Optimalen način prekinitve delovnega razmerja
Zanima me, če ima kdo kakšno idejo na kakšen način je najbolje prekiniti delovno razmerje, da delodajalec ne rabi izplačati odpravnine, po drugi strani pa delavec lahko koristi nadomestilo na zavodu? Kako je z dopustom ob prenehanju. Ali je resnično v popolni dobri volji delodajalca, da dovoli izkoristiti preostanek neizkoriščenega dopusta pred prenehanjem delovnega razmerja?
Načeloma se za prekinitev delovnega razmerja uporabi način, ki je vsebinsko ustrezen. Če je sporazum med strankama, se podpiše sporazum o prekinitvi pogodbe, če gre za odpoved iz poslovnega razloga, ali nesposobnosti, sledi redna odpoved s strani delodajalca.
Način, kot ga omenjate ne bo šel skozi. Delavec je upravičen do nadomestila, če pogodba ne preneha po njegovi krivdi. Torej, če dobi redno odpoved iz poslovnega razloga, nesposobnosti, ali če poda izredno odpoved. V vseh primerih je upravičen tudi do odpravnine, seveda, če je zaposlen več kot eno leto.
Ena možnost je, da delodajalec poda redno odpoved delavcu, z delavcem pa se dogovorita, da ga ne bo terjal za odpravnino.
Možnost bi bila tudi, da delodajalec in delavec skleneta pogodbo za določen čas, ki nato ne podaljšata. Delavec je upravičen do nadomestila, ko se izteče zaposlitev za določen čas odpravnina pa mu sicer pripada (običajno je le-ta nižja), razen če bi šlo za nadomeščanje.
Delavcu pripada sorazmerni del dopusta, ki mu ga je delodajalec dolžan omogočiti, da ga izkoristi. Lahko pa se dogovorita za ustrezno odškodnino.
Forum je zaprt za komentiranje.