Če bi se odločali za nakup/najem nepremičnine, katerih 5 kriterijev bi bilo najpomembnejših za vas?
Navedite 5 vam najpomembnejših kriterijev, če bi se odločali za nakup/najem nepremičnine. Je to vrsta bivališča (stanovanje v bloku, hiša)? Je to cena? Je to način stroškov bivališča (nakup, najem)? Je to okolica bivališča (mesto, podeželje)? Je to, da mora imeti dom teraso in/ali balkon? … Kaj bi bilo za vas najpomembnejše?
Zame:
– počutje v prostoru in razporeditev,
– mikro in makrolokacija,
– cena,
– možnosti predelave po svoje,
Če gre za stanovanje: lokacija, urejenost bloka in okolice, infrastruktura (cesta. parkirišča, trgovine, šole ipd) , sosedje, razpored prostorov.
Če gre za hišo: lokacija, velikost in oblika parcele, dostop, sosedje, vzdrževanost oziroma predidena količina denarja, ki jo bi bilo treba še vložiti.
Pred kratkim sva najemala. Najini kriteriji:
– cena
– lokacija
– balkon
– ločena dnevna soba in spalnica
– pečica
Prvi in glavni je bil denar – pač toliko kolikor imaš, za toliko lahko kupiš in za toliko lahkovzdržuješ.
Glede na denarno stanje, sva se odločila za stanovanje, ko pač za ta znesek lahko dobiš spodobno mestno lokacijo z vso infrastrukturo, spodobno kvadraturo in znosno vzdrževanje.
Pri sami izbiri stanovanja sva želela mesto, infrastrukturo, utečeno in funkcionalno naselje, pod temi pogoji sva izbrala lokacijo, na lokaciji stavbe s kvalitetno gradnjo in to je to.
Dobila sva več, kot sva iskala.
– vlaga, plesen (oziroma da tega ni)
– svetloba
– toplota in izolacija, tako toplotna kot zvočna (fajn je, da ne slišiš vsakega)
– mikro in makrolokacija, vključno s sosedi, zelenicami, bližina infrastrukture in javnega prometa, ne pa blizu glavnih avtobusnih postaj ali železnice
– balkon
To so dodatne stvari, poleg cene seveda in predvsem stroškov. Parkiranje je tudi eden od zelo pomembnih faktorjev, saj ne želiš pol ure iskati parking ali se kregati s sosedi zanj.
Pri meni je bilo takole: s financami nisem bila omejena, saj po ostalih kriterijih ni bilo predragih stanovanj:
Stanovanje v bloku
Kvadratura/razporeditev
Balkon
Starost&kvaliteta gradnje
Lokacija
Ko (če) bom kupovala naslednje stanovanje, bodo obvezni pogoji naslednji:
center (ali čim bližje) Ljubljane
najvišje nadstropje (seveda z dvigalom)
balkon/terasa
lastno parkirišče/garaža
Potem je pa seveda vse odvisno od velikosti in stanja stanovanja, cene, stanja celotne zgradbe in okolice in še česa. No če bi zadela jackpot, najbrž ne bi bil problem, sicer pa težko.
Prvo kot prvo mora biti samostojna hiša. Drugo je lokacija, čim bolj na samem a vseeno ne predaleč od nujne infrastrukture. Velikost hiše, saj me majhni prostori utesnjujejo. Velikost parcele, tolikšna da imaš lahko vrt, nekaj zelenice in okrasnega grmičevja. Na koncu pa je pomembna tudi cena.
Stanovanje, Ljubljana
– ZK urejeno! to je bistveno
– cena
– lokacija (znotraj AC obroča)
– leto gradnje
– ne pritličje, ne najvišje nadstropje
– lega stanovanja (ne sever)
– možnost parkiranja
– način ogrevanja
– razgled
Jaz pa tako:
Če bi kupovala znotraj AC obroča, bi kupila le stanovanje v centru, saj so bloki, oddaljeni več kot 200 m iz strogega centra, vsi zelo grdi, klasična socialistična, grda gradnja.
Torej ali center, kjer imaš vse na dosegu roke, ali izven AC ringa.
Najbolj pomembna je torej lokacija. Šole so itak na vsakem vogalu, trgovine ravno tako, ZD, pošte, banke in podobnih zadev pa v bistvu ne potrebujem pogosto, da bi morala iskati lokacije zraven njih.
Lokacija
Lokacija
Lokacija
Lokacija
Lokacija
-proti potresna in kvalitetna gradnja
-veliko svetlobe
-mirna,ozelenjena okolica
-nizki stroški
-cena
Cena je omejitev, ne kriterij. Urejene meje in ZK ravno tako. Izven teh omejitev ne bi niti gledala. Znotraj omejitev pa so kriteriji za izbiro
-lokacija, kamor stejem tudi dostopnost, pri hisi vodovod, kanalizacijo, elektriko, pa poplavnost ali plazovitost terena, osoncenje in se en kup tega.
-sosedje, ker jih ne mores zamenjat
-razporeditev prostorov in moznost prerazporeditve
-stanje objekta in moznost/cena sanacije
-primerna velikost in pri stanovanju v bloku atrij, balkon ali terasa.
Ce bi bilo vec enako ustreznih nepremicnin, pa bi seveda izbrala cenejso.
Za nakup ali gradnjo hiše:
Do 60-tega leta.
Bližina A. Ceste. Odaljenost Max 4-5 km
Do 10 km odmaknjeno od mesta, ki mora biti velikosti S. Bistrica, Konjice, Krško…..Ali večje.
Do prvega soseda min 100 m
Nakup.
Po 60 tem letu stanovanje v bloku, v mestu, centralno ogrevanje, 200 m od večjega nakupoval. središča..trgovina-banka-lekarna-kafiči….
Blizu zdravnik, lastniška garaža in parking, lift…
Lokacija, lokacija, lokaciija , cena , ohranjenost.
Odvisno od obdobja. V študentskih letih sem gledala eno, kot zaposlena brez otrok drugo, z majhnimi otroki tretje, ko bodo odleteli iz gnezda, bom pa četrto.
Trenutno:
A) manjša atrijska hiša za 2
1. Lokacija (infrastruktura)
2. Dostopnost in osvetljenost parcele
3. Energetska varčnost objekta
4. Velikost parcele
5. Razporeditev prostorov
B) 1 1/2 – 2 sobno stanovanje
1. Lokacija (infrastruktura, značaj soseske)
2. Osvetljenost
3. Lega v objektu
4. Energetska varčnost
5. Razporeditev prostorov
5.
Samo 5 najpomembnejših? Meni so čisto vsi pogoji enako pomembni:
– cena
– samostojna hiša
– lokacija
– razporeditev prostorov
– razgled
Pri nakupu nepremičnine bi mi bili pomembni naslednji kriteriji:
1 – da ima nepremičnina urejeno zemljiškoknjižno stanje,
2 – da je prosta bremen (npr. hipoteka),
3 – če je namenjena vsakodnevni uporabi, je pomembno, da je locirana čim bližje središču mesta (infrastruktura, javni prevoz, zdravstveni dom…),
4 – cena,
5 – sosedje.
Vedno kadar gledam kakšne oglase najprej pogledam, kar je meni osebno najvažnejše:
Lokacija, parking prostor, leto izgradnje, balkon ali terasa, cena nepremičnine ne sme bistveno odstopat od moje ocene videnega.
1. ob ogledu oglasa cena in izgled
2. ob ogledu stanovanja:
– počutje v prostoru
– kakšna je kopalnica
– da ni potrebna prenova
– občutek zaupanja prodajalcu
Poleg vsega naštetega v predhodnih postih so zelo pomembni kriteriji, ki jih ne moreš preveriti v zemljiški knjigi ali jih opaziti ob ogledu. Namreč, sosedi, naj bo v bloku ali v hiši oz. v njeni soseščini. Obstajajo sosedi, ki mislijo da so sami na svetu in motijo javni red in mir, kričujo, razbijajo, se pretepajo. Počutiš se ogroženega in prestrašenega. Nekateri lastniki hiš imajo pse ki lajajo dan in noč, spet drugje mladci razgrajajo kadarkoli. V blokih je tudi veliko stanovanj, kjer se odvija kriminalna dejavnost ali prostitucija. Takih stvari ob ogledu ne vidiš, so pa zelo moteče, ko že živiš v takem stanovanju.
Mi pravkar prodajamo stanovanje in kupujemo nekaj drugega v drugem kraju (selitev). Kriterij cena je tako samoumeven, da ga niti ne štejem kot “kriterij”, ker je to omejitev, do kje sploh gledamo. Rabimo trosobno in imamo določen znesek, znotraj katerega pač izbiramo, kar je na voljo.
Mi recimo ne bomo kupili hiše, ki ima 200+ m2, pa četudi bo cena ista kot za novo dvakrat manjše nadstandardno stanovanje v bloku. Ker nočemo velike bajte z velikimi stroški, pa četudi je skoraj nova. Običajno je taka hiša poceni, ker je na slabi lokaciji. No, nekateri ljudje pa jo kupijo samo zato, ker ima dobro ceno. Poceni običajno še zdaleč ni najbolj ugodno, žal. Vsak kvadrat preveč je samo potrata energije, ki jo vsak mesec preplačaš.
Pomembno nam je sledeče:
– lokacija (mesto, blizu vrtca, šole, trgovin…)
– kvaliteta – da je čim bolj novo, po možnosti nov ali novejši blok (stara nepremičnina je brezno brez dna, kamor lahko cel lajf mečeš denar, da ne omenjam neprijetnih presenečenj med obnovo)
– da so stroški čim nižji (gledamo nova stanovanja v bloku, kjer že imajo vgrajene TČ in talno gretje)
– če se bo le dalo, bi imeli pritličje z atrijem ali pa vsaj nižje nadstropje, obvezno z velikim balkonom
– tloris (v stanovanjih so tlorisi v glavnem zelo podobni)
Najbolj važno je pa itak, da imaš dobre sosede, česar pa žal ne moreš izvedeti pred vselitvijo, ker ti nekdo, ki prodaja, sigurno ne bo po resnici povedal, če je kakšen sosed psihopat. Morda ravno zato prodaja in seveda ne bo povedal, ker bi rad čim prej prodal. Je pa to najbolj pogosto vprašanje, ki ga nam zastavijo ljudje, ki pridejo na ogled našega stanovanja, ki ga trenutno prodajamo.
Zelo se strinjam
meni je tudi najprej najbolj pomembno, kakšni so sostanovalci, sosedje. Živim celo življenj e v hišah, je pa ćelja, ko bodo otroci šli kmalu iz glezda, da se z moem preseliva v eno novejše stanovanje
-kot drugo, da v bližini ni kakšnih “horderjev”; ki kopičijo staro kramo, šaro, ali pa taki, ki gojijo živali za nadaljno prodajo, ker toje hrup in tudi nenzansko smrdi ( zajc, hrčki in podobno) – da ni okoli veliko zajedalcev, kot so miši in podgane ( urejeno s smetmi , da ni preveč kompostnikov direkt pod okni, v atrijih, ker to tudi precej smrdi)
– kot tretje če je blok, da je čimmanj enot na hišo – največ dve nadstropji, po max. 4-6 stanovanj v eni stavbi, po možnosti stanovanje na vrhu
-kot četrto, da je veliko naravne svetlobe, da ni obrnjeno na osojno stran ( vlaga, mraz)
-kot peto, če mi je všeč in so ti kriteriji pokriti, denar ni problem
Ko je moja sorodnica kupivala stanovanje v novogradnji, ki je bila že naseljena, je šla velikokrat posedet na klopco podnevi in tudi zvečer, ko je bila že lu, da si je ogledala vse potencialne sosede, kaj počnejo – ja je bila malo “stalkerja”. In ker ji je prepričano ustrezalo, je kupila
Forum je zaprt za komentiranje.