Delovni čas na službeni poti in nadure
Spoštovani!
Postavil bi vprašanje v zvezi s službeneo potjo. Recimo, da večkrat (2-5x) mesečno opravljam storitve (montaža/servis) pri stranki, službena pot pa poteka nekako takole. Včasih se zjutraj ob 6 uri se oglasimo na sedežu podjetja (dvignemo material in orodje), drugič pa ob približno enaki uri krenemo kar od doma. Napotimo se k stranki, ker je pot navadno daljša smo recimo okrog 8:30 pri stranki in pričnemo z delom. Delodajalec zahteva, da pri stranki delamo 8 ur (manj samo ko to zaradi stranke ni možno), torej v tem primeru do 16:30. Potem se odpravimo na pot proti domu in spet, včasih se oglasimo še na sedežu podjetja, drugič spet ne. Zaradi prometa navadno ne prispemo pred 18:30. Potni nalog se glasi od 6:10 do 18:30, izplačano dobimo tudi celo dnevnico.
Zdaj pa vprašanje Koliko dela ur posameznik torej opravi 8 ali več? 8 ur se dejansko dela pri stranki, ostalo se porabi za pot. Ali so to nadure?
Pa še eno vprašanje v zvezi s pogodbo o zaposlitvi, ki se nanaša na zgornjo temo. Ali delodajalec v pogodbi o zaposlitvi lahko napiše:
Delavcu ne pripadajo dodatki za:
– delovno dobo,
– delo v nedeljo in na dela proste dneve po posebnem zakonu,
– delo preko polnega delovnega časa,
– izmensko delo, popoldansko in nočno delo,
Razen pod temi pogoji: Presežek delovnih ur delavec koristi v obliki prostih ur v času manjšega obsega del oziroma se mu presežek ur izplača kot nadurno delo, v kolikor jih zaradi narave del ne more izkoristiti.
Dejansko se delo v teh terminih občasno izvaja (popoldne, včasih pa tudi zvečer, soboto, nedeljo ali na praznik). Te “nadure” se potem koristijo 1:1. Evidence dobimo vse podpisane in potrejene od delodajalca (vključno z nadurami). Kaj lahko delavci v zvezi s tem storimo?
Hvala za odgovore in lep pozdrav…
Nadure so samo dejansko opravljeno delo, ki presega običajnih 8 ur; pot se v to ne šteje. Pravica do dodatkov je zakonsko določena pravica, ki se je s pogodbo o zaposlitvi ne sme izključiti. Če je bilo dejansko opravljeno nadurno delo, potem mora delodajalec izplačati tudi dodatek za delo preko polnega delovnega časa.
Za začetek od delodajalca zahtevajte, da izplačuje ustrezne dodatke, če pa tega ne bo storil, se lahko obrnete na inšpekcijo za delo.
Lep pozdrav,
Katarina
Forum je zaprt za komentiranje.