copy/past
Slovenije (AMZS) poleg policije in Slovenske vojske edina opravlja helikopterske prevoze za potrebe nujne medicinske pomoči, ustreza definiciji korupcije, je komisija za preprečevanje korupcije ugotovila v svojem načelnem mnenju. Predsednik komisije Drago Kos, ki bo načelno mnenje posredoval tudi policiji, tožilstvu in računskemu sodišču, pričakuje, da bo ministrstvo za zdravje čim prej zakonito uredilo način helikopterskih prevozov.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil Bečir Kečanovič, novi sodelavec protikorupcijske komisije, je komisija ugotovila, da je šlo v tem primeru za kršitev dolžnega ravnanja oz. zlorabo oblasti. Z uredbo, s katero je vlada AMZS določila za opravljanje helikopterskih prevozov, je namreč izključila vse druge zainteresirane, ki bi lahko opravljali to dejavnost. To pa pomeni temeljno kršitev ustavnega načela enakosti, poleg tega pa še zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, zakona o zdravstveni dejavnosti, zakona o javnih naročilih ter zakona o javnem financiranju.
Vladna uredba tako ne sledi standardom ustave, ki določa, da mora urejanje določenih pravnih vprašanja v splošnih aktih upoštevati načelo splošnosti in enakosti. Komisija sicer ni ocenjevala ustavnosti in zakonitosti uredbe, saj to ni v njeni pristojnosti, pač pa je preučila, ali je šlo za dolžno ravnanje. Ugotovila je, da je bila uredba sprejeta v nasprotju z zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki jasno določa, pod katerimi pogoji lahko država nekemu društvu ali javni službi podeli možnost za opravljanje nalog. Zakon o zdravstveni dejavnosti pa ureja možnost podeljevanja koncesij.
Kečanovič je spomnil na prvotno objavo ministrstva za zdravje, da je bila AMZS za opravljanje helikopterskih prevozov podeljena koncesija, pa se je pozneje izkazalo, da to ne drži. Poleg tega je minister za zdravje Andrej Bručan sprva trdil, da naj bi do realizacije tega dogovora prišlo zato, ker sta vojska in policija prekinili sodelovanje, že naslednji dan pa je to izjavo popravil.
Predsednik komisije Drago Kos je opozoril, da bi se kljub zagotovilom, da bi bili helikopterski prevozi pri AMZS cenejši, po izračunih Zavoda za zdravstveno zavarovanje strošek na letni ravni povišal za 370 milijonov tolarjev. Komisija se sicer pri pripravi načelnega mnenja ni spuščala v vprašanje, katera oblika helikopterskega reševanja bi bila boljša in hitrejša. “Še tako velika želja po bolj strokovni in hitrejši pomoči mora slediti predpisom, ki so določeni za oddajo teh poslov.”
Na vprašanje o konkretni odgovornosti za zlorabo oblasti v tem primer Kos odgovarja, da komisija odgovornosti uradnih oseb ne ugotavlja, za to so pristojni drugi organi. Gradivo, ki so ga zbrali in ga bodo posredovali policiji, pa je dobra osnova tudi za ugotavljanje individualne odgovornosti, pravi Kos. Po Kečanovičem mnenju pa dejstvo, da je bil minister Bručan postavljen pred dejstvo, da uredbo uresniči, ne pomeni, da ni imel druge možnosti. “Imel jo je, spoštoval bi zakon in spoštoval bi pravila.”