Najdi forum

Splash Forum Arhiv Delovno pravo in zaposlitev poklicna rehabilitacija-mnenja in izkušnje

poklicna rehabilitacija-mnenja in izkušnje

Star sem 41 let in imam 22 let delovne dobe pri istem delodajalcu.Ker sem v zadnjih letih močno zbolel,mi je specialist predlagal,glede na zdravstveno stanje,da bi opravil poklicno rehabilitacijo-prekvalifikacijo.Moj osebni zdavnik me je napotil naj grem sam prej do delodajalca in mu razložim glede bolezni in se dogovoriva o rehabilitaciji še pred invalidsko komisijo.Ker delodajalec ne ve za nastanek moje invalidnosti in poslabšanja zdravstvenega stanja,se mi zdi takšno razkritje kart pred delodalcem nesmiselno in menim,da bi bilo lahko celo škodljivo.
prosim za kakšne izkušnje z takšno zadevo in pa kako poteka postopek pred in na invalidski komisiji.

Pozdravljeni!

Menim, da bi bilo najbolje, da na podlagi predloga vašega osebnega zdravnika najprej uvedete postopek za oceno invalidnosti pred invalidsko komisijo. V kolikor vam bo priznan status delovnega invalida (kar je tudi sicer pogoj za priznanje pravice do poklicne rehabilitacije) boste namreč zaščiteni pred delodajalcem za primer morebitne odpovedi delovnega razmerja iz poslovnega razloga brez hkratne ponudbe nove pogodbe o zaposlitvi, pa tudi sicer boste imeli kot zaščiten delavec določene pravice, tako da vas delodajalec zaradi vaše bolezni ne bi mogel kako drugače “zlorabiti”. Res je sicer, da bo delodajalec že pred oceno vedel, da ste v postopku, saj bo s strani ZPIZ-a pozvan, da izpolni določene obrazce v zvezi z vašim delom, res pa je tudi, da vam bo kot zavarovancu, ki ima sklenjeno delovno razmerje v Republiki Sloveniji, dolžan zagotoviti poklicno rehabilitacijo, saj je po zakonu delodajalec, pri katerem je bil zaposlen zavarovanec v času nastanka invalidnosti, dolžan zagotoviti poklicno rehabilitacijo. V samem invalidskem postopku (v t.i. pripravljalnem postopku) boste že lahko izrazili svojo željo po poklicni rehabilitaciji, ki jo bodo nato upoštevali pri oceni invalidnosti. Ocenjuje se tudi smotrnost, vrsta oz. način poklicne rehabilitacije, pri čemer se, mislim da, ugotavlja tudi, ali bi vas delodajalec po uspešno končani poklicni rehabilitaciji imel možnost zaposliti. V bistvu bi se šele takrat začeli dogovarjati z delodajalcem, z njim pa se bodo dogovarjali tudi na ZPIZU.

Pravico do poklicne rehabilitacije namreč pridobi le zavarovanec:
– pri katerem je nastala II. kategorija invalidnosti ter
– na dan nastanka invalidnosti še ni dopolnil 50 let starosti in
– ki se glede na preostalo delovno zmožnost lahko usposobi za drugo delo, ki ga bo opravljal poln delovni čas.

V primeru, da bi vam bila priznana pravica do poklicne rehabilitacije, bi z Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in delodajalcem sklenili pogodbo s katero bi se določili oblika oziroma način poklicne rehabilitacije, roki za nastop in trajanje poklicne rehabilitacije, natančnejši pogoji za usposabljanje za delo, pogoji ter roki za sklenitev pogodbe o zaposlitvi po končani poklicni rehabilitaciji. Z navedeno pogodbo bi se torej vaš delodajalec zavezal, da vas bo po opravljeni poklicni rehabilitaciji zaposlil na ustrezno delo, za katerega bi se s samo poklicno rehabilitacijo usposobili.

Poklicna rehabilitacija se v skladu s preostalo delovno zmožnostjo zavarovanca opravi:
– z izobraževanjem na ustreznih šolah in z drugimi oblikami izobraževanja;
– s praktičnim delom na ustreznem delovnem mestu pri delodajalcu oziroma v drugih oblikah delovnega usposabljanja;
– z izobraževanjem ob delu, s soglasjem zavarovanca.

Stroške poklicne rehabilitacije pa pokriva Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Zavarovancu v obdobju od pridobitve pravice do poklicne rehabilitacije pa do končane poklicne rehabilitacije pripada denarno nadomestilo, odmerjeno v višini 100% invalidske pokojnine, ki bi mu pripadala na dan nastanka invalidnosti, če pa se zavarovanec usposablja ob delu, pa ima od nastopa pa do končane poklicne rehabilitacije pravico do nadomestila v višini 40% invalidske pokojnine, ki bi mu pripadala na dan nastanka invalidnosti.

Nadalje ima zavarovanec od zaključka poklicne rehabilitacije pa do pričetka dela na novem delovnem mestu pravico do nadomestila v višini 100% invalidske pokojnine, ki bi mu pripadala na dan nastanka invalidnosti, po pričetku dela na novem delovnem mestu pa nadomestilo v višini 20% te pokojnine.

Toliko zaenkrat. Lep pozdrav!

Kaj se šteje kot “pridobitev pravice do poklicne rehabilitacije”? Odločba o temu, sklenjena tripartitna pogodba o temu ali prejeta odločba o odmerjenem nadomestilu oz. pravici do nadomestila za poklicno rehabilitacijo?

z odločbo pridobljena pravica do poklicne rehabilitacije

Sem na poklicni rehabilitacij od oktobra 2006,sem v delovnem razmerju,delovna doba mi teče,dobivam nadomestilo iz ZPIZ-a,zanima me regres.Moj sodelavec je po civilni tožbi izterjal regres od delodajalca,ko pa sem jaz napisala zahtevek za izplačilo regresa mi je delodajalec odgovoril,da je moj zahtevek neutemeljen glede ZDR-131.člena.Zanima me po kareremu členu ZDR zakona mi pripada regres,kajti tudi sama sem se odločila za tožbo in sicer civilno,ker sem s financami na slabem.Zavaljujem se vam za odgovor.

Pozdravljeni!

Zanima me kako in kaj je z regresom če si v poklicni rehabilitaciji?Js namreč ne delam sem doma do končane prekvalifikacije zato me zanima ali mi le ta pripada. Hvala za odgovor!lp

pozdravljeni!

Nikoli nisem bila zaposlena. Iz rednega študija sem bila napotena na poklicno rehabilitacijo po hudi možganski poškodbi. Rehabilitacija ni bila uspešna in mi je bila izdana odločba o trajni nezaposljivosti – invalid. Ali mi pripada kakšna pravica iz tega naslova in kje jo lahkou veljavljam? Hvala

Pozanimaj se tam, kjer si bila na poklicni rehabilitaciji. Verjetno je to Soča ali kaj podobnega. Oni so ti dolžni dati vse informacije.

V času poklicne rehabilitacije ti pripada regres, ki ga izplača delodajalec.
Lp, Aleš

Pozdravljeni,

v mesecu novembru 2014 sem zaključil šolanje (p.rehabilitacijo). Delodajalec, mi drugega delovnega mesta ne more zagotoviti (dobil sem že namero o odpovedi). Po zaključeni p. rehablitaciji sem nadomestilo s strani ZPIZ-a prenehal prejemati. Zadeva je še v postopku, saj se čaka na odgovor ZPIZ. Zanima me ali bi moral od delodajalca za ta čas, torej november-marec prejemati kako nadomestilo?

Hvala in lp,
Simon

simonZex, sam sem bil v enaki situaciji in ti moram povedati, da je ta PR navadno sranje, kjer te samo izrabijo, da imajo ostali delo. Trenutno ti ne morejo dati odpovedi, ker jih veže pogodba. po zaključeni PR te mora delodajalec dati na čakanje, dokler ti ne najde ustreznega dela. Tu prejemaš 80% dosedanje plače. Na čakanju si lahko največ 6 mesecev, vsaj mislim da je tako, preveri. šele potem ti lahko grozi z odpovedjo za katero pa potrebuje soglasje ZPIZ-a, ki ga ne bo dobil. V takem primeru delodajalec lahko “naredi” delovno mesto, ki pa ga po 6-tih mesecih ukine in stem dobi razlog in dovoljenje da te odpusti. To je najslabši in zadnji scenarij. Večji problem PR je , ker boš ti kot 50% invalid zaposlen za poln delovni čas, kar pomeni tudi nadure in nečloveško normo. Ker pa tega dosedaj zaradi bolezni nisi več zmogel, so ti odobrili PR. Na koncu izpade, da s tem, ko si pridobil izobrazbo si za njih tudi ozdravel. Na ZPIZ-u ti določijo nekaj površnih omejitev, ki pa si jih lahko razlaga vsak po svoje, kar pomeni, če napišejo da ne moreš sedeti, boš moral stati 8 in več ur, če ne smeš dvigovati, boš pa potiskal ali vlekel. Odvisno koliko se ti bo hotel delodajalec maščevati, upam da razumeš. Pa tudi na mobing lahko računaš. Pred nastopom dela obvezno zahtevaj oceno tveganja in medicino dela na podlagi te ocene, da boš vsaj malo zaščiten. To pa je tudi glavni problem delodajalca, ker mu to ne diši. Ta PR je bil nekakšen EU projekt, ker je v času razcveta primanjkovalo kadra, sedaj v krizi pa je prava mora.Če te še kaj zanima vprašaj in pa napiši kako se je končalo,lp.

Pozdravljeni,
ravno danes sem dobila vabilo na razgovor o poklicni rehabilitaciji…. Kako to poteka, na kaj naj bom pazljiva? kakršna koli info. bo zelo dobrodošla….

Hvala že v naprej

Dve leti sem na bolniski. Zdaj sem v precepu kaj storiti. Pred seboj imam papir ki so mi ga poslali iz zpiza,glede poklicne rehabilitacije.ne vem kaj storiti na koga naj se obrnem?

Adrijana, odvisno je od dela ki ga delaš sedaj in dela ki ga naj bi opravljala potem. Če ti sedanje delo povzroča velike težave z zdravjem, boš vsekakor morala zamenjati delovno mesto in poklic. Če se delodajalec strinja in ti je resnično pripravljen pomagati ter zagotoviti novo oz. drugo delovno mesto, potem ne bo težav. Predlagam ti, da se pogovoriš z delodajalcem in ti prej ponudi na probo delovno mesto ki naj bi ga potem opravljala in če bo vse dobro, potem je to to. Če pa se že sedaj delodajalec obotavlja in ni prepričan kaj naj bi potem sploh počela, potem bojo pa same težave, saj ti postaneš uradno 50% invalid II. kategorije za polni delovni čas, kar pomeni tudi sobote, nedelje, nadure itd.

Vceaj sem bila na zpizu.
Kar sem pricakovala..delidejalec nima lazjega delovnega mesta za mene zato so me poslali na PR.
Ne vem obdajajo me cudni obcutki.
V trenutke se mi zdi da se mi je zivljenje obrnilo na glavo.

Pozdravljeni
Sem podjetnica (21 let delovne dobe), 2leti invalidsko upokojena za 4 ure(prometna nesreča) in 4 ure bolniške. Svojega poklica ne morem več opravljati zaradi poškodbe roke. Sedaj so mi ugotovili še poškodbo križa (tudi posledice prometne nesreče).Ravno danes sem bila na invalidski komisiji, kjer je zdravnik ugotovil da sem premlada(40) za 8 urno upokojitev in mi je dal predlog za poklicno rehabilitacijo. Poudaril je da moram razmišljati v tej fazi in da moram izbrati poklic ki mi bo všeč. Povedala sem mu da poklic ki bi ga upravljala z veseljem ga ne morem več. Sama sebi si ne morem zagotoviti drugega delovnega mesta ker ga v tej panogi nimam. Zanima me kdo financira vse to, kakšni so pogoji in kakšne pravice imam , če to odklonim oziroma se ne strinjam z tem.
Če ima kdo kakšne izkušnje s tem bi bila zelo vesela oziroma kam naj se obrnem da bi si pridobila več informacij. Hvala

Adrijana,lahko prosim za vaš kontakt?Sem v isti situaciji,lp

ga Adrijana.Sama sem se znašla trenutno v vaši situaciji. Zanima me,kaj ste do tega časa že uredili in ali se vam je ozr bo izplačalo zamenjati poklic,ki ste ga z veseljem opravljali,pa ga sedaj ne morete.hvala in lp

Pozdravljeni.
Prosim prosim da mi poveste kako se odlocit gleda da mam od ort. Napisanu da nisem vec sposobna za trgovino.. op hrbtenice…Spiz me je oz.me hoce napotit na poklicno reb. Kako zdej s firmo..a mi bo zagotovili del.mesto mi morajo al je pac njihova dobra volja. In ce oni recejo ne nimamo zate del.mesta pa se grem presolat mi vsen pripada s strani spiza invalidska kat.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close