Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 1500 evrov mesečno za hrano

1500 evrov mesečno za hrano

Ne vem, od kod ste in koliko imate prostora. Samo še v gostilnah je hrana dražja, kot v samopostrežnah. Mi smo 3 v tujini in potrošimo okrog 240E na mesec za hrano, ker lahko od doma prinesemo samo omejeno količino. Če bi bili v Sloveniji, bi predvidoma porabili 100E manj.
Hrana kupljena pri kmetih je izjemno poceni. Naprimer svinja je trenutno 1.5E živa vaga. Svinja ima najmanj 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesa, še nadaljnih 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je uporabnega (mast, drobovina, deli kože). Za 8 ljudi bosta dve 200kg svinji na leto dovolj. To je 600E za živali in 120E za mesarja in boste imeli mesa, klobas in masti za talat. Bo pa šlo par dni za delo. Vrhunska govedina je okrog 6E/kg, ampak je treba kupit nekaj 10kg naenkrat. Podobno perutnina. Vrhunsko mleko bo po 0.5E/L ampak se kupuje po 10 ali 20L. Med kmeti so seveda tudi packi, tako da je kar projekt najt ta prave in zaupanja vredne, ampak boste kot reden odjemalec pri dobrem kmetu cenjeni in nagrajeni.

Kar rabite doma, je veliko hladilne in zamrzovalne kapacitete. Mi 3 v stanovanju v tujini naprimer imamo 440L hladilne in 200L zamrzovalne kapacitete. Doma (na kmetiji) imamo cerka 750L zamrzovalnikov.
Rabite tudi primerno kuhinjsko opremo, da kuhate velike količine iz sestavin naenkrat. Ko se tega navadite in napravite uporaben sistem zamrzovanja nakuhane hrane, boste prihranili veliko časa in denarja. Mi kuhamo največ 3x na teden, navadno 1 do 2x, pa imamo vsak dan 2x doma pripravljen topel obrok, torej večinoma pogret iz hladilika ali skrinje. Seveda se vsaka hrana ne shranjuje enako in je treba stvari malo sprobat. Npr. kuhane navadne testenine se po zamrzovanju spremenijo v pocn, jajčne testenine pa laho zamrznjene pogrejete v mikrovalovki in bodo čisto vredu. Surovega mesa načeloma ne želite več kot 1x zamrzniti, kuhano hrano pa lahko zamrzujete kolikor želite. Ko smo že pri jajčnih testeninah: ko boste nabavili dober stroj za mesenje, nujno za pripravo pravih količin kruha, kupite takega, ki vam bo mesil tudi testo za testenine. Vrhunska jajca pri kmetih bodo spomladi poceni in takrat se delajo testenine, v skrinji surove držijo večno. Pečen kruh se odlično zamrzne, čez noč ga pustite v krpi, da se odtali. Mi si delamo tudi jogurt (v stanovaju v mestu v tujini), v hladilniku drži 2 meseca.

Mnogo mestnih kolegov se nam čudi nad našim življenskim stilom, ker se je to znanje o pridobivanju in pripravi hrane izgubilo. In to ni samo stvar urbanosti. Do pred 70 leti so se tudi po mestih prodajale žive kokoši, in veliko stanovanj je imelo kletke na balkonih.

Z zelenjavo je težje, ampak se tudi prihrani z večjimi in predvsem sezonskimi nakupi. Januar pač ni sezona za paradajz. Jeseni pa so krompir, jabolka, zelje in repa skoraj zastonj. Največja nagrada za jesenski trud je odpiranje kisanega zelja in repe januarja . Če ga pravilno kisate in kasneje hranite, vam bo kisano zelje držalo do junija, repa pa se navadno kisa v majših (10L) kozarcih in odpira sproti. surovo repo se sharnjuje na hladnem in v temi, tako kot krompir, in sadje.

Pravijo, da ne more selo iz seljaka, in mi imamo res srečo, da to velja tudi za nas. Če še imate kje kakšne babice ali tete po hribih, jih le dajte kaj povprašat.

Za vikend nakupim v tušu, kjer ti ob nakupu nad 20 eur s kuponom nekaj vrnejo na kartico. Nad 30 eur imaš za vikend v šparu. Za dražje stvari med tednom porabiš kuponček za popust na 1 artikel. Dolocen izdelek kupim tam, kjer je tedensko najbolša cena. Ne kupujem samo v 1 trgovini. Res porabiš več časa in energije, konec meseca pa naredi obračun. Se da prišparat.

Res imate,po mojih izracunih je veliko prevec. Mi smo 4je (2+2) in namenim cca 350 eur za hrano s cistili (za pomivalc in pralni stroj uporabim polovicne porcine ze zaradi okolja). In kuham vsak dan.

Najstniki so znani veliki jedci,ampak odrasel clovek mora pojesti ravno toliko da ni lacen. Ostali je prenaziranje…

Sicer pa ima vsak moznost predelati hrano sam,kmetje zelo ugodno oddajajo (ali za kaksne druge protiusluge) svoje travnike,ki jih spremenijo v njive. Malo preverite.
Marsikatero seme in sadike lahko vzgojite doma… saj smo bitja narave,to zna vsak,le poslusati se mora.

ne bom se spuščala v vse… samo za primerjavo, mi smo 4, otroka sta 14 in 17, starejši še športnik, tako da ogromno poje. Omako za kosilo delam iz pol kg mletega mesa. Kakšna 2,5kg mesa vsak dan?? Ja, se zgodi, da si sin naredi 4 jajca po treningu, ampak to ni vsak dan… A ne malo preveč jeste?

Pa tista, ki ima tri otroke, ki imajo radi borovnice in jih kupi 2 kg vsak dan…. Naučite otroke, da to je priboljšek… Naj pojejo še jabolko, pomarančo, banano…. ne pa pol kg borovnic vsak dan…

Očitno je denarja dovolj… če ga ne bi bilo, bi se že naučili porabiti manj…

5kil banan lubi bog.
Vsak eno, kaj ste tok pozresni.
Pa otroc tud ce jejo velik to ne pomeni da si mecejo vase kokr mu pase.
Se pa ja malo pogleda na to da ni treba vsega danes pojest. Pa ucenje da si znajo delit. Pa da ne bos uzgojila pozeruhe ki sam nase mislijo.
A v smuti je treba dat cel avokado za enga. Ne ni treba.
Res eni mislite,da ne smete rect otroku. Da ni potrebe po pozresnosti.
Zmerno. Pa tudi ni treba od mize tako sit,da si cist blesav .sploh moski in fantje se tolko najejo da se komaj premikajo. In ko se na ta obcutek tiscanja enkrat navadijo
Sploh ne locijo vec kdaj je zadost.
15000 za hrano. To pa mislim da ti mama,mislis, da jim Moras vse pustit pojest.
Uci jih kdaj so siti.
Ce tud ti ne ves in se glih tako bases .
Ti jaz povem.
Po nekje 15min se ustavis se zaves sebe in zelodca ce ni vec lakote in ce ves da bi lahko se eno seflo pojedla,takrat je dovolj.
5kg banan ,dej se smirite no.
Pa 2kg borovnic. Hahahaha
Nore ste res.
3kg mesa hahaha noro noro.
Res se al preseravate al pa vas je sraM rect otroku. Ne bod pozresen

očitno bo v cajtengih kmalu en bolj obsežen članek o porabi za hrano, glede na to, da je ena avtorica najprej preverila, če se da preživeti s 100 in nato 50 evri, potem pa za protiutež še 1500 evrov. Mone pa kar penaste od prestave, da eni 2 kili borovnic zmažejo mimogrede.

Biksate ga pri tem, da ne jeste pravilno. Jeste ravno tist kar je “drago” pa ne nasiti. Zjutraj ovsene kosmiče za zajtrk pa kakšno sadje, namesto kruha bolj nasiti in si dlje časa sit. Tudi pri vseh obrokih kot ste opisali vam je glavno meso namesto priloga. Pri obroku je pravilo da na osebo ne sme bit mesa vec kot za dlan velikoszi in 1cm debelo za občutek recimo, potem pa zraven naredis riz ali ostale stvari ki ste našteli, riz bolj nasiti od kromoirja in testenin. Malo si preberite na spletu kalorične vrednosti hrane je kar nekaj tabel na spleth. Izbirajte osnovne sestavine ki imajo več kcal kot same po sebi te bolj nasitijo. Recimo mi smo dva odrasla dva otroka pa pri zajtrku pojemo 1 pasteto (velika gavrilovic) in 6 do 8 rezin kruha fora je da pasteta je za okus gor ne da jo 1cm na debelo namazes. Tle hoste mogl malo jolj ravionalno zacet uporabljat sestavine. In ce so vsi bolj aktivni kot peavite v druzini morate spremeniti zivila. Manj ogljikovih hidratov. Od kruha nisk sit od prosene, ovsene kaše in podobno si bolj sit in dlje casa.
Tole tabelco si malo preučite

http://www.drustvo-zpkz.si/tabela-kalorij/

Definetivno porabite cisto prevec. Prisparati se tudi da da kuhate obroke bolj kot obare, enoloncnice, jote in podobno kjer je notri manj mesa ne pa skos peceno meso in zraven krompir in podobno. Vmes za maoico namesto pudinga so lahko smutiji. Recimo zelo okusen smuti je tale in tega pride nekje 1L za vsakega je dost en kozarec tega. Pa na tej strani je se vec okusnih smoothijev napisanih.
https://smoothiegains.com/2000-calorie-smoothie/

Drugace pa priporocan da zacnete steti kcal na obrok prvi teden ali dva da dobite obcutek oomagate si s tabelo v zhornjem linku. Moski nekje od 2500 do 3000 kcal na dan ojedo zenske pa 1500 do 2500. Res je pa odvisno s cim se ukvarjas se dodatno, raznorazni sporti je treba se maoo vec kcal pojesti.

Kako to mislite vsak eno pašteto za zajtrk? Kaj pa majoneze pa polike pa sira si ne date gor? Samo pašteto žvekate? O bogi reveži.

Verjetno potrebujete nasvete koliko je dejansko prav hrane na krožniku. Na osebo 25dag mesa,2 krompirja itd..verjetno iz banan pečete pecivo,ker 5kg banan to je zagotovo čisto nažiranje..Kolikor berem,je komplet nažiranje..Dajte še laj drugega delat,kot samo po hladilniku stikati..Pa če lahko date toliko za hrano,najemite raje kako njivico pa tam malo prosti čas uporabite…Lahko rečem da totalno preseravanje…Bog ne daj da bi se kakšna situacija obrnila,ne preživite niti dan..

Odgovor na objavo uporabnika
Podobno mi, 06.05.2021 ob 13:03

Nas je 7 – 4 odrasli in 3 otroci pod 12 let.
Za futer + čistila dam mesečno 300-400 eur in pa tašča caa 100-200.
Zelenjavo pridelamo doma – dosti vložimo – za občutek – lani 150l kislih kumaric, 80l rdeče pese, papriko vloženo, ajvar, 150l mezge paradižnikove, caa 80l raznih kompotov itd itn. Nekaj razdelimo.
Ena ogromna skrinja je polna zamrznjene zelenjave in sadja.
Ena je za meso.
Ena je za “akcije”
Sadje imamo doma oz sedaj izven sezone kupimo tu pa tam kaj za priboljšek, da ne jemo samo jabolk in hrušk in vloženega/zamrznjenega.
Marmelade delamo sami.
Namaze sami.
Piščance imamo svoje.
Svinje svoje – na leto tako ali drugače pospravimo okoli 3-4 kom.
Pojemo vse – tudi drobovino, tačke, ipd.
Delamo klobase, kašnice, krvavice, tlačenko, suhe klobase, klobase za kuhanje.
Govedino dobimo od strica po sindikalni ceni.
Mleko kupujemo pri sosedu – delamo doma skuto, sirček za žar, sirček v slanici – sedaj imamo v probi še trd sir.
Kokoši/jajca imamo svoje (20 kur).
Ko je viška kur naredimo tudi široke in ozke rezance.
Pijemo večino vodo tu in tam ribezov ali bezgov sok (če je domač – ponaavdi obojega naredimo letno 100l+100l).
Vino imamo svoje rdeče in belo.
Kruh pečemo sami 1x tedensko.
Bučno olje in kis imamo doma.
Dedi in babi sta doma. Dedi eno leto v penziji, babi je bila celo življenje gospodinja.
Midva z možem v službi.
Nam je to stil življenja – ne delamo tega zato, ker ne bi imeli denarja.

In kaj ta opis pomaga avtorici? Če so v bloku….naj svinje v spalnico naseli, piščance pa v kuhinjo?

Odgovor na objavo uporabnika
Pogum, 14.05.2022 ob 16:32

Verjetno potrebujete nasvete koliko je dejansko prav hrane na krožniku. Na osebo 25dag mesa,2 krompirja itd..verjetno iz banan pečete pecivo,ker 5kg banan to je zagotovo čisto nažiranje..Kolikor berem,je komplet nažiranje..Dajte še laj drugega delat,kot samo po hladilniku stikati..Pa če lahko date toliko za hrano,najemite raje kako njivico pa tam malo prosti čas uporabite…Lahko rečem da totalno preseravanje…Bog ne daj da bi se kakšna situacija obrnila,ne preživite niti dan..

25 dag mesa na osebo se računa kvečjemu na kakšnih piknikih, kjer je to glavnina obroka, sicer pa pri običajnem kosilu cca polovica tega. lahko seveda kdaj kaj več, načeloma pa ne.

Kupujte osnovna zivila, ne kopujte npr. namazov, pijač, kosmičev… če porabite toliko jajc, si umislite tri kokoške, so res nezahtevne (tudi kurniki na kolesih obstajajo, kot takšne samokolnice s hiško in mrežo, tako da ne potrebujete druga kot malo trave). Kopujte kar je sezonsko, dogovorite se s kakšnimi sadjarji/vrtnarji za količinski odkup pridelka (poškodovanega, ki ga ne morejo dati trgovcem) in sami vlagajte. Če vam ali bližnjim sodelavcem ostane kaj od malice, vzemite za domov, imejte dva dni tedensko obroke brez mesa, poglejte kakšno spletno stran o kuhanju obrokov iz ostankov (npr. iz ostanko zelenjave skuhajte južne osnove…), kupončkajte in uporabljajte kartice zvestobe, vodite excelove evidence koliko česa imate v hladilniku in shrambi, da ne kupujete stvari ki jih že imate in da ne mečete stran hrane čez rok, na katero ste pozabili…

Glede na to da pise da sta 2 predsolska doma in ne v vrtcu pomeni da je najmn 1 odrasel doma ce ne celo 2

Odgovor na objavo uporabnika
Jedci123, 10.05.2021 ob 05:42

Res imate,po mojih izracunih je veliko prevec. Mi smo 4je (2+2) in namenim cca 350 eur za hrano s cistili (za pomivalc in pralni stroj uporabim polovicne porcine ze zaradi okolja). In kuham vsak dan.

Najstniki so znani veliki jedci,ampak odrasel clovek mora pojesti ravno toliko da ni lacen. Ostali je prenaziranje…

Sicer pa ima vsak moznost predelati hrano sam,kmetje zelo ugodno oddajajo (ali za kaksne druge protiusluge) svoje travnike,ki jih spremenijo v njive. Malo preverite.
Marsikatero seme in sadike lahko vzgojite doma… saj smo bitja narave,to zna vsak,le poslusati se mora.

pojdi zdaj v trgovno kupi nekaj jogurtov-boljših- probiotičnih, kefir,  par bio sirov, jajca prosta reje, olje – bio…..nekaj čistil,  mal sadja, porabite lahko vse  slupaj v treh   dneh, razen čistil in če ne smete moke npr, ste v pm…

Hvalisanje z zeljem pa repo,  če nimaš ustreznih prostorv nimaš to kam dat, pa jabolka so  jeseni zastonj a ne, kam pa greš po njih, v Zgornji duplek.

 

Vsaka stara mama se boji iti v trgovino, ker ji ena vrečka odnese 100 evrov, če je  kupila omega, liter oljčnega  olja, eno mazilo in kilo boljšga mesa.

 

 

Meni se zdi velika samo količina mesa.

Ja stroški so taki, kot praviš, nas je 7, tako da vem, koliko hrane gre. Pri nas je pač kompromis, da se ne kupuje rib, ker je to res velik strošek. Kupujemo morda 10x letno. Jaz kupujem cele piščance, edino tu se da prišparati, zelenjavo in sadje pa pri velegrosistu, kjer so cene 20 do 30 procentov nižje.

Mene zanima kam gre vsa ta hrana, imate res ogromne zelodce, da zmorete toliko pojesti. No, mislim, da ni potrebno jesti vsak dan sadje, vsaj ne vec kot en kos sadja. Meso, ki ga s krompirjem pojeste za kosilo, je vec kot dovolj nasitno, da ni treba cez dve, tri ure se banan jest pa po bananah cez dve uri se vecerjo.

Malo probajte zmanjsati obroke, ne vem kaj drugega reci

mislim, da kar veliko pojeste.

mi smo štirje, 16 in 17 letnika. Pojemo vsi skupaj manj kot 2 pici.

v Kitajski restavraciji naročim 2 porciji  pa še ostane

Do 20 jajc je za cel mesec,

5 kg banan tudi za cel mesec

pojemo pa veliko sladkarij

Jaz sem sama in za hrano zapravim okrog 300 evrov vsak mesec, kakšen mesec manj, večinoma pa malo več kot 300.

Se mi zdi kar precej. Se ne nažiram, ampak kupujem kvalitetno hrano, ki je dostikrat malo dražja. Če preračunam, pride okrog 10€ na dan.

Odgovor na objavo uporabnika
Ena solo, 14.05.2022 ob 22:44

Jaz sem sama in za hrano zapravim okrog 300 evrov vsak mesec, kakšen mesec manj, večinoma pa malo več kot 300.

Se mi zdi kar precej. Se ne nažiram, ampak kupujem kvalitetno hrano, ki je dostikrat malo dražja. Če preračunam, pride okrog 10€ na dan.

Tudi jaz sem sama in porabim na mesec manj kot 100€,res pa je, da kuham iz osnovnih sestavin, meso 1x na teden…. imam pa srečo, ker imam rada preproste jedi, ki v bistvu niso pretirano draga…. ne gre toliko za finance, kot za življenjski stil, ki mi je všeč….

 

Ne vem, meni se ne zdi veliko.

Mi damo, 2 odrasla, 1 dojenček, 1 petletnik – 700 eur na mesec za hrano. Pa v glavnem Lild/Hofer, sicer bio ampak vseeno.

 

New Report

Close