Odpoved iz poslovnih razlogov
Spoštovani!
Mož je pred kratkim dobil obvestilo svojega podjetja, v katerem je zaposlen za nedoločen čas, o ukinitvi njegovega delovnega mesta zaradi reorganizacije podjetja z možnostjo podpisa nove pogodbe o zaposlitvi. Zraven je bilo dopisano tudi “navodilo” o tem, da ima plačani dve uri tedensko za iskanje nove zaposlitve in upravičenost do prejemanja nadomestila za čas bresposelnosti s strani Zavoda za zaposlovanje. To obvestilo je prispelo po pošti s povratnico pred 14 dnevi.
Zanima pa me sledeče: mož ima s podjetjem sklenjeno individualno pogodbo o zaposlitvi, v kateri je določeno, da je ob odpustitvi ne po njegovi krivdi upravičen do izplačila odpravnine v višini 6 njegovih mesečnih plač, prav tako je zapisano, da ima 40urni delovnik, uporabo službenega vozila, nadomestilo za prehrano, izobraževanje v tujini,…
Zato me zanima: ali je mož dolžan podpisati novo pogodbo o zaposlitvi z nižjo bruto plačo in slabšim delovnim mestom (ima VIII. stopnjo izobrazbe)? Kdaj mu mora podjetje ponuditi novo pogodbo o zaposlitvi? Glede na to, da v njegovi pogodbi piše, da ima 40urni delovni teden, delal pa je sedem mesecev po 12ur na dan in bil med tednom odsoten od doma, ali je upravičen do izplačila ostalih ur? Če se podjetje odloči, da ima obvestilo ničnostno vrednost oz. ne velja, kakšen je potem postopek? Kdaj mož ni upravičen do izplačila odpravnine?
Upam, da ni preveč vprašanj in najlepša hvala za vaš čas!
Lea
Zakon določa, da če delavec sprejme ponudbo delodajalca za ustrezno zaposlitev (=za katero se zahteva enaka vrsta in stopnja izobrazbe) za nedoločen čas, potem nima pravice do odpravnine. Če pa sprejme ponudbo neustrezne zaposlitve, ima pravico do sorazmerne odpravnine.
Če znaša njegova delovna obveznsot samo 40 ur na teden (kar bi bilo dobro preveriti, saj običajno pri “individualnih” pogodbah ni tako), potem mora tisto, kar je bilo oddelano več, bodisi izkoristiti kot proste ure bodisi mu mora biti izplačano kot nadure.
Obvestilo o nameravani odpovedi je pač samo to – obvestilo. Če delodajalec zdaj pogodbe ne bo tudi zares odpovedal, bo ostalo pri tem.
Pravice do odpravnine pa vaš mož nima v primeru, ki sem ga omenila zgoraj, t.j. če mu bo delodajalec ponudil ustrezno delo in ga bo vaš mož sprejel.
Lep pozdrav,
Katarina
V njegovi pogodbi, ki jo je sklenil s svojim podjetjem piše, da ima 40urni delovni teden – prav tako piše. Ali lahko uveljavlja pravico do izplačila nadur oz. koriščenje ur? Ali ta pravica kdaj zastara? Ali je njegova pogodba v kateri je zapisano marsikaj, kar pa ni bilo nikoli uresničeno, pravno veljavna v celoti in se lahko nanjo sklicuje ob morebitni odpovedi?
Interes podjetja je prehod iz individualne na kolektivno pogodbo ter delovno mesto za katerega se zahteva enaka izobrazba le plača je nižja. Ali lahko odkloni podpis takšne pogodbe, če želi uveljavljati pravico izplačila odpravnine po svoji trenutno veljavni pogodbi?
Še enkrat hvala!
Lea
Terjatve iz delovnega razmerja zastarajo v roku petih let. Pogodba o zaposlitvi je veljavna v celoti (razen če je v kakšni točki v nasprotju z zakonom) in se lahko nanjo vedno sklicuje.
Če delavec ne sprejme ponudbe za ustrezno delo za nedoločen čas, nima pravice do odpravnine.
Lep pozdrav,
Katarina
Forum je zaprt za komentiranje.