Najdi forum

Splash Forum Arhiv Finance in kriptovalute Padanje CHF

Padanje CHF

Kdo se spozna-kako to, da tečaj CHF tako pada?

Imam kredit v CHF in vsaki mesec se obrok opazno dvigne, tečaj pa še kar pada. Kaj se dogaja? Lani, ko sem kredit jemala, je bil tečaj ugoden, prav tako prejšnja leta. Se bo tečaj počasi dvignil ali bo treba spremeniti kredit v EUR?

Bodi pozorna. Tečaj je podan kot 1.6xxx in če se številka niža, to pomeni, da CHF raste, zato je obrok v evrih višji.

Najbolje da delodajalca prosiš, da ti plačo izplačuje v CHF…tako se boš izognila valutnim rizikom

Tečaj pada zaradi inflacije, nestabilnosti borznih trgov, strahu.
Ko se bo (če se bo) to umirilo se bo tudi tečaj CHF obrnil.
V obdobjih ko padajo tečaji delnic na borzah, ko je inflacija visoka takrat se ljudje zatečejo v CHF in zlato ki naj bi bile varne naložbene oblike.
Če imaš kredit v CHF imaš verjetno EOM manjšo od 5% kar je manj kot po mojem znaša realna inflacija. Obresti ti pobere inflacija!

Ja, zverko, madona imaš prav.

mp25, kako misliš, da mi obresti pobere inflacija? Ne vem, če prav razumem.

Inflacija v letu 2007 je bila okoli 4%-5% ne vem točno. Tvoja EOM (efektivna obrestna mera) je tudi tam okoli 5%.
Torej ti inflacija pobere obresti.
Po domače:
Če si v leta 2007 dobila 100.000eur kredita si lahko za ta denar kupila toliko kruha, bencina, mesa, mleka kot ga lahko danes za 105.000 eur. Torej vrneš isto kot si dobila brez obresti!

Vrneš isto kruha in mleka?

Zaenkrat je kredit v CHF (Libor) še vedno ugodnejši kot v Eurih. CHF raste in ne pada, zato se obroki v CHF višajo. Ker je kredit v valuti CHF, ki pa raste smo avtomaično dolžni več v EUR, zato se obroki višajo. Potrebno bo spremljati, kaj se bo dogajalo v prihodnje, zaenkrat ne svetujem nič. Analitiki (večinoma) predvidevajo da se bo tečaj umiril in celo obrnil kontra.

Spodaj si lahko preberete mnenja bančnikov, ki so bila objavljena v časniku Finance.

“Glavni razlog za dvig mesečnih anuitet pri najetih posojilih v CHF po našem mnenju ni v dvigovanju obrestne mere za frank LIBOR, saj je ta ves čas nižji od EURIBOR, ampak tečaju EUR/CHF. Mesečna anuiteta se tako najemojemalcem posojil v CHF zvišuje zaradi okrepitve CHF,” opozarjajo v Abanki Vipa.

Podobno menijo tudi v NKBM: CHF se je od začetka tega leta okrepil z ravni okrog 1,66 franka za evro do trenutnih 1,58 franka za evro. Pred pol leta denimo je bil evro pri 1,64 franka, pred letom pri 1,60 franka.

Napoved Raiffeisna: frank bo začel slabeti s poletjem

“Švicarski frank je tradicionalno ‘varen pristan’ in zdaj se zaradi umika vlagateljev iz dolarskih naložb povečuje povpraševanje po franku, ki zato apreciira tudi glede na evro,” menijo v Abanki.

Tudi analitiki avstrijskega Raiffeisna v analizi, izdani ta ponedeljek, povezujejo zadnje krepitve franka z nedavnimi turbulencami na finančnih trgih. “Z umiritvijo posojilnega in nepremičninskega trga je pričakovati, da bo frank začel slabeti – do junija je verjetna raven 1,62 franka za evro.” Za konec tega leta napovedujejo raven 1,63 franka za evro.

Kje bo LIBOR CHF konec leta?

Tudi obrestna mera LIBOR CHF v zadnjem času raste. Šestmesečni LIBOR CHF je letos najprej padel z ravni okrog 2,87 do 2,67 odstotka, od druge polovice januarja pa (spet) kaže postopno rast, zdaj je malo pod 2,84 odstotka. Pred letom dni je bil okrog pol odstotne točke nižje kot zdaj, pred pol leta pa desetinko više.

Večina bank napoveduje padec LIBOR

Večina bank meni, da bo LIBOR CHF do konca leta nižje, kot je zdaj, a opozarja na negotove razmere. Odločilne bodo korekcije ključne obrestne mere Švicarske centralne banke (SNB), ki bodo odvisne od gospodarske rasti, a tudi gibanja švicarske inflacije.

Bančniki korekcij ne pričakujejo na zasedanju SNB prihodnji teden (13. marca), po ocenah UniCredit Group bo SNB ključno obrestno mero znižala “šele” v tretjem četrtletju, in to z 2,75 na 2,50 odstotka, v zadnjem četrtletju pa na 2,25 odstotka.

In kje bodo konec leta tržne obrestne mere? Trimesečni LIBOR CHF bo z zdajšnjih 2,80 odstotka konec leta vsaj pri 2,70 odstotka, nekatere banke mu napovedujejo padec do 2,18 odstotka. Šestmesečni LIBOR CHF pa naj bi z zdajšnje ravni pri 2,84 odstotka zdrsnil vsaj do 2,75 oziroma do 2,39 odstotka.

Nekoliko drugače menijo analitiki slovenske banke Raiffeisen, sklicujoč se na napovedi SNB o približevanju oziroma dvigih proti ravnem, ki jih je za evro določila Evropska centralna banka (ECB). Tako menijo, da bi se lahko tri- in šestmesečni LIBOR do konca leta okrepila za največ 50 osnovnih točk.

Hypo: peščica strank prešla na EURIBOR

“Peščica strank se je že odločila, da v okviru večvalutnega stanovanjskega posojila zamenja valuto CHF LIBOR za EURIBOR. Vendar še vedno ne moremo govoriti o večjem obsegu takih odločitev,” odgovarjajo iz Hypo banke. Dodajajo, da novi posojilojemalci že večinoma najemajo posojila v CHF LIBOR – kot večvalutno posojilo, s čimer si zagotovijo možnost zamenjave valute kadarkoli. V NKBM, Unicreditu in Volksbanki zagotavljajo, da ne zaznavajo sprememb valute stanovanjskih posojil, niti ob najemanju teh ne. “Najeta posojila v švicarskih frankih so v manjšini, kljub trenutno ugodnejši obrestni meri. Komitenti se raje odločajo za najem posojil v evrih, v katerih prejemajo dohodke. Vsakega komitenta namreč tudi opozorimo na tveganje spremembe tečaja, ki ga prinaša dolgoročni najem posojila v tuji valuti.”

LIBOR vs. EURIBOR: Res ceneje, a večje valutno tveganje

Pregled ponudb stanovanjskih posojil bank pokaže, da so posojila v LIBOR CHF ugodnejša od tistih, vezanih na EURIBOR. Banke smo prosili za obrestne mere, ki jih ponudijo za denimo 10-letno stanovanjsko posojilo v višini 65 tisoč evrov. Iz odgovorov izhaja, da je skupna obrestna mera (seštevek EURIBOR ali LIBOR plus fiksni pribitek) pri posojilih, vezanih na LIBOR, precej nižja kot pri posojilih, vezanih na EURIBOR. Razlike v skupni obrestni meri so kar od 1,2 do skoraj dve odstotni točki (denimo 6,295 proti 4,309 odstotka).

Izračun: Konkretna žrtev: banki dodatnih 27 evrov

Posojilojemalka, ne želi biti imenovana, je avgusta 2006 vzela stanovanjsko posojilo za 20 let z glavnico 152 tisoč frankov (takrat okoli 94,5 tisoč evrov) pri eni od naših bank s tujo matico. Posojilo je zavarovano s hipoteko in življenjskim zavarovanjem, ima obrestno mero šestmesečni LIBOR plus 1,8 odstotka. Anuiteto ji banka usklajuje na pol leta. Z zadnjo uskladitvijo v začetku januarja letos se ji je anuiteta v CHF, preračunana na aktualne tečaje v evre, zvišala za malo čez 27 evrov.

____________________________________________________________________ Navada ravnanja z denarjem je pomembnejša od njegove količine. Stojim vam ob strani. Janez Tomc, mag. [email protected]

Najlepša hvala vsem.

New Report

Close