Najdi forum

Splash Forum Politični čvek 21. obletnica aretacije Janeza Janše

21. obletnica aretacije Janeza Janše

http://www.sds.si/aktivnosti-2940/novice/21.-obletnica-aretacije-janeza-janse/

Danes, 31. maja 2009, mineva 21 let od aretacije takratnega novinarja Mladine ter današnjega vodje največje slovenske opozicijske stranke Janeza Janše.
Pripadniki Službe državne varnosti (SDV) so 31. maja 1988 zgodaj zjutraj aretirali Janeza Janšo in ga odpeljali na sedež podjetja Mikro Ada na Cankarjevi 10 v Ljubljani, kjer je imela svoje prostore tudi Nova revija. Kot je v Premikih zapisal Janša, mu še nekaj ur po aretaciji nihče ni povedal, česa je bil sploh osumljen. Razlog za aretacijo je bila odtujitev zaupnega vojaškega dokumenta, v katerem so bila zapisana navodila vojski v primeru izbruha množičnih demonstracij v Sloveniji in ki je bil podlaga za kritični članek Noč dolgih nožev. SDV je izvedla preiskavo, zasegla več dokumentov, Janšo pa odpeljala v zapor na Povšetovo, od koder so ga premestili v tedanji vojaški zapor na Metelkovi. V naslednjih dneh sta bila aretirana še Ivan Borštner in David Tasić ter obtožen urednik Mladine Franci Zavrl. Oblast je ob aretaciji molčala, tudi mediji, razen Mladine in Radia Študent, o dogajanju niso poročali. Časopis Delo je celo umaknil vest o aretaciji Janeza Janše.

Janez Janša je bil na procesu, kjer so četverici sodili brez prisotnosti javnosti in brez pravice do odvetnika, obsojen na 18 mesecev zapora. Po pravnomočnosti sodbe maja leta 1989 ga je slovenska komunistična oblast ponovno aretirala in ga poslala na prestajanje kazni najprej v najstrožji slovenski zapor na Dob pri Mirni ter ga šele po ponovnih demonstracijah premestila v odprti tip zapora na Igu.

Proces proti četverici, ki je bil proces komunistične nomenklature zoper nastajajočo opozicijo je sprožil silovit odziv med slovensko javnostjo. Pojavile so se javne zahteve za spremembe v smeri večstrankarske demokracije, kar je bil eden najpomembnejših vzvodov osamosvojitvenega procesa Slovenije. Ustanovljen je bil Odbor za varstvo pravic Janeza Janše, ki se je na množičnih demonstracijah v Ljubljani preimenoval v Odbor za varstvo človekovih pravic in oznanil Slovensko pomlad. Zaradi velikega pritiska javnosti je bil Janez Janša po tretjini prestane kazni poleti 1989 izpuščen iz zapora.

In kje smo danes?
Izvajalci aretacije so danes kandidati za svetovalska mesta v kabinetu ministra SD.

New Report

Close