bakreni žleb in kapnica
limam iz drugih forumov:
VPRAŠANJE: 27.04.2003 Del strehe in žlebove imamo bakrene. Ker bi rad z deževnico zalival zelenjavni vrt, me zanima ali je ta voda s strehe primerna oz. ni škodljiva.
NN )
ODGOVOR:
Baker je živim bitjem škodljiva spojina in v večjih količinah lahko povzroči tudi smrt. V določenih majhnih odmerkih se ga uporablja v obliki škropiv za zatiranje različnih škodljivcev.
V kolikor bi bilo ozračje neonesnaženo in dež čist, potem ne bi bilo nobenih zadržkov z uporabo deževnice z bakrene strehe. Žal je v naši krajih ozračje onesnaženo z žveplom in kisel dež je stalnica. Ko kisel dež pade na bakreno streho, steče kemijska reakcija, kjer se izločajo bakrovi ioni. Ti ioni potem potujejo po skupaj z deževnico po strehi in žlebu. Na poti se oprimejo ali vežejo z raznimi prašnimi delci.
Pri novih bakrenih strehah je izločanje ionov zelo veliko in voda ni primerna za zalivanje. Voda postane primerna šele, ko baker oksidira in streha dobi zelenkasto prevleko. Takrat deževnico lovimo v cisterno ali sod. Na dno se bodo usedli prašni delci z bakrovimi ioni. Vodo odtakamo ali zajemamo nad usedlino in pazimo da vode ne skalimo. Usedlina je zelo strupena in je nikoli ne odlagamo na kompost, vrt ali kamorkoli drugam v naravo. Odvržemo jo v smeti, če pa je koncentracija bakra zelo visoka, pa med posebne odpadke. Usedlino odstranimo vsakih nekaj let.