Najdi forum

Splash Forum Arhiv Delovno pravo in zaposlitev višina zajamčene plače

višina zajamčene plače

Pozdravljeni,
zanima me kakšna je višina zajamčene plače v Sloveniji? Ta podatek potrebujem zato, ker bom uveljavljala pravico do denarne pomoči na Zavodu za zaposlovanje in imam verjetno majhne možnosti glede na moževe dohodke.

Hvala!

Od 1.8.2004 znaša zajamčena plača 54.385,00 sIT.

Lep pozdrav,
Katarina

____________________________________________________ Katarina Lavrin Marenče, univ. dipl. prav. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Dalmatinova 4, Ljubljana <http://www.sindikat-zsss.si/>

Mene pa zanima kaj pomeni zajamčena plača in kaj minimalna plača? Zakaj minimalna, če pa je zajamčena nižja? In vem, da nekateri dobivajo le zajamčeno plačo.
In zakaj zajamčena plača, če pa določeni delavci sploh ne dobijo plače, čeprav je zajamčena?

Potem pa me še zanima ali je zajamčena in minimalna plača enaka glede na izobrazbo? Konkretno: zanima me koliko je najmanjša plača, ki jo lahko dobi nekdo s sedmo stopnjo izobrazbe (in je ravnokar diplomiral – se pravi brez izkušenj).

ZAJAMČENO PLAČO ureja zakon o zajamčenih osebnih dohodkih (Ur.l. RS 48/90, 69/02). Zaradi novejšega pojma minimalne plače se za zaposlene ne uporablja več znesek zajamčene plače iz tega zakona, pač pa se iz tega zakona še uporabljajo določila o izračunu mase plač v primeru nesolventnosti pravne osebe (pomanjkanja sredstev na transakcijskem računu) in določila o možnem povečevanju te mase. Masa izplačanih plač v skladu z zakonom v primeru nesolventnosti delodajalca znaša 90% mase za izplačane plače v prejšnjem mesecu in se mesečno povečuje z 90% mesečno rastjo življenjskih stroškov. Izplačilo zajamčene plače torej ne pomeni izplačila najnižjega zneska (sedaj minimalne plače) vsem delavcem, temveč le znižanje dovoljene mase za 10% glede na prejšnji mesec. Zajamčena plača od avgusta 2004 znaša 54.385 SIT. Zajamčena plača ni plačilo za opravljeno delo, znesek se uporablja kot osnova za izračun določenih socialnih transferjev.

MINIMALNA PLAČA je rezultat pogajanj med delodajalci, sindikati in vlado in je določena v zakonu (Ur.l. RS 39/99. 69/02), ki določa znesek minimalne plače za polni delovni čas za vse zaposlene v Republiki Sloveniji. Nihče ne more prejeti manj, kot je znesek določen z zakonom. Če plača delavca, izračunana v skladu s kolektivno pogodbo dejavnosti, podjetniško kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom znaša manj, kot je minimalna plača po zakonu, mora delodajalec pokriti razliko. Zaposleni so do te plače upravičeni za opravljeno delo v polnem ali z njim izenačenem delovnem času, ne glede na dosežene delovne rezultate. Do minimalne plače so upravičeni tudi pripravniki in zaposleni, ki prejemajo plače na podlagi zakona o zajamčenih osebnih dohodkih. Način usklajevanja je določen z zakonom. Znesek bruto minimalne plače od avgusta 2004 znaša 117.500 SIT. Minimalna plača je enaka za vse ne glede na izobrazbo.

VIŠINA PLAČE ZA SEDMI TARIFNI RAZRED: Zakonsko ni določene višine plače za posamezno izobrazbo. Socialni partnerji (delodajalci in sindikati) se pogajamo o višini plač in njihovi rasti. V Sloveniji so različne podlage za izračun plač. Na državni ravni je Splošna kolektivna pogodba za gospodarske dejavnosti (SKPgd), ki ima v svojem tarifnem delu tudi najnižje zneske po posameznih tarifnih razredih. Poleg tega imamo še več kolektivnih pogodb dejavnosti (KPD). Tretja stopnja so podjetniške kolektivne pogodbe (PKP), ki veljajo samo za posamezno podjetje. Velja pravilo, da nižja stopnja lahko vsebuje enake ali višje zneske in tako npr. na ravni dejavnosti ne morejo imeti slabših plač kot so napisane v SKPgd ali pa na ravni podjetja ne morejo imeti nižjih izhodiščnih plač kot so napisane v KPD. Vse dejavnosti in podjetja ne poslujejo enako učinkovito, zato univ. dipl. ekon. ni enako plačan v vseh dejavnostih in seveda tudi ne v vseh podjetjih v isti dejavnosti. Podjetja so zavezana, da uporabljajo najmanj višine plač določene v kolektivnih pogodbah (SKPgd, KPD, PKP). Lahko dajejo svojim delavcem višje plače, zato vam ne morem reči kakšna je plača delavca z visoko stopnjo izobrazbe.

Jure Snoj, univ. dipl. ekon.

____________________________________________________ Katarina Lavrin Marenče, univ. dipl. prav. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Dalmatinova 4, Ljubljana <http://www.sindikat-zsss.si/>

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close