tablete v nosečnosti
NOSEČNOST – samozdravljenje, nasvet farmacevta
Vsaka mati si želi, da bi bila med nosečnostjo zdrava, vendar pa jo, prav tako kot ostalo populacijo, pestijo različne bolezni. Nekaterim tegobam so nosečnice celo bolj podvržene. Ker je to obdobje, v katerem mora biti ženska pri samozdravljenju še posebej pazljiva, saj lahko nepravilne poteze škodijo otroku, je prav, da se glede tveganja in stranskih učinkov pogovorite s farmacevtom ali zdravnikom.
PREHLAD
VNETJE USTNE VOTLINE IN ŽRELA:
Za lajšanje bolečin v grlu in zdravljenje grla je v lekarnah na voljo cela paleta izdelkov, vendar je prav, da se nosečnice o neškodljivostih le-teh pogovorijo tudi s farmacevtom.
Nosečnicam predlagamo:
Pastile z izvlečkom gozdnega lišaja (GRANOBIL) -Pastile vsebujejo še arabski gumi ter zgoščen hruškov sok. V ustih se topijo, ustvarijo zaščitni film ter tako varujejo sluznico.
Tablete, ki vsebujejo kalcijev pantotenat (PANTHOL) – Kalcijev pantotenat se spremeni v pantotensko kislino, ki se pretvori v vodi topen vitamin B5, potreben za normalno gradnjo in obnovo kože in sluznic.
ZAPRT NOS:
Zaprt nos je prav tako eden od nadležnih simptomov prehlada. V prosti prodaji so za lajšanje le – tega na voljo različni pripravki. Za nosečnice so primerni naslednji:
Fiziološka raztopina – 0,9 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} raztopina natrijevega klorida, ki redči izločeno sluz in tako olajša dihanje skozi nos.
Gel z vsebnostjo eteričnih olj (BRONHO GEL).
Različni inhalatorji (MENTOKLAR).Vdihavanje eteričnih olj namreč olajša odprtje nosu in s tem dihanje.
KAŠELJ:
Kašelj je eden izmed najbolj tipičnih znakov za obolenje dihal. Je simptom, ki mu je potrebno poiskati vzrok in ga odstraniti. Kadar smo prehlajeni, lahko traja kašelj nekaj dni.
Ločimo:
PRODUKTIVEN KAŠELJ – moker oziroma vlažen, z izločanjem sputuma – katarja. V tem primeru za nosečnice predlagamo:
Trpotčev sirup – pospešuje izločanje bronhialne sluzi, razredčuje katar in s tem olajša izkašljevanje.
NEPRODUKTIVEN KAŠELJ – suh kašelj, brez katarja. Vzrok zanj je lahko suh ščeget v grlu. Zdravljenje:
Slezov sirup – slezove korenine vsebujejosluzi, ki prevlečejo sluznico in jo mehansko ščitijo pred dražljaji.
GLAVOBOL in VROČINA:
Lahko sta posledica prehlada ali pa tudi česa drugega…OPOMBA: V ČASU NOSEČNOSTI IN DOJENJA NAJ SE NE BI JEMALO ANALGETIKOV V SMISLU SAMOZDRAVLJENJA! TOREJ LE Z VEDNOSTJO ZDRAVNIKA.
V prosti prodaji je na voljo veliko število enokomponentnih pa tudi kombiniranih analgetikov. Nosečnicam se svetuje:
paracetamol (DALERON, LEKADOL, PANADOL), pri katerem so stranski učinki redki in običajno blagi. Večinoma se pojavijo le v primeru prekoračitve terapevtskih doz.
PREBAVNE MOTNJE
DRISKA:
Za nosečnice ponavadi ni značilna, lahko pa se kljub temu pojavi ob uživanju velike količine hrane, ki jo spodbuja.
Zdravljenje:
Suhe borovnice – vsebujejo čreslovine z adstringentnim delovanjem. Blažijo vnetja črevesne sluznice, zmanjšajo draženje in upočasnijo peristaltiko, pospešijo celjenje epitelija.
Riževa sluz – se slabo absorbira, prevleče sluznico in jo ščiti pred dražljaji.
Pektini – naribana postana jabolka – so polnila, z nabrekanjem vežejo nase vodo.
Aktivno oglje (CARBO MEDICINALIS) – je adsorbens, nase veže vodo, toksine in pline iz prebavil. Izloči se nespremenjeno.
Mlečnokislinske bakterije – (LINEX kapsule) – te bakterije ohranjajo in uravnavajo fiziološko ravnotežje črevesne flore.
OPOZORILO : ČE SE STANJE V 48 URAH NE IZBOLJŠA, JE NUJNO POTREBNO K ZDRAVNIKU OZIROMA GINEKOLOGU!
ZAPRTJE:
Zaprtje je ena od najpogostejših tegob pri nosečnicah.Odvajala, ki so primerna za nosečnice:
Polnila, balastne snovi (laneno seme, VEROLAX – S prašek) – zvečajo volumen blata z vezavo večje količine vode in nabrekanjem.
Osmozna odvajala (laktitol – IMPORTAL, laktuloza -PROREKTAL, PORTALAK SIRUP) – z osmozo pritegnejo vodo iz tkiv, kar poveča volumen blata, ki mehanično draži sluznico in stimulira peristaltiko.
Drsljivci (glicerinske svečke) – omehčajo črevesno vsebino in jo napravijo drsljivejšo.
ZGAGA:
Prebavne motnje zaradi čezmernega izločanja želodčne kisline so pri nosečnicah prav tako pogoste.Nasvet:
Tablete z antacidnim sredstvom (RENNIE tablete) –so edine od vseh antacidov na tržišču, ki ne vsebujejo Al soli, vsebujejo namreč Ca in Mg karbonat. Učinkovini vežeta nase želodčno kislino in žolčne kisline, nevtralizira se presežek kislin in pri tem nastanejo težko topne soli, ki se izločijo iz telesa.
TEŽAVE Z VENAMI IN LIMFNIMI ŽILAMI
KRČNE ŽILE:
Med nosečnostjo je povečan pritisk na medenične vene in s tem je večja pojavnost krčnih žil. Krčne žile so vene z nabreklimi, vijugastimi ali zasukanimi odseki. Nasveti:
Izogibajte se daljšemu sončenju, vročim kopelim, savni.
Med spanjem imejte noge v rahlo dvignjenem položaju.
Umivanje zaključite s hladno prho po nogah.
Nosite oporne, zaščitne nogavice.
Masaža s kremami in geli z izvlečkom divjega kostanja (VENITAN, VAZOGEL) izvleček divjega kostanja oz. escin učinkuje protivnetno, zmanjšuje krhkost kapilarnih sten in tonizira oslabele venske sisteme. Na tak način zmanjšuje zastoj krvi v nogah in preprečuje nastanek oteklin.
HEMOROIDI:
Hemoroidi so najbolj znan primer krčnih žil v telesu. Na voljo imamo številna zdravila brez recepta, ki blažijo simptome teh bolezni. Nasvet:
prehrana z veliko vlakninami in sluzmi,
redna higiena,
mazilo z lokalnim anestetikom – (MODOLEX) – poleg lokalnega anestetika, ki pomiri bolečino, vsebuje še kalcijev dobesilat, ki zmanjšuje krhkost žilne stene in tako deluje proti oteklinam.
OSTALE TEŽAVE
SLABOKRVNOST:
Med nosečnostjo ponavadi, zaradi povečanega volumna krvi in večjih potreb organizma, pride do anemije oziroma slabokrvnosti. Fiziološko gledano je to za nosečnico normalen pojav. Pomaga:
Uživanje hrane, ki vsebuje železo – rdeče meso, jetra, tunina, špinača, suho sadje.
Vitaminski napitki z železom (FLORAVITAL-FLORADIX).Uravnovešena količina železa v organizmu namreč sproži povečano tvorbo hemoglobina, ki je sestavni del rdečih krvničk.
VNETJE NOŽNICE:
Med nosečnostjo pride do spremenjene koncentracije hormonov v organizmu in posledično do spremenjenega pH-ja nožnice, ki je tako bolj dovzetna za razne glivične okužbe.Nasvet:
Intimna nega z mili, ki vsebujejo mlečno kislino (LACTACYDFEMINA, HYGIEA) in tako ohranjajo nizke pH vrednosti vaginalne sluznice.
PONOVNO OPOZARJAM: ČE SO TEŽAVE DOLGOTRAJNEJŠE IN HUJŠE, JE NUJNO POTREBEN OBISK PRI ZDRAVNIKU OZIROMA GINEKOLOGU!
Pripravila: Irena Pregelj, mag.farm.