Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali bi znali razporediti vejice v teh treh povedih? 2. del

Ali bi znali razporediti vejice v teh treh povedih? 2. del

Prva poved, pred kot je vejica.
Druga in tretja poved pravilno.


Kakšen vrinjen stavek?
Tudi 3. sestav je v redu.

Prva poved, pred kot je vejica.
Druga in tretja poved pravilno.
[/quote]

tretja poved NI pravilna!

vejica je pred AMPAK

V trgovini s sicer rabljenimi, ampak še vedno kakovostnimi oblačili, ki so bistveno cenejša kot v trgovinah z novimi oblačili, sem kupila majico in pulover, ki sta sestavljena deloma iz bombaža, deloma pa iz sintetičnih materialov.


Manjkajo ti 4 vejice …

le v 3. povedi si pravilno postavila vejice

nisi zmagala, ker ti manjka kar nekaj vejic:

Tako nevarnih živalic, kot so klopi, ki jih v Sloveniji, deželi na sončni strani Alp, ni malo, bi se morali v času sezone, če se le da, izogibati.

Vašemu sinu, ki ima slabe ocene pri kar štirih predmetih, in sicer pri zgodovini, matematiki, kemiji, pri kateri nima v drugi konferenci niti ene pozitivne ocene, ter fiziki, grozi direktno ponavljanje letnika, če ne bo do konca ocenjevalnega obdobja, torej do 15. junija, popravil vsaj enega izmed predmetov, saj ima nato možnost, da do naslednjega šolskega leta popravi še ostale tri predmete.

Prva poved, pred kot je vejica.
Druga in tretja poved pravilno.
[/quote]

tretja poved NI pravilna!

vejica je pred AMPAK

V trgovini s sicer rabljenimi, ampak še vedno kakovostnimi oblačili, ki so bistveno cenejša kot v trgovinah z novimi oblačili, sem kupila majico in pulover, ki sta sestavljena deloma iz bombaža, deloma pa iz sintetičnih materialov.
[/quote]

V trgovini※ vejica!
Bo šlo?

Res je, zatipkala.

tretja poved NI pravilna!

vejica je pred AMPAK

V trgovini s sicer rabljenimi, ampak še vedno kakovostnimi oblačili, ki so bistveno cenejša kot v trgovinah z novimi oblačili, sem kupila majico in pulover, ki sta sestavljena deloma iz bombaža, deloma pa iz sintetičnih materialov.
[/quote]

V trgovini※ vejica!
Bo šlo?
[/quote]

ni res … me ne prepričaš!

prav je tako:

V trgovini s sicer rabljenimi, ampak še vedno kakovostnimi oblačili, ki so bistveno cenejša kot v trgovinah z novimi oblačili, sem kupila majico in pulover, ki sta sestavljena deloma iz bombaža, deloma pa iz sintetičnih materialov.

V trgovini※ vejica!
Bo šlo?
[/quote]

ni res … me ne prepričaš!

prav je tako:

V trgovini s sicer rabljenimi, ampak še vedno kakovostnimi oblačili, ki so bistveno cenejša kot v trgovinah z novimi oblačili, sem kupila majico in pulover, ki sta sestavljena deloma iz bombaža, deloma pa iz sintetičnih materialov.
[/quote]

V trgovini sem kupila…

Vmes so vrinjeni stavki, ki jih ne prepoznaš.
Analiziraj celo poved.

Se mi je kar zdelo, da vam bo začetek tretje povedi povzročal preglavice, zato sem ga tudi napisala, hehe. No, da obrazložim:

Vejice za trgovino NI. Zakaj? Ker beseda sicer nima nobene druge funkcije, kot da poudari pridevnik rabljenimi, kaj šele, da bi bilo potrebno zaradi nje postaviti vejico. Poglejmo z drugega vidika, torej da besedo sicer spustimo. Začetek povedi bi se glasil: V trgovini z rabljenimi oblačili … Ali bi tu napisali vejico? Ne. Zdaj razumete poanto?

Nekaj primerkov je odgovorilo pravilno, vendar so stavki hudo slogovno pomanjkljivi. Kaj nam koristi, če znamo pravilno postavljati vejice, če pa pisati ne znamo, draga slavistka, ki si postavila vprašanje …


[/quote]

Slavistka, ki svoji nalogi ni kos!
Napravi celotno stavčno analizi tretje povedi, da vidiš svojo zmoto.


[/quote]

Slavistka, ki svoji nalogi ni kos!
Napravi celotno stavčno analizi tretje povedi, da vidiš svojo zmoto.
[/quote]

Kaj ti ni jasno? Izvoli stavčno analizo glavnega stavka:

V trgovini s sicer rabljenimi oblačili sem kupila majico in pulover.

sem kupila = povedek
majico in pulover = predmet v tožIlniku
V trgovini s sicer rabljenimi oblačili = prislovno določilo kraja (prilastkov in jeder ne bom navedla)

To pa je pravilna postavitev vejic:

V trgovini s sicer rabljenimi, ampak še vedno kakovostnimi oblačili, ki so bistveno cenejša kot v trgovinah z novimi oblačili, sem kupila majico in pulover, ki sta sestavljena deloma iz bombaža, deloma pa iz sintetičnih materialov.

Če že tako vztrajaš pri tem, da se motim, me pa, prosim, popravi. 🙂

V kateri trgovini?
S sicer rabljenimi oblačili ( je vrinjeni stavek, zato je vejica).

Zatorej:
V trgovini, s sicer rabljenimi….
Itn.

Tudi, če bi bilo: V trgovini, z rabljenimi oblačili…

Preštej, koliko je vrinjenih stavkov.

… ajaj avtorica predno drugim postavljas naloge, se sama prepricaj, da imas pravilno resitev in znanje.

… ajaj avtorica predno drugim postavljas naloge, se sama prepricaj, da imas pravilno resitev in znanje.
[/quote]

To niso moje naloge, pač pa avtorica sama ne zna rešiti svojih nalog.

… ajaj avtorica predno drugim postavljas naloge, se sama prepricaj, da imas pravilno resitev in znanje.
[/quote]

To niso moje naloge, pač pa avtorica sama ne zna rešiti svojih nalog.
[/quote]

Saj pravim, da se strinjam s teboj. Nadalje sem pisala avtorici teme, ki nam daje naloge, pa se sama ocitno ne obvlada.

Sama sicer nisem slavistka, tako da je povsem možno, da se motim. Upam, da se bo javil kakšen slavist (npr. Zvedavec), ki bo povedal, kdo ima prav.

Jaz še vedno vztrajam pri svojem. Vejice ni, ker po mojem mnenju to ni vrinjeni stavek, kajti vsak stavek ima tudi povedek (glagol). Sicer ni nujno, da je napisan, ker se da v nekaterih primerih povedek razbrati tudi brez tega, da je napisan. No, jaz iz tega (po vašem mnenju) vrinjenega stavka ne razberem povedka.

Spodaj ti tudi prilagam link, ki sicer ni preveč zanesljiv, ampak vseeno preveri, ali je ta vejica pravilna ali ne.

https://besana.amebis.si/preverjanje/

Sicer je veznik, ki navadno zahteva vejico.

Lahko pogledaš po raba vejice, na spletu.

To niso moje naloge, pač pa avtorica sama ne zna rešiti svojih nalog.
[/quote]

Saj pravim, da se strinjam s teboj. Nadalje sem pisala avtorici teme, ki nam daje naloge, pa se sama ocitno ne obvlada.
[/quote]

V bistvu je zelo dobra tema in v bodoče bi jih lahko bilo več.
Koneckoncev ni nič narobe, če malo raziskujemo.
Škoda bi bilo zaradi različnih mnenj podobne teme opustiti.
Pravzaprav avtorici čestitam za pogum.

Sem pogledala v SSKJ. Za geslo sicer je kar nekaj zadetkov. V nekaterih primerih se pred sicer napiše vejico (beri od rimske št. 1 naprej), v nekaterih pa ne (beri od rimske št. 2 naprej).

http://bos.zrc-sazu.si/cgi/a03.exe?name=sskj_testa&expression=Sicer&hs=1

V mojem primeru torej ni vejice, ker je sicer v prislovni rabi.

pa jhebali te vrinjeni stavki! itak jih ne obvladaš! me pa veseli, da si slišala za njih 🙂

Saj pravim, da se strinjam s teboj. Nadalje sem pisala avtorici teme, ki nam daje naloge, pa se sama ocitno ne obvlada.
[/quote]

V bistvu je zelo dobra tema in v bodoče bi jih lahko bilo več.
Koneckoncev ni nič narobe, če malo raziskujemo.
Škoda bi bilo zaradi različnih mnenj podobne teme opustiti.
Pravzaprav avtorici čestitam za pogum.
[/quote]

Nimam nic proti temi, samo bi pricakovala, da avtorica ve pravilne resitve.
Poleg tega so slogovno stavki zelo zanic. Kot ze receno ni slovnicno lepo in razumljivo vleci povedi v take dolge kace. Namesto vejice bi marsikje bolj pasala pika in potem nov stavek.

pa jhebali te vrinjeni stavki! itak jih ne obvladaš! me pa veseli, da si slišala za njih 🙂
[/quote]

Če je to ves tvoj argument, ni vredno, da se oglašaš, le sebe ponižuješ.

New Report

Close