Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali je bilo v Jugoslaviji res tako super, kot eni govorijo?

Ali je bilo v Jugoslaviji res tako super, kot eni govorijo?

Takoj prodaj vse zgubaše, pa propadle firme tujcem in dovoli ‘greenfield’ tuje investicije, pa bo brezposelnost padla na nulo, povprečna plača pa bo min. 1.500€.
Dokler pa se gremo ‘nacionalni interes’ pa privatizacijo le, če firmo odkupi domači ‘tajkun’ pa je res, da nam gre še predobro, ker imamo samo stotisoč brezposelnih.

Pa da bo tebi in ostalim nostalgikom jasno: tudi, če bi juga ostala in še naprej delali tako kot smo, vsi vi zpregledate dejstvo, da se je cel svet okoli nas spremenil. Leta 90 so bili kitajci še na nivoju cenene plastike in tekstil fabrik, danes pa so tehnološko že krepko pred nami.
Zato so pravljice “kako bi bilo, če bi bila še vedno juga” le pravljice za lahko noč ….

Dejstvo je, da spomin sčasoma zbledi in ostanejo sami lepi spomini. Samo 10 let je minilo od mojega študija, pa sem se na hitro spomnila teh let in prvo so mi prišli lepi spomini na žurke, lepe urice s prijatelji v študentskem domu, pa majske igre… Stresa s študijem sem se spomnila šele pozneje, ob večjem miselnem naporu… Tako da kriv je naš spomin, ki počasi bledi… Zato se ne spomnimo vsega in potem popačimo stvari…

Takoj prodaj vse zgubaše, pa propadle firme tujcem in dovoli ‘greenfield’ tuje investicije, pa bo brezposelnost padla na nulo, povprečna plača pa bo min. 1.500€.
Dokler pa se gremo ‘nacionalni interes’ pa privatizacijo le, če firmo odkupi domači ‘tajkun’ pa je res, da nam gre še predobro, ker imamo samo stotisoč brezposelnih.

Pa da bo tebi in ostalim nostalgikom jasno: tudi, če bi juga ostala in še naprej delali tako kot smo, vsi vi zpregledate dejstvo, da se je cel svet okoli nas spremenil. Leta 90 so bili kitajci še na nivoju cenene plastike in tekstil fabrik, danes pa so tehnološko že krepko pred nami.
Zato so pravljice “kako bi bilo, če bi bila še vedno juga” le pravljice za lahko noč ….[/quote]
Sam sebe si povozil 🙂
Kdo je razvil Kitajce, tujci?…..cccccccc

Privatizacija je zgolj farsa. Čemu smo jo sploh rabili v taki obliki in tako nahitro? Za napredek naroda? pajade….

Osnovno vprašanje teme je :
Ali je bilo v Jugoslaviji res tako super, kot eni govorijo?

Jaz mislim, da nam je bilo suma (sumarum) bolje.
Sistem je bil zastavljen v dobrobit skupnosti, tale ki ga imamo sedaj pa ni več tak, žal. :/

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]
nova
Uredništvo priporoča

In kdo drug je razvil Kitajce kot pa tujci ki so jim prinesli tehnologijo?
Kitajci so se jim prostituirali s skoraj zastojn delovno silo, američani, japonci, EU pa so dol gradili fabrike kot nori. Medtem pa so se kitajci učili od njih in iz navadnih delavcev so nekateri postajali vzdrževalci, tehnologi, vodje proizvodnje, …. in na koncu so naredili le še “copy/paste” tega, kar so jih tujci naučili.
Poleg tega pa je kitajska vlada izdatno štipendirala mlade, da jih je polno po najboljših ameriških univerzah. Domov se vračajo z vsem znanjem, ki ga zahod premore in danes je kitajska že špica.

Privatizacijo v takšni obliki, kot smo se jo šli mi – sem prvi, ki jo ne odobravam. A na hitro praviš? Ravno mi smo najbolj počasni od vseh ‘East Europe’ držav. Zato pa smo v dre*ku. Poljake poglej, kako so se oni dobesedno čez noč sprivatizirai in sedaj je ta hudo že davno za njimi ….

Glej še enkrat: informiraj se z dejstvi, da bova sploh lahko razumno debatirala.
Dovolj mi je tega tvojega “trollanja” …. . Rad bi slišal ‘mareta_29’ pa je očitno tudi on brez razlage, zakaj je 20M trg boljši od 500M ….


Link: http://www.rtvslo.si/svet/torej-vi-ste-na-strani-diktatorjev/345897%5B/quote%5D
Hvala za dano povezavo.

Ena baba mi povedala, da se Poljakom malo kolca sedaj, ko so hlapci na svojem…. :/


A nisi na začetku ravno ti želela bolj živo debato, ko si preselila pisanje na “živ” forum ? 😉
A zdej pa spet ni prav ? :)))

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Nikoli ne bi zamenjal za jugo, živel sem v bedi, morje sem videl samo v šoli v naravi v celem otroštvu, ni bilo smučanja ni bilo dopustov, bil sem tisti z roba družbe.
Danes moja otroka nimata pojma o bedi,zaslužil sem za vikend,avto , imam svojo firmo, na morju smo kadar nam zapaše,delam sicer res po najmanj 15 ur na dan, ampak vseeno…. ne menjam !

Yuga je bila krasna za lenuhe, koristilovžneže, partijske voluharje, jebivetre …
in
za obrtnike, ki so znali nategovati partijsko svojat … in skrivati premoženje

bog ne daj, da si mislil z lastno glavo … so bili “faktorji” tako glupi, da so te za kazen vrgli iz Partije tudi, če nisi bil njihov član!!

Ja, ja, vse je lepo in prav, sam življenje je prekratko, da bi se tu gor, čist zares kregal, zato sem vam prpopala Tijano Dapčević, da nas mal razelektri. Mi tu gor, ne bomo rešili sveta in to tud ni namen tega foruma.

***************************************** https://www.youtube.com/watch?v=GAdIV2KHMPA Carpe Diem *************************************************

In kaj je danes drugace?
Razen da se studentom vse k riti prinese, pa ce mene vprasas, vsi otroci enako stanejo in naj imajo vsi komplet subvencije, vsi delne ali noben nobene. Ostalo je pa povsem primerljivo z Jugo.

Ne bom te linčal, ti pa bom zastavil vprašanje, ki ga vedno dam takšnih zagovornikom “jugo-ekonomskih vidkov”.
OK sprejmem argument, da je imela Slovenija znotraj yuge 20 milijonski trg kar je krepko več kot 2 milijona. Pa te sedaj vprašam, zakaj je pa sedaj narobe, ker ima Slovenija znotraj EU 500 milijonski trg za svoje izdelke?

Kajti z osamosvojitvijo smo dobili “proste roke”, da upravljamo sami s svojo usodo (očitno slabo, toda to je druga debata – imam odgovor zakaj) in se lahko potem takem povežemo v neko drugo skupnost, ki nam namesto 20M trg nudi 500M trg.[/quote]

Hahahaha, ti to resno? Slovenija je bila v Jugi prva na vasi, v Evropi smo pa zadnji v mestu.
Kaj je EU? Druga oblika Jugoslavije, vecja mocnejsa in zahodna, ostalo je pa vse isto! Aja, pa mi nismo vec carji, kot smo bili v Jugi, nekonkurencni smo, premajhni in nedorasli.

hvala bogu, da nisem mislila s tvojo glavo……noben mi ni pral možganov, čist svobodno sem živela, res pa je, da sem v svojem življenju kr neki naredila, predvsem na področju šolanja in nadaljnjega izobraževanja, to počnem še danes, berem, berem in se učim…..do konca, moj ati je reku; človk se celo življenje uči, pol pa bedak umre……vse bolj se zavedam, kako prav je imel.

***************************************** https://www.youtube.com/watch?v=GAdIV2KHMPA Carpe Diem *************************************************

V Yugi je bilo vse in še več!!
Predvsem pa brezskrbno življenje. Nobenega strahu…..vse je laufalo. VSE!!

Imeli smo razvedrilo, da si za kakšnim vogalom zašepetal vic o Dolancu… Pa da smo prešvercali kakšno kavo ali kavbojke (ker prva je bila domača tekstilna industrija…čudn kajne??) !

Itak je vsak ob meji to švercal in dostavljal žlahti po hribih…. pa si zato dobil domače klobase in krompir in gobe!

Vsi smo dobro živeli – v frej cajtu smo šmurglali – če ne nam bi bilo pa že dolgčas.

Danes so pa pajacoti nabili nabili take Zakone in kazni, da glava peče! Prodaj košarico gob!
Boš za vedno obubožal 🙁
Jajo sploh ni v arestu, čoftajo ene in iste (SAME STARE KOKE) face….. garant sem, da jih bo ene par stisnilo zdravje in ne bodo one 4 leta delale, kaj šele vzpostavile en red:((

Vsi samooklicani osamosojitelji (ki so se skrivali) , so po arestih……… JAKA MUDA!
Pa še vedno je te golazni toliko, da………………..to ne moreš po mirni poti.

Goli otok!! Mrš iz SLO in pobrat vsaj to, kar bodo tu pustili, banda hudičeva pogoltna!

Na kratko in jedrnato: meni je bilo precej bolje kot sedaj. Službo sem takoj dobila, sedaj sem pa že tretje leto brez zaposlitve in tudi ne kaže kaj bolje.

Tako je bilo vsem – večini! Tisti, ki pa je “mislil” s svoji tikvo pa teraj v Argentino!

Brez skrbi smo bili! In TO JE DOLŽNOST DRŽAVE! Daj delo, keš, streho in futer!! Pa šolanje in zdravstvo (je klinac takrat kakšen dohtar po svoje palamudil!!!).

Ne pa danes…..peesda, še vi tukaj…..če se ne znajdeš, odpri SP??? Pa koga ku.rca plačujemo?? Da se bo vozil v blindiranih avtih, imel marmor v pisarni?? In tlačil v svoj žep, plus tega pa plačeval svetovalce iz Finske?? TO ZNAM TUDI JAZ!! TO ZNA VSAK!!

Aja, bili smo brez skrbi, vsak teden veselica v najbolj oddaljenih Rovtah!! Družili smo se.

PREKLETA BANDA 20-LETNA!!! Saj oni se imajo dobr – zdele za 2-metrskimi ograjami žurajo! Ene pa vseeno mal stiska….pa eni ne upajo več med ljudi….. Ene pa še čaka!!

Se vi (zdajšnja generacija!) sploh zavedate, da je 20-golazen prodala, onesposobila, uničila 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} premoženja naroda, ki so ga ustvarili naši dedje, očetje??

PA TO NE MORE NAREDIT NAJVEČJI IDI.OT, ZAPIT RUNKELJ NA ENI KMETIJI (če vzamemo, da je SLO ena kmetija)!!!
Pa še delat nam ne dovoli! Ne smeš nič! 3/4 Slovenije pokrivajo gozdovi – prodaj košaro gob za cesto, si ga naje.bal za par 100 €!!

Vse so pokradli. Nikjer več nič ni! Kar izginilo je!

Vi sploh razumete, kako se je elita okoli nas, naroda, zabubila?? Dihat nam ne pusti!!

In kdo je kriv, da tega več ni? Ta isti Slovenci, kot se sedaj pritožujejo nad vsem. Kamorkoli greš, ljudje moralizirajo, če bi rad užival in bil vesel. Ker v tej državi moraš biti tečen in zagrenjen.

In kdo je kriv, da tega več ni? Ta isti Slovenci, kot se sedaj pritožujejo nad vsem. Kamorkoli greš, ljudje moralizirajo, če bi rad užival in bil vesel. Ker v tej državi moraš biti tečen in zagrenjen.[/quote]

Kolo sreče se zavrti, ko propade tovarna v mestu. Ni denarja….sram! Se organizira veselica, pridejo Čuki…..pa ni folka.
Nea vem v detajle – ziher pa ni krivo tečnarjenje ljudi. Je pa zagrenjenost. Pa strah. Pa zakaj vsi isti – pa nikomur nič….:(
Vse to se počasi zaje v pore ljudi. Nemoč. Kdo naj se še veseli?

Mame sanjate o miru, očetje se trudijo…..eni bi revolucijo!!

Politiki, tajkuni, tisti pri koritu, na visokih polozajih, managerji, sefi, nadzorniki, javna uprava, dohtarji, privatniki, kdo vam je se kriv, da je stanje tako kot je?

Delavci pa edini, ki so pridni, posteni… Hahaha.

A ti res misliš, da če bi bila danes še Yuga, da bi bilo kaj bolje?

50 let nazaj je bilo povsod po svetu drugače, danes je družba kapitalistična. In četudi bi Yuga še vedno obstajala bi se tudi ta obrnila v kapitalizem, kot cela Evropa. ali pa bi bili kot Severna Koreja, kar bi bilo pa res sranje.

Daj vsi ki nimate šihtov, tudi jaz ga nimam, dojamite da to ni posledica tega da nismo več v Yugi. Vprašanje kakšno sranje bi bilo, če bi res še bili. Nekateri očitno res ne dojamete da se družba in svet konstantno spreminjata in sta vedno v pogonu in to vpliva na vse. Zdaj, lahko se človek prilagodi, lahko pa se obnaša kot vi in jamra kako ni službe, ker ima v glavi še vedno spomine iz Yuge ko si imel šiht do penzije. Tega ni več. In za to ni kriva osamosvojitev.

Tako je bilo vsem – večini! Tisti, ki pa je “mislil” s svoji tikvo pa teraj v Argentino!

Brez skrbi smo bili! In TO JE DOLŽNOST DRŽAVE! Daj delo, keš, streho in futer!! Pa šolanje in zdravstvo (je klinac takrat kakšen dohtar po svoje palamudil!!!).

Ne pa danes…..peesda, še vi tukaj…..če se ne znajdeš, odpri SP??? Pa koga ku.rca plačujemo?? Da se bo vozil v blindiranih avtih, imel marmor v pisarni?? In tlačil v svoj žep, plus tega pa plačeval svetovalce iz Finske?? TO ZNAM TUDI JAZ!! TO ZNA VSAK!!

Aja, bili smo brez skrbi, vsak teden veselica v najbolj oddaljenih Rovtah!! Družili smo se.

PREKLETA BANDA 20-LETNA!!! Saj oni se imajo dobr – zdele za 2-metrskimi ograjami žurajo! Ene pa vseeno mal stiska….pa eni ne upajo več med ljudi….. Ene pa še čaka!![/quote]

Dolžnost države ni DAT, ampak je ustvarit pogoje. To ali ima nekdo potem delo in streho nad glavo je pa od posameznika odvisno. Problem enih je kot vidim to da samo zahtevate in to preveč. Mislim, če je meni pri 25-ih to jasno kako ni vam očitno starejšim (če se ne motim)?

Tako je bilo vsem – večini! Tisti, ki pa je “mislil” s svoji tikvo pa teraj v Argentino!

Brez skrbi smo bili! In TO JE DOLŽNOST DRŽAVE! Daj delo, keš, streho in futer!! Pa šolanje in zdravstvo (je klinac takrat kakšen dohtar po svoje palamudil!!!).

Ne pa danes…..peesda, še vi tukaj…..če se ne znajdeš, odpri SP??? Pa koga ku.rca plačujemo?? Da se bo vozil v blindiranih avtih, imel marmor v pisarni?? In tlačil v svoj žep, plus tega pa plačeval svetovalce iz Finske?? TO ZNAM TUDI JAZ!! TO ZNA VSAK!!

Aja, bili smo brez skrbi, vsak teden veselica v najbolj oddaljenih Rovtah!! Družili smo se.

PREKLETA BANDA 20-LETNA!!! Saj oni se imajo dobr – zdele za 2-metrskimi ograjami žurajo! Ene pa vseeno mal stiska….pa eni ne upajo več med ljudi….. Ene pa še čaka!![/quote]

Dolžnost države ni DAT, ampak je ustvarit pogoje. To ali ima nekdo potem delo in streho nad glavo je pa od posameznika odvisno. Problem enih je kot vidim to da samo zahtevate in to preveč. Mislim, če je meni pri 25-ih to jasno kako ni vam očitno starejšim (če se ne motim)?[/quote]

Med ‘dat’ in ‘ustvarit pogoje’ je pa res velika razlika!!

PROBLEM je v tem, ker eni plačujemo po 30, 40 let in NIČ ne dobimo in nič ne zahtevamo!
Kje je ves ta denar??

Veš kaj naj bo tebi pri 25-tih jasno? Da se bori za svoje pravice! Da ti ne bo golazen iz ročic potegnila še tega krožnička, ki ga stiskaš med prsti! ATA ti je zapustil skledo, pa so ti jo izpred nosa izpulili in ostal s krožničkom :))
Nam ‘tastarim’ se gladko fučka – res! Penzije so in čaoo! Če te orenk stisne, tudi v bolnico prideš.

Kako si ti tak ‘analfabet’ pri 25-tih – tako neizobražen in brez energije, očitno sprijaznjen, da si ‘cura bura’ – ja pol pa res ne vem. Životari dalje! Živela SLO in živela golazen, ki že 20 let hara in krade na sončni strani Alp!

Futer že nekje dobiš. Spiš doma. Več pa itak ne rabiš :))

Pozabi malo to financiranje nerazvitih, tja smo zaradi zaprtih mej tudi prodali ves naš šrot in tudi dobro robo, kolikor je je bilo.

Mislim, da se je živelo bolje in lagodneje.

Zakaj?

Tito je kljub temu, da je bil komunistični diktator, bil sposoben človek.
Prvih 20 let po II. svetovni vojni smo zaradi nevtralne politike živeli na račun kreditov,
Drugih 20 let pa je pričel deliti pasoše, tako da je 2.000.000 gastarbajterjev preživljalo vsaj polovico in več državljanov SFRJ.

Odhajali so sposobni in tudi danes je tako. Mislim tudi, da so se v Slovenijo priseljevali sposobni državljani iz južnih republik takratne Jugoslavije. Mešanje krvi je dobro, sicer bi bili se bolj zapeckarski slovenceljni.
Ta potencial njihovih najboljših bi morali še danes nadomešcati, saj naši dobri pa množično odhajajo na sever in tam postajajo: A, D…..

Pa se. Jugoslavija je bila bogata dežela z naravnimi danostmi in lepoto…..in dobrimi ljudmi.

Razjebal jo je komunizem in srbski milosevicev nacionalizem.

A ti res misliš, da če bi bila danes še Yuga, da bi bilo kaj bolje?

50 let nazaj je bilo povsod po svetu drugače, danes je družba kapitalistična. In četudi bi Yuga še vedno obstajala bi se tudi ta obrnila v kapitalizem, kot cela Evropa. ali pa bi bili kot Severna Koreja, kar bi bilo pa res sranje.

Daj vsi ki nimate šihtov, tudi jaz ga nimam, dojamite da to ni posledica tega da nismo več v Yugi. Vprašanje kakšno sranje bi bilo, če bi res še bili. Nekateri očitno res ne dojamete da se družba in svet konstantno spreminjata in sta vedno v pogonu in to vpliva na vse. Zdaj, lahko se človek prilagodi, lahko pa se obnaša kot vi in jamra kako ni službe, ker ima v glavi še vedno spomine iz Yuge ko si imel šiht do penzije. Tega ni več. In za to ni kriva osamosvojitev.[/quote]

Zakaj že je vse ponovno rinilo v kapitalizem, če so naši dedje pred njim komaj rešili sebe in nas?

New Report

Close