Naslovnica Forum Starševski čvek 1500 evrov mesečno za hrano

1500 evrov mesečno za hrano

Meni se zdi 6nesek za 8 normalen. Pač 8 vas je ponovi za mano. Nas je 4. Vsi se vahtamo, ker smo nagnjeni k debelosti. In zapravimo 800 eur ali več. Meni na kraj pameti ne pade, da bi varčevala pri hrani. Če boš doživela izgoretjein slabo kri, tudi ne boš niti pomislila, šparat na hrabi. Raje npr. Dodatno delo med vikendi. Al kaj takega. Jaz npe. Vse porobim za hrano, torej nimam skrbi, kam s preostalim denarjem. Takole jaz gledam.

Tista ki pravi 300 EUR na mesec za hrano za eno osebo,dajte no. Mi damo 150 EUR na osebo povprečno, kuham pa v večini doma.

Nas je 5 pa damo za hrano 350€ . Sam pač kupimo več kaj v akciji ,količinsko,nič kaj dosti pri kmetih,ker če pač denarja ni ne gre . Vsak dan jemo kosilo ,večerje imamo zelo majhne saj noben rad ne je zvečer,kakšne palačinke,namaz,za malico enako. Smo očitno bolj slabi jedci

Če lahko jeste moknate jedi vam znese, veliko pa teh navadnih mok po 40 centov jesti ne smemo, občutljivo črevesje takih mok sploh ne prenese.
Če kupujete zelenjavo in sadje pa vsak ve koliko zapravi za eno osebo brez da pretirava ali karkol…za 300 eur se živi skromno na eno osebo, če moraš jesti malo bolj zdravo.

300 evrov? Pri 4 članih bankrotiramo. Pa tudi če bi imela mnogo denarja, ne bi zapravila toliko na osebo. Ne vem, a ne znate kuhati ali kaj je narobe, da za hrano zapravite tako ogromne količine denarja. Ok, 50 na osebo je kriza, ampak 300 pa preseravanje. Mi smo 4, 2 odrasla in 2 precej ješča najstnika. Pa se ves čas sekiram, da potrošimo preveč. Zdaj vidim, da čisto brez veze.

Evo jedilnika za ca 150 na osebo:

4 osebe x 30 dni = 120 zajtrkov, kosil, večerij plus 260 malic oz. prigrizkov
1 zajtrk = 150 g kosmičev plus 2 dl mleka ali 150 g kruha, namaz plus 2 dl čaja ali 2 jajci, 150 g kruha. Recimo, da je 10 kosmičevih zajtrkov, 10 z namazi na kruh in 10 jajčnih, krat 4 za 4 osebe:

To za 4 osebe za cel mesec pomeni 6 kg kosmičev, 8 l mleka, 12,0 kg kruha, 200 g namaza, 8 l čaja (24 vrečk – 20 vrečk = 1 škatla) in 80 jajc.

kosmiči: https://www.spletninakupi.si/izdelek/2-543b08069785c4953049577d-kosmii-hrustljavi-tu-okolada-1-kg = 2,69*6 = 16,14
kruh: https://www.spletninakupi.si/izdelek/1-1532555-rni-domai-hlebec–12-ito-1-kg = 3*3,61 = 43,32
namaz: maslo: https://www.tus.si/izdelki/slovensko-surovo-maslo-250-g/ – 2,06*100/250) = 0,82
marmelada: https://www.spletninakupi.si/izdelek/2-5cf9a7878353350102b6ea85-marmelada-domaa-podravka-marelina-440-g = 2,24*100/440 = 0,51
čaj: https://www.spletninakupi.si/izdelek/1-17773436-aj-poskona-jagoda-1001-cvet-20-vrek-50-g – 2,49/20*24 = 2,99
jajca: https://www.spletninakupi.si/izdelek/2-5fdc7ca452902d6b6119318e-jajca-tu-m-hlevska-reja-101 – 17,84

Skupaj zajtrki 4 osebe: 81,62.

Približno taka vrednost je tudi za večerje (razne kombinacije, recimo fižol s čebulo v solati, gres, polenta in zelenjava, kremna zelenjavna juha, palačinke itd.). Lahko znese še veliko manj, ker se ponavadi poje tisto, kar je ostalo od prej.

Za 2 malici – recimo 1 žemlja (https://www.spletninakupi.si/izdelek/2-543b0e0f9785c495304b9ba5–12-emlja-60-g 0,14 eur) in sadni jogurt (https://www.spletninakupi.si/izdelek/2-543b0bcb9785c495304abba0-jogurt-sadni-gozdni-sade-34-i-250-g, 0,73, skupaj z žemljo ca 1 evro) krat dva na dan = 2 krat 30 = 60 eur za eno osebo, kar znese 240 za vse 4 osebe, ampak to je ogromna malica in vsaj mi ne jemo vedno takih, ponavadi zadošča kak košček peciva in jabolko ali banana v navadnem jogurtu dvakrat na dan na enega.

Zdaj smo na 400 evrov na mesec brez kosil, ampak z zelo bogato izračunano malico. Za kosila jaz računam takole: če malo pretiravam, vsak poje 150 g mesa na dan, kar je približno pol kile na dan za vse štiri in 15 kg mesa na mesec (ponavadi ga je 10). Kupim tisto, kar je v akciji po 6 evrov ali največ 7, tako da meso = 105 evrov max. Pa ajde, povprečno je po 8 evrov, 120 max.
Krompir, makaroni, polenta, riž, če zelo preziravam, tega tudi pojemo po pol kile dnevno, ker so v povprečju cene evro za kilo, torej 15 evrov na mesec. Zelenjava, recimo solata, paradižnik, kumare, paprika, mlado zelje itd, v povprečju po 2 evra na kilo, če tudi tega pojemo pol kile na dan, torej 30 evrov, raje več, ker gre tudi za malice in večerje, recimo enih 60 evrov. Sadja nisem štela, je pa zajeto v malici, ki je itak pretirano ocenjena.

To je pa to. 400 plus 195 = na okroglo 600 evrov na mesec za 4 jedce brez šparanja.

Ponavadi prišparam še od 100 do 200 evrov, kak mesec tudi več, ker ali nakupim meso v akciji po 5 evrov ali pa veliko pečem. Recimo za malico jajčne muffine z malo slanine. Ali slane pite s skuto, jabolčne štrudlje itd. Moka plus kvas plus olje plus nadev me za cel pleh pride približno 5 evrov, ampak to lahko vsi 4 jemo dva dni za malice, se pravi 16 malic.

Iz kilograma mletega mesa naredim ogromno omake, dodam zelenjave, kar je v akciji ali sezonsko, recimo zelje, bučke, špinačo itd. in imamo za približno 3 kosila za vse 4. Pa če bi bila kila mletega zelo draga, recimo 10 evrov, plus makaronov kakšna kila ali kila in pol, plus ostala zelenjava, je to max 15 evrov za 3 krat za 4 osebe, torej 12 kosil, že skoraj pol meseca. Pa če je še juha in sladica zraven, na okroglo 24 evrov oziroma 2 evra na kosilo na osebo, kar na mesec znese 240 evrov za vse 4. Če moraš šparati, pa meso kot rečeno kupuješ v akciji, pa tudi ni treba, da je na mizi vsak dan.

Če bi morala preživeti s 50 evrov na osebo, bi verjetno tudi, samo več bi nabrala sama, recimo borovnice in gozdne jagode, gobe, bezeg, regrat in podobno. Za to moraš imeti pa čas. Če v družini živi kak upokojenec, je to idealna zaposlitev in prispevek, ker zaposleni ponavadi tega časa nimamo.
[/quote]

ti bi nabirala gozdne jagode, borovnice, gobe regrat, odvosno je si doma.
Regrat zaradi psov težko nabiraš, gozdne jagode pa kje jih imaš, po borovnice greš v gozd samo v kateri, pol greš po gobe, za vse to potrošiš več bencina, kot da greš v trgovino, da greš vse to iskat po gozdovih , na POKLJUKI in itd…

Če lahko jeste moknate jedi vam znese, veliko pa teh navadnih mok po 40 centov jesti ne smemo, občutljivo črevesje takih mok sploh ne prenese.
Če kupujete zelenjavo in sadje pa vsak ve koliko zapravi za eno osebo brez da pretirava ali karkol…za 300 eur se živi skromno na eno osebo, če moraš jesti malo bolj zdravo.
[/quote]
Kaj pa je moknata jed? Moke skoraj ne kupim, mogoče en kg na pol leta 😀. Zelenjavo imamo nekaj doma, solato vso zimo doma, naberem regrat, jajca pojemo 20 kosov na mesec, skoraj nič, meso kupim v kakšni akciji ,pojemo veliko oreškov, to ni poceni hrana. Mesa ne jemo veliko, majhne porcije, večerij ne jemo skoraj nič, zajtrkov tudi ne, smo vsi bolj suhcani. Smo zelo zdrava družina , zdravnika skoraj ne vidimo .

ce bi spremljali v trgovinah akcije in znizanja bi bil izdatek za 40 procentov nizji ce pa hocete jesti samo kvalitetno hrano pol ste pac bogati

ti bi nabirala gozdne jagode, borovnice, gobe regrat, odvosno je si doma.
Regrat zaradi psov težko nabiraš, gozdne jagode pa kje jih imaš, po borovnice greš v gozd samo v kateri, pol greš po gobe, za vse to potrošiš več bencina, kot da greš v trgovino, da greš vse to iskat po gozdovih , na POKLJUKI in itd…
[/quote]

Samo imate pa res nebroj izgovorov. V vsaki družini je kakšno kolo, ne boš verjela, ko sem bila v srednji šoli, smo s kolesom hodili 20 km daleč nabirati gozdne sadeže. Ko sem živela kot študentka v Ljubljani, pa sem tudi vse oblezla s kolesom, ne samo po mestu, ampak tudi do okoliških (čistih!) gozdov in po borovnice. Pa še koristno je, v noben fitnes mi ni bilo treba, pa sem bila šlang. Če imaš voljo, gre vse, če iščeš izgovore, se jih pa vedno najde dovolj. Sem pa govorila o nabiranju pri tistih, ki imajo čas, recimo upokojenci, brezposelni. MArsikdo tudi živi v taki okolici, da so mu čisti gozdovi na voljo peš. Tudi v Ljubljani se najdejo, če ne peš, pa s kolesom. Ali kombinacijo trola plus peš, će se ne motim, imajo upokojenci in brezposelni subvencionirane javne prevoze. Za vlake sem pa skoraj ziher, da jih imajo na pol zastonj. Ali pa pać kolo, ki je itak najbolj zdravo prevozno sredstvo. Ali pa se zmeniš s še 3 prijateljicami, od katerih ima ena avto, in si delite bencin. Jaka muda res organizirat poceni prevoz do prve gmajne z borovnicami. Že 5 km od ringa je takih precej, kaj šele kaj dlje. Mi živimo 20 kim iz Lj, pa imamo gmajno, da jo vikaš, polno vsega ob vsakem letnem času, na dohvat ruke in na peš. Kostanj, gobe, borovnice, bezeg, ćemaž, tudi gozdne jagode, ja. Pa zdravilne rastline za čaj, pljučnik, trobentice in podobno.

Ali pa tista, ki jamra o moki po 40 centov. Jaz sem pri izračunu dala ceno kruha 3 evre na kilo. Ampak v Šparu recimo imaš Bio polnozrnat kruh iz ržene moke za 2,6 po kili:
https://www.spar.si/online/bio-polnozrnati-rzeni-kruh-spar-naturpur-500g/p/574427
Njihov rženi pa celo po 1,1 in za moj želodec in prebavo je ta celo najboljši od vseh že pripravljenih kruhov. Poleg tega zdrži na pultu pri sobni temperaturi skoraj teden dni, pa se ne posuši:
https://www.spar.si/online/rzeni-hlebec-pekarna-spar-1kg/p/334495
Prav nič dražje kot beli, še ceneje v bistvu.

Pirina moka je pa recimo draga, ja. Okrog 3 evre. Ampak iz nje pride veliko bolj hranljiv kruh in ne rabiš toliko kosov kot belega, da se nasitiš. Enako velja za druge posebne moke. Pa tudi – cena za kg že pripravljenega kruha gre že tja proti 4 evre. Tako da se tudi iz pirine že skoraj bolj splača doma peči. Če ni časa, pa pač kakšen nadomestek. Ali pa palačinke oziroma ploski kruh brez kvasa iz take moke in potem noter zaviješ lahko tudi zelenjavo in meso. ;Meni recimo nasploh bolj ustreza vse brez kvasa, pa si pač ne delam sendvičev, ampak spečem kot ene tortilje. Noter nabašem par koščkov popečenega piščanca, samo toliko za ukus, malo fižola in koruze z malo paradižnika, na mehiško varianto, ali po balkansko, naribano mlado zelje, zmešano z drobno narezano papriko, naribanim korenćkom, žlico jogirta in žličko majoneze, pa en malo popečenega piščanca. Moke za dve palačinki rabim dve žlici, zelja, paprike in korenja ene tri žlice, piščanca eno žlico. To vse pride okrog 1 evro, ker vsake sestavine ne vem, če je za 10 centov, razen piščanca je mogoče za 30, ene 50 g recimo. Pri tem je moka lahko tudi prvovrstna bio eko topšit pira in piščanca malo več, pa tak “sendvič” ne preseže 2 evra, je pa ful nasiten.

Sploh sem pa pri izračunu upoštevala ceno kg kruha 3 evre, kar je enako eni kili moke oziroma pirina moka je okrog 2,7 evra tudi. Še malo kvasa (0,30 eur ena kocka), vode in soli in evo ti zdrav hranljiv hlebec.

Pa mi recimo ko hodimo po izletih po Sloveniji, redno zahajamo tudi v mline. Tam kupimo po 10 kg moke, je vedno popust na količino in je ceneje kot na kg, pa še kvalitetna je. Recimo: https://www.mlin-korosec.si/ponudba

ALi pa pozimi spotoma po meso na ekokmetije. Recimo.
https://narocila.biodobrote.si/e-trgovina?field_tip_izdelka_tid=8
Cene so primerljive, če ne včasih celo nižje od tistih v trgovinah.

Take stvari se dajo naročiti tudi na dom brez plačila poštnine, če naročiš za v slrinjo, recimo za 14 dni naenkrat ali kar za ves mesec,

V glavnem, mnogo se da. In preseneča me, da očitno še kar znamo.

Če pa kupuješ nelokalno, nesezonsko, majhne pakunge, veliko embalaže in lepih napisov, pa že pripravljeno in ne osnovno, pa razne T bone in podobne budalaštine, ki so samo fensi naziv za malo boljši kos mesa, je pa enako zdravo jesti navadno stegno ali morda celo cenovno ugodna in zdrava jetra, ja potem pa tudi 1000 na osebo ne bi znalo biti nić presenetljivega.

In res me preseneča, ko eni mislite, da je to tekmovanje, kdo zna z manj, Ne, daleč od tega. Ampak za zdravo življenje in konec koncev tudi zdravje planeta človek ne potrebuje vseh traparij, ki jih danes trgovine nudijo. Zato pa je vse onesnaženo, ker se ljudje po domače povedano preseravamo. Zato in samo zato se mi še naših 150 evrov na osebo na mesec včasih zdi pretirano. Kaj šele 300. Pa vidim, da vas je takih potrošačev še tako veliko, da bo zelo dolgo trajalo, preden bo v ospredje prišla drugačna miselnost. Osnovne sestavine, lokalnost, priprava doma in čim manj embalaže.

Pozdravljeni,

Če želite da manj porabite za hrano bo trebalo gledat na ceno. Argeta pasteta je draga (ali si jo mazete bolj na tanko ali pa jo izbrisite iz seznama dodas npr topljen sir ki ga sev3da ne namazes 10mm na debelo) obstaja tudi margarina marmelada, evrokrem, humus ipd. Vse bo ceneje kot 6 paštet) vsakih 14 dni testenine, priloga riz je super, morda ostanki hran3 se porabijo drugi dan ali kasneje, smoren za zajtrk namesto 15 jajc, majn mesa, zamrznjena zelenjava mesana z svezo zelenjavo, morda pomislit na vrt, krompir ni tako zelo drag in imate veliko moznosti priloge ali glavne jedi…. To so zgolj predlogi kako delat da ne zapravite prevec. Odlicno je tudi da je npr akcija mletega mesa,takrat kupite vec in imate v skrinji,..

Ni problem zamrzovanje.
Problem je goljufanje. Ko meso naspikajo z vodo pred zamrzovanjem da pridobijo na tezi. 😉.
Kar se tice mesa, pri nas v Sloveniji imamo prvovrstno govedino.
Obstaja fb skupina ljzbitelji mesa. Tam ljudje oglasujejo tudi domace meso pred zakolom. Bolj svezega ne dobite nikjer.
In cebga zamrznete takoj, je se vedno bolj kvalitetno kot tisto v marketih.

Ostalega niti ne bom komentirala.
Pol kilograma mesa dovolj za 4 odrasle osebe!?! 125 g minus voda je cca 80 g …!?!

In kdo je zaseko in ocvirke!? Nezdravo! A res? 😄

Zgolj v razmislek …Mislim da je nasa generacija starostnikov 80+ na ocvirkih in svinjski masti zivela.
z margarino in podobnimi mascobnimi priblizki so se zaceli pojavljati zdravstveni problemi. ( rafinerija )

In 1500 eur za 8 clansko druzino, kar normalno. Sploh ce je zivljenje v stanovanju kjer ni moznosti po lastnem pridelovanju zelenjave.

Ljudje ki si znajo sami pridelati hrano pac zapravijo manj. Tako je .
[/quote]

Bom komentirala tvoje posploševanje o ocvirkih. Ja generacija 80 letnikov je zrastla gor z njimi. A pozabljaš da je bilo to edino “meso” ki so ga pojedli v tistem obroku. Meso se je jedlo redko ob praznikih in vikendih. Pozablja se tudi da je večina teh ljudi delalo fizično delo.
Zdaj se meso in mesni izdelki jedo v velikih količinah, fizično pa skoraj noben ne dela. Kar je razvidno iz kar nekaj zapisov tu gor. Tudi pri avtorici se poje tega ogromno.
Mi smo 4 članska družina z dvema najstnikoma. Če dam avtoričine količine mesa na pol, ga mi to polovičko porabimo v 2 obrokih. Meso in predelani mesni izdelki so dragi. Če bi jedli več sezonske zelenjave, bi jih stalo manj.

Pa še odgovor za tisto z borovnicami- če poješ tako velike količine borovnic, ko ni sezona zanje, je to čisto preseravanje. Dobesedno, ker od njih imate samo drek, nič drugega.

Danes sem cel dan doma in točno vem, kaj smo pojedli.
Cene poznam na približno.
Zajtrk: midva z možem kavo in polnozrnat kruh s skutinim namazom (jaz sem dodala drobnjak, redkvice), skupaj sva pojedla tudi pol ananasa
vsi sveže iztisnjen pomarančni sok (cca 10 pomaranč)
3-je najstniki vsi poleg pomarančnega soka smuti.
Porabili smo 4 banane, 3 avokade, 6 dcl grškega jogurta, 500 g jagod, žlica chia semen, žlica lanenih semen, beljakovinski prašek
Fanta sta poleg smutija pojedla še vsak 3 pečena jajca, hči 2 jajci.

Kosilo:
rižota s šparglji
(1 kg špargljev – jih imamo vsi zelo radi, divji riž – 1,5 pakiranja spar vital)
zelena solata
puranji zrezki za moža, mladino (porabila cca 800 g )

naredila sem tudi ajdov potancelj, ostalo ga čisto malo (250 g ajdove moke, 250 g bele moke, 5 dcl kisle smetane, 600 g domače skute, 3 jajca)

popoldan smo pojedli lubenice za nekaj več kot 8 €
in 1 kg borovnic ter mislim da ene 2 jabolki in zagotovo vsaj 3 košarice jagod po 500 g in preostanek ananasa

za večerjo losos na maslu, kuhan stročji fižol- svež, ne zamrznjen, zeljna solata
Porabili smo okoli 2 kg lososa (fantje pridejo domov zelo lačni), zraven so jedli tudi kruh

Za na trening so imeli beljakovinske ploščice.

Čez ramo je bila danes hrana kar čez 100 €.

Res pa ne jemo vsak dan lososa.
Ampak pogosto pa vseeno druge kose mesa, ki so tudi precej dragi.
Dobra govedina za zrezke, celo za žar in podobno.

Samo imate pa res nebroj izgovorov. V vsaki družini je kakšno kolo, ne boš verjela, ko sem bila v srednji šoli, smo s kolesom hodili 20 km daleč nabirati gozdne sadeže. Ko sem živela kot študentka v Ljubljani, pa sem tudi vse oblezla s kolesom, ne samo po mestu, ampak tudi do okoliških (čistih!) gozdov in po borovnice. Pa še koristno je, v noben fitnes mi ni bilo treba, pa sem bila šlang. Če imaš voljo, gre vse, če iščeš izgovore, se jih pa vedno najde dovolj. Sem pa govorila o nabiranju pri tistih, ki imajo čas, recimo upokojenci, brezposelni. MArsikdo tudi živi v taki okolici, da so mu čisti gozdovi na voljo peš. Tudi v Ljubljani se najdejo, če ne peš, pa s kolesom. Ali kombinacijo trola plus peš, će se ne motim, imajo upokojenci in brezposelni subvencionirane javne prevoze. Za vlake sem pa skoraj ziher, da jih imajo na pol zastonj. Ali pa pać kolo, ki je itak najbolj zdravo prevozno sredstvo. Ali pa se zmeniš s še 3 prijateljicami, od katerih ima ena avto, in si delite bencin. Jaka muda res organizirat poceni prevoz do prve gmajne z borovnicami. Že 5 km od ringa je takih precej, kaj šele kaj dlje. Mi živimo 20 kim iz Lj, pa imamo gmajno, da jo vikaš, polno vsega ob vsakem letnem času, na dohvat ruke in na peš. Kostanj, gobe, borovnice, bezeg, ćemaž, tudi gozdne jagode, ja. Pa zdravilne rastline za čaj, pljučnik, trobentice in podobno.

Ali pa tista, ki jamra o moki po 40 centov. Jaz sem pri izračunu dala ceno kruha 3 evre na kilo. Ampak v Šparu recimo imaš Bio polnozrnat kruh iz ržene moke za 2,6 po kili:
https://www.spar.si/online/bio-polnozrnati-rzeni-kruh-spar-naturpur-500g/p/574427
Njihov rženi pa celo po 1,1 in za moj želodec in prebavo je ta celo najboljši od vseh že pripravljenih kruhov. Poleg tega zdrži na pultu pri sobni temperaturi skoraj teden dni, pa se ne posuši:
https://www.spar.si/online/rzeni-hlebec-pekarna-spar-1kg/p/334495
Prav nič dražje kot beli, še ceneje v bistvu.

Pirina moka je pa recimo draga, ja. Okrog 3 evre. Ampak iz nje pride veliko bolj hranljiv kruh in ne rabiš toliko kosov kot belega, da se nasitiš. Enako velja za druge posebne moke. Pa tudi – cena za kg že pripravljenega kruha gre že tja proti 4 evre. Tako da se tudi iz pirine že skoraj bolj splača doma peči. Če ni časa, pa pač kakšen nadomestek. Ali pa palačinke oziroma ploski kruh brez kvasa iz take moke in potem noter zaviješ lahko tudi zelenjavo in meso. ;Meni recimo nasploh bolj ustreza vse brez kvasa, pa si pač ne delam sendvičev, ampak spečem kot ene tortilje. Noter nabašem par koščkov popečenega piščanca, samo toliko za ukus, malo fižola in koruze z malo paradižnika, na mehiško varianto, ali po balkansko, naribano mlado zelje, zmešano z drobno narezano papriko, naribanim korenćkom, žlico jogirta in žličko majoneze, pa en malo popečenega piščanca. Moke za dve palačinki rabim dve žlici, zelja, paprike in korenja ene tri žlice, piščanca eno žlico. To vse pride okrog 1 evro, ker vsake sestavine ne vem, če je za 10 centov, razen piščanca je mogoče za 30, ene 50 g recimo. Pri tem je moka lahko tudi prvovrstna bio eko topšit pira in piščanca malo več, pa tak “sendvič” ne preseže 2 evra, je pa ful nasiten.

Sploh sem pa pri izračunu upoštevala ceno kg kruha 3 evre, kar je enako eni kili moke oziroma pirina moka je okrog 2,7 evra tudi. Še malo kvasa (0,30 eur ena kocka), vode in soli in evo ti zdrav hranljiv hlebec.

Pa mi recimo ko hodimo po izletih po Sloveniji, redno zahajamo tudi v mline. Tam kupimo po 10 kg moke, je vedno popust na količino in je ceneje kot na kg, pa še kvalitetna je. Recimo: https://www.mlin-korosec.si/ponudba

ALi pa pozimi spotoma po meso na ekokmetije. Recimo.
https://narocila.biodobrote.si/e-trgovina?field_tip_izdelka_tid=8
Cene so primerljive, če ne včasih celo nižje od tistih v trgovinah.

Take stvari se dajo naročiti tudi na dom brez plačila poštnine, če naročiš za v slrinjo, recimo za 14 dni naenkrat ali kar za ves mesec,

V glavnem, mnogo se da. In preseneča me, da očitno še kar znamo.

Če pa kupuješ nelokalno, nesezonsko, majhne pakunge, veliko embalaže in lepih napisov, pa že pripravljeno in ne osnovno, pa razne T bone in podobne budalaštine, ki so samo fensi naziv za malo boljši kos mesa, je pa enako zdravo jesti navadno stegno ali morda celo cenovno ugodna in zdrava jetra, ja potem pa tudi 1000 na osebo ne bi znalo biti nić presenetljivega.

In res me preseneča, ko eni mislite, da je to tekmovanje, kdo zna z manj, Ne, daleč od tega. Ampak za zdravo življenje in konec koncev tudi zdravje planeta človek ne potrebuje vseh traparij, ki jih danes trgovine nudijo. Zato pa je vse onesnaženo, ker se ljudje po domače povedano preseravamo. Zato in samo zato se mi še naših 150 evrov na osebo na mesec včasih zdi pretirano. Kaj šele 300. Pa vidim, da vas je takih potrošačev še tako veliko, da bo zelo dolgo trajalo, preden bo v ospredje prišla drugačna miselnost. Osnovne sestavine, lokalnost, priprava doma in čim manj embalaže.
[/quote]
Pa kako preserevanje ti bo, če kupiš par litrov mleka brez laktoze, prekmursko skuto ene pol kile, zelenjavo: paprike eni dve do tri, bučke, karfiola, bio korenje, ingver, bio limone, bio čebula, pa česen, ene pol kile piščančjega mesa, pesin sok, med, nekaj mozarele, avokado, bio testenin in riž, in nekaj sadja, jogurt, sladki krompir….da ostale začimbe ne naštevam, a to sta dve vrečki , ki ju večima porabiš v enem tednu, razen medu, cena je pa minimalno 50 eur.

no toliko, ker je vsa hrana zastrupljena, moke pa veliko ljudi sploh ne sme uživati, ker imajo težave vseh sort potem.

Prvic kot prvic, preobilni obroki, drugic pa ce zivite v hisi, prodajte in kupite taksno ki ima okoli hise kako njivo, malih zapuscenih kmetij je kar nekaj in lahko sami pridelujete zelenjavo. Ti izdelki ki jih vasa druzina konzumira so dragi. Namesto klobase zjutraj si speces dva jajca (za manjse otroke je eno jajce cisto dovolj) in pa na malce debelejse rezine narezes posebno salamo in jo speces v ponvi. Pretiravate v velikosti obrokov. Ti obroki so za fizicne delavce.

Se strinjam da so porcije preobilne. Vem da najstniki pojejo ogromno, mali otroci in starejši pa ne.
Jajčka se da dobro naredit tudi z zelenjavo.
Ko berem jedilnike tu gor, se sploh ne čudim da daste toliko za hrano. Če bi pri nas tako veliko pojedli, bi bili zelo debeli.
Pa tisti jedilniki s sadjem – a resno mislite da če pojeste ogromne količine sadja, pripeljanega s celega sveta, da jeste zdravo?

5kil banan dnevno? Kam jih daste?? Glede na to da sta dva otroka v vrtcu dvomim da pojesta dnevno tolk hrane. Se pravi da 6 ljudi tolk poje… Presrravanje iz mojega vidika. Ajda kvinoja? Kvinoja je zelo draga, med tem ko za ajdo lahko daste od 1,4€ na kilo – 3€ na kilo, verjetno kar znamko kupite zlatopolje naprimer, ni cudno da tolk zapravite. Dejansko normalni predsolski otrok poje 100g mesa dnevno + 100g krompirja – 200max, vasi pa kar po 300g in po 400g krompirja?? Cela svinja stane na kilo 1,5€-3€ malo se pozanimajte. Ne rabite kupovat bio zelenjave in sadja in avokadotov 😁. Zacnite delat na volumnu hrane, razne obare, golazi, pasulj, lazanje, rizote, testeninske solate, pac volumen in da je nasitno.
Pac jaz zapravim za 2 in za psa ki dnevno poje 800g cistega mesa + zelenjava…okrog 300€ pa ne mi govorit da se ne da, ker vem kaj pisem. Pac ne se preseravat in se bo dalo prisparat na hrani. Tudi kruh se domac spece, maste 2 kg kruha za 50 centov. Argete so pac drage pac cenejso jejte itak je vse svinjarija. Tud jogurti za 19 centov niso nic slabsi od mu 😊

Če nisi opazila, so malice bogato ocenjene. Prav zato, ker enkrat pojesta za zajtrk več, drugič manj, pa več za malico. Včasih pojesta vsak po 4 jajca za zajtrk in tri kose kruha, a potem do pojesta kako jabolko. Bistvo ni to, bistvo je moja ocena, da gre za zajtrke in malice velika večina denarja, ostalo je malenkost napram temu. Ampak tudi malice in zajtrke se da narediti cenovno ugodne in nasitne.

Recimo danes delamo namaz iz 2 konzerv tune (2,5 evra). 1 korenčka (par centov), žlice majoneze (par centov), petih kislih kumaric (max pol evra), ene male konzervice koruze (1 evro). Tega pride več kot pol litra za približno 4 evre. Pa je bogat namaz, ki nas bo vse 4 dva dni razvajal vsakega dvakrat. Vsak še kos ali dva kruha zraven, to pomeni približno kilo do kilo in pol v dveh dneh, ene 3-5 evrov, Torej imam 4 plus max 5 je 9, ajde 10 na okroglo, za dvakrat po 2 malici za 4 ljudi. Se pravi 16 obrokov, manj kot evro na malico. Pa je to konkretna malica. Zgoraj sem računala pa 2 evra na dan za malico za vsakega. Torej to mirno prištejem k bojatejšemu zajtrku. Ker ne vem za vas, ampak mi ne jemo po nekih vnaprej določenih količinah na gram natančno. Na približno pa vem, da se za 150 evrov brez šparanja pride čez mesec na osebo komot. z malo premisleka za 120, z malo šparanja za 100, z malo več šparanja in malo več časa za vkuhavanje in nabiranje pa za 80. Za 50 moraš biti pa že malo čarovnik. Ampak tudi bi se dalo, ja. Samo zgledovati bi se morali po babicah, ki so iz osnov – ,moka, olje, sol, jajca, sladkor, mleko, skuta, zelje, krompir, repa, koleraba, sezonsko sadje (jabolka, slive, češnje, hruške), nekaj malega suhih mesnin in le občasno svežega mesa znale pripraviti celo paleto jedi. Samo pogledati je treba v tradicionalno kuhinjo in si jo malo prilagoditi, pa gre.
[/quote]

če ješ sam drek iz akcije prideš skoz za 120 eur brez šparanja.
Ste nori ali kaj, da ne veste koliko kaj stane v trgovini.

ti pač ješ to moko po 25 centov lahko, pa to cel teden. Veliko nas je pa takih ki ne smemo pojesti niti enega kosa kruha, ker smo si pokvarili želodec, pa črevesje, zaradi zastrupljene moke, ki se prodaja. Zdaj pa kruha niti probati ne smemo. Za 300 eur se je skromno, če ne ješ kruha, to tako je.

Pa dobro,saj če preračunaš na osebo, je čisto normalen znesek. Če ste 4 odrasli delovno aktivni, so potem tudi štirje prihodki. Ne razumem, kaj jamrate. Ste pomislila, da bi vsaj ozimnico sami naredili, če že vrta nimate…

Toliko hrane, kot jo imate, bi imela za pol leta.

5kil banan dnevno? Kam jih daste?? Glede na to da sta dva otroka v vrtcu dvomim da pojesta dnevno tolk hrane. Se pravi da 6 ljudi tolk poje… Presrravanje iz mojega vidika. Ajda kvinoja? Kvinoja je zelo draga, med tem ko za ajdo lahko daste od 1,4€ na kilo – 3€ na kilo, verjetno kar znamko kupite zlatopolje naprimer, ni cudno da tolk zapravite. Dejansko normalni predsolski otrok poje 100g mesa dnevno + 100g krompirja – 200max, vasi pa kar po 300g in po 400g krompirja?? Cela svinja stane na kilo 1,5€-3€ malo se pozanimajte. Ne rabite kupovat bio zelenjave in sadja in avokadotov 😁. Zacnite delat na volumnu hrane, razne obare, golazi, pasulj, lazanje, rizote, testeninske solate, pac volumen in da je nasitno.
Pac jaz zapravim za 2 in za psa ki dnevno poje 800g cistega mesa + zelenjava…okrog 300€ pa ne mi govorit da se ne da, ker vem kaj pisem. Pac ne se preseravat in se bo dalo prisparat na hrani. Tudi kruh se domac spece, maste 2 kg kruha za 50 centov. Argete so pac drage pac cenejso jejte itak je vse svinjarija. Tud jogurti za 19 centov niso nic slabsi od mu 😊

Pri nas radi dobro jemo, ampak tale izračun tule se mi zdi pa malo huda.
2,5 kg mesa na dan?
Mesa ni treba imeti vsak dan na jedilniku.
5 kil banan? Pol kile vsak?
Pa argete, kruh ….

Zdi se, da ste kot družina malo preveč usmerjeni v prehranjevanje, če gre toliko na dan …

Malo se usedite, naredite sezname za hrano, gotovo boste našli varianto, da naredite neko optimalno porabo hrane.

Se strinjam.
In razumem, ko nekdo napiše da se veliko je, odraščajoči otroci pojedo 3x toliko kot odrasel… imam mnogotere izkušnje s s tem…
Morda lahko malo prišparate z načrtovanjem prehrane v smuslu manj predelane hrane in več samopredelave sestavin: mlečni riž, šmorn…

Nam čez teden kosilo vozijo, za 4 osebe na mesec 450 € 🤷‍♀️

2 otroka sta odrasla tak da bi onadva tudi lahko za hrano prispevala (če že ne drugega bi si lahko vsaj proteinske ploscice sama kupila pa sadje tud), kot drugo pa 70-80 jajc na teden pa kaj te z vami je. Kaj te samo jajce jeste doma al kaj ?

Pokojni dr. Drnovšek je enkrat na podobno vprašanje napisal: Jejte zelje in krompir, je zdravo in poceni. Ampak čisto resno: Pogrešam zelenjavo in stročnice. Premalo vlaknin. Zato ste nonstop lačni. Meso 2 3 krat na teden v enem obroku in v kombinaciji z zelenjavo (čorbe, sarme..). Paštete ven, za večerjo zelenjavno juho. Uporabljajte začimbe, to spet prispeva k občutku sitosti. Skratka, kot je dr. Drnovšek rekel, bolj razmišljat o polnovrednih in poceni ne predelanih živilih.

New Report

Close