Simobil
Pozdravljeni,
zanima me, v katerem primeru oz. kako bi lahko dosegel, da bi mi Simobil posredoval izpiske določenih sms sporočil, kajti res bi jih nujno potreboval?
Hvala za odgovor!
Spoštovani,
Področje elektronskih komunikacij, kamor spadajo tudi storitve SMS, ureja Zakon o elektronskih komunikacijah -1. V zvezi z vašimi vprašanji je pomemben 147. čl. ZEKom-1, ki ureja zaupnost komunikacij in v katerem je določeno, da se zaupnost komunikacij nanaša na:
1. vsebino komunikacij;
2. podatke o prometu in lokacijske podatke, povezane s komunikacijo iz prejšnje točke tega odstavka;
3. dejstva in okoliščine neuspešnih poskusov vzpostavljanja zvez.
Operater in vsakdo, ki sodeluje pri zagotavljanju in izvajanju njegove dejavnosti, je dolžan varovati zaupnost komunikacij tudi po prenehanju opravljanja dejavnosti, pri kateri jo je bil dolžan varovati. Zavezanci iz prejšnjega odstavka smejo pridobiti informacije o komunikacijah iz prvega odstavka tega člena le v obsegu, ki je nujno potreben za izvajanje določenih javnih komunikacijskih storitev, in smejo te informacije uporabljati ali posredovati drugim le zaradi izvajanja teh storitev. Če morajo operaterji v skladu s prejšnjim odstavkom pridobiti informacije o vsebini komunikacij, posneti ali shraniti komunikacije in z njimi povezane podatke o prometu, morajo o tem ob sklenitvi naročniške pogodbe oziroma ob začetku izvajanja javne komunikacijske storitve seznaniti uporabnika, informacije o vsebini komunikacije oziroma komunikacijo pa zbrisati takoj, ko je to tehnično izvedljivo in ko to ni več potrebno za izvedbo določene javne komunikacijske storitve. Vse oblike nadzora oziroma prestrezanja, kot so poslušanje, prisluškovanje, snemanje, shranjevanje in posredovanje komunikacij iz prvega odstavka tega člena so prepovedane, razen če je to dovoljeno v skladu s prejšnjim odstavkom ali v skladu s 153., 160. ter 162., 163., 164., 165., 166., 167. in 168. členom tega zakona oziroma če je taka oblika nadzora oziroma prestrezanja nujno potrebna za prenos sporočil (npr. telefaks sporočila, elektronska pošta, elektronski predali, glasovna pošta, storitev SMS). Naročnik ali uporabnik lahko komunikacijo snema, vendar mora pošiljatelja oziroma prejemnika komunikacije o tem obvestiti ali pa delovanje snemalne naprave prilagoditi tako, da je o njenem delovanju pošiljatelj oziroma prejemnik komunikacije obveščen (npr. avtomatski odzivniki). Uporaba elektronskih komunikacijskih omrežij za shranjevanje podatkov ali pridobitev dostopa do podatkov, shranjenih v terminalski opremi naročnika ali uporabnika, je dovoljena samo pod pogojem, da je bil naročnik ali uporabnik predhodno jasno in razumljivo obveščen o upravljavcu in namenih obdelave teh podatkov. Naročnik ali uporabnik ima pravico, da zavrne takšno obdelavo ali izrazi soglasje.
Operater mobilne telefonije, razen v izjemnih primerih (kar pa konkretni primer ni), nima zakonske podlage za shranjevanje vsebine SMS sporočil, zato tudi ni mogoče govoriti o dolžnosti posredovanja tovrstnih podatkov. V kolikor bi operater mobilne telefonije vsebino SMS sporočil imel shranjeno, bi sicer na podlagi ZVOP-1, ki ureja pravico do seznanitve z lastnimi osebnimi podatki, načeloma lahko obstajala njegova dolžnost tovrstne podatke posredovati posamezniku, na katerega se nanašajo.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.