nasilje matere
Mladoletni sin je preko prijave na CSD dobil vabilo na zaslišanje na policiji. Opisal je nasilje svoje matere, ki je obsegalo v zadnjih treh letih predvsem psihično maltretiranje, žalitve, zmerjanje, posmehovanje in prisilo, da se je 17 letni odselil od matere , ki je poleg tega še uničila njegovo pohištvo. Na zaslišanje so povabili tudi mater,ki je vse seveda zanikala, omilila ter vzrok za sinovo prijavo njenega nasilja pripisala vplivu očeta. Starejša hči je na zaslišanju ščitila svojo mater, o njej govorila v superlativih ter potrdila materine trditve. Opisovala je dogodke pri katerih ni bila prisotna ter po krivem izpovedala neresnične podatke o svojem in bratovem očetu. Sodišče je svojo odločbo oprlo na to izpovedbo ter posledično umaknilo predlog za pregon matere po uradni dolžnosti.
Sestra je torej pomagala storilcu kaznivega dejanja, svoji materi, da je ne odkrijejo.
Premoženjske koristi so obljubljena nagrada matere, saj sta v zameno za protipravno pridobitev očetovega stanovanja pripravljeni umakniti vse obtožbe.
Sin ima možnost pritožbe, v tem času je postal tudi polnoleten. Skrbijo ga stroški postopka ter finančne posledice, če bo sodišče v nadaljevanju odločilo materi v prid oziroma jo oprostilo.
Bo moral v tem primeru poravnati vse sodne stroške, svojega in njenega odvetnika?
Kaj predlagate, kako ukrepati?
Lahko oče poda tožbo proti zavajajočim in neresničnim izjavam hčere ?
Sina kakršnakoli materialna korist ne zanima, želi izključno dokazati resničnost svojih navedb,
zato ga je sklep sodišča poleg težkega podoživljanja mučnih izkušenj poniževanja svoje matere še toliko bolj prizadel. Zahvaljujem se za odgovor.
Spoštovani,
v skladu z Zakonom o kazenskem postopku morata zasebni tožilec in oškodovanec kot tožilec morata povrniti stroške kazenskega postopka, če se postopek konča s sodbo, s katero se obdolženec oprosti obtožbe ali s sodbo, s katero se obtožba zavrne oziroma, če se postopek konča s sklepom, s katerim se postopek ustavi ali obtožnica zavrže, in potrebne izdatke obdolženca ter potrebne izdatke in nagrado za njegovega zagovornika, razen če se postopek ustavi oziroma če se obtožba s sodbo zavrne zaradi obdolženčeve smrti, ali pa zaradi tega, ker je kazenski pregon zastaral zaradi zavlačevanja postopka, ki ga ni mogoče pripisati v krivdo zasebnemu tožilcu ali oškodovancu kot tožilcu.
Če se postopek ustavi zaradi umika obtožbe, se obdolženec in zasebni tožilec ali oškodovanec kot tožilec lahko poravnata o svojih medsebojnih stroških. Če je več zasebnih tožilcev oziroma oškodovancev kot tožilcev, plačajo stroške vsi nerazdelno.
Oče lahko hčer ovadi zaradi kaznivega dejanja krive izpovedbe. Navedeno lahko stori na policiji.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.