protikadilski zakon
Pozdravljeni
Znano je, da v Sloveniji velja zakon o prepovedi kajenja na delovnem mestu. To velja tudi za prepoved kajenja npr. v službenem avtomobilu, tovornjaku, avtobusu…
Naj navedem hipotetični primer:
šofer tovornjaka kadi med vožnjo v tovornjaku, ki je last njegovega delodajalca. Vozi v tujini (npr. Celovec – Avstrija) in ga vidi (fotografira) nekdo, ki mu hoče škoditi. Ta nekdo ga nato prijavi inšpekciji v SLO.
Moje vprašanje:
ali je kadilec kršil zakon oz. je lahko kaznovan po Slo zakonodaji, če se je to zgodilo v tujini v kamijonu s SLO tablicami?
odgovor bi prosil v dveh primerih in sicer, da se je to zgodilo v državi, v kateri se lahko kadi na delovnem mestu in v državi, kjer je tudi prepovedano kot pri nas.
Za odgovore se zahvaljujem
Četudi bi bil voznik na vožnji v tujini, bi šlo za kršitev slovenskega Zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov glede prepovedi kajenja na delovnem mestu. Gre namreč za to, da je tovornjak delovno mesto, izhajajoč iz delovnega razmerja, ki je sklenjeno v Sloveniji in s tem podvrženo slovenski jurisdikciji, ne glede na to, da je narava opravljanja dela takšna, da se delo opravlja tudi v tujini. Za omenjeno kršitev bi bil pristojen torej Inšpektorat RS za delo.
Vendar pa bi bilo treba upoštevati tudi namen tako imenovanega protikadilskega zakona glede prepovedi kajenja na delovnem mestu, ki je predvsem preprečevanje izpostavljenosti nekadilcev cigaretnemu dimu proti njihovi volji. Odločitev o smotrnosti kaznovanja kršitelja, če je bil na vožnji v tujini sam, bi bila tako podvržena presoji z vidika načela sorazmernosti in zlasti ob upoštevanju instituta kršitve majhnega pomena.
Pozdravljeni, v manjšem bloku stanujemo v mansardi, na S-Z strani imamo balkon. Pod tem našimi balkonom pa lastnik-najemnica neprestano kadi, tudi po 22.00 in pred 06.00 uro zjutraj. Balkonskih vrat ne moremo imeti odprtih, ker se dim vali v spalnico, balkona ne moremo nemoteno uporabljati. Kaj lahko naredim, saj se na pozive po prenehanju kajenja pod našim balkonom ne odzovejo. Še več, so celo arogantni in nesramni. Menim, da je naša družina z majhnimi otroci izpostavljena cigaretnemu dimu proti naši volji, da smo izpostavljeni pasivnemu kajenju, naše sobe in stanovanje smrdi po cigaretnem dimu, dim se zavleče tudi v omare. Balkonska vrata zaradi zračenja morajo biti odprta, saj prihaja poletje in vroči dnevi, ko je potrebno stanovanje ponoči in v hladnih dopoldnevih shladiti. Zaradi kajenja in posledično smradu pa menda ne bomo neprodušno zaprti v svojem lastnem stanovanju.
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
v vašem primeru gre za vznemirjanje vaše lastninske pravice, saj očitno najemnica spodnjega stanovanja kadi na način in v količini, ki presega sprejemljivo in krajevno običajen način. Vsakdo ima namreč pravico izvrševati lastninsko pravico (najemno) na svoji lastnini – vendar pa pri tem ne sme posegati v lastninsko pravico drugih.Predlagamo, da jo pisno opozorite na to ter ji v opozorilu napištete tudi to, da mora s tem takoj prenehati, sicer boste zoper njo sprožili ustrezne postopke. Predlagam vam še, da jo nekako fotografirate pri tem početju še preden ji pošljete poziv k prenehanju. Lahko se obrnete (opozirolo pošljete tudi na njun naslov) tudi na upravnika ter tudi na dejanskega lastnika stanovanja, katerega najemnica je omenjena gospa.
Lepo pozdravljeni!
Forum je zaprt za komentiranje.