Najdi forum

Splash Forum Arhiv Nepremičnine Nakup parcela na Hrvaškem

Nakup parcela na Hrvaškem

Pozdravljeni!

Zanima me, če kupiš parcelo na Hrvaškem (bližina Pule) kako se ureja s papirji? Sicer nevem ali so parcele zazidljive, mislim, da niso ker imajo vsi postavljene samo prikolice. Tast razmišlja o nakupu, ker je mnenje, da bo tej zemlji čez nekaj časa vrednost zelo narasla.
Rada bi slišala vaša mnenja – se to splača ali ne. Jaz sem sicer mnenja, da je nakup take parcele preveliko tveganje.
Res bom vesela vsakega odgovora – hvala že v naprej!!

Lep pozdrav
Nika

Sklene se kupoprodajna pogodba, overi se prodajalčev podpis na pogodbi, vpis lastninske pravice v zemljiško knjigo pa zaenkrat še ni mogoč. Podrobno se o tem pozanimajte pri pristojnih osebah na Hrvaškem.
Za informacijo prilagam tudi članek iz časopisa Finance, kjer je problematika glede nakupa nepremičnin na hrvaškem malo bolj podrobno obrazložena.

Lep pozdrav.

[P] Nakup nepremičnine na Hrvaškem bo še zapleten Stane Petavs
[email protected]

Čeprav bomo sprejeli zakon, ki prinaša meddržavno vzajemnost pri nakupu nepremičnin, bo do leta 2009 nakup nepremičnine na Hrvaškem vse prej kot preprost

Vlada je v državni zbor po nujnem postopku poslala predlog zakona o pogojih za pridobitev lastninske pravice fizičnih in pravnih oseb držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji na nepremičninah. Predlog je zanimiv predvsem zaradi možnosti nakupa nepremičnin na Hrvaškem, ki zdaj ni mogoč. Kot kaže, pa si ljubitelji hrvaškega morja od njega ne morejo obetati veliko.

Omenjeni zakon bo formalno pripomogel k preprostejšemu in preglednejšemu nakupu hrvaških nepremičnin za slovenske fizične in pravne osebe. Odprla se bo pot večjemu številu kupcev iz naše države, ki so do zdaj zaradi nejasnih in včasih nepotrebno zapletenih predpisov odlašali z nakupom. “Kljub sprejetju tega zakona pa dejansko ne pričakujem, da se bo do leta 2009 kupcem uspelo vpisati v zemljiško knjigo. In to predvsem zaradi postopka pridobivanja dovoljenja od hrvaškega zunanjega ministrstva, ki vloge rešuje zelo počasi ali sploh ne – še posebno od Slovencev in Italijanov,” meni dober poznavalec hrvaškega nepremičninskega trga Davor Dubokovič iz družbe Adriafin.

Ne gre pozabiti, da je pogodba o nakupu nična, dokler se ne pridobi dovoljenje ministrstva. Mogoče je v tem obdobju vseeno še treba pretehtati tudi druge pravne možnosti nakupa, ki so veljale že do zdaj, dodaja Dubokovič.

Kakšen je formalni postopek nakupa

Vsaka tuja fizična ali pravna oseba (Slovenci bodo to možnost dobili po sprejetju omenjenega zakona), ki želi lastninsko pravico na nepremičnini na Hrvaškem drugače kot z dedovanjem, mora najprej pridobiti soglasje ministrstva za zunanje zadeve in evropske integracije (MZZEI) po predhodnem mnenju ministrstva za pravosodje. Pisna zahteva mora vsebovati: kupoprodajno ali darilno pogodbo, dokaz o lastništvu prodajalca (zemljiškoknjižni izpisek), potrdilo, da je nepremičnina v okviru gradbenega območja (pridobljeno na župnijskem uradu), in overjeno kopijo potnega lista. Plačati je treba 150 kun takse.

Hrvaška bo vztrajala

Predlog zakona določa, da lahko državljani in pravne osebe iz držav kandidatk za članstvo v EU ter države kandidatke pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah v Sloveniji pod pogojem vzajemnosti. Tako bo Slovenija dosegla odprtje trga nepremičnin za svoje državljane in pravne osebe v tistih državah kandidatkah, ki pridobitev lastninske pravice tujcem omogočajo pod pogojem vzajemnosti.

Hrvaška bo do februarja 2009, ko ima tudi skrajni rok za odprtje trga za državljane EU, dosledno upoštevala zdajšnje postopke oziroma zakonodajo, ki določa nakup nepremičnin pod pogojem vzajemnosti. Šele po tem datumu ne bo več potrebno soglasje ministrstva za zunanje zadeve. Slovenski državljani od razpada Jugoslavije niso mogli kupovati nepremičnin, ker pogoj vzajemnosti ni bil vzpostavljen. Tujci sicer na Hrvaškem ne morejo kupiti kmetijskega zemljišča in morske posesti.

Hrvaški Poslovni dnevnik je pred nedavnim zapisal, da redki kupci uporabijo uradno pot. Ministrstvo je namreč doslej odobrilo le 3.700 vlog, po neuradnih ocenah pa je bilo na Jadranu kupljenih kar 45 tisoč hiš.

Kako so se doslej znašli Slovenci

Pri nakupu hrvaških nepremičnin so se Slovenci različno znašli. Na nepremičnino so vpisali hipoteko v vrednosti kupnine, lastnik pa je ostal prodajalec, pri čemer so se izognili tudi petodstotnemu davku na promet z nepremičninami. Obstaja možnost najema za 99 let, najpogosteje pa so nepremičnino kupili z ustanovitvijo podjetja na Hrvaškem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close