Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Dedovanje po očetu brez priznanja očetovstva

Dedovanje po očetu brez priznanja očetovstva

Pozdravljeni,

na vas se obračam, ker nujno rabim neko oporno točko (osnovno informacijo) za moje nadaljnje ravnanje. Situacija pa je sledeča: nekaj časa nazaj mi je umrl oče s katerim sva bila ves čas (oziroma odkar sem bila stara nekaj let, sedaj 23) v rednem stiku (vsaj parkrat na mesec) in tudi v dobrih odnosih, vendar pa ni nikoli podpisal mojega očetovstva. Moja mama ga je včasih poskušala pripraviti do tega, da bi podpisal, pa ni želel, tudi sama pa o tem dejansko nisem nikoli govorila z njim oziroma ga v karkoli silila. Nekaj denarja zame je skoraj vedno dal (prej mami, kasneje meni), in ker nisem pogoltna, si česarkoli več tudi nisem želela. Sicer sem vedela, da je podpis eden od pogojev za morebitno dedovanje, vendar o tem nisem pravzaprav nikoli razmišljala oziroma sem tudi ko je bil že bolan sklenila, da se v zapuščino ne bom prijavljala. Če bi mi kaj zapustil v redu, če ne pa tudi prav. Imam sicer še starejšega polbrata in polsestro iz njegovega zakona. No, ampak ravno v tem je sedaj moja zagata. Šele po njegovi smrti sem namreč izvedela, da mi je imel namen zapustiti nekaj denarja (točno koliko ne vem, najverjetneje nekaj 10 tisoč), na računu, ki ga je imel odprtega prav za ta namen že dalj časa, vse ostalo (in tega ni malo) pa njima. Vendar pa zaradi hitrega poslabšanja bolezni (po obdobju stabilnosti) oporoke ni nikdar dokončal, vsaj ne v pravno veljavnem smislu. To informacijo sem najprej dobila s strani osebe, katere predhodno nisem poznala, zato sem bila sprva skeptična, saj mi oče svojih namenov ni nikdar razkril in bi bil lahko namen te osebe le vnesti razdor med dediče, zato sem na vsak način želela potrditev s strani še nekoga. Trajalo je kar dolgo, ampak sedaj lahko rečem, da tej informaciji verjamem. Za nameček naj bi se tako polbrat, kot polsestra pred njegovo smrtjo, ko sta izvedela za njegov namen oporoke, na vse moči trudila, da je ne bi mogel dokončati, kar se je tudi zgodilo. Zdaj ali je glavni razlog njuno vmešavanje ali pa preprosto to, da mu je zmanjkalo časa ne morem reči, saj sta mi zadnje nekaj tednov tudi preprečila kontakt z njim, očitno vse z namenom, da mi ne bi mogel česarkoli zapustiti, pa čeprav bi bil to le majhen delež vsega premoženja (največ 10%, vsaj 90 bi v vsakem primeru dobila onadva).
Sedaj pa me zanima, ali glede na to, da on uradno ni nikjer vpisan kot moj oče, sploh lahko kaj dosežem, če se prijavim na zapuščinsko obravnavo (se že mudi, bo zdaj, zdaj) ali ne. In če lahko, kakšna je možnost, da dobim (vsaj del) prav teh sredstev, ki mi jih je namenil in ne naprimer deleža v eni izmed nepremičnin, kjer bi me lahko nato polbrat in polsestra izigravala in izsiljevala in ne bi imela od tega nič razen nevšečnosti (poznam podoben primer). Ker če pravih možnosti ni, se v to ne bom spuščala, tudi sicer pa je edini razlog ta, da je bil očitno njegov namen in želja mi nekaj zapustiti, pa mu to ni uspelo, k čemer sta pripomogla tudi njegova starejša potomca, ki seveda zdaj ne vesta nič o tem…

Najlepša hvala za odgovor

Spoštovani,

predlagamo vam, da vsekakor zahtevate svoj deleže, pri čemer bo potrebno vložiti tožbo na ugotovitev očetovstva, katera se lahko vloži tudi po smrti domnevnega očeta.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Pozdravljeni še enkrat z moje strani in hvala za odgovor,

torej je tožba za posthumno ugotovitev očetovstva edina možna pot? Kako pa to ugotavljanje sploh poteka? Če je domnevni oče še živ, se opravlja DNK-test, kaj pa sedaj? Primerjava dnk med polbrati/polsestrami ali se ugotavljajo t.i. “circumstantial” dokazi, torej zaslišanje prič, ugotavljanje rednih stikov in podobno?
In še zadnje moje vprašanje – ali je brez te tožbe sploh možno karkoli dobiti preko zapuščinske obravnave? Torej npr. da bi se ostali dediči strinjali, da bi jaz dobila nek delež (kar se očitno ne bi / ne bosta, čeprav bi se zadovoljila že s polovico tega, kar mi je imel oče namen zapustiti, ampak vseeno, samo da vem) ali to preprosto ni mogoče brez dokazane sorodstvene vezi? Ker iskreno povedano mi tale tožba ne diši preveč…

Spoštovani,

glede na to, da imate na to temo veliko vprašanj, vam predlagamo, da poiščete odvetnika, ki se z navedeno problematiko podrobneje ukvarja.

Menimo, da brez tega postopka ne boste mogli nastopiti kot dedič, razen, če se uspete dogovoriti s preostalimi dediči.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close