samo cerkvena poroka
Eno resno vprašanje, da ne boste mislili, da se hecam.
Že nakaj časa se prigovarjam z znanko, ki pravi, da se bo poročila samo crkveno. Se pravi civilno ne!
Meni to sploh ni logično! Bo poročena ali ne? Kako se bo pisala? Bosta imela z možem (če to sploh bo) isto prebivališče isti priimek?
Znanka zagovarja samo crkveno poroko in pravi, da se lahko tako poroči – da se je pozanimala. Seveda gleda s tega stališča, da bo še vedno samohranilka in s tem večje doklade, nižje plačilo vrtca…
Hm, hm.. včasih smo priložili župniku dokument, da smo se civilno poročili…
Kaj mislite vi? Oziroma kako je prav?
M@mic@
Ups, sem šla malo brskat in našla informacijo, da je v izrednih primerih mogoča tudi samo cerkvena poroka, vendar jo mora odobriti škof. No, tukaj več piše o tem.
Civilna poroka pred cerkveno je relikt iz jugo-časov. Nadzor države. Zdaj so se pravila na Cerkveni strani omehčala (država itak nima nič s cerkveno poroko), čeprav se mi zdi, da se še vedno raje vidi, če je par tudi civilno poročen.
Če se na ta način švingla državo, je odgovornost posameznika. Seveda pa je tudi možno, da je par pred Cerkvijo poročen, pred državo pa živi v izvenzakonski skupnosti. Brez goljufanja.
Pozdravljeni!
Pred kakimi 2 leti smo dobili okrožnico naših škofov, da moramo v tem primeru, če kdo hoče izrecno samo cerkveno poroko, brez civilne, prositi za posebno dovoljenje škofa ordinarija. Seveda morajo biti za to res tehtni razlogi, ker “na lepe oči” ne bo kar šlo.
Sam kot duhovnik še nisem imel tega primera, vendar pa v svoji praksi, kadar pripravljam poroko, vedno zahtevam, naj se poročenca poročita prej civilno in potem prideta na cerkveno. Tudi ne podpiram tega primera, ko hoče stranka samo cerkveno poroko, na civilnem področju pa bi še vedno uveljavljala doklade in razne ugodnosti kot samohranilka. To nikakor ni pošteno že do sebe ne, kaj šele do države, za katero smo prav tako soodgovorni. (V Avstraliji, kjer delujem sedaj, če se to zgodi, so takoj hude denarne kazni, pa še kaj zraven!) Če se pa kdo res boji, da bo zgubil kakšne ugodnosti, naj se pa spomni, da bo dobil druge ugodnosti, saj se da še kako drugače, pa tisto pošteno stopiti skupaj. Obrnimo plat medalje! In še največja ugodnost je ta, da poštenje velja in mirna vest prav tako. Naši starši so marsikaj dali skozi, včasih še z večjimi križi in težavami, pa so uspeli in so nam še danes več ali manj svetel zgled. Se strinjate?
Darko Ž.