Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti legalizacija črne gradnje

legalizacija črne gradnje

mož je 1972 začel graditi kmetijsko poslopje v Kortah nad Izolo, nato je stavbo dograjeval v stanovanjsko kmetijsko. Takrat je bila lastnica njegova pok. mama.
Meje med parcelami niso bile določene do 8/2008. Sosed je svakinja, s katero nista v dobrih odnosih. Po izmeritvah geodetov se je pokazalo, da je stavba oddaljena za 0.73 m2 manj kot 4 metre od svakinjine parcele.
Med našo in svakinjino parcelo je pot, ki je last nečaka, ki legalizaciji ne nasprotuje, tako da je svakinja druga soseda.
Hišo smo hoteli legalizirati, pa nam svakinja nagaja. Po PUP-u ni šanse, da bi dobili gradbeno dovoljenje, če vogala ne odstranimo.
Prosim, ali so kakšne “luknje”, ki jih lahko izkoristimo

Spoštovani,

vprašanja s področja posegov v prostor so dokaj kompleksna, kar še posebej velja za področje legalizacije gradenj. V takih primerih je treba natančno poznati dejansko stanje zadeve, ki ga iz vašega vprašanja ni mogoče jasno razbrati. Zato vam na tem mestu odgovarjam bolj na splošno, za podrobnejše odgovore pa vam predlagam, da si poiščete pomoč strokovnjaka, ki bo po pregledu vaše dokumentacije podal svoje mnenje.

Kot pravilno ugotavljate že sami, bo legalizacija objekta mogoča le, če bodo izpolnjeni pogoji za izdajo gradbenega dovoljenja. Ker predvidevam, da postopek izdaje GD že dovolj poznate (ureja ga Zakon o graditvi objektov oz. ZGO-1), se bom v nadaljevanju osredotočil le na problem odmika objekta od meje sosednje parcele. Kot lahko razberem iz vašega vprašanja, ravno to predstavalj glavno oviro za legalizacijo vašega objekta.

Kot določa ZGO-1 je treba pri projektiranju in graditvi objektov upoštevati prostorske akte. Te na mikro nivoju sprejemajo občine (včasih so bili to PUP-i, po novem zakonu pa so to OPN oz. OPPN). Njihove določbe morajo biti ustrezno upoštevane pri izdelavi projektne dokumentacije, ki jo je treba predložiti upravnemu organu, da nato izda dovoljenje.

Odmik objekta od meje je tipično urejen v občinskih prostorskih aktih. Običajno odmik res znaša 4m, ni pa to vedno nujno. Nekatere občine predpisujejo krajšo razdaljo (npr. 2,5m), v drugih je spet razdalja odvisna od vrste objekta (za enostavnejše objekte je odmik manjši, za zahtevnejše večji). Če pri gradnji objekta niso upoštevani prepdisani odmiki od parcelnih meja, so v tem primeru sosedje stranke v postopku. Zato morate od njih dobiti soglasje h gradnji. Prostorski akti torej dajejo “odpustek” in dopuščajo, da je odmik manjši, če se lastnik sosednjega zemljišča (t.i. mejaš) s tem strinja.

Najprej bi vam predlagal, da natančno pregledate občinski odlok oz. prostorski akt za vaše območje (iz spročila izhaja, da gre še vedno za PUP, vseeno preverite, če ni bil vmes sprejet že OPN). Ker gre v tem primeru za malenkostno odstopanje (le za 0.73 m) poglejte najprej koliko znaša minimalni odmik za vašo vrsto objekta. Morda je ta manjši od 4m.

V primeru, da je zahtevan odmik res 4m, pa dalje preverite, ali PUP izrecno zahteva, da mora v takem primeru k gradnji dati mejaš svoje soglasje. Če v odloku take določbe ni, bo upravni organ dolžan zgolj presoditi, ali objekt škodi oz. posega v pravice svakinje (ta bo morala to škodo seveda tudi izkazati), soglajsa pa organ ne bo mogel zahtevati. Tako prakso sta potrdila tako Upravno kot tudi Vrhovno sodišče v svojih sodbah.

V kolikor ne boste imeli sreče, predlagam da razmislite o odkupu dela zemljišča svakinje, eventuleno bi obstajala morda tudi možnost ponovne določitve meje med vašim zemljiščem in zemljiščem svakinje. Morda bi kazalo razmisliti tudi o tem, da bi se kot “sosednje zemljišče” štela nečakova pot in bi bil torej on mejač. Vendar pa je treba za bolj konkretne odgovore v tej smeri natančno poznati vse okoliščine primera, predvsem pa imeti na razpolago vso relevantno dokumentacijo.

Lep pozdrav,
M.

Zdravo, oglašam se zopet, zato, da razložim rešitev, ki bo mogoče še komu, ki je v enaki stiski pomagala.
UE nam ni priznala, da je to nadomestna gradnja, v zakonu in PUPu za Izolo je navedeno, da se prizna nadomestna gradnja, če je bilo prej vsaj 50% stavbe, tako v našem primeru se bo to dobro izteklo. Letalski posnetek Geodetske uprave iz leta 1968 prikazuje 50 m2 hlevov in štal, nova zgradba na istem mestu, ostala je ena stara stena, pa ima 97m2 površine, torej je v mejah zakona in se računa za nadomestno gradnjo.
Miha, najlepša hvala za pomoč, lep pozdrav

Nadaljujem našo sago o legalizaciji 30 let stare stavbe.
Upravno sodišče v Novi Gorici ni upoštevalo 25. čl. v PUPu Izolske občine, baje, da je spremenjen, in da sedaj lahko stavba odstopa le 10% od prvotne.

Kakšna bo rešitev še ne vem, v najslabšem primeru bomo “rezali” 0,73 m2 stavbe, to je v dožini 2 m, kakšne oblike pa bo hiša v spomeniško zaščiteni vasi se nobeden ne vpraša. S sosedom se nemoremo dogovoriti o odkupu tega trikotnika

LP Majda

Spoštovani.
Prosim za nekaj podatkov. V občini Grosuplje je bila izgrajena stanovanjska hiša, vendar odstopa od pogojev v gradbenem dovoljenju. Zanima me:
– ali je to črna granja?
– kolikšno je možno odstopanje od projekta?
– kakšen je postopek legalizacije (tega odstopanja)
– stroški legalizacije (predviden nadstrešek je pozidan in služi kot zaprta garaža)
– ali je možno v postopku pridobivanja legalizacije “odstopanja” nadaljevati z delom na hiši in v okolici?
Hvala za vsako informacijo. Lep pozdrav, Zdenka Pavlovič

Pozdravljeni
Zanima me kako bi legalizirav gradnjo,ki je iz garaže prenovljena v stanovanje in razširjena za 12 kvadratnih metrov.Za ta prizidek sem dobil soglasje sosedov.
Kakšni so to stroški in kaj vse potrebujem da se to uredi.
Kje bi moral vložiti to prošnjo.
Se zahvaljujem za odgovor.
Lp. Miha

Spoštovani!

Postopek je isti kot postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja. Pridobiti morate vsa soglasja (sosedov, vodovod, električni vodi, kanalizacija, promet, varovanje narave…) in na pristojni Upravni enoti predložiti dva izvoda projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja. Plačati morate komunalni prispevek, druge prispevke in nadomestila, ki jih določa zakon – nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora, ki ga po uradni dolžnosti odmeri upravni organ, pristojen za gradbene zadeve in sicer na podlagi vladne Uredbe o nadomestilu za degradacijo in uzurpacijo prostora. Dokler vsi ti prispevki niso plačani vam UE ne more izdati gradbenega dovoljenja. Če gre za enostanovanjsko stavbo oz. nezahteven objekt vam ni potrebno spremeniti namembnosti dela stavbe. Cena postopka je odvisna od tega, v kateri občini se objekt nahaja ter od vašega dogovora s projektanti in arhitekti, ki vam bodo izpeljali ta postopek.

Lep pozdrav!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Lep pozdrav!
Za objekt imamo izdano pravnomočno gradbeno dovoljenje. Objekt je bil zgrajen z odstopanji. Sedaj bi rada objekt legalirirala oziroma zanj pridobila uporabno dovoljenje. Kakšen je najhitrejši in najcenejši postopek. Objekt ni grajen popolnoma v skladu z gradbenim dovoljenjem, kar smo ugotovili naknadno, oziroma, ko je bil že narejen prenos lastninke pravice. LP Breda

Spoštovani,

Šteje se, da je objekt izveden v skladu z gradbenim dovoljenjem, če je mogoče na podlagi projekta izvedenih del ugotoviti, da spremembe, ki so nastale med gradnjo, ne vplivajo na spremembo z gradbenim dovoljenjem določenih lokacijskih in drugih pogojev ter elementov, ki bi lahko vplivali na zdravstvene pogoje, okolje, varnost objekta ali predpisane bistvene zahteve.

Predlagamo torej, da se pri strokovno usposobljeni osebi pozanimate za kakšna odstopanja gre.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Pozdravljeni
Pred leti je bila prodana pritlična sosedova hiša, katera je ležala na celotni širini parcele ob cesti. Pot do parcele- dvorišča in vrta pa je potekala po naši parceli. Novi lastnik je pritlično enostanovanjsko hišo podrl v celoti in postavil novo enonadstropno večstanovanjsko zgradbo na istem mestu kot je bila stara hiša, torej ob cesti in po celotni širini parcele .Sedaj pa od nas zahteva dovoljenje za legalizacijo in služnost za dostop na dvorišče in na ostali del parcele. Dovoz za vse stanovalce nove večstanovanjske zgradbe po našem dvorišču bi bil za nas preveč moteč, zato smo predlagali, da na obstoječem dovozu med parcelama postavi ograjo, dovoz pa si naj uredi skoz zgradbo, tako da predre del zgradbe. V tem primeru smo mu obljubili soglasje za legalizacijo, v nobenem primeru pa mu ne damo služnosti. Novi lastnik je postavil ograjo po dogovoru, ni pa naredil dogovorjenega podvoza na svoje dvorišče, do garaže in vrta skozi zgradbo. Dostop iz ceste ima le skozi vrata na cestni strani in skozi vrata na dvoriščni strani.
Zanima me, če mu damo soglasje za legalizacijo ali lahko legalizira zgradbo brez možnosti do dostopa na dvorišče, do garaže in vrta in ali lahko kasneje izsili nujno služnost, torej dovoz po našem dvorišču za vse nove stanovalce, katerim bo prodal stanovanja ali pa jim jih dal v najem.
Zanima me tudi če se mora ali pa je priporočljivo novo zgoraj omenjeno ograjo vpisati v zemljiško knjigo in si s tem zagotoviti, da kasneje ne bo mogel sosed izsiljevati služnosti kljub temu, če mu damo soglasje za legalizacijo.
Lepo prosim za odgovor, če mi pa ne morete odgovoriti, pa prosim za nasvet kam se lahko obrnem, saj zaradi soseda ne želimo dodatnih stroškov.
Lep pozdrav

Spoštovani,

vsaka parcela mora imeti zagotovljen dostop. Sodišče dovoli nujno pot za nepremičnino, ki nima za redno rabo potrebne zveze z javno cesto ali pa bi bila taka zveza povezana z nesorazmernimi stroški, v takih primerih bi sodišče pot določilo na način, ki bi najmanj motil lastnike parcele po kateri poteka.

Glede ostalih vprašanj vam predlagamo, da se obrnete na podjetja, ki se ukvarjajo z legalizacijami.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Spoštovani!

Imamo gradbeno dovoljenje za enostanovanjsko hišo. Znotraj hiše smo uredili dva ločena stanovanja. Kako lahko spremenimo gradbeno dovoljenje ( za večstanovanjsko hišo) da bomo imeli zakonsko vse lepo urejeno? Zunanjost hiše se ni spremenila.

Prav lepo se zahvaljujem za odgovor in lep pozdrav.

Ugotovljeno je bilo da ima hiša zgornjem nadstropje celo namesto mansardno. Ali je pri hiši stari več kot 30 let potrebno pri legalizaciji pridobiti novo gradbeno dovoljenje in kako dolgi so postopki legalizacije ?

Spoštovani,

predlagamo vam, da se obrnete na podjetje, ki se ukvarja s pridobivanjem tovrstnih dovoljenj.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close