Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 5:2 dieta

5:2 dieta

Tako je, vsak po svoje, ni pravila.
https://www.youtube.com/watch?v=W9Aj6hRYg4A
Tukaj je pa še šnelkurz, če koga zanima. Jaz sem se diete lotila, ker mi ustreza in mi ni problem zdržat dlje časa brez hrane. Odkar sem na dieti, pojem bistveno več sadja in zelenjave, kar je zame največji plus. Ne vrtim se več v začaranem krogu metanja v usta pač tistega, kar mi pade pod roke, jem bolj premišljeno. In kljub temu, da večino dni ne gledam, kaj in koliko jem, hujšam. Kaj češ boljšega? Če sem še kaj dobrega naredila za zdravje, je itak čisti plus, 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dokazano pa ni, ne, tega se zavedam. Dobro je, da potekajo zdaj raziskave. Miška se je pa pa tej dieti odlično počutila v primerjavi z navadno. 🙂 Tudi jaz na postne dni absolutno nimam nobenih težav. Če se treseš, ker en dan ješ manj, mislim, da že v osnovi nisi zdrav, ker to ni normalno. Glavobol pa pride, če ne piješ dovolj, je jasno poudarjeno, da je treba vodo iz hrane, ki je ne poješ, nadomestit.

Michael Mosley ima drugače tudi zanimive teorije o telovadbi. 🙂

Sem gledal dokumentarec o tej dieti in se k njej spravljam že nekaj tednov. Ravno jutri sem nameraval začeti s prvim dnem.

Zanima me pri tistih, ki to prakticirate že dalj časa, koliko ste shujšali v X tednih (iz koliko na koliko kilogramov). Verjetno gre hitreje če imaš veliko kilogramov preveč, zato tudi konkretno sprašujem iz koliko na koliko ste izgubili.
Ker če shujšaš 3 kg pri 120kg, je to slab rezultat. Če pa je to pri 3kg pri 60kg je pa to že lepše slišati.

Kako se kaj počutite na splošno, imate več energije?

Glede energije ne opažam nekih sprememb, že prej s tem nisem imela težav, tudi zdaj jih nimam. Po tej dieti pravi Michael Mosley, naj bi izgubil pol kile maščobe na teden. Jaz je seveda ne, ker nimam toliko za izgubit. Od začetka (začetek januarja) sem shujšala 3 kg od 8 viška. Na začetku je takojšen velik padec, ke izgubljaš vodo, potem pa se ustali in gre počasneje. O teži ne bi, ker se mi ne ljubi z Monovkami, ki imajo preveč časa, ukvarjat, in njihovim seciranjem, ali sem predebela ali presuha.

Aja, definitivno pa je pod 60. 🙂 Tako da sem zelo zadovoljna. S klasično dieto jej manj sem drugače za to rabila par mecev, če nisem hotela stradat, ampak sem samo zmanjšala število kalorij.

tako kot predhodnica pri energiji ne vidim razlike, v 4 mesecih je šlo dol 6 kil, skupno bi jih rada izgubila recimo 15, ampak zdej se s kilami sploh ne obremenjujem, ker mi je tak način prehranjevanja postal rutina in mi je tako ok.
v bistvu začneš bol izbirat kaj ješ, kdaj ješ in koliko poješ .. glede na tvoje počutje, ker kmalu ugotoviš da se v postnih dneh v bistvu zelo dobro počutiš, ker je želodec bolj prazen in kmalu tudi ugotoviš katera hrana ti bolj ustreza in katere sploh ne rabiš ipd.

pa fino je da imaš v glavi, da to v bistvu ni dieta za hujšanje, ampak dieta za zdravje, katero boš prakticiral do konca svojih dni 🙂

Pa od kje ti ideja, da je to sploh zdravo? A je v Cosmu pisalo, ali v Novi?[/quote]

Poguglaj Michael Mosley diet 5 2, pa bo zvedel(a), da zadaj stojijo znanstvene raziskave.

Povej kako lahko stopim v kontakt s tabo, res bi rabila par nasvetov iz prve roke za začetek.
Hvala

Povej kako lahko stopim v kontakt s tabo, res bi rabila par nasvetov iz prve roke za začetek.
Hvala[/quote]

Saj me lahko tukaj. Nimam facebooka.

Povej kako lahko stopim v kontakt s tabo, res bi rabila par nasvetov iz prve roke za začetek.
Hvala[/quote]

Saj me lahko tukaj. Nimam facebooka.[/quote]

Ok. Hvala.
Zanima me kje dobiš recepte za 500 kcal. Ali se splača kupit knjigo???
Pa če lahko napišeš recimo jedilnik za en dan 500 kcal.Hvala

Saj me lahko tukaj. Nimam facebooka.[/quote]

Ok. Hvala.
Zanima me kje dobiš recepte za 500 kcal. Ali se splača kupit knjigo???
Pa če lahko napišeš recimo jedilnik za en dan 500 kcal.Hvala[/quote]

Knjige nimam, je na netu dovolj informacij, če znaš angleško. Jedilnikov nimam. Sadje en obrok, zelenjava drugi. Sem ravno ugotovila, da Michael Mosley počne enako, samo da on je zjutraj in zvečer, jaz pa začnem po 12 z enim obrokom in imam popoldne še enega. Moja današnji jedilnik: Ob 12h dve jabolki z banano in cimetom, v planu imam pa še grah + brstični ohrovt + čičerika + mogoče žlica, dve, riža. Če bo kriza, pa še kakšen korenček vmes. Komplicirat z jedilniki ne mislim, ker mislim, da je poanta ravno tem, da se s hrano ne ukvarjaš pretirano, jo odmisliš. Včasih tudi 500 kalorij ne pojem, če nisem lačna. No, danes sem. 🙂

No, jedilnik očitno imam. :=

No, no … Nič ni znanstveno dokazano. Je pa res, da so začetne študije pokazale par obetavnih rezultatov, in da je zadeva v testiranju, vendar še daleč od tega, da bi lahko rekli, da je znanstveno dokazano. Ni študij, ki bi tak način prehranjevanja spremljale v daljšem časovnem obdobju in ni študij na večjem številu udeležencev. Tako, da vehementno trditi, da je znanstveno dokazano, žal ne moreš.

Še posebej ni dokazano, da je ta dieta boljša od drugih načinov zdravega prehranjevanja.

Dejstvo je, da ni za vse, še posebej ne za tiste, ki so presuhi, nosečnice in doječe matere, za ljudi z sladkorno boleznijo, otroke in najstnike, ljudi s prehranjevalnimi motnjami in za ljudi, ki se na splošno ne počutijo dobro.

Poleg tega, ima kar nekaj ljudi ob postnih dnevih težave, od glavobolov, tresenja (jih zebe), zmanjšane koncentracije, razdražljivost, nespečnost …[/quote]

glej, jaz sem o zadevi prebrala veliko, 4 mesece že prakticiram in mi ustreza in tudi rezultati so vidni.

vsak ima pa jasno dovolj zdrave pameti, da predno se nečesa loti, se bo o tem pozanimal.

mogoče sem se narobe izrazila, ni znanstveno dokazano, ampak znanstvene študije o tem potekajo že več let in glede na odlične rezultate verjamem, da znanstveno še dolgo ne bo dokazano, ker potem gre kup industrije, ki služi na račun slabih prehrambenih navad ljudi in njihovega slabega zdravstvenega stanja – v maloro … vključno s tvojo, ki jo propagiraš na dnu svoje objave.[/quote]

Zakaj pa takoj na osebno raven, če sploh ne veš kakšen način zdravega prehranjevanja zagovarjam?

Dejstvo je, da nekih pametnih znanstvenih študij v prid 5:2 prehranjevanju ni. So anekdotske študije, študije na miših, podganah in opicah, študija na manjšem vzorcu predebelih žensk … In v nekaterih parametrih se je 5:2 izkazal za boljše, drugje spet ne. Povsod, kjer je bila kontrolna skupina, na drugačnem zdravem načinu prehranjevanja, se sistem 5:2 ni izkazal bistveno za bolj učinkovitega.

Mi je pa jasno, da tak način zagovarjaš, če se je ZATE izkazal kot uspešen. Ampak trditi, da je 5:2 znanstveno dokazan, ko ti vsak, vsaj približno nepristranski članek dokaže, da ni, je pa ene vrste prehranski fanatizem.

Marsikaj je kao znanstveno dokazano, tudi sitem 5 obrokov na dan, pa paleo, pa LCHF dieta, pa veganska dieta, ne nazadnje tudi NUPO in Herbalife, vse to ima zadaj klinične študije, in je ravno tako znanstveno dokazano kot 5:2 … Pa med seboj niti približno niso združljive. Kar nam samo pove, da ni univerzalnega načina zdravega prehranjevanja.

Pa še nekaj člankov:

http://www.nhs.uk/news/2013/01January/Pages/Does-the-5-2-intermittent-fasting-diet-work.aspx

http://dietitianwithoutborders.com/fasting-the-52-diet-part-i/
http://dietitianwithoutborders.com/intermittent-fasting-52-diet-part-ii/


Dejstvo je, da nekih pametnih znanstvenih študij v prid 5:2 prehranjevanju ni. So anekdotske študije, študije na miših, podganah in opicah, študija na manjšem vzorcu predebelih žensk … In v nekaterih parametrih se je 5:2 izkazal za boljše, drugje spet ne. Povsod, kjer je bila kontrolna skupina, na drugačnem zdravem načinu prehranjevanja, se sistem 5:2 ni izkazal bistveno za bolj učinkovitega.

Mi je pa jasno, da tak način zagovarjaš, če se je ZATE izkazal kot uspešen. Ampak trditi, da je 5:2 znanstveno dokazan, ko ti vsak, vsaj približno nepristranski članek dokaže, da ni, je pa ene vrste prehranski fanatizem.

Marsikaj je kao znanstveno dokazano, tudi sitem 5 obrokov na dan, pa paleo, pa LCHF dieta, pa veganska dieta, ne nazadnje tudi NUPO in Herbalife, vse to ima zadaj klinične študije, in je ravno tako znanstveno dokazano kot 5:2 … Pa med seboj niti približno niso združljive. Kar nam samo pove, da ni univerzalnega načina zdravega prehranjevanja.

Pa še nekaj člankov:

http://www.nhs.uk/news/2013/01January/Pages/Does-the-5-2-intermittent-fasting-diet-work.aspx

http://dietitianwithoutborders.com/fasting-the-52-diet-part-i/
http://dietitianwithoutborders.com/intermittent-fasting-52-diet-part-ii/%5B/quote%5D

No daj daj nabijaj, pojma nimaš o čem govoriš.

Tukaj imaš dokumentarec BBC-ja katerega so vrteli na RTV SLO1, vmes so navedene konkretne študije priznanih univerz s konkretnimi rezultati.

Na žalost je posnetek nižje kakovosti ampak se pa normalno sliši in se da pogledat dokumentarec v celoti.

https://www.youtube.com/watch?v=wtrnxYtZzDI

100x raje verjamem navedbam BBCja kot priznane medijske hiše, kakor pa tebi, ki imaš v najboljšem primeru diplomo neke drugorazredne fakultete v Sloveniji in nobenih praktičnih izkušenj z medicino ali nutricionistiko.

Oprosti, ampak ti si daleč od nepristranskosti, ker ob vsakem postu objaviš še link očitno do nečesa, kar ti prodajaš.
Odprla sem samo prvi link in ne ponuja ničesar, kar ne bi nekdo, ki se diete loti, moral sam poiskati na spletu. Pišeš, da ni znanstveno dokazov, pa je omenjenih cel kup znanstvenih raziskav. Ja, bile so pretežno na živalih, ampak tako raziskave pač potekajo. Z živali na ljudi. Potekajo pa. Do takrat ne vem, kaj te boli, če nekdo poskusi. Ker ti je to konkurenca? A mogoče vnašamo v telo strupe? Gre za drogo? Delamo kaj napačnega? Se čemu izpostavjamo? Je kdo dokazal, da je dieta škodljiva? Ne, a ne? Ravno nasprotno. Še več takega fanaticizima, pravim jaz. Če greš na youtube, pa je poln ljudi, ki so z dieto krepko shujšali in izboljšali zdravje. Jaz osebno ne rabim vedet nič več, ker vem, da ne delam nič takega, s čimer bi si lahko dolgoročno škodila. It’s just food.

Ne vem, kaj te tako moti in zakaj tak napad. Vse, kar sem napisala je, da dieta 5:2 ni znanstveno potrjena. Kar trdiš ti.

To ne pomeni, da ne deluje, da je škodljiva ali kar koli drugega. Tega nisem nikjer zapisala.
Samo, da ni znanstveno potrjena. Ker enostavno ni. No pa o škodljivosti oz. neškodljivost na dolgi rok tudi ne moremo ničesar zagotovo trditi.

In ne boš verjela, občasno (ko presodim, da je to za njih) to dieto predstavim tudi svojim strankam. Kot eno izmed možnosti, ne pa kot edino pravo možnost. In zame je razlika, če nekomu rečeš, poglej obstaja nekaj, čemur se reče 5:2, poteka tako in tako, uspehi so taki in taki, take in take so pa nevarnosti. Ali pa 5:2 je za vse, to je znanstveno potrjeno in zagotovo deluje.

Ne vem, kaj te tako moti in zakaj tak napad. Vse, kar sem napisala je, da dieta 5:2 ni znanstveno potrjena. Kar trdiš ti.

To ne pomeni, da ne deluje, da je škodljiva ali kar koli drugega. Tega nisem nikjer zapisala.
Samo, da ni znanstveno potrjena. Ker enostavno ni. No pa o škodljivosti oz. neškodljivost na dolgi rok tudi ne moremo ničesar zagotovo trditi.

In ne boš verjela, občasno (ko presodim, da je to za njih) to dieto predstavim tudi svojim strankam. Kot eno izmed možnosti, ne pa kot edino pravo možnost. In zame je razlika, če nekomu rečeš, poglej obstaja nekaj, čemur se reče 5:2, poteka tako in tako, uspehi so taki in taki, take in take so pa nevarnosti. Ali pa 5:2 je za vse, to je znanstveno potrjeno in zagotovo deluje.[/quote]

Si na Starševskem čveku in to imenuješ napad? Očitno si me z nekom zamenjala, ker jaz nisem nikjer napisala, da je dieta znanstveno potrjena. Pa tudi ne vem, zakaj bi morala biti, saj je samo zmanjšanje količine hrane. Znanstveno hočejo potrdit blagodejen vpliv na zdravje in težke bolezni, ki pa s samim hujšanjem, o katerem se tukaj pogovarjamo, nima nič. Da se pri tej dieti shujša, pa najbrž ni treba znanstveno potrjevat?

Ne vem, kaj te tako moti in zakaj tak napad. Vse, kar sem napisala je, da dieta 5:2 ni znanstveno potrjena. Kar trdiš ti.

To ne pomeni, da ne deluje, da je škodljiva ali kar koli drugega. Tega nisem nikjer zapisala.
Samo, da ni znanstveno potrjena. Ker enostavno ni. No pa o škodljivosti oz. neškodljivost na dolgi rok tudi ne moremo ničesar zagotovo trditi.

In ne boš verjela, občasno (ko presodim, da je to za njih) to dieto predstavim tudi svojim strankam. Kot eno izmed možnosti, ne pa kot edino pravo možnost. In zame je razlika, če nekomu rečeš, poglej obstaja nekaj, čemur se reče 5:2, poteka tako in tako, uspehi so taki in taki, take in take so pa nevarnosti. Ali pa 5:2 je za vse, to je znanstveno potrjeno in zagotovo deluje.[/quote]

Si na Starševskem čveku in to imenuješ napad? Očitno si me z nekom zamenjala, ker jaz nisem nikjer napisala, da je dieta znanstveno potrjena. Pa tudi ne vem, zakaj bi morala biti, saj je samo zmanjšanje količine hrane. Znanstveno hočejo potrdit blagodejen vpliv na zdravje in težke bolezni, ki pa s samim hujšanjem, o katerem se tukaj pogovarjamo, nima nič. Da se pri tej dieti shujša, pa najbrž ni treba znanstveno potrjevat?[/quote]

Res je, oprosti, to o znanstveni potrditvi je bila avtorica 5 + 2.

New Report

Close