Do otrok na ministrovo komando?
Kaže, da se je vlada projekta za večjo nataliteto lotila na povsem napačnem koncu. S tem bomo izgubili le še kakšno mlado mamico, ki rešitve ne bo našla v zdravstvu. Siva ekonomija bo pač opravila preostalo. Minister pa bo medtem že odšel v zasluženi pokoj.
Raje naj se zamislijo, kako naj si mlade družino v današnjih razmerah privoščijo po več otrok, saj številni mladi zakonci še za enega otroka nimajo normalnih pogojev. Celo z izobrazbo težko dobijo redno zaposlitev.
Mislim, da današnja mladina še seksa ne več toliko kot smo včasih. Res žalostno!
V kakšni državi pa živimo? Bolje je poskrbljeno za Rome kdo za Slovence.
Saj res, kdaj že bodo naslednje volitve? Kaj ko bi predlagali predčasne?
Sam si pomagi in bog ter država ti bosta pomagala.Socialnih transferjev je dost sam mi ne znamo prit do njih, smo premal vztrajni. Nekateri pa grejo do konca in državo molzejo do dna malhe.Me zanima kolk od vas prisotnih je pripravljen it od vrat do vrat, od birokrata do birokrata izpolnit goro obrazcev obenem pa moraš ohranit mirne živce da boš kaj dosegel.
Dekleta a ne dobite tablete zastonj na recept in se plača samo kondom.
Kot vem, ta problem ne zadeva samo Slovenije temveč celotno Evropo. Sedanja vlada razmišlja in sprejema različne možnosti, da bi kolikor toliko prispevala za boljše pogoje s strani države za starše in otroke. To je pohvalno, izpade pa tako, kot da je država kriva, da ni več otrok. Pa mislim, da temu ni tako saj, kot sam berem je to splošni evropski problem.
Pa malo pogleda nazaj:
Pred desetletji se v Sloveniji ni cedilo mleko in med. Primer, mož delavec , žena delavka živela sta pri enih od staršev, na svojem v dveh prostorih, o grevanje na trdo gorivo in ne centralna, o kopalnici ni bilo govora, o pralnem stroju ni bilo govora, voda se je grela na Tobiju, umivanje je bilo v lavorju, bila je pa služba (ali pa tudi ne) z plačo iz meseca v mesec. Pa vendar sta taka dva imela dva ali celo tri otroke. Ali pa sta živela v bloku, bila je kopalnica, več prostora, ogrevanje na premog ali drva, brez pralnega, pomivalnega stroja, brez avta, dve mali plači ali pa ena malo večja, življenje iz meseca v mesec. Podobno je živel srednji razred ali tudi višji.
Da sta se taka dva odločila sezidati svojo hišo sta shajala z eno plačo, drugo sta dala za material, na kosilu so bili pri od starših, kuhali in varovali otroke so starši in na tak način pomagali do hiše ta mladim. Bili so tudi krediti. Vendar vseeno so se ti ljudje težko prebijali iz meseca v mesec. Bili so tudi drugi, tako kot so tudi sedaj in so imeli lepo življenje. Vendar, ti mladi pari so si zadali cilj ustvariti dom in družino. Imeti družino in živeti skupaj, samo to sta želela. To so bili takratni časi.
Danes pa se mi zdi da je drugače ravno tu, želeti živeti skupaj in si ustvariti družino z dvemi ali tremi otroci. Življenski pogoji so v primerjavi s takratnimi na področju tehnike neprimerljivo boljši. To omogoča več prostega časa ženam, vendar smo vsi zaposleni še z dodatnimi aktivnostmi, ki so nam v veselje, rekreacija, druženje s prijateljicami ali prijatelji in čas gre v franže ali pa tudi ne. Če nam tako ustreza tudi prav, vendar ne govorit, da ni denarja, da ni časa, da si ne moremo privoščiti otrok. Živeti hočemo bolj “komot” in s čim manj obveznostmi. In če ne vidimo veselja v tem, da bi imeli sina, hčerko, da bi se z njim igrali, jih vzgajali, bedeli, ko bi bili bolni, skrbeli zanje, se nasmejali pri njihovih prvih nerodnih uspehih in jih spodbujali, uživali, ko bi ob nas tekali,. potem nam lahko država da najboljše pogoje pa ne bomo imeli otrok. Problem je v nas oziroma času v katerem se nahajamo ali moderni družbi. Zato, ne kriviti državo, da je nemogoča in kriva za nizko rodnost. Sami smo tako naravnani, da nočemo prevzeti nič kar bi nas oviralo v našem načinu življenja.
Ker so družine, ki so pripravljene imeti večje število otrok in ki jih že imajo pa bi s strani države takim družinam res država morala dati kot eno “nagrado” in to ne minimalno. Saj ne gre za denar ampak za nagrado v tej obliki, ker so nekaj naredili za Slovenijo. Taka nagrada naj bi bila in trajala vse do določene starosti otrok. Morda bi na tak način bilo omogočeno marsikateremu paru, ki si želi veliko družino, da bi se odločil za otroke. Otroški dodatek bi pa še vedno ostal.
Otroke si je potrebno prvo želeti.
Malo vrnitve časa nazaj in pogled naprej. Pa brez zamere.
En mal mem, tokrat pa se v celoti strinjam s tabo.
Če bi bil problem v tem, da si družine otrok ne bi mogle privoščiti, bi se z gospodarskim razvojem število otrok povečevalo, a se dogaja ravno obratno.
Kdo ima več otrok? Bogati ali revni?
Kolikor jaz vem, se še vedno se največ otrok rodi v kmečkih družinah in med priseljenci z juga. Tako prvi kot drugi pa večinoma spadajo med manj premožne.
Če so nekoč cele družine živele v garsonjerah, se danes že štiričlanska družina na 70 m2 počuti utesnjeno. Postali smo razvajeni …
Mislim, da je stanje v celi Evropi in S. Ameriki podobno. Ne pričakujem pa zmanjšanja števila prebivalcev, saj se bo številka ohranjala s priseljevanjem, saj razvite države zaenkrat močno omejujejo imigracije. Ko se bo pokazala potreba po cenejši delovni sili, pa se bodo meje odprle (za nekatere poklice so odprte že sedaj).
Kolko jaz vem je vsa kontracepcija (tabletke ipd.) brezplačna, res pa je, da ti je nihče ne prinese domov…
Minister pa se je reševanja te problematike lotil na popolnoma napačnem koncu, naj raje prepove delodajalcem odpuščanje mladih oz. bodočih mamic, naj prepove podpisovanje pogodb, ki od ženske zahtevajo, da ne bo zanosila, naj uredijo razmere v rejništvu in pri posvojitvah in zagotovo bo manj splavov.
Motiš se, vse kontracepcijske tablete niso več brezplačne. Tiste slabše so še ja 🙂 Žal je tako v tej naši preljubi državici. Vse se plača, nekatere stvari celo večkrat.
Kar se rodnosti tiče, bi Slovenci lahko imeli za vzor Muslimane, ti res vedo, kako se tem rečem streže. Pa zanje ni potreben noben projekt ali ministrski program. S kakšno naglico se množijo Muslimani pa že veste, kdor še ne ve, pa naj bere Oriano Fallaci…
K_ris, hvala za strinjanje, pač tako vidim smer, kamor gre razviti svet. Bi pa še podal svoje mnenje kdo ima več otrok, bogati ali revni. Mislim, da ni poanta v bogatstvu ali revščini, temveč veliko v vzgoji, vplivu in kaj je za nekoga vrednota oz. kaj ima raje.
Res je, kot ugotavljaš, da so velike družine po kmetijah in med priseljenci z juga. Pri slednjih bi malo podvomil, ker mnogi od teh so že zamenjali otroke za druge dobrine in imajo po enega ali dva.
Velika družina pomeni trdnost, moč in nadaljevnje rodu. To bi veljalo za kmečke družine, pa čeprav danes ne potrebujejo več toliko pridnih rok za obdelovanje zemlje kot nekdaj. Vendar nekako še velja tradicija. Za te ljudi ne bi rekel, da so revni.
O priseljenih z juga pa pravim, da moč, zaščito in varnost vidijo v številčnosti. Poleg tege menim, da jim neki tretji glas pravi, da je za njih in vse njihove, (blazno držijo skupaj, pohvalno) da zaživijo na tej zemlji edino prav, da veliko rodijo, saj gledajo v prihodnost 20,40 let naprej. Tu se ne motijo in za njih prav planirajo.
So pa izobraženi ljudje, zdravniki, znanstveniki itd, ki pa imajo tudi velike družine. Ne vem, če so bogati, vsekakor pa so visoko izobraženi. En tak je čisto ob Pahorju, da ne bi mislil, da mislim Cukljatija ali pa Jambreka idt. Skratka, dolgo študirali, visoko izobraženi, ne vem, če so bogati, vendar imajo številno družino. Za take pa menim, da jim je bil cilj številčna družina, ker preprosto so to želeli imeti. Ne zaradi kmetije, ne zaradi vere, ne zaradi svoje varnosti, nič od tega temveč samo zaradi veselja do otrok.
Lahko še filozofiram in porečem, da jih imajo za svoje veselje, se pravi, da jih imajo zaradi izpolnitve svojih želja. Kakor koli obračam, imamo ali pa nimamo to kar imamo (hiše,vikende,smučarijo,bajne počitnice, lepo in zapravljivo ženo, avte, potovanja —-otroke) zgolj samo zaradi sebe.
Vsekakor pa bi bilo zaželjeno in dobro, da bi se slišalo več otroškega joka in smeha po tej naši Sloveniji.
Predlagam evropski projekt rojstva otrok z vsemi ugodnostmi za mamice in otroke. Denarja je dovolj in v to naložen denar se bo najbolje obrestaval. Saj vendar živimo v eni Evropi in poskrbimo zanjo.
Minister Drobnič, države Evrope naj naredijo skupen projekt, ki bo opravičil za to namenjena evropska sredstva in veselo na delo.
Drugi namreč že dolgo to počnejo, mi pa se prepiramo in prepiramo pa pametujemo.