dedovanje
Pozdravljeni imam vprašanje glede dedovanja po smrti:
zanima me, ali najinim vnukom po pokojnem sinu (imava pa še eno hčer) pripada nujni delež naše nepremičnine in ostalega posestva po najini smrti. Sinu smo pred leti že prepisali drugo nepremičnino. Torej, kdo deduje po najini smrti: samo hči, ali tudi vnuki pokojnega sina?
Hvala.
Cvetka
Spoštovani,
Nujni delež se seveda izračunava le v primeru oporoke. Če oporoke ni dediči dedujejo na podlagi zakona po enakih deležih.
Nujni dediči so: pokojnikovi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegovi starši in njegov zakonec, nujni dediči so tako tudi vaši vnuki.
Vrednost zapuščine, na podlagi katere se izračuna nujni delež, se ugotovi na tale način:
Najprej je treba popisati in oceniti vse premoženje, ki ga je imel zapustnik ob svoji smrti, tudi tisto, s katerim je razpolagal z oporoko, in vse njegove terjatve, tudi tiste, ki jih ima proti kakšnemu dediču, izvzemši terjatve, ki so očitno neizterljive.
Od ugotovljene vrednosti premoženja, ki ga je imel zapustnik ob svoji smrti, se odbijejo zapustnikovi dolgovi, stroški za popis in ocenitev zapuščine in stroški za zapustnikov pogreb.
Tako dobljenemu ostanku se doda vrednost vseh daril, ki jih je zapustnik na kakršenkoli način dal tistemu, ki bi po zakonitem dedovanju prišel v poštev kot dedič, pa tudi vrednost daril, danih dedičem, ki se odpovedujejo dediščini, in tistih daril, za katere je zapustnik odredil, da naj se ne vračunajo dediču v njegov dedni delež.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.