Dedovanje in Status skrbnika
Pozdravljeni, zanima me katere dokumente/pogodbe moramo imeti urejene, da se premoženje mame in očeta v enaki meri prenese na naju s sestro po njuni smrti? Je potrebno skleniti oporoko ali pogodbo o dosmrtnem preživljanju? Ali je lahko živeči zakonski partner dedič celotnega premoženja drugega partnerja?
Radi bi imeli tako urejeno, da je celotno premoženje enakovredno razdeljeno (50% na otroka po smrti drugega starša) in seveda bi se radi izognili dajatvam države v primeru postopka dedovanja. Kateri bi bili najbolj primerni/učinkoviti koraki?
Istočasno me zanima tudi status skrbnika – ker je oče dementen in vsak dan opravilno manj sposoben, bi bilo smiselno, da vlogo skrbnika prevzame ali mama/žena ali midve s sestro. Mamina želja je, da sva to midve s sestro (oziroma ena od naju, glede na to, da je skrbik najbrž samo eden). Kakšen je najboljši in pravilen postopek?
Spoštovani,
da, navedeno je možno doseči tako z oporoko kot pogodbo o dosmrtnem preživljanju (pri kateri se zavežete, da boste za starša skrbeli do smrti). Možno je tudi izročilna pogodba: Z izročilno pogodbo se izročitelj zaveže, da bo izročil in razdelil svoje premoženje svojim potomcem, posvojencem ter njihovim potomcem. Izročilna pogodba je pravni posel, na podlagi katerega izročitelj v breme svojega premoženja in v soglasju s svojimi nujnimi dediči prvega dednega reda enega ali več sopogodbenikov neodplačno obogati. Tako izročitelj razpolaga s svojim premoženjem za časa življenja in lahko še pred svojo smrtjo razdeli svoje premoženje. Izročitev premoženja je primerljiva s prehodom pokojnikove zapuščine na dediče v trenutku njegove smrti. Razdelitev premoženja pa je primerljiva z delitvijo dediščine. Izročilna pogodba omogoča izročitelju razdelitev premoženja še pred smrtjo in mu tako ni potrebno narediti oporoke. Oporoko pa lahko naredi za svoje ostalo premoženje, ki ga ni razdelil s pogodbo, in tisto premoženje, ki bo nastalo po sklenitvi izročilne pogodbe. Pogodba je veljavna le tedaj, če se z njo strinjajo vsi izročiteljevi potomci, posvojenci in njihovi potomci, ki bi bili po zakonu poklicani, da po njem dedujejo. Pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa. Kot dedinje prvega dednega reda ste zakona o davku na dediščine in darila oproščene, strošek pogodb pa je odvisen od vrednosti premoženja in je lahko dokaj visok. Cenovno najugodnejša varianta je tako lastnoročna oporoka.
Polnoletne osebe, katerim sodišče odvzame delno ali v celoti poslovno sposobnost, postavi center pod skrbništvo ter jim določi skrbnika. Skrbništvo obsega skrb za osebo varovanca v obsegu oskrbe, zdravljenja in usposabljanja za samostojno življenje, kot tudi skrb za premoženjske in druge koristi. Več o postopku vam bodo povedali na CSD.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.