Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Srednja šola v ZDA

Srednja šola v ZDA

Prosimo za kakršnekoli uporabne informacije in nasvete o srednješolskem izobraževanju v ZDA. Letos se vpisujemo v 1. letnik gimnazije (še poteka) v Sloveniji. Na kak način se vpiše otroka v srednjo šolo v ZDA in kakšne so možnosti nadaljevanja gimnazijskega programa ob povratku čez eno leto. So SŠ v ZDA za tujce plačljive? Kakšna je primerljivost z našimi SŠ oz. gimnazijo? Če je otrok ob letošnjem vpisu sprejet na željeno šolo, ostane evidenčno vpisan v 2. letnik ali se ponovno vpisuje? Če se ponovno vpisuje, po kakšnih kriterijih poteka vpis? Predvidevam, da bo uspeh v 1. letniku v ZDA zaradi jezika precej slabši od dosedanjega. Kako je s predmeti, ki jih predmetnik SŠ v ZDA ne nudi?
Poraja se nam kup vprašanj, zato prosim, če ima kdo takšno izkušnjo, če se lahko oglasi tudi na objavljeni mail ali pa ga posreduje komu, ki pozna postopke vpisa in možnosti šolanja.

Žal ti na večino vprašanj ne znam odgovorit, rada bi ti le povedala, da se slabšega uspeha v ameriški SŠ ni treba bati. Sama poznam en primer, ko je fant tukaj komaj izdelal 1. letnik gimnazije, potem je šel v Ameriko, tam je bil pa super odličnjak. Ko so se vrnili v Slovenijo, je razlagal, da so se tam v SŠ učili trikotnike risat in podobne stvari, ki jih tukaj zna večina osnovnošolcev. SŠ je nameraval zaključiti tukaj, vendar je zaradi velikih lukenj v znanju potem vseeno šel nazaj v ZDA.

Itak je jasno, da je naše izobraževanje (OŠ, SŠ, VŠ) zahtevnejše že od evropskih, kaj šele čezoceanskih šol….

Pa tud kvaliteta našega izobraževanja gre počasi proti ameriškemu.

Mi je zadnjič ena prjatlca pravila, kakšna vprašanja je imela na popravcu iz strokovne mature. Ko sem jaz hodil v šolo, bi jih moral znat rešit tam okol 6 razreda OŠ. Njej se je pa še težko zdelo.

Manj ko ljudje vedo, lažje jim vladaš in jih izkoriščaš.

Izkušnja izpred skoraj 10 let: šole so za tujce plačljive, razen če dobi štipendijo oz. ga financira kakšna organizacija (v tem primeru je bil Rotary club). V ZDA si izbere predmete, ki naj se čimbolj ujemajo z našimi, pri matematiki in sploh pri vsem tistem, kjer je dober, naj izbere najtežji nivo (imajo 2 ali tri nivoje zahtevnosti, odvisno od šole). Ocene se na koncu prevedejo in lahko se vpiše letnik višje v slo. Tisti predmeti, ki jih tam nimajo, se nadomestijo s čimbolj podobnimi, mora pa biti enako število predmetov, da se vse prizna. Pomembno je izbrati čimtežjo stopnjo, sploh pri naravoslovju, ker bo sicer imel preveč lukenj in težave pri naši maturi. Srečno!

Naya, če smem še vprašati, za kakšno štipendijo oz. financiranje je možno zaprositi in seveda kje. Hvala za kar izčrpno poročilo, pa tudi ostalim za mnenja.

Manii, poskusi še kaj uporabnega dobiti na tem forumu:

lp,

N.

Nats, res hvala. Do sedaj še tega foruma nisem opazial, pa grem večkrat čez! Več oči več vidi. Bomo prebrskali.

Prilagam odgovor šole, kamor je hči poslala prošnjo za vpis. Toliko za v pomoč, če še bo kdo iskal slične informacije.

My name is Mrs. Preston and I can answer your questions for you. Our school year starts in August (I do not have the exact day). BTW Magnet is a public school, so there is no fee to attend the school. You may have to pay fees for field trips, supplies, and things of that sort. The first round application process has ended. You can still submit your application, along with your grades for the past two years. When you send this information, please make sure a translation and a grading scale is sent with the reports.
Your application will be considered for second round. There is no exact time when second round applicants will be contacted. If you have any more questions, feel free to email me at [email protected]

Thanks for your interest in BTW Magnet.
LWPreston
Guidance

New Report

Close