Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Izvršba carinskega urada

Izvršba carinskega urada

Pozdravljeni!

Živim v Ljubljani .Iz carinskega urada MB sem prejela dve izvršbi in sicer eno v vrednosti 250 eurov , ter naslednjo v vrednosti 150 eurov.Prva se nanaša na kazen zaradi JRM ( spor s sosedom , ki pa le to ni bil tak kakor je prijavil sosed ,nakar sva z možem seveda zahtevala sodno varstvo – ker sva izgubila to je jasno , saj nikoli ne ugodijo , je druga položnica plačilo stroškov tega , da sva si ” drznila ” pritožiti.

Moje vprašanje je , glede na to , da sva starejša človeka 60-ih let , nezaposlena , trenutno v kar težki mat.situaciji , lahko in če kje , prosiva , oziroma prosi mož, ki je oglobljen , za odpis le teh stroškov. Carinski urad menda tega ne more.
Sosed , ki je prijavitelj sicer terorizira celo ulico , vendar nekako ni pravice na tem sodnem varstvu , saj če bi le povprašali ostale prebivalce ulice , bi točno vedeli kak tiran je priseljeni gospod naše bivše bratske republike.

Zahvaljujem se za odgovor!

Spoštovani,

Policija izvršljiv plačilni nalog pošlje organu, ki je pristojen za izterjavo davkov (od 1. 1. 2012 je to Carinska uprava RS ), to velja za primere, ko je policija izrekla globo.

Ima pa kršitelj pred tako imenovano izterjavo več možnosti, in sicer:
Na podlagi tretjega odstavka 57. člena Zakona o prekrških lahko v osmih dneh od prejema plačilnega naloga vloži zahtevo za sodno varstvo.
V četrtem odstavku 57. člena Zakona o prekrških (ZP-1) je določeno, da lahko kršitelj, ki ne vloži zahteve za sodno varstvo v osmih dneh po pravnomočnosti, plača polovico izrečene globe. To pomeni, da lahko kršitelj polovični znesek plača v 16-ih dneh od prejema plačilnega naloga.
Prav tako ima kršitelj na podlagi drugega odstavka 18. člena Zakona o prekrških možnost, da prekrškovni organ, ki je izdal plačilni nalog, zaprosi za plačilo globe na obroke, če je znesek izrečene globe višji od 120 evrov. Če je znesek nižji od 120 evrov, se plača globa v celotnem znesku. Število obrokov določi prekrškovni organ (največ na 12 mesecev).
Mogoče je tudi, da kršitelj, ki zaradi premoženjskega stanja ali svojih zmožnosti ne more plačati izrečene globe, na podlagi petega odstavka 19. člena Zakona o prekrških zaprosi za opravljanje družbeno koristnega dela. O možnosti opravljanja družbeno koristnega dela odloča sodišče.

Družbeno koristno delo ni namenjeno za kršitev, za katere se izda plačilni nalog. Za družbeno koristno delo lahko zaprosite takrat, ko je zaradi neplačane globe odrejen uklonilni zapor. Gre za alternativno možnost uklonilnemu zaporu. Predlog za nadomestitev prisilne izterjave globe lahko storilec, ki mu uklonilni zapor ni bil določen, vloži najpozneje v osmih dneh po poteku roka za plačilo globe.

Prošnja za družbeno koristno delo se vloži na policijski postaji, ta pa prošnjo pošlje v odločitev sodišču, ki odloči o zadevi.

V postopku izterjave neplačane globe, izrečene za prekršek, davčni organ na podlagi 110. člena ZDavP-2 nima pristojnosti odločati o odlogu ali odpisu dolga.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close