Delo v času porodniške
Spošovani,
imam vprašanje vezano na dopust za nego in varstvo otroka.
Moj oče ima podjetje kjer sem zaposlena. Podjetju gre slabo, tako da že danes vem da po porodniški, ki se zaključi 08.06.2015 bom ostala brez dela, torej ne bom zaposlena v podjetju, ostala mi bo le funkcija direktorja, za kar ne dobivam plačila. Podjetje ne bo zaprlo, le samo oče bo še delal, ki je v penziji.
V tem času, ko sem na porodniškem, me je lastnik drugega podjetja vprašal ali bi lahko bila prokurist v njegovem podjetju- razlog temu je ker prokuristka, ki je zaposlena v njegovem podjetju noseča.
Želela bi da čimprej nastopim delat za njegovo podjetje.
Zanima me kakšne možnosti imam:
– Porodniškega nadomestila ne bi želela izgubiti, gre za cca 700 eur na mesec…..
– Ali lahko hkrati delam in dobivam polno porodniško nadomestilo?
– Ali lahko delam polovični delovni čas in dobivam polovično nadomestilo, ostalo polovico, pa koristim kasnje, npr. čez kakšno 1,5 leta….
Ali sem lahko prokurist podjetja in sem hkrati na porodniški,…..ne gre za »tipično« delo, gre samo za to da, če pride kakšna inšpekcija se jaz menim z njimi, vsake toliko se podpišem na kakšen pomemben dokument, saj je direktor v tujini, jaz v bistvu nadziram ljudji, ki delajo, pregledujem račune…. Zanima me pravno gledano, da ne bi bilo kakšnih komplikacij z delovno inšpekcijo…..
Nagrado iz naslova dela prokurista si lahko izplačujem tudi preko očetovega podjetja,….nagrado si lahko izplačam tudi kasneje….
– Če izgubim porodniško nadomestilo, torej da prekinem porodniško, in začnem delat, ali sem upravičena do česar koli drugega- npr. kakšno nadomestilo za varvanje otroka, ….ker bi bila tako prisiljena dat otroka v varstvo drugam….
Zanima me kaj mi svetujete, kaj se da naredit v mojem primeru, da bi čimmanj izgubila.
Aja partner ne more koristit preostali del moje porodniške….
Lp, in hvala na odgovoru.
Spoštovani,
Pravica do nadomestila preneha, če Inšpekcija nadzora delovnih razmerij v okviru Inšpektorata Republike Slovenije za delo ugotovi, da oseba v času izrabe dopusta dela po pogodbi o zaposlitvi ali opravlja samostojno dejavnost.
Starševski dopust lahko starša koristita v strnjenem nizu, v obliki polne ali delne odsotnosti z dela. Del starševskega dopusta (največ 75 dni) lahko starša tudi preneseta in izrabita najkasneje do končanega prvega razreda osnovne šole otroka.
Če se posamezna vrsta starševskega dopusta izrabi v obliki delne odsotnosti z dela, zavarovancu pripada pravica do starševskega nadomestila za toliko časa, kot traja delna odsotnost z dela.
Več informacij lahko pridobite na pristojnem CSD.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.