M4/M8-bolniška-porodniška-očet.dopust
Kot sem zasledila 2096 lanskih ur ne sme vsebovati ur bolniške….
Ali to pomeni da ne smejo biti vpisane niti ure bolniške do 30 dni, ki jih krije podjetje, niti nad 30 dni ki jih krije zavod?
Kaj pa porodniška in očetovski dopust za nego?
Torej se ne sme vpisat niti bruto zneska, niti prispevka, niti ur za te primere?
Hvala za odgovor.
Jasna
Žal ne morem boldati (odebeliti) teksta, kjer so vsi odgovori na vaša vprašanja. To so navodila s spletne strani ZPIZa, le izvleček. Piše, da se bolniške do in nad 30 dni(ure, ne bruto zneski) vpisujejo v stolpec 10, piše da je porodniška in očetovski dopust nadomestilo po zakonu o starševskem varstvu in torej se prispevki od tega zneska ne vpisujejo… Čeprav zgleda ena dolga klobasa, so v bistvu koristni podatki…
več o tem:
stolpec 6 – ŠTEVILO UR REDNEGA DELOVNEGA ČASA
Vpisati število ur rednega delovnega časa, za katere je bila izplačana plača, vštevna v pokojninsko osnovo, brez podatkov o številu ur za delo preko polnega delovnega časa – nadur in številu ur, za katere je bilo izplačano nadomestilo plače po predpisih o zdravstvenem zavarovanju oziroma zakonu o starševskem varstvu, za čas čakanja na delo (presežni delavci), za čas poklicne rehabilitacije ter zaradi skrajšanega delovnega časa (nadomestila iz invalidskega zavarovanja).
Za zavarovanca, za katerega so bili prispevki plačani od zavarovalnih osnov, vštevnih v pokojninsko osnovo, vpisati število ur, na katere se nanašajo te zavarovalne osnove.
Seštevek ur v stolpcu 6 in 10 ne sme presegati letnega sklada ur zavezanca.
Pri sezonskih zaposlitvah mora biti seštevek ur v stolpcu 6 usklajen s preračunano dobo v stolpcu 12.
Podatki v stolpcu 6 in 10 se morajo ujemati z letnim skladom ur, zato se k uram v stolpcu 6 ob pogoju, da so bili za ta čas plačani prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, prištejejo tudi vse nerealizirane ure (neopravičeni izostanki in primeri iz 190. člena ZPIZ-1).
Za invalide II. kategorije, ki so v delovnem razmerju s polnim delovnim časom in imajo pravico delati s skrajšanim delovnim časom, za zavarovance, ki so v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom (zaradi nege svojega otroka starega do treh let oz. zaradi nege in varstva težje telesno ali zmerno, težje ali težko duševno prizadete osebe v skladu s predpisi, ki urejajo pravice v zvezi s starševstvom) in zavarovanci, ki delajo s krajšim delovnim časom v skladu s predpisi o delovnih razmerjih, se v stolpec 6 vpiše le število ur, ki so jih dejansko prebili na delu s skrajšanim oz. krajšim delovnim časom.
stolpec 7 – ŠTEVILO UR ZA DELO PREKO POLNEGA DELOVNEGA ČASA
Vpisati število ur, ki jih je zavarovanec opravil preko polnega delovnega časa v skladu z ZDR).
Po 1. odst. 44. čl. ZPIZ-1 se plača za delo preko polnega delovnega časa upošteva za ugotovitev pokojninske osnove, če so bili od nje plačani prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ob upoštevanju novelirane določbe 50. člena ZDR, po kateri od 14.01.1994 velja omejitev 8 ur tedensko, 20 ur mesečno oz. 180 ur letno, brez preračunavanja ur za delo preko polnega delovnega časa, ki ga je ZDR prej omogočal z določbo, da se lahko zakonska časovna omejitev trajanja takega dela upošteva kot povprečna omejitev v določenem časovnem obdobju do enega leta. Izjema so delavci zdravstvene dejavnosti, za katere od sprejema posebnega predpisa velja omejitev 10 ur tedensko oz. 520 ur letno po 12. členu ZDR in veterinarski delavci, za katere po Zakonu o veterinarstvu (Ur. l. RS, št. 33/01) velja omejitev 40 ur mesečno oz. 480 ur letno, delavci v državni upravi, za katere velja omejitev 384 ur letno po Zakonu o delavcih v državni upravi (Ur.l. RS, št. 15/90, 2/91, 5/91, 22/91, 4/93, 70/97 in 38/99).
Obr. M-4/M-8 se izpolni na naslednji način:
– v stolpec 6 vpisati število ur rednega delovnega časa;
– v stolpec 7 vpisati število ur dela preko polnega delovnega časa;
– v stolpec 8 vpisati seštevek bruto plače za redno delo (za poln delovni čas) in za delo preko polnega delovnega časa;
– v stolpec 9 vpisati znesek plačanih prispevkov od zneska v stolpcu 8 in od vseh osnov, ki niso vštevne v pokojninsko osnovo.
stolpec 8 – SIT
Vpisati bruto znesek plače v SIT z dvema decimalnima mestoma, ločeno z vejico, brez zaokroževanja, za opravljene ure v stolpcu 8 in 9, ki se upošteva za izračun pokojninske osnove, ki jo je zavarovanec prejel za koledarsko leto, za katero se posredujejo podatki in od katere so bili plačani prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
Od uveljavitve ZPIZ-1, to je od 01.01.2000, se v pokojninsko osnovo ne upoštevajo zneski drugih prejemkov, od katerih se od 18.01.1998 dalje obračunajo in plačujejo prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Zakonu o prispevkih za socialno varnost (Ur.l. RS, št. 5/96, 34/96, 3/98, 7/98, 81/00 in 97/01) in so bili vštevni v pokojninsko osnovo od 18.01.1998 do 31.12.1999, ker 455. člen ZPIZ-1 razveljavlja določbo 7. a člena zakona o prispevkih za socialno varnost.
Za zavarovanca, za katerega so bili plačani prispevki od zavarovalnih osnov, vštevnih v pokojninsko osnovo, vpisati zneske teh zavarovalnih osnov.
Če je bil zavarovanec vse leto oz. v obdobju, za katero se podatki posredujejo, odsoten z dela po predpisih o delovnih razmerjih, zdravstvenem zavarovanju in starševskem varstvu in ni prejel plače, se izpolnijo le podatki v stolpcih 1 do 5, ter 9, 10 in 11 (navodilo za izpolnjevanje stolpca 10 in 11), v okenca stolpcev 6, 7, 8 in 9 se vpišejo ničle.
Ne vpišejo se zneski, ki se v skladu z 42. členom ZPIZ-1 ne vštevajo v pokojninsko osnovo.
Letni zneski izplačanih prejemkov, ne glede na prisotnost zavarovanca, se vštevajo v sorazmerju s številom ur rednega dela.
stolpec – 9 – PLAČAN PRISPEVEK – SIT
Vpisati znesek prispevka, plačan za zavarovanca od prejemkov oz. zavarovalnih osnov za koledarsko leto, za katero se posredujejo podatki. Znesek je seštevek prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zavarovanca (iz bruto plače oz. zavarovalne osnove) in prispevkov delodajalca (na bruto plačo oz. zavarovalno osnovo), tudi od tistih prejemkov, ki v skladu z 42. členom ZPIZ-1 niso vštevni v pokojninsko osnovo, ter znesek prispevkov za zavarovalno dobo s povečanjem, če so podatki vpisani v stolpca 12 in 13.
Če je zavezanec plačal prispevek od nadomestila, ki se v skladu z 2. odst. 41. čl. ZPIZ-1 vpiše v stolpca 10 in 11, se znesek prispevka, plačan od tega nadomestila, vpiše v stolpec 9, ne glede na to, ali je zavezanec kasneje uveljavil pravico do refundacije pri organu, v katerega breme gre to nadomestilo.
Ne vpisujejo se prispevki od nadomestil, ki jih pristojni nosilci pravic iz socialnega zavarovanja izplačujejo zavarovancem neposredno (npr. prispevki od nadomestil po predpisih o starševskem varstvu, nadomestila za čas poklicne rehabilitacije ali nadomestila invalidom III. kategorije, zaradi manjše plače na drugem ustreznem delu).
Znesek prispevka od nadomestila zaradi dela s skrajšanim delovnim časom za invalide II. kategorije, ki je samo obračunan, ne pa tudi plačan, se v stolpec 9 ne vpisuje.
NADOMESTILO PLAČE ZA VES ČAS ZADRŽANOSTI Z DELA
stolpec 10 – ŠTEVILO UR
Vpisati v skladu z določbo 2. odst. 41. čl. ZPIZ-1 skupno število ur (do in nad 30 dni), za katere je bilo izplačano nadomestilo za ves čas začasne zadržanosti z dela:
– po predpisih o delovnih razmerjih, zdravstvenem zavarovanju in starševskem varstvu;
– za čas čakanja zavarovanca, ki mu začasno ni mogoče zagotoviti dela (4. alinea 2. odst. 30. čl. ZDR);
– zaradi dela s krajšim delovnim časom, na katero je razporejen zavarovanec, katerega delo ni več potrebno (5. alinea 2. odst. 30. čl. ZDR);
– za čas poklicne rehabilitacije (1.odst. 89. čl. ZPIZ-1).
V navedenih primerih se v stolpec 10 vpišejo samo ure, medtem ko se zneski prejetih nadomestil za te ure na obr. M-4/M-8 ne vpisujejo.
Kot sem zasledila 2096 lanskih ur ne sme vsebovati ur bolniške….
Odgovor: Tako je.
Ali to pomeni da ne smejo biti vpisane niti ure bolniške do 30 dni, ki jih krije podjetje, niti nad 30 dni ki jih krije zavod?
Odg.: res je spet, v redne ure se vpiše le ure prebite na delu, vse ostalo pa v stolpec nadomestil
Kaj pa porodniška in očetovski dopust za nego?
Odg.: V eno vrstico napišete redne ure, v drugo ure porodniške, v tretjo ure očetovski dopust, in tako po postavkah.
Torej se ne sme vpisat niti bruto zneska, niti prispevka, niti ur za te primere?
Odg.: Za ure bolniške morate vpisati prispevke vplačane za te ure. Bruto plača pa ne. Za porodniško in očetovski dopust pa samo ure nadomestil.
V opombe pa napišete ali gre za redno delo, ali za porodniško ali za očetovski ali bolniško.
Hvala za odgovor.
Odg.: Ni za kaj.
LP
Forum je zaprt za komentiranje.