pravica do…
Pozdravljeni!
Naj vam opišem primer,za katerega upam,da bom našla kakšno pomoč.
Po stričevi smrti teta živi sama z mlajšim sinom v spodnji etaži hiše.V zgornji etaži živi starejši sin z družino,s katerim se ne razumejo.Hiša je bila last tete in strica,vsak je bil lastnik polovice.Po stričevi smrti,zapustil je oporoko,je hiša v tetini lasti,po njeni smrti hiša pripade mlajšemu sinu,ki živi s teto,starejšega sina,ki živi zgoraj,pa je stric z oporoko razdedinil.Zapuščinska razprava je bila prejšnji teden.Ker so spori v hiši čedalje večji,želi teta,da se starejši sin z družino izseli.Pred dnevom pa je dobila pismo sinovega odvetnika,češ da sin želi polovico imetja,izseliti pa se ne nameni.Naj povem,da sta teta in stric zgradila tudi manjšo hišico,kamor sta se nameravala umakniti v penziji.
Ali lahko teta prisili sina,da se izseli(v zgornji etaži prebiva okrog 6 let)?
Ali ima sin pravico do kakšnega deleža?
Ali ima pravico do deleža v hišici,ki sta jo naknadno zgradila?
Ali lahko teta stanovanjsko hišo proda?
Najlepša hvala za kakršnokoli pomoč.
Če se sin na sklep o dedovanju ni pritožil oz. s strani zapuščinskega sodišča dediči niso bili napoteni na pravdo (ker npr. sin izpodbija upravičenost razdedinjenja) in ko bo lastninska pravica na celotni hiši nesporna, bo lahko zahtevala sinovo izselitev s tožbo. On bo lahko hkrati od nje zahteval povrnitev vlaganj v hišo (če si je npr. v zgornji etaži uredil stanovanje). Nasilna izselitev ni dopustna, saj bi šlo v takem primeru za motenje posesti.
Če je oče sina z oporoko v celoti razdedinil, velja to tudi za naknadno zgrajeno hišico in mu tako ne pripada niti nujni delež.
Ko bodo lastninska razmerja dokončno urejena, lahko teta seveda hišo tudi proda, priporočljivo pa je, da se pred tem razčistijo tudi zadeve s starejšim sinom.
Forum je zaprt za komentiranje.