Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Dedovanje pol brata

Dedovanje pol brata

Obračam se z vami s vprašanjem, ki me pesti že dalj časa.
Imam pol brata po očetovi strani, ki ni nikdar živel z nami. Mama pol brata, torej prva žena mojega očeta je umrla. Pol brat je potem živel pri babici (po njegovi mami), hišo je tudi podedoval, vendar jo je kasneje »zaigral« z igrami na srečo. Sedaj živi na račun socialnega, ne dela, se zapiva, skratka je brezupen primer. Sicer je bil poročen in ima dva otroka, sedaj je ločen.
Sem poročena in živim v hiši svojih staršev, hiša je pisana na mojo mamo, bila je tudi zgrajena v času zakonu mojih staršev (po smrti prve žene). Oče ima še vikend. Zanima me kaj pripada mojemu pol bratu po dedovanju-nujni delež, potem ko bosta moja starša umrla? Ne bi želela da me nekega dne vrže iz hiše, v katero sem tudi sama veliko vložila, nakar bo še to zapravil.
Kaj mi svetujete.
Najlepša vam hvala že vnaprej,
Ana

Spoštovani,

v zapuščinskem postopku sodišče ugotavlja predvsem pravico do dediščine, velikost dednega deleža in pravico do volila. Če so med dediči sporna dejstva, (npr. kaj sploh spada v zapuščino), se jih napoti na pravdo. V vašem primeru torej glede na to, da je zemljiškoknjižna lastnica hiše mati, sporna nepremičnina avtomatično ne bi sodila v zapuščino in torej ne bi bila predmet dedovanja po očetu. Lahko pa bi polbrat s tožbo zahteval, da se ugotovi očetov delež na hiši kot skupnem premoženju in posledično uveljavljal svoj dedni delež na njej. Oče ima možnost, da sina zaradi njegovega načina življenja z oporoko v celoti razdedini (zakon to dopušča, če se je nujni dedič med drugim vdal brezdelju in nepoštenemu življenju) in mu tako odvzame pravico do nujnega deleža.

Lep pozdrav!

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Najlepša hvala za obrazložitev, zdaj mi je vse bolj jasno. Najbolje bi bi bilo razdedinjenje, a ne zato ker bi bila jaz tak egoist, ampak ker bi vsa zapuščina sicer šla v pokrivanje še starih bratovih dolgov, ki bog ve koliko jih je še…Najbrž bi zapuščino kar upniki in banka zasegla.

Zanima me le še kašno je dedovanje v primeru da bi mama umrla pred očetom. Kako gre pa v tem primeru dedovanje. Najbrž jaz in oče dedujeva ali samo oče? Upam da nisem preveč zahtevna….
Še enkrat hvala.
Ana

V tem primeru dedujeta vidva z očetom, vsak 1/2 zapuščine.

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

LP, ker sem trenutno malce v šoku – oprostite, bi Vam rada postavila nekaj vprašanj:

Trenutno sem zvedela, da se je moj oče ponovno poročil, moja mama je umrla leta 2005, ker smatram, da se je ženska poročila z mojim očetom samo zaradi KORISTOLJUBJA me zanima, kaj lahko ona podeduje, ko je sklenila zakonsko zvezo! Naj povem, da ima tudi ona tri otroke iz prvega zakona!

Stanovanje si delimo vsi trije :

moja sestra, oče in jaz, vsak ima 1/3 stanovanja,
hišo v tujini,na Hrvaškem si delimo takole:

1/2 ima oče (odrekel se je dela v mamini polovici), ostalo polovico hiše pa si deliva s sestro.
Baje je oče napisal testament, da bo svojo polovico hiše podaril svojim ŠTIRIM vnukom, mojim in sestrinim otrokom!
Ker mu nikakor nič več NE zaupam, se obračam na Vas, da mi razložite, kaj lahko ona – njegova žena PODEDUJE, ko se je z njim poročila!
Naj povem, da imamo vse papirje,kar sem vam napisala, UREJENE!!!
Morda sem na kaj pozabila, pa mi PROSIM sporočite in RAZLOŽITE!!!

Spoštovani!

S tem, ko se je vaš oče ponovno poročil, je seveda dedič po njegovi smrti postala tudi njegova druga žena, pri čemer lahko deduje v enakem deležu,kot vidve s sestro – razen za premoženje, ki ga bosta ustvarila tekom trajanja njune zakonske zveze. V kolikor je vaš oče res napisal oporoko, lahko njegova sedanja žena zahteva nujni delež (polovica zakonitega deleža). Prav tako bo seveda vaš oče dedoval po njegovi ženi, v kolikor bo umrla pred njim in sicer v enakem deležu, kot njeni otroci.

Z lepimi pozdravi!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close