Upravljavec ali upravljalec
Med branjem nekega časopisnega članka sem naletel na sledeči stavek.
Upravljavec čistilne naprave v Dogošah Aquasystems je tudi letos, že četrto leto zapored, ob svetovnem dnevu voda v sodelovanju z mestno občino Maribor pripravil vodene oglede čistilne naprave.
Zanima me, katera od obeh variant je pravilna, mogoče celo obe?
Google da sledeče rezultate.
Zadetki 1 – 10 od približno 962.000 za upravljavec.
Zadetki 1 – 10 od približno 92.300 za upravljalec.
Očitno še ena beseda, pri kateri sem živel v zmoti.
He he, imata pa dobro logiko iskanja rešitve.
Pravilen zapis je le eden: upravljavec.
Zakaj? Do tega vodi pravilo slovenskega jezika: kadar se koren besede končuje na -l ali -lj, se tvorjenki spremeni obrazilo iz -lec v -vec.
Primer:
(1) koren upravljavca je upravlj-. > jedro se konča na lj-
Začne se z osnovno besedo upravljati, kjer ločimo upravlj- (koren), -a-ti (glagolska pripona+končnica).
Upravlj-a-vec je tisti, ki upravlj-a. Zato sledi tvorjenka s končnim obrazilom -vec: upravlj- + -a- (glagolska pripona) + -vec (priponsko obrazilo).
(2) volivec jedro se konča na l-
vol- + -i- (glagolska pripona) + -ti (priponsko obrazilo)
tvorjenka: vol-i-vec
Podobni primeri so še: razstavljavec, postavljavec…
Besed ne razlagamo na podlagi nadalje tvorjenih besed, ampak kot besedo samo, torej upravljavec ima pripono -vec zato, ker se njegovo jedro (podstava) konča na -lj: upravlj-a(glagolska pripona)-vec. L v besedi upravljali nima zveze z v-jem v priponi –vec pri upravljavcu.
Kar pravite ni res. Možni sta obe obliki, tako pravi tudi SAZU.
https://svetovalnica.zrc-sazu.si/topic/1950/upravljalec-ali-upravljavec
Pravila Slovenskega pravopisa 2001 v členih 945 in 946 pravijo, da ima priponsko obrazilo -lec prosto varianto -vec, če je na koncu korena soglasnik oz. soglasniški sklop l oz. lj:
Priponsko obrazilo -lec ima prosto varianto -vec, če je na koncu korena l ali lj: voliti – volivec ali volilec, ponavljati – ponavljavec ali ponavljalec.
Beseda upravljavec ima torej prosto varianto upravljalec. Kot smo zapisali že v odgovoru glede dileme volivec/volilec, zveza
prosta varianta pomeni, da lahko poljubno/svobodno izbiramo med eno ali drugo različico, torej upravljavec ali upravljalec.
Nekoliko bolj naklonjen različici upravljavec je slovarski pravopisni napotek v istem priročniku (SP 2001), kjer je upravljavec priporočena pisna/besedotvorna različica:
upravljálec -lca [u̯c] m z -em člov. (ȃ) upravljavec
upravljálka -e [u̯k] ž, člov. (ȃ) upravljavka
Slovenski pravopis, http://www.fran.si, dostop 8. 3. 2017.
V rabi se uresničujeta obe različici; kot kaže korpus Gigafida, je nekoliko pogosteje rabljen upravljavec (19.382) kot upravljalec (12.530), enako velja za ženske oblike, kjer je upravljavka pogosteje rabljena (219) kot upravljalka (117). Slednje slovenski slovarji ne navajajo, čeprav se uporablja.
Če bi se torej odločali med obema različicama, imate glede na pravila prosto izbiro. Raba in normativni pravopisni slovar pa se nagibata k različici upravljavec/upravljavka stružnice. Enako velja za industrijskega sestavljavca oz. industrijsko sestavljavko.
Priporočamo pa kar se da dosledno rabo ali ene ali druge različice v istem besedilu, mogoče celo tako, da se v njem ne mešata recimo volivec in upravljalec: ko se v položaju za l oz. lj odločimo recimo za -alec/-ilec, pri njem vztrajamo vseskozi.
Helena Dobrovoljc, Peter Weiss (marec 2017)