roku 3h mesecev zaposlitve zanositi? Te klavzule so se razpasle, ker je toliko bilo “UPS”, po parih mesecih, potem pa rizične bolniške in porodniške in za otroka bolniške in si imel zaposlenega 1mesec potem pa strošek.

Premisli – pa tudi novemu tipu omeni (ali pa ne, ker ne vem kako nova sta).

Delodajalec ve, da je takšna pogodba nezakonita. Mirno podpisi. In začni delat. Potem boš pa videla, kaj se bo zgodilo. Glede na to, da že na začetku postavlja takšne pogoje, prav pošten tale delodajalec ne more biti. In boš verjetno sama kmalu iskala kaj boljšega. Je pa lažje iskati službo iz službe, kot iz zavoda. In če boš zanosila, boš imela pač lepo porodniško.

Lej boš boš pač počakala 3 leta in pol imela otroke. Itak moraš nabavit, polno, posteljico pa voziček. 3 leta hitro mine.

Kot so ti že svetovali, mirne duše lahko podpišeš, saj je taka klavzula v pogodbi seveda nezakonita. Ti podpiši in se začni uvajat… Potem se boš pa že sama odločila, kdaj bo čas za otroka.

Na začetku nove zveze, praviš? Mislim, da je 3 leta taman, da se dodobra spoznata in se šele nato odločata za družino…

Ignoriraj klavzulo in podpiši. Če si na začetku veze, itak ne boš šla delat otroka še vsaj eno leto, bolje dve. Če se zgodi se pač zgodi, v najslabšem primeru boš še vedno na boljšem kot si zdaj – brez službe, a z dodatnimi izkušnjami.

Btw, to vseeno ni sanjska služba, ne z ljudmi, ki postavljajo take pogoje. Je pa dober štart. Zagrabi, boš potem reševala, če bo sploh kaj za reševat. Kaj pa če te ta tip pusti in boš samska še par let? Kaj če ne boš takoj zanosila, ko si zamisliš? Vsaj “sanjsko” službo boš imela.

Torej opcija A; brez denarja in z otroci (če se vzame v zakup, da glede na tvojo “nesrečo” se ti ponovna ponudba ne bo nasmehnila za vsakim vogalom)

Opcija B; z denarjem in svobodna finančno, osebno pa tudi definitivno bolj kot v opciji A

Če podpišeš in slučajno zanosiš, se zjokcaš, da nosečnost ni bila planirana in se je zgodila “nesreča”, splava pa ne moraš delat zaradi moralnih načel in če te odpustijo, jih z nekaj volje in vložka z isto zgodbo stožiš za lepo vsoto.

A je sploh še kaj za razmišljat

 

Meni so pa med vrsticami povedali da to pricakujejo od mene, stara sem bila 28 let in zelo podobna zgodba v preteklosti kot pri tebi.

Jst mona sem pazla tri leta, potem ko sva se odlocla, pa nekako ni ratalo. In hitro sm obrnla 33 let, brez otrok, tik pred ivf.

Ne vem kaj ti svetovat.. se vedno lahko das odpoved cez zas in z dobrimi referencami dobis drugo sluzbo. Srecno!

podpiši pa si misli svoje. Legalna ta klavzula ni in legalnih pravnih posledic zate ne more imeti, če jo prekršiš. V primeru zapletov imaš na sodišču dobre šanse, da jih oskubiš.

Jaz na tvojem mestu bi podpisala pogodbo,ker 3 leta spet ni toliko casa,sploh v primeru da partnerja se nimas,pa se ko nekoga spoznas nimas vrat na nos z njim otroka. Verjamem da ni prijetno ob misli da v 3 letih nesmes zanosit. Ampak sluzba je sanjka,ce si to zelis,moras to sprejet. Taki so pac njihovi pogoji,ja butasti zelo. Ampak pac ce bos rekla nekaj kar jim ne bo pogodu,se oni nebojo sekirali,preprosto bojo vzeli nekoga drugega. Simpl. Na koncu bos ti tista ki se bo sekirala. Zenske imaju tudi kasneje otroke,pa bos po 3 letih vsaj imela nekaksno fixno sluzbo,da bos otroka kasneje lahko prezivela.

odgovarjajo sami delavci, ki nikoli še niso poskusili kaj vec, kot vrtet gobca in iskat pravice preden sploh pokazejo svoje znanje… in sploh samo to- kaj njim pripada. Ves pogoje??? Veš… bodi fer do njih in ne sprejmi njihovih pogojev, če jim nisi kos. Ne pa poberi vse ugodnosti- kar so ti jih pripravljeni nudit/ potem pa jih zajebi na celi črti. Ah ti milenjici prepotenti/ rojeni ob vzgoji : Jaz in samo jaz- najpomembnejsi jaz in moje pravice

Veš njihove pogoje? Veš. Si prisiljena v sprejet to službo? Nisi.
Prosim za volju drugih sposobnih ljudi, daj prostor nekomu ki je tej službi kos. Ti zagoto nisi, skoda njihovega casa zate. Ti pa se pojdi jokcat k mamici in očiju, se smilit sama sebi kako je svet krivičen in kako se ti godi krvica vedno in povsod. Mogoce bos pri 40 razumela, sedaj pa se raje prijavi na volonterska dela, dokler ne dorasteš situaciji. Ne zajebi nekomu moznosti uspeha. Ti tudi ce ti vse tukaj nudijo- nisi zmožna nekega vecjega napredka- to se vidi iz zapisa. Si ena oseba ki bi lahko dobila na racun miljon in bi jokcala za tem zakaj ni dobila na lotu 5 milj.  Nikoli nic s tebe… zal.

Včasih se je treba odločit. Kariera in razvoj ali družina. Kaj boš prej? Lahko pa greš delan nekam, kjer ni dolgega usposabljanja in izobraževanja ter vložkov delodajalca v zaposlenega. Lahko greš delat v trgovino, v eni uri si usposobljena, pogodbo imaş za tri mesece, zanosiš lahko takoj.. To so samo odločitve.

Glej moja izkušnja je isto sem imel klauzulu o konkurenčni prepovedi 2 leti ali ta ni velavna ker more delodajalec plačevat za klauzola da je veljavna to pa ni izvajal tako da ni veljavna, čeprav so lagali, da ko sem po 2 in pol letih dal odpoved da morem potem dokazila prinest o novi  sluzbi. Dal odpoved in ignoriral in po 4 letih ni blo nič. Ljudje lazelejo in to vsi dejansko moreš poznat zakon v nulo, da te ne nategnejo. Lahko rečeš bom si vzela pogodbo domov da preberem in vam tekom tedna vrnem. Medtem greš do odvetnika in ti on razlozi kaj je zakonito in kaj ne in če se z tem strinjaš. In še nekaj tudi jaz sem mislil sanska sluzba zelo zahtevna ali sem hitro spoznal da za takšen denar ni vredno. Sedaj delam za več kot 5x večji denar in manj zahtevno delo, ampak za nemško firmo. Ni pomemno kaj delaš (razen izjem) pomembno je da si primerno plačen in da je ustrezen odnos.

Sluzba nima veza z srečo, enostavno pravi trenutek, in ustrezen razgovor, ter da se znaš ustrezno zmenit, imaš preko 1000 sluzb, razumeti moreš da delodajalec rabi tebe in ne obratno. Zato če te vprašajo če še imaš druge izbire, rečeš da imaš in da boš se za najboljšo odločla. Treba je vedet točno kolko je cifra  povprečne plače za to delovno mesto+izkušnje če jih imaš, podrkaš po spletu plača.si. Zanimaš se o firmi kjer imaš letno poročilo firme, čist dobiček, strošek plače, število zaposlenih, vidiš če firma vredu posluje itd. Razgovor vedno poteka v smislo da ti prodajalec zeli prodati izdelek in te prepričat da je ta najbolši, zato je potrebno poznat vrednost firme- tebe, kaj vsebuje in podobno, da ne plačaš preveč za izdelek, ki ga zelijo prodat.

Če mene vprašaš problem v današnji druzbi je da od šole do zaključka je zgrešen sistem. Kar pomeni trg dela in tisto kaj se šolaš ni ustrezno porazdeljeno. Pomeni šolaš se 15-20 let in potem imaš diplomo, gimlazijo, itd ter prideš na trg in spoznaš, da po 20 prošnjah dobiš 1 ali 2 odgovora in še tam iščejo ljudi z izkušnjami z točno določenega področja. Poznam večina ljudi, ki je diplomiralo sedaj pa delajo kot navadni delavci, ker ne morejo najti sluzbe, za kaj imajo diplomo.

Drugo promovirajo enakopravnost, zenske karijere itd. Glej vprašej se globoko, kaj v zivljenju hočeš in dobila boš odgovor, da to ni 45 let kariera. Na prvem mesto je druzina (moz, otroci za kar si srečna), potem si ti, sluzba je stranska stvar, ki je pomembna ali je na 3 ali 4 mesto. Drugače povedano poznam statistike in zenske z dobrimi karierami so od zensk najbolj nesrečne (ni časa za druzino, moza, sebe) končajo pri 35-40 letu v depresiji, same.

Tudi sam sem za enakopravnost, ali ne v smislu da ljudje se zgubijo v zivljenju nevejo več kaj hočejo. Mediji jim promovirajo kariera, vse sama zmoreš itd. Prvi cilj v zivljenju bi moral biti najti partnerja in potem se na temeljih gradi, vse ostalo, da po 50 letih imaš urejeno zivljenje ter nisi sama. In to je tisto kaj je do 20 stoletja gnalo ekonomijo, sedaj pa sistem počasi razpada. Imaš ogromno diplomiranih ljudi, premalo poklicnih in tehničnih ljudi, ter plače, ko se ne splača delat v Sloveniji. In kultura se je spremenila se pravi ne gradi se več na temeljih, ampak je samo odprte razmerje, kratke zveze (ena mala napaka in ze iščejo zamenjavo), in te zadeve bodo po 20 letih pripeljale do kolapla ekonomije. Ekonomijo poganjajo skupine, druzine, in to je tisto kaj ljudi zene da se bolj trudijo v svojih sluzbah (druzina). Če odvzameš druzino potem ljudje tudi zgobijo motivacijo do zivljenja, tako da tu jaz vidim  s časom kolapla ekonomije. Na trgo se to opaza, da podjetja ne morejo več najti delavca.

Odgovor na objavo uporabnika
el4, 15.10.2021 ob 22:50

Torej opcija A; brez denarja in z otroci (če se vzame v zakup, da glede na tvojo “nesrečo” se ti ponovna ponudba ne bo nasmehnila za vsakim vogalom)

Opcija B; z denarjem in svobodna finančno, osebno pa tudi definitivno bolj kot v opciji A

Če podpišeš in slučajno zanosiš, se zjokcaš, da nosečnost ni bila planirana in se je zgodila “nesreča”, splava pa ne moraš delat zaradi moralnih načel in če te odpustijo, jih z nekaj volje in vložka z isto zgodbo stožiš za lepo vsoto.

A je sploh še kaj za razmišljat

 

ENako mislim. Podpises, sicer nezakonito pogodbo, se ucis, si naberes izkusnje, glede druzine pa sproti vidis. Je pa jasno, da taksen delodajalec na dolgi rok ni primeren, ker nima osnovnih moralnih vrednot postimanih. Vprasanje, kje se “mutijo”. Zato, za odskocno desko bo, kaj drugega pa ne.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Para Bellum, 15.10.2021 ob 21:37

Kot so ti že svetovali, mirne duše lahko podpišeš, saj je taka klavzula v pogodbi seveda nezakonita. Ti podpiši in se začni uvajat… Potem se boš pa že sama odločila, kdaj bo čas za otroka.

Prav tako bi sama ravnala.

Počakaš na obojestranski podpis in kar ob podpisu poveš, da je klavzula nezakonita, vendar v tem času ne planiraš imeti otrok. Že zato, da jim daš vedet, da nisi pravno nepismena. Če je služba nemogoča, pa zanosiš ob prvem trenutku, ko se odločita za otroka, zato da imaš urejene bolniške in porodniško, nato hitro še enkrat, v vmesnem času pa  iščeš drugje.

Ah kompiliciraš. Ta člen je po zakonu neveljaven, če tega podjetje ne ve, JBG njihov problem. Ti lepo podpiši in če boš zanosila, boš potem reševala te “probleme”. V najboljšem primeru te nezakonito odpustijo.

Odgovor na objavo uporabnika
da, 16.10.2021 ob 09:17

Če mene vprašaš problem v današnji druzbi je da od šole do zaključka je zgrešen sistem. Kar pomeni trg dela in tisto kaj se šolaš ni ustrezno porazdeljeno. Pomeni šolaš se 15-20 let in potem imaš diplomo, gimlazijo, itd ter prideš na trg in spoznaš, da po 20 prošnjah dobiš 1 ali 2 odgovora in še tam iščejo ljudi z izkušnjami z točno določenega področja. Poznam večina ljudi, ki je diplomiralo sedaj pa delajo kot navadni delavci, ker ne morejo najti sluzbe, za kaj imajo diplomo.

Drugo promovirajo enakopravnost, zenske karijere itd. Glej vprašej se globoko, kaj v zivljenju hočeš in dobila boš odgovor, da to ni 45 let kariera. Na prvem mesto je druzina (moz, otroci za kar si srečna), potem si ti, sluzba je stranska stvar, ki je pomembna ali je na 3 ali 4 mesto. Drugače povedano poznam statistike in zenske z dobrimi karierami so od zensk najbolj nesrečne (ni časa za druzino, moza, sebe) končajo pri 35-40 letu v depresiji, same.

Tudi sam sem za enakopravnost, ali ne v smislu da ljudje se zgubijo v zivljenju nevejo več kaj hočejo. Mediji jim promovirajo kariera, vse sama zmoreš itd. Prvi cilj v zivljenju bi moral biti najti partnerja in potem se na temeljih gradi, vse ostalo, da po 50 letih imaš urejeno zivljenje ter nisi sama. In to je tisto kaj je do 20 stoletja gnalo ekonomijo, sedaj pa sistem počasi razpada. Imaš ogromno diplomiranih ljudi, premalo poklicnih in tehničnih ljudi, ter plače, ko se ne splača delat v Sloveniji. In kultura se je spremenila se pravi ne gradi se več na temeljih, ampak je samo odprte razmerje, kratke zveze (ena mala napaka in ze iščejo zamenjavo), in te zadeve bodo po 20 letih pripeljale do kolapla ekonomije. Ekonomijo poganjajo skupine, druzine, in to je tisto kaj ljudi zene da se bolj trudijo v svojih sluzbah (druzina). Če odvzameš druzino potem ljudje tudi zgobijo motivacijo do zivljenja, tako da tu jaz vidim  s časom kolapla ekonomije. Na trgo se to opaza, da podjetja ne morejo več najti delavca.

Takšno pogodbo sem podpisala že pred 20timi leti, samo mi no bilo težko, ket otrok nisem imela v planu. Vseeno sem se malo zamislila…

New Report

Close