»Dvakrat sem imela na isti nogi melanom, diagnoza me je šokirala!«

07. julij 2021

»Dvakrat sem imela na isti nogi melanom, diagnoza me je šokirala!«

07. julij 2021
Profimedia

Karolina je mati dveh otrok, ki je pred šestimi leti opazila nov madež na svojem kolenu. Šla je na pregled, a ji je zdravnik rekel, da madež ne zgleda zaskrbljujoč. Čez leto je madež začel rasti in srbeti, njen pes pa ga je neprestano vohal. To je Karolinina zgodba.

»Že leta 2015 sem opazila, da se mi je na levem kolenu pojavilo znamenje. Najprej me ni skrbelo, po nekaj mesecih pa sem vseeno šla preverit. Zdravnik mi je rekel, da je pri mojih tridesetih normalno, da se še vedno pojavijo novi madeži ter, da so moji videti normalno in naj me ne skrbi. Leto kasneje, leta 2016, me je znamenje začelo srbeti in boleti, opazila sem, da se je tudi povečalo.«

»Naš zlati prinašalec je neprestano vohal in lizal mesto, kjer se mi je naredilo znamenje.«

»Zanimivo je, a to je šele ugotovil moj mož, da naš dveletni zlati prinašalec, vsakič ko sedi poleg mene, liže moje znamenje. Ponovno sem odšla k zdravniku, ki je naročil odvzem vzorca. Po enem tednu je prispela diagnoza, ki je bila melanom prve stopnje. Dobila sem veliko nasvetov, opravila celosten pregled in rekli so mi, da mi bodo ostranili dodatno tkivo, na območju kjer je bilo znamenje. Zagotovili so mi, da je vse odstranjeno.«

Najzgodnejša stopnja melanoma je stopnja 0, znana tudi kot ‘in situ melanom’. ”In situ” je latinski izraz, ki pomeni ”na mestu”, ta diagnoza pomeni, da so rakave celice prisotne sam v povrhnjici zgornje ali zunanje plasti kože in nikjer drugje.

Profimedia

Ko se rak razširi čez povrhnjico, se ne šteje več za stopnjo 0. Tumor je običajno velikosti med 0.8 in 2 milimetroma, diagnoza ali gre za melanom 1a ali 1b pa je odvisna od tega, če se pod mikroskopom vidi znake razjed ali razgradnje epidermalne celične plasti. V obeh primerih se tumor še ni razširil na bezgavke ali druge organe, zdravljenje pa je na splošno enako kot pri stopnji 0. Zdravljenje te stopnje vključuje operacijo, kjer se del prizadete kože odstrani, rana pa se zašije in povije. Pomembno je, da se odstrani tudi del zdrave kože na robovi, da ni preostalih rakavih celic.

»Nisem prenehala jokati, v glavi so se mi odvijali črni scenariji.«

»Štiriindvajset ur po diagnozi sem se počutila, kot da mi razpada življenje, nisem morala prenehati z jokom. Razmišljala sem o svojih otrocih, kako bosta oba otroka, mlajša od pet let, ostala brez mame. Po glavi so mi krožili najhujši scenariji. Od strahu sem bruhala.

Nisem mogla verjeti, kako se lahko kožni rak tako zlahka širi po krvnem obtoku. Šla sem še na eno operacijo, kjer so ugotovili, da se rak na srečo ni razširil. Tri mesece nisem sploh čutila kolena, vendar me to ni preveč skrbelo. V začetku leta 2017 sem opazila, da se je na isti nogi, a tokrat na stegnu pojavilo še eno novo, popolnoma okroglo znamenje. Nanj sem opozorila zdravnika pri rednem pregledu in rekel je, da ga bomo preventivno odstranili. Po odstranitvi so me poklicali naj ponovno pridem v bolnišnico, vedela sem, da ni vse dobro. Zdravnik mi je povedal, da gre za isti melanom, kot na kolenu in da je ponovno treba vse odstraniti.«

»Vem, da moram sedaj redno hoditi na preglede in ohraniti pozitiven odnos do življenja.«

»Moja življenje se je leta 2016 spremenilo, vendar ne želim, da ta bolezen vlada mojemu življenju. A vseeno kdaj samo sedim in razmišljam o svojih strahovih. Nato se spomnim, da imam na srečo neverjetno podporo moža, družine in prijateljev. Časa žal ne morem dobiti nazaj, a sedaj imam melanom pod nadzorom in upam, da bo tako tudi ostalo. Vse kar lahko storim je, da hodim na redne preglede in razmišljam pozitivno.«

Prispevek je bil objavljen na miss7

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close