Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti vdovska pokojnina in preživnina

vdovska pokojnina in preživnina

Pozdravljeni,
Obračam se na vas v upanju, da mi boste znali svetovati, ker sem danes čisto iz sebe. Gre se namreč za preživnino po očetu. Lansko leto maja mi je zaradi bolezni umrl oče, ki je bil upokojen. Mama je v 47.letu ostala brez službe in invalidsko upokojena 3.kategorije. Šle sve na zpiz, da bi si mama uredila pokojnino po očetu nakar so ji povedali da ji pokojnina po možu (bila sta poročena) ne pripada, ker nima zadosti let, meni pa kot otroku do koncu šolanja, ker še študiram pripada preživnina, zato sem vzela preživnino po očetu. Ker je mamima invaldnina majhna, sem se odločila da bom do konca študija, to pomeni do naslednjega leta junija ko bom dopolnila 26.let še uveljavila pokojnino. Mama je pred nekaj meseci šla vprašat kaj bo potem pa so ji rekli, da ima potem ona pravico do moževe preživnine, zato sve se odločile da bo pltem ona vzela njegovo preživnino. Danes je šla na zpiz in so ji povedali, da ona nima možnosti za uveljavitev preživnine, ker se je spremenil zakon in da sem jo jaz prejemala. Ne razumem, kako lahko vsako leto govorijo drugače? Zakaj potem niso rekli da mama nima pravice za preživnine in bi se ji jaz odrekla? Skupaj z očetom imata več kot 60 let delovne dobe in sta plačevala za pokojnino, zdaj pa se sprašujem kako bove z mamo preživeli. Jaz nameravam diplomirati do maja in potem bom brez službe mama pa z 200€ invaldnine. Za socialno pomoč pa ne upam zaprositi. Povejte mi kakšni zakoni so to v naši državi da več žene ne dobijo vdovske pokojnine. Kaj lahko naredive v tem primeru? Ali obstaja kakšna rešitev da mama uveljavi pokojnino ali preživnino?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

Pridobitev pravice do vdovske pokojnine je odvisna od izpolnitve splošnih in posebnih pogojev. Splošni pogoji morajo biti izpolnjeni na strani umrlega zavarovanca ali uživalca določenih pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, posebni pa na strani vdove oziroma vdovca.

A. Splošni pogoji na strani umrlega

Če je bil umrli zavarovanec, so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, če je:

izpolnil z ZPIZ-2 določene pogoje za pridobitev pravice do predčasne, starostne oziroma invalidske pokojnine. Njegova smrt se šteje kot nastanek I. kategorije invalidnosti.

Če je bil umrli uživalec pravic, pa so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, če je:

užival predčasno, starostno ali invalidsko pokojnino iz obveznega zavarovanja ali
užival pravice na podlagi invalidnosti iz obveznega zavarovanja.

Če je zavarovanec oziroma uživalec pravic umrl zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, pridobi vdova ali vdovec pravico do vdovske pokojnine ne glede na to, koliko pokojninske dobe je dopolnil umrli.

Pri ugotavljanju pogojev za pridobitev pravice do vdovske pokojnine ima enake posledice kot smrt zavarovanca ali uživalca pravic tudi pravnomočna odločba o njegovi razglasitvi za mrtvega.

B. Posebni pogoji

VDOVA oziroma VDOVEC

Vdova oziroma vdovec praviloma pridobi pravico do vdovske pokojnine, če je:

1. dopolnil(a) 54 let starosti in

2. ne glede na starost, če:

– je bil(a) do smrti zavarovanca ali uživalca pravic popolnoma nezmožen(a) za delo ali je to postal(a) v enem letu po njegovi smrti ali
– ji/mu je po smrti zavarovanca ali uživalca pravic ostal otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine, vdova oziroma vdovec pa jih je dolžan(a) preživljati. V primeru, da je v času trajanja na ta način pridobljene pravice do vdovske pokojnine postal(a) popolnoma nezmožen(a) za delo, obdrži pravico do pokojnine toliko časa, dokler je podana takšna nezmožnost.

Če je vdova oziroma vdovec med trajanjem pravice do vdovske pokojnine, pridobljene ne glede na njeno/njegovo starost (zaradi popolne nezmožnosti za delo ali otrok, upravičenih do družinske pokojnine, ki jih je dolžan(a) preživljati), dopolnil(a) 54 let starosti, to pravico trajno obdrži. V primeru, da ji/mu je tako pridobljena vdovska pokojnina prenehala, še preden je dopolnil(a) 54 let starosti, pa jo lahko ob dopolnitvi navedene starosti ponovno uveljavi, če ji/mu je pravica do vdovske pokojnine prenehala potem, ko je že dopolnil(a) 49 let starosti.

3. Vdova oziroma vdovec lahko izjemoma pridobi pravico do vdovske pokojnine, vendar šele po poteku čakalne dobe, če do smrti zavarovanca ali uživalca pravic iz invalidskega zavarovanja še ni dopolnil(a) 54 let starosti, dopolnil(a) pa je že 49 let. Čakalna doba traja do dopolnitve starosti 54 let.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close