Najdi forum

Splash Forum Arhiv Knjižni molji in pravopis Radio in etui

Radio in etui

Zanima me, zakaj se dva dokaj podobna (saj oba izhajata iz tujih jezikov in se končata na dva samostalnika) samostalnika (radio in etui) različno sklanjata? Primera v rodilniku:

Nimam etuija.

Nimam radia.

Zakaj se pri samostalniku etui vmes napiše črko j, pri radio pa ne?

Besedi pravzaprav nista enaki in ni odločujoče to, da se končata na dva samoglasnika, ključno je, na katero črko se beseda pravzaprav konča: zaradi lažje izgovarjave se potem vštuli dodatna črka, saj drugače beseda ne bi bila izgovorljiva ali bi bilo to precej težko.

Izgovor besedi etui se približna izgovoru besede radio z dodanim j-jem za i-jem, to je za i-jem kar običajno, saj se tako lažje izgovarja oz. smo tako vajeni izgovarjati, vendar je med njima pomembna razlika: pri etuiju se osnova etui podaljša z j-jem v izgovoru in zapisu, pri radiu pa ni potrebe za podaljšanje osnove v zapisu, saj se beseda dejansko konča na -o. Vendar pri radiu za i-jem j izgovarjamo, potrditev tega je tudi oblika besede v rodilniku, saj sta mogoči obe različici: z radiom (podaljšava po črki) in z radiem (podaljšava po glasu/izgovoru), v drugem primeru pravzaprav izgovorimo z [radijem], zato tudi preglas o-ja v e za j-jem.

Da sklenem, besedi nista enaki, morda se zdita zaradi i-ja, vendar se pomembno razlikujeta, pregibata pa se: etui etuija … in radio radia …

Nataša Purkat, moderatorka foruma Al' prav se piše Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected] Prosim, uporabljajte iskalnik!

New Report

Close