KDO POZNA ZGODBICO O VELIKONOČNEM ZAJČKU
bog pomagaj saj ne vedo kaj delajo
madona si prtegnen
gre za poučno zgodbico in , prosila sem tiste, ki zgodbico poznajo in ne tiste kozle kot si ti
vsem ostalim se opravičujem za prebrane grde besede, ki so namenjene samo zgroženemu cepcu
za vse ostale pa lepe besede
Pomlad vse bolj naznanja svojo prisotnost v cvetočem pomladanskem cvetju, v ptičjem petju in vse večji odprtosti človeka k zunanjemu. Povsod nastaja novo življenje.
Praznik velike noči ni slučajno prav v tem letnem času. Prva nedelja po pomladni polni luni je velikonočna nedelja. Ta praznik so skozi stoletja praznovali na različne načine in v tradicijah mnogih narodov lahko najdemo osnovno misel praznovanja ne glede na versko pripadnost.
Tudi po Sloveniji ta praznik praznujemo različno, verniki seveda po verskem izročilu, za ostale pa je to praznik prekomernega uživanja dobre hrane. Pirhi, šunka,kruh, hren, potica, so jedi, ki so v v velikonočnem času nepogrešljive, saj v sebi nosijo globoka sporočila :
Pri velikonočnem žegnu imajo tudi vse sestavine simboličen pomen:
• šunka ali drugi kos mesa predstavlja Kristusovo telo
• hren predstavlja žeblje, s katerimi je bil Kristus pribit na križ,
• pirhi v simbolizirajo kaplje Kristusove krvi pa tudi vstajenje,
ponovno stvarjenje in upanje. Jajce simbolizira tudi zavetje in
varnost.
• potica pa spominja na trnovo krono.
Eden najbolj preprostih in poznanih simbolov čaščenja življenja je prav JAJCE. Velikonočna jajca, ki jih živopisno barvamo in krasimo, so pomemben simbol, saj se za jajčno lupino skriva čudež življenja, medtem ko barve simbolizirajo veselje. Kot simbol velike noči je prepoznavno po celem svetu, zato ga barvajo, rezljajo in krasijo na vse mogoče načine, da bi s tem se poudarili njegovo posebno simboliko. V različnih predelih Slovenije imajo pirhi različna imena: pisanice, pisanke, rumenke, remenice, remenke, praskanke, predvsem pa predstavljajo simbol življenja, rodovitnosti, gotovosti, varnosti, ustvarjalnosti, upanja, aktivnosti, zmago in uspeh. Krašenje pirhov se je razvilo v eno od najlepših oblik slovenske ljudske umetnosti in domišljije :
in res je, da praznujemo praznik šele 4 stoletja kot svojega, kar pomeni dolgo, dolgo za drugimi