Najdi forum

Splash Forum Arhiv Delovno pravo in zaposlitev Delo po preteku pogodbe

Delo po preteku pogodbe

Mož dela v privatnem podjetju. Imel je pogodbo za določen čas, ki se je iztekla 31. 12. 2004. To je bila njegova druga pogodba za določen čas 6 mesecev v tem podjetju. Konec decembra je dobil na vpogled novo pogodbo (spet za 6 mesecev) in jo je podpisal, vendar ta pogodba ni bila podpisana s strani direktorja. Tako zdaj že nekaj dni v novem letu dela brez pogodbe. Ali to pomeni, da mu avtomatsko začne veljati deovno razmerje za nedoločen čas?

Dela na delovnem mestu, kjer nima zamenjave, tako da niti dopusta ne more izkoristiti, prav tako mu ne dovolijo na bolniški stalež ne zase ne za otroka. Njegovo delovno mesto je takšne narave, da bodo prej ukinjena vsa druga delovna mesta kot njegovo, če bi podjetje slučajno propadlo. Ima pravico zahtevati pogodbo za nedoločen čas, tudi če mu v naslednjih dneh ali tednih prinesejo pogodbo za 6 mesecev, ki jo je on lani podpisal, direktor pa ne? Kakšen bi bil postopek za dosego pravic, ki izhajajo iz delovne zakonodaje?

Mož dela v branži, ki je znana po tem, da se na veliko kršijo pravice delavcev.

Če res dela brez poogdbe, potem se šteje, da je v delovnem razmerju za nedoločen čas. Vprašanje pa je, kaj je bilo z direktorejvim podpisom – lahko pa je takoj zatem on podpisal in je pogodba v bistvu sklenjena.

Glede na opisano delo ima vsekakor pravico zahetvati pogodbo za nedolčen čas, ker očitno sploh ni zakonitega razloga za sklepanje pogodbe za določen čas. Postopek uveljavljanja pravic je določen v 204. členu ZDR:

204. člen

(uveljavljanje pravic pri delodajalcu in sodno varstvo)

(1) Če delavec meni, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti iz
delovnega razmerja ali krši katero od njegovih pravic iz
delovnega razmerja, ima pravico pisno zahtevati, da delodajalec
kršitev odpravi oziroma da svoje obveznosti izpolni.

(2) Če delodajalec v nadaljnjem roku osmih delovnih dni po
vročeni pisni zahtevi delavca ne izpolni svoje obveznosti iz
delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve, lahko delavec v
roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma
odpravo kršitev s strani delodajalca, zahteva sodno varstvo pred
pristojnim delovnim sodiščem.

(3) Ugotovitev nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi,
drugih načinov prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi ali
odločitev o disciplinski odgovornosti delavca lahko delavec
zahteva v roku 30 dni od dneva vročitve oziroma od dneva, ko je
zvedel za kršitev pravice, pred pristojnim delovnim sodiščem.

(4) Ne glede na rok iz drugega odstavka tega člena, lahko delavec
denarne terjatve iz delovnega razmerja uveljavlja neposredno pred
pristojnim delovnim sodiščem.

(5) Neizbrani kandidat, ki meni, da je bila pri izbiri kršena
zakonska prepoved diskriminacije, lahko v roku 30 dni po prejemu
obvestila delodajalca zahteva sodno varstvo pred pristojnim
delovnim sodiščem.

Lep pozdrav,
Katarina

____________________________________________________ Katarina Lavrin Marenče, univ. dipl. prav. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Dalmatinova 4, Ljubljana <http://www.sindikat-zsss.si/>

Direktor moževe pogodbe za določen čas ni mogel podpisati, ker od dne, ko jo je podpisal mož, sploh ni bil prisoten na sedežu podjetja. Pogodba, ki jo je mož podpisal, ima pripisan datum vročitve 24. 12. 2004, vendar je mož do danes v resnici še ni prejel. Kako naj dokaže, da mu ni bila pravočasno vročena podpisana in veljavna pogodba, če jo direktor podpiše danes ali v naslednjih dneh?
Klicali smo tudi na delovno inšpekcijo, pa imajo uradne ure šele v ponedeljek (čez 5 dni). Lahko podamo prijavo na delovno inšpekcijo pisno, s priporočeno pošiljko? V kolikšnem času bi delovni inšpektor sploh reagiral?

Lahko delovna inšpekcija kaznuje tudi moža, saj dejansko trenutno dela brez pogodbe, torej na črno?

Prijavo lahko podate kadarkoli in kakorkoli (pisno, telefonsko, po elektronski pošti), kako hitro bodo reagirali, pa žal ne vem. Najbolje bo, da takoj, ko bodo imeli uradne ure, pokličete in se pozanimate, kako hitro bodo ukrepali. Mislim, da vaš mož ni v prekršku, ker je pač svoje del obveznosti izpolnil. Ne razumem pa, kaj pomeni to, kar pišete: vaš mož pogodbe do danes še ni prejel (čeprav ima zapisan datum vročitve 24.12.), vendar pa jo je že podpisal. Torej jo je že prejel, sicer je ne bi mogel podpisati. Kako naj nepravočasen podpis dokaže, pa vam ne vem svetovati, ker ne poznam natančnih okoliščin. Možno je tudi, da bi se sodišče postavilo na stališče, da mu je bila pogodba vendarle pravočasno ponujena, čeprav formalno brez podpisa direktorja, in da jo je vaš mož tudi podpisal. Sicer pa se lahko dokazuje z najrazličnejšimi dokaznimi sredstvi – če ni ustreznega dokumenta, lahko tudi npr. z izjavami prič (sodelavcev) ipd.

Lep pozdrav,
Katarina

____________________________________________________ Katarina Lavrin Marenče, univ. dipl. prav. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Dalmatinova 4, Ljubljana <http://www.sindikat-zsss.si/>

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close