Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A je kakšen fizik tukaj?

A je kakšen fizik tukaj?

Te kukakvice… so iglavci, ali listavci?
[/quote]

Morate vedeti, da ste Šaman!

drug drugega programiramo

Ali ste Šamanka, ali ste Šaman, to je Vaša osebna odločitev in to meni je kristalno jasno.

drug drugega programiramo

Vprašanje je v imenu.

Vprašanje je v imenu.
[/quote]

Moje ime ni skrivnost in nadvse prisrčno ste Vabljeni na forum z naslovom Skrivnost zdravja in lepote. Vaš Robert.

drug drugega programiramo

Vprašanje je v imenu.
[/quote]

Moje ime ni skrivnost in nadvse prisrčno ste Vabljeni na forum z naslovom Skrivnost zdravja in lepote. Vaš Robert.
[/quote]

Nadvse dobrodošli!
Z največjim spoštovanjem, Vaš Robert.

drug drugega programiramo

Ne. V bistvu bo vesolje nekoč verjetno dočakalo toplotno smrt ampak to je za nas brezoredmetno, saj ne bomo tega nikoli dočakali.

Zoran Rant je energijo klasificiral po uporabnosti. Poznamo pojem Eksergije (žlahtni del razpoložljive enregije ki ga lahko teoretično popolnoma pretvorimo v drugo) in pa pojem Anergije (jalova energija ki je prisotna a ker ni potenciala kot je temperaturna razlika na primer iz nje ne moreš pridobiti dela ali druge oblike)

Pretvorbe se lahko dogajajo dokler imaš razpoložljivo eksergijo oz. uporaben energijski potencial za pretvorbo. Poznamo tudi pojem entropija ki pa se z vsakim sistemom veča. To so dokaj zahtevni pojmi za razumevanje in ne bi preveč utrujal. Vse kar te trenutno zanima je ali se lahko nekaj nadaljuje v nedogled. V teoriji da, v reali kjer zaradi izgub vse konča kot toplota, ki se prerazporeja in teži k izenačitvi pa poten nastane že prej omenjeni pojav. Toplotna smrt sistema. Vsi delci v sistemu imajo recimo enako temperaturo in pretvorbe ali prehajanje zaradi ničtega potenciala niso možne.
[/quote]

Se pravi kar gre enrgije v izgubo (toplotna, če prav razumem) se porabi?

Ne. V bistvu bo vesolje nekoč verjetno dočakalo toplotno smrt ampak to je za nas brezoredmetno, saj ne bomo tega nikoli dočakali.

Zoran Rant je energijo klasificiral po uporabnosti. Poznamo pojem Eksergije (žlahtni del razpoložljive enregije ki ga lahko teoretično popolnoma pretvorimo v drugo) in pa pojem Anergije (jalova energija ki je prisotna a ker ni potenciala kot je temperaturna razlika na primer iz nje ne moreš pridobiti dela ali druge oblike)

Pretvorbe se lahko dogajajo dokler imaš razpoložljivo eksergijo oz. uporaben energijski potencial za pretvorbo. Poznamo tudi pojem entropija ki pa se z vsakim sistemom veča. To so dokaj zahtevni pojmi za razumevanje in ne bi preveč utrujal. Vse kar te trenutno zanima je ali se lahko nekaj nadaljuje v nedogled. V teoriji da, v reali kjer zaradi izgub vse konča kot toplota, ki se prerazporeja in teži k izenačitvi pa poten nastane že prej omenjeni pojav. Toplotna smrt sistema. Vsi delci v sistemu imajo recimo enako temperaturo in pretvorbe ali prehajanje zaradi ničtega potenciala niso možne.
[/quote]

Če je vprašanje, ali se energije kdaj nehajo pretvarjati, je odgovor DA, takrat ko bo temperatura po vsem vesolju enakomerna.
Če te pa zanima, ali energija kadarkoli izgine, je odgovor teoretično tudi DA, ker se lahko pretvori v maso po E=mc2.
Če te pa zanima, ali energija kdaj izgine, je pa odgovor NE.

Ne. V bistvu bo vesolje nekoč verjetno dočakalo toplotno smrt ampak to je za nas brezoredmetno, saj ne bomo tega nikoli dočakali.

Zoran Rant je energijo klasificiral po uporabnosti. Poznamo pojem Eksergije (žlahtni del razpoložljive enregije ki ga lahko teoretično popolnoma pretvorimo v drugo) in pa pojem Anergije (jalova energija ki je prisotna a ker ni potenciala kot je temperaturna razlika na primer iz nje ne moreš pridobiti dela ali druge oblike)

Pretvorbe se lahko dogajajo dokler imaš razpoložljivo eksergijo oz. uporaben energijski potencial za pretvorbo. Poznamo tudi pojem entropija ki pa se z vsakim sistemom veča. To so dokaj zahtevni pojmi za razumevanje in ne bi preveč utrujal. Vse kar te trenutno zanima je ali se lahko nekaj nadaljuje v nedogled. V teoriji da, v reali kjer zaradi izgub vse konča kot toplota, ki se prerazporeja in teži k izenačitvi pa poten nastane že prej omenjeni pojav. Toplotna smrt sistema. Vsi delci v sistemu imajo recimo enako temperaturo in pretvorbe ali prehajanje zaradi ničtega potenciala niso možne.
[/quote]

Če je vprašanje, ali se energije kdaj nehajo pretvarjati, je odgovor DA, takrat ko bo temperatura po vsem vesolju enakomerna.
Če te pa zanima, ali energija kadarkoli izgine, je odgovor teoretično tudi DA, ker se lahko pretvori v maso po E=mc2.
Če te pa zanima, ali energija kdaj izgine, je pa odgovor NE.
[/quote]

Se pravi, če vžgem luč, se pojavi svetlobna energija, ta se pretvori v toplotno, kaj pa pol naprej?

Če je vprašanje, ali se energije kdaj nehajo pretvarjati, je odgovor DA, takrat ko bo temperatura po vsem vesolju enakomerna.
Če te pa zanima, ali energija kadarkoli izgine, je odgovor teoretično tudi DA, ker se lahko pretvori v maso po E=mc2.
Če te pa zanima, ali energija kdaj izgine, je pa odgovor NE.
[/quote]

Se pravi, če vžgem luč, se pojavi svetlobna energija, ta se pretvori v toplotno, kaj pa pol naprej?
[/quote]

Če prižgeš luč – električno energ pretvoriš deloma v svetlobno, deloma v toplotno, razmerje pa je odvisno od tehnologije žarnice.
Obe lahko – z ustrezno tehnologijo pretvarjaš dalje. Svetlobno npr. s pomočjo tehnologije sončnih celic, toplotno bi npr lahko spet nazaj v električno preko parne turbine ali česa drugega. Itd – dokler ti izgube ne dosežejo 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Z neko teoretično “popolno tehnologijo brez izgub” bi šlo pa kar naprej, skoraj v neskončnost.

Se pravi, če vžgem luč, se pojavi svetlobna energija, ta se pretvori v toplotno, kaj pa pol naprej?
[/quote]

Če prižgeš luč – električno energ pretvoriš deloma v svetlobno, deloma v toplotno, razmerje pa je odvisno od tehnologije žarnice.
Obe lahko – z ustrezno tehnologijo pretvarjaš dalje. Svetlobno npr. s pomočjo tehnologije sončnih celic, toplotno bi npr lahko spet nazaj v električno preko parne turbine ali česa drugega. Itd – dokler ti izgube ne dosežejo 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Z neko teoretično “popolno tehnologijo brez izgub” bi šlo pa kar naprej, skoraj v neskončnost.
[/quote]

Hvala, zdaj je bolj jasno. kam pa gredo izgube, v nič? Še filozofsko vprašanje, če je človeška “duša” energija, ko človek umre, gre ta energija lahko v nič in na koncu od nas res nič ne ostane?

Če je vprašanje, ali se energije kdaj nehajo pretvarjati, je odgovor DA, takrat ko bo temperatura po vsem vesolju enakomerna.
Če te pa zanima, ali energija kadarkoli izgine, je odgovor teoretično tudi DA, ker se lahko pretvori v maso po E=mc2.
Če te pa zanima, ali energija kdaj izgine, je pa odgovor NE.
[/quote]

Se pravi, če vžgem luč, se pojavi svetlobna energija, ta se pretvori v toplotno, kaj pa pol naprej?
[/quote]

Poglobiti se moraš na nivo atomske fizike in povzpeti v astrofiziko, da dobiš celovit vpogled v vesolje.
Probleme ti dela toplota… vprašaj se, kaj sploh je toplota?

Se pravi, če vžgem luč, se pojavi svetlobna energija, ta se pretvori v toplotno, kaj pa pol naprej?
[/quote]

Poglobiti se moraš na nivo atomske fizike in povzpeti v astrofiziko, da dobiš celovit vpogled v vesolje.
Probleme ti dela toplota… vprašaj se, kaj sploh je toplota?
[/quote]

Toplota je tudi energija, ali samo rezultat energije-posledica?

Se pravi, če vžgem luč, se pojavi svetlobna energija, ta se pretvori v toplotno, kaj pa pol naprej?
[/quote]

Poglobiti se moraš na nivo atomske fizike in povzpeti v astrofiziko, da dobiš celovit vpogled v vesolje.
Probleme ti dela toplota… vprašaj se, kaj sploh je toplota?
[/quote]

Povej mi prosim, na kratko in po domače.

Poglobiti se moraš na nivo atomske fizike in povzpeti v astrofiziko, da dobiš celovit vpogled v vesolje.
Probleme ti dela toplota… vprašaj se, kaj sploh je toplota?
[/quote]

Toplota je tudi energija, ali samo rezultat energije-posledica?
[/quote]

Toplota je energija. Po domače rečeno je to IR sevanje. Sevanje je elektromagnetno valovanje, ki se širi skozi prostor-čas in vzdržuje samo sebe. Z oddaljenostjo gostota sevanja pada s tretjo potenco in jo je možno zaznati na ogromnih razdaljah.

Vsem sodelujočim, sploh zvedavemu avtorju prispevka predlagam, da si poiščejo čtivo o termodinamiki. Bo mogoče kaj bolj jasno. Tematika je obsežna in zahteva predstavo, razumevanje. Težko vam bistvo strnem v nekaj stavkov, da bodo razumeli VSI.

Lp

Zdaj me bega še ena stvar, kaj je z izgubami? Gredo v nič, ampak v nič po teoriji ne gredo, kam gredo, ostane to IR sevanje toplote v istem stanju torej, tako da se nikoli ne izniči? Masa v vesolju je vedno enaka, je tudi energija?

Izgube – kot so že prej povedali gre za ‘izgubo’ tistega dela energije, ki jo lahko pretvoriš v ‘koristno’ energijo. Kaj je koristno? Odvisno od stopnje razvoja in sposobnosti tehnologije, da ‘uporabi’ nek del energije.

Odgovor na vprašanje ali je energija v vesolju vedno enaka tiči v odgovoru na vprašanje kaj je masa.

Hec je ker obstajajo mehanizmi po katerih se masa lahko pretvori v energijo ali obratno. Tematika ni enostavna za razumevanje ampak privzemimo da opazujemo majhno izolirano okolje.

Vsa energija gre enkrat v toplotno izgubo. Toplotno izgubo lahko koristiš dokler imaš na razpolagoponor torej območje z nižjo temperaturo. Bistvo je da mora obstajati razlika oz. potencial da steče katerikoli proces.

Da na kratko razložim potencial.
Recimo da imaš kroglo na višini. Višina je njen potencial da pade / se zakotali navzdol / dobi kinetič o energijo ki jo zmanjka z izhubami pri trenju / deformacijah …

Vrnimo se nazaj na izoliran prostor. Ko potenciala zmanjka in se okolje umiri, nimaš več uporabne energije. Eksergije takrat ni. Vsa energija je prisotna a je jalova ker ni potenciala da bi jo lahko izkoristil. Temu delu energije se reče Anergija.

Predlagaš kakšno knjigo za laike? Sem brala tkanina vesolja in Čudovito vesolje, samo so mi določene stvari ušle.

Predlagaš kakšno knjigo za laike? Sem brala tkanina vesolja in Čudovito vesolje, samo so mi določene stvari ušle.
[/quote]

So ti določene stvari ušle v energijo?

Predlagaš kakšno knjigo za laike? Sem brala tkanina vesolja in Čudovito vesolje, samo so mi določene stvari ušle.
[/quote]

So ti določene stvari ušle v energijo?
[/quote]

hahahahahaha
ne na stara leta sem vzljubila fiziko in mi je žal, da nisem bolj sodelovala že v šoli 😉

Predlagaš kakšno knjigo za laike? Sem brala tkanina vesolja in Čudovito vesolje, samo so mi določene stvari ušle.
[/quote]

Zoran Rant Termodinamika

Dobiš v CTK

Laičneiterature bi se ogibal ker veliko stvari učijo preveč poenostavljeno oz. narobe.

Brati moraš od začetka in počasi. Zelo podrobno se avtor spusti v vse osnovne pojave da jih res lahko razumeš. Seveda se opira na nekaj fizikalnega predznanja. Razume lahko vsak, če se le poglobi. Termodinamika sam po sebi je ena izmed zahtevnejših ved za razumevanje.

Kakšnih pojmov se ne ustrašit. Nekatere stvari so samo definirane in ni kaj dosti za razmišljat zakaj in kako. Samo sledi definiciji. Do bistva prideš šele na koncu.

Ako vam uspe in imate voljo vam lahko samo zaploskam, saj je za laika to ogromen zalogaj.

Predlagam da si knjigo razdelite na 30 strani dnevno. Po vsakem branju se vprašajte, kaj ste izvedeli in če se vam ljubi si bistvo zapišete v kak blokec. Ne prehitevajte snovi saj se snov zelo povezuje.

Na koncu boste celo ugotovili da je vse logično in deloma poznano od prej. Mogoče vas celo prime želja po študiju 😉

Predlagaš kakšno knjigo za laike? Sem brala tkanina vesolja in Čudovito vesolje, samo so mi določene stvari ušle.
[/quote]

Zoran Rant Termodinamika

Dobiš v CTK

Laičneiterature bi se ogibal ker veliko stvari učijo preveč poenostavljeno oz. narobe.

Brati moraš od začetka in počasi. Zelo podrobno se avtor spusti v vse osnovne pojave da jih res lahko razumeš. Seveda se opira na nekaj fizikalnega predznanja. Razume lahko vsak, če se le poglobi. Termodinamika sam po sebi je ena izmed zahtevnejših ved za razumevanje.

Kakšnih pojmov se ne ustrašit. Nekatere stvari so samo definirane in ni kaj dosti za razmišljat zakaj in kako. Samo sledi definiciji. Do bistva prideš šele na koncu.

Ako vam uspe in imate voljo vam lahko samo zaploskam, saj je za laika to ogromen zalogaj.

Predlagam da si knjigo razdelite na 30 strani dnevno. Po vsakem branju se vprašajte, kaj ste izvedeli in če se vam ljubi si bistvo zapišete v kak blokec. Ne prehitevajte snovi saj se snov zelo povezuje.

Na koncu boste celo ugotovili da je vse logično in deloma poznano od prej. Mogoče vas celo prime želja po študiju 😉
[/quote]

Hvala za vse odgovore. Za študij je pa že prepozno. 😉 želim pa si čim več spoznati v teoriji in ne skozi formule, ker tisto se mi zdi šele zakomplicirano.

Za začetek je veliko uporabnega tudi na wikipediji.

Če znate angleško, brskajte za pojmom Thermodynamics.

New Report

Close