Najdi forum

Hrenovke

Ker sem šele začela s kuhanjem, me zanima, kaj se poleg kuhanja hrenovk še lako z njimi naredi. Sama jih namreč znam samo skuhat, kar pa je postalo že malo dolgočasno.
Ali je res, da je v hrenovkah vsa tista šara, ki ostane kot odpadek pri predelavi mesa?
Vsem hvala za odgovore!

Če bi vedela, kaj je v hrenovkah, jih ne bi nikoli več jedla. No, mi jih vseeno jemo, ampak samo piščančje. Jaz jih dam v krompirjevo juho narezane na kolobarčke.Drugi recept pa je spomladanska rižota – riž s korenjem,koruzo,grahom in narezanimi hrenovkami. Lahko jih tudi pečeš v ponvi ali nažaru – počez jih večkrat zarežeš, da se bolje spečejo.

LP,Kaja

No, pa naj se še jaz oglasim, ker čisto slučajno vem, da ni vsepovsod tako kot pravite, da je v hrenovkah sama šara in odpadki. V njih je v glavnem kvalitetno meso in ne odpadki. Kako bi pa potem lahko hrenovke spadale v dietno prehrano? Prosim vas. Sploh pa so piščančje za moje pojme še najslabšega okusa. Če pa vam pač od Mira ali od KM niso všeč jih poiskusite od kakega privatnika, te so vedno kvalitetnejše.
Kar se pa receptov tiče pa se strinjam s Kajo. Tudi mi tako počnemo. Mi jih damo še v krompirjev golaž.

Se popolnoma strinjam glede kvalitete mesa, kot Mimi!
Pri nas nekaj časa sploh nismo jedli hrenovk, ker nas je (še posebno mene) pekel jezik po hrenovkah.
Slučajno smo dobili v pokušino hrenovke od privat mesarstva. Po njih, tistega zoprnega pekočega okusa (in še občutek, da je jezik kosmat), nismo imeli. Ugotovili smo, da hrenovke velikih proizvajalcev vsebujejo ogromno konzervansov in podobnih umetnih dodatkov. Ker so s temi dodatki privat bolj varčni (ali jim je tudi za zdravje kupcev?), so take hrenovke neprimerno bolj okusne. Jaz sem se še v prejšnjih časih navadila, da sem jih kuhala toliko časa, da so počile in je v vodi ostalo ogromno teh aditivov, hrenovke so bile pa precej menj “pekoče”.

Piščančjih pa ne jemo, ker imamo glede njih podobne zavore, kot vi za te prve.

Sem moški 🙂

in sem nekoč delal v eni firmi, ne bom povedal, zato lahko kaj povem o teh hrenovkah. Res je, da je meso dobro in kvalitetno, vendar je notri tudi kaj, kar ne bi govoril, predvsem pa je odnos do izdelovanja take hrane problem. Ker je to velika organizacija in ni prevelikega nadzora”ne vem kako je danes, takrat ga ni bilo” je bil največji problem, kako so se delavci obnašali do izdelovanje te hrane, bilo je tako kot da bi delali malto.

Potem si lahko mislite. Pade meso na tla, se ga pobere in vrže v mešalnik, po tleh pa hodimo v škornjih, itd…. mi jih ne jemo odkar sem tam delal

jaka

no ja, kaj je v hrenovkah…..doma imam mesarja in mi jih nikoli noče kupiti, ker pravi, da preveč ve…… Piščančje so baje boljše! Drugače pa sem enkrat videla v Avstriji, da prodajalo hrenovke zavite v slanino in sir. Pa sem jih kupila, potem pa še sama poskusila navadne hrenovke zaviti v tanko slanino in sir in jih nato popekla.! Super, pa še veliko bolj nasitne so, če imaš na primer samo 3 hrenovke, pa vas je 2 ali 3 in se ti zdi to premalo…..imaš dosti.

lp nataša

Pri nas najraje jemo hrenovke pečene v testu. Stepeš dva jajca, dodaš toliko
moke, da dobiš gosto testo. Hrenovke prerežeš na pol, jih povaljaš v masi in spečeš na vročem olju. Zraven gre krompirjeva solata.
Pri nas se ne obremenjujemo preveč s tem, kakšna svinjarija je notri, mislim, da pojemo še marsikaj drugega, le da tega ne vemo.
Dober tek!

nikakor ne jejte te svinjarije….v hrenovkah ni samo vse kar ostane in zato zmeljejo in uporabijo za hrenovke in paštete,ampak je v hrenovkah tudi ogromna količina svinjske maščobe….
piščančjih hrenovk pa sploh ne bi jedel,saj tam je šele svinjarija in piščančjih hrenovk se brez ogromnih količin svinjske maščobe sploh ne da narediti…fuj in fej…zakaj morate jesti to svinjarijo,saj niti ni poceni,za ta denar lahko kupite meso v kosu in točno veste kaj jeste,ali pa morske ribe,ki so med drugim samo zdravje za naše telo…..lepo vas prosim,ne bodite koš za odpadke in premislite predno kaj vržeto v svoje telo……(nisem rekel v kanto za smeti)….

Upam, da je bilo to dolgo nazaj… 🙂 Industrijska hrana je namrec vedno bolj pod nadzorom, ce pa bi ravnali z njo tako, kot opisujete, bi bilo ogromno okuzb in zastrupitev. Morda pa smo samo odporni? Jaz imam obdobja, ko pojem kaksno hrenovko, ampak mora biti obvezno specena na zar plosci, ne skuhana. Je veliko boljsa! Pred tem se jo pa malo nareze in nato lepo zapece. Brez masti, seveda. Moja mama pa jo nareze v neko juho s papriko in krompirjem, vedno pozabim vprasat za recept, je pa moja najljubsa se iz otrostva… pa malo kisa se da notri, bom vprasala, pa vam sporocim.

zmotno je razmišljanje,da se s hrenovko v kateri je “vsa svinjarija” lahko zastrupiš….saj to “svinjarijo” termično obdelajo in uničijo vse bakrterije….hrenovka se ne sme potem dolgo kuhati,4 minute in že poči…..
to pa še ne pomeni da v hrenovkah ni svinjarije….v hrenovkah je vse kar hočete,samo kvalitetnega mesa ne…..vsi obrezki,vampi,vimena,vse kar jim ostane in zelo veliko maščobe….pa ne samo v hrenovkah,tudi v drugih salamah,ki so zmlete v pašteto…pariška salama,mortadela,safalada itd…….tudi če meso že malo smrdi,je za TE izdelke še vedno dobro,saj ga termično obdelajo in dodajo enormne količine nitratov in nitritov,soli in drugih začimb,ki prekrijejo slab duh….vročina pa prepreči nadaljne razkrajanje in uniči bakterije…..
ampak saj to ni pomembno a ne,pomebno je da so ti izdelki okusni…dajte no,lepo vas prosim,odprite oči in resno razmislite….prehrambena industrija si prav želi ljudi,ki tako razmišljajo,saj so najboljša reklama za njih….kako lahko npr.naredijo šunko za 700.00 SIT iz mesa,ki stane 1200.00SIT,lepo vas prosim…v tej “šunki” je ogromno sojine moke in glutena,ki nase vežeta zelo veliko vode….tej masi dodajo slabše kose svinjskega plečeta in obrezke mesa…. kar specite takšno šunko v ponvi in boste videli,da se kar stopi ko enkrat izhlapi voda…..pa dober tek…..

No, tu je ta obljubljeni recept, saj je cisto preprosto:
Krompir olupis in v MALO vode das kuhat. Dodas malo soli (slana hrenovko upostevas) in lovor mogoce timijan. Kuhas 15 -20 min., dodas narezano hrenovko. V loncku razzvrkljas v malo vode zlicko ali dve moke in papriko. Vlijes v juho, zavres in je gotovo.

Resnici na ljubo, jože, ni z nobeno drugo klobaso kaj bolje. V vseh so nitrati in nitriti in se druga svinjarija, tudi v suhih. Dobro je torej, da je taka hrana, ce ze, bolj poredko na mizi in da se skusamo usmeriti bolj v nemesno prehrano z veliko sadja in zelenjave. Jaz ne jem klobas vsak dan, hrenovke pa sploh redko, se pa vcasih torej odlocim za malo svinjarije.

Pa da ne boste mislili, da je vse super v pekarijah, mlekarnah, predelavah sadnih sokov, zelenjave. Skratka vsa industrija hrane je lahko pod velikim vprašajem, kar se vsega povedanega tiče.

Če samo pogledamo primer. Soseda pravi, da vse v svojem vrtu goji BIO (ne šprica, ne gnoji z umetnim itd). Njen vrt je v dolini. Zgornji sosed vedno poliva svojo njivo z gnojnico, šprica s strupi, ki smrdijo po celi soseski; levi sosed ima nasad jabolk in breskev (šprica s strupi od pomladi do jeseni), sosed malo nižje ima pa doma privat lakirnico. Ta soseda pa še vedno vztraja samo pri “doma pridelani hrani, ki je BIO” po njeno(?). Mislim, da gojenje zelenjave in sadja na bio način, je možno kje v višje ležečih področjih, kjer je morda vsaj zrak bolj čist.

Na splošno pa je vsa zelenjava in sadje,ki ga kupimo (na tržnici ali trgoini) vse fino pošpricano, da je ne napadejo škodljivci (ki so postali odporni) in zato da zgleda lepo za kupca.

Jaz bi rekla takole. V današnjem času imamo že skoraj vse okuženo bolj ali manj s strupi, takšnimi ali drugačnimi. Vprašanje je samo, kaj od tega mislimo ali vemo, da je manjše zlo.

Jaz od mesa jem le ribe, a študiram tako stvar, da je bilo nekaj obveznih neprijetnih ur namenjeno tudi vajam v klavnici. Bili smo tako v perutninski kot prašičji in goveji klavnici. Po spoznanju, kako je tam, sem bila še bolj vesela, da ne jem mesa. Res morbidna scena, o hrenovkah pa teme sploh ne bi začenjala….Higiena je daleč najboljša na Perutnini Ptuj, kjer imajo ločen čisti in nečisti del in se delavci iz enega in drugega ne smejo srečevati niti na dvorišču, v službo se pripeljejo vsak skozi svoj vhod, eni so v belem, drugi v modrem. Nad halo, kjer delajo, pa je tak hodnik s stekleno steno, odkoder jih gledajo nadrejeni in obiskovalci..Big brother is watching you..

Irena,imaš popolnoma prav ko praviš,da včasih pač poješ malo “svinjarije”….in vsi mi včasih pojemo malo svinjarije….preehrambena industrija namreč v svoje izdelke dodajajo razne EMULGATORJE,takozvane E-je…..E 920 je npr.iz živalskih dlak in perja (da,tudi kokošje perje ne gre v nič),E542 je iz kosti in hrustanca,E507 je iz želodčne kisline…..itd….itd…..nekateri emulgatorji so celo rakotvorni,ali pa povzročajo razne bolezni……tudi barvila v živilski industriji so katastrofalna….rdečo barvo pridobivajo npr. iz rdečih hroščev-karminska kislina,rumeno barvo iz ribjih oči….ko že omenjate tudi pekarsko industrijo naj povem,da iz živalske dlake in perja pridobijo tudi HIDROKLORIT in MONOHIDRAT za “oplemenitenje” moke za kruh….grozno……na Kitajskem ga delajo celo iz človeških las…..ogabno…
torej ni čudno,da si jaz sam pečem kruh in tudi pšenico sam zmeljem……jasno pa je,da pšenica,ki jo kupim od kmetov ni BIO,ker je naše ozračje že tako zasvinjano,da……pa kaj bi nadaljeval,ampak kolikor toliko pa lahko človek pazi kaj meče vase…..vse kar je predelano in zmleto in spackano je “svinjarija”……z mnogo “dodatki”…..tega pa se lahko vsak izogne,če le hoče…..kakor kdo seveda….

Haloooo, Jože!
Če si pristaš “bolj zdrave” hrane o.k, ampak ne vse “svinjarije” metat v isti koš.
Mislim, ej, saj si dokazal da nekaj pojma inaš o prehrambeni industriji, ampak zavedati se moraš ti in ostali forumaši, da ni vse tako slabo kot je videti.
Osebno sem se prepričala, da te hrenovke, katere mi pri nas doma jemo (privat mesarija, ne bom delala reklame), ne vsebujejo te svinjarije katero ti omenjaš. 100x raje pa jem njihove hrenovke, kot pa da bi kupila kos mesa iz Mercatorjeve vitrine ali pa katerekoli druge, podobne.
Dodatki, ampak tisti ta pravi, so pa prisotni vedno, pa če nam je prav ali pa ne.
Ker pa si pač rekel, kaj se dogaja v predelovalnih industrijah; predvidevam, da mlečne izdelke ješ, ali tudi te pripravljaš doma? Če jih si izbori možnost in pojdi v kakšno mlekarno pa boš videl kaj tam počnejo. Pa ne mi sedaj rečt, da sem to samo slišala, ker nisem. To vem iz zelo zanesljive druge roke, pa ne bo omenjala od koga. Zato jaz kar nekaj mlečnih izdelkov niti pokusim ne.

Pa brez zamere, kakor se obrneš imaš “rit” od zadaj.

Mimi,tudi jaz tebe lepo pozdravljam in sem vesel da ne ješ mleka in ml.izdelkov….
tudi jaz jih ne jem…res je mleko delam sam in sicer sojino,ker je biološko zelo podobno človeškemu,po drugi strani pa veliko ljudi ne prenaša mleka (lecitin) pa še vedo ne tega…..
poizkusi tudi sama narediti takšno mleko:namočeno sojo zmelješ v multipraktiku in kuhaš ob stalnem mešanju cca.10 minut…zelo rado se peni,zato moraš stati poleg in mešati…potem precediš skozi dvojno gazo in mleko je tu…lahko ga malo soliš,ali sladkaš….takšno mleko lahko uporabljaš za vse…puding,jogurt,palačinke,mlečno kašo,ali pa ga kar takega piješ…..
kar pa se tiče hrenovk tvojega mesarja……Mimi….ne ga srat….ne verjemi mesarjem…vsak mesar vse odpadke zmeče ravno v hrenovke…..seveda se nič ne vidi,saj je masa za hrenovke 100x prekuhana,prepacana in zmleta v mezgo……
imej se lepo,jej rajši kakšne morske ribe……

Jože, žal ne morem molčat. Saj sem rekla, da privat je drugače. Pa naj ti razložim kako sem prišla do spoznanja kaj dajejo oni v hrenovke. Čisto slučajno sem bodoča “tamlada” pri mesariji in ženski firbec pravijo da je najhujši, zato se velikokrat sprehodim čez prdelavo in opazujem kaj gre v te zadeve in verjemi da jaz ne bi pokusila hrenovk če bi bilo v njih kaj odpadkov. Res, da je tako kt si rekel veliko svinjske maščobe v njih, vendar ni nič narobe z njo.
Glede mleka pa, jaz mleko pijem, ne jem pa raznih zdenka sirov in tako naprej, nimam pa časa, tako kot ti, da bi si kuhala in pekla te zadeve doma.

jaz jih pa uporabljam za samozadovoljevanje

Dandanes je povsod veliko teh aditivov, predvsem barvil. Nekatera so celo prepovedana v nekaterih državah. (npr. v ZDA) V glavnem sem hotel omeniti, da je zadnjič mama kuhala hrenovke (od perutnine ptuj, tiste ko jih je 10 al kolko že not) in je potem v vodo, ki je ostala od hrenovk dala kuhat piščančje meso, ki je na koncu izpadlo čisto rdeče barve! Voda je meso čisto obarvala… pol si pa predstavljajte kaj to dela našem organizmu. Sicer, če si jih tu pa tam privoščiš verjetno ni škode… nekdo ki pa je hrenovke vsak dan pa… :-/

Meni so zelo dobre zavite v testo in nato pečene.

zdravo-nezdravo
vsako pretiravanje je nezdravo.
Nedolgo tega je pisalo, naj hrenovke jemo le občasno, ker so po vsebini odlagališče vsega. Mogoče res.
Kruh je za mene nekaj zelo, zelo spoštljivega.Pred leti sem bila v srednji šoli na obisku neke pekarne. En pek je hitro rezal cca kg velike hlebčke, drugi jih je hitro povaljal, tretji jih je povaljal, oblikoval in dal v košarice . Pa je en pek v ihi vrgel hlebček v obraz drugemu, ta ga je snel, povaljal in nadaljeva delo. Drugemu je hlebček pade na tla, pobral ga je, povaljal in v košarico……..
Zato dragi forumaši, hrenavke…kruhi…salame….., če ne vidimo…ne vemo , se ne obremenjujmo……..
preveč sterilno tudi ne sme biti, saj bomo popolnoma neodporni na bakterije……jejmo, kar je dobro in ne pretiravajmo!

Povsod so aditivi,tudi v hrenovkah.Treba je pogledat,kakšen % mesa je v njih.Vsaj moralo bi to pisati. Jaz jih včasih prav rada pojem in odmislim vse packarije. Če bi jih jedla veliko,vprašanje ?

Kaj narediti ko poje otrok (3.5leta ) pokvarjeno hrenovko. Dobila je namreč že visoko vročino. Ali naj grem k zdravniku?

Jemo jih redko. Meni so najboljše v krompirjevi juhi. Pretlačen krompir, malo juhe, začimbe, lovor, na koncu za 5 min dodam na kolobarje narezane hrenovke.

New Report

Close