Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Ali so planinci in maratonci bolj zdravi od ljudi ki se zgolj zmerno gibljejo ?

Ali so planinci in maratonci bolj zdravi od ljudi ki se zgolj zmerno gibljejo ?

Okoli sebe vidim ljudi, ki redno hodijo na zelo zahtevne planinske ture  (planinci) ali pa tečejo desetine kilometrov (če že ne cel maraton, pa vsaj polmaraton).

Zame je to oboje prezahtevno, kljub vsakodnevni zmerni telesni vadbi tako zahtevnih pohodov, kot je npr. pohod na Triglav, ne bi zmogel.

 

Me pa zanima, ali morda kdo od vas ve oz. je kakšen vir, ali so ti, ki hodijo na te zahtevne planinske ture ali pa tečejo maratone, bolj zdravi kot mi, ki se vsak dan ukvarjamo s polurno zmerno telesno dejavnostjo v obsegu, ki nam paše (a ni nek presežek za pokazati na facebooku in drugih družbenih medijih oz. za pogovor ob kakšni bolj svečani priložnosti)?

 

Ko sem v preteklosti tekel, sem bil precej hitro brez sape, čeprav so drugi tekli precej hitreje, in že ob vzponu na Šmarno goro in nato sestopu s Šmarne gore so me dva dni bolele noge. V medicinskih priporočilih pa piše, da če si brez sape, da to ni ok, da moraš zmanjšati napor. Zdaj hodim vsak dan po ravnem ali po položnih gričih pol ure do eno uro in to mi je ok. Se razgibam in tudi spotim.

Avtor, če si star 80, potem si super. Če si 50 ali manj pa si brez kondicije ali pa imaš zdravstvene težave in se zaradi tega ne moreš normalno gibat?

Tura na Triglav se ne šteje za nekaj ekstremnega. 6 ur v eno smer.

Meni se to ne zdi koristno. Poglej si enkrat te maratonce, vsi neki shujšani. 6 urne aktivnosti so predolge. Mišice se nič ne okrepijo skoraj, tudi sklepi se obrabljajo prekomerno brezveze.

Da si brez sape in da maš musklfiber, s tem pa ni nič narobe, to je po moje cel smisel vsega. Naslednjič zdržiš potem več. Če ne greš do meje, pa tudi skoraj nič ne narediš. Samo mejo lahko to dosežeš tudi v pol ure, nabaši si ruzak z nečim težkim, pa potem na en grič. Tako se ti bodo mišice krepile in te bodo stabilizirale v prihodnosti. Če boš redno delal aktivnosti z veliko in kratkotrajno obremenitvijo, ti to definitivno pomaga pri ravnotežju in hoji na dolgi rok tudi v starosti, močne noge so velik plus.

Spet drugo pa je, kako je s srcem in pljuči, to je pač omejujoč faktor in tudi potencialna nevarnost. Odloočiti se moraš,  kaj pač želiš doseči. In skleniti kompromis.

Odgovor na objavo uporabnika
uhlkjčl, 08.05.2024 ob 19:20

Okoli sebe vidim ljudi, ki redno hodijo na zelo zahtevne planinske ture  (planinci) ali pa tečejo desetine kilometrov (če že ne cel maraton, pa vsaj polmaraton).

Zame je to oboje prezahtevno, kljub vsakodnevni zmerni telesni vadbi tako zahtevnih pohodov, kot je npr. pohod na Triglav, ne bi zmogel.

 

Me pa zanima, ali morda kdo od vas ve oz. je kakšen vir, ali so ti, ki hodijo na te zahtevne planinske ture ali pa tečejo maratone, bolj zdravi kot mi, ki se vsak dan ukvarjamo s polurno zmerno telesno dejavnostjo v obsegu, ki nam paše (a ni nek presežek za pokazati na facebooku in drugih družbenih medijih oz. za pogovor ob kakšni bolj svečani priložnosti)?

 

Ko sem v preteklosti tekel, sem bil precej hitro brez sape, čeprav so drugi tekli precej hitreje, in že ob vzponu na Šmarno goro in nato sestopu s Šmarne gore so me dva dni bolele noge. V medicinskih priporočilih pa piše, da če si brez sape, da to ni ok, da moraš zmanjšati napor. Zdaj hodim vsak dan po ravnem ali po položnih gričih pol ure do eno uro in to mi je ok. Se razgibam in tudi spotim.

prema je pol ure pa e po ravnem..rabi hrib

Kmecka logika ti pove, da je dobro vse, kar je zmerno.

Zdaj, ce se ti hitro zadihas, bi bilo dobro preverit srce, da ti ne pesa.

Drugace pa, zmerna prehrana, zmerno delo, zmerna rekreacija, zmeren pocitek, itd.

Ce se pri aktivnostih izcrpas, izvajas agresijo nad svojim telesom, torej nisi prijazen do njega in to ni ok.

Tudi vitamini so naceloma zdravi in telesu nujno potrebni, a ce pretiravas z njimi, gre v drugo smer in ti skodijo.

Torej, vsega zmerno in si zmagal.

Jih poznam kar nekaj, ki jih je kar pobralo… Pa vsi nekaj športni, maraton, hribi…

Meni je ortoped rekel-a ne veste da je sport nezdrav? Zal sem to izvedela sele po mnogih turah v alpah. Ce bi to vedela pri 20ih, ne bi hodila tolk ur na dan

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimen264, 09.05.2024 ob 14:03

Meni je ortoped rekel-a ne veste da je sport nezdrav? Zal sem to izvedela sele po mnogih turah v alpah. Ce bi to vedela pri 20ih, ne bi hodila tolk ur na dan

No… meni je rekel obratno.

Šport menim da je zdrav, dokler ni zaradi njega pretiranega izčrpavanja telesa kar naprej. In ja… pojavi se vprašanje kaj je pretirano izčrpavanje… in to je različno pri vsakem posamezniku.

Meni je super, dokler imam po njem cca 24 do 48 ur musklfiber… če je več – je pa preveč.

Ekstremizem je prej slabši kot boljši. Odvisno od posameznika, kako se gre zadeve. Redna zmerna fizična aktivnost je najboljša.

Če pogledaš, koliko psihično pogojenih motenj je med profesionalci; bulimija, anoreksija, depresija….

Kolesarji, skakalci – nemogoče, da je zdravo biti taka posušena prekla.

 

Dvomim, da je ortoped rekel, da je špor nezdrav. Tega ne bi noben zdravnik rekel. Mogoče je rekel kako drugače? Pretiravanje ni zdravo.

Pa tek po asfaltu tudi ni ravno ok. Tako, da maratoni… ne vem no, jaz bi rekla, da čim manj takih zadev. Tek po gozdu pa super.

Še bolje kolo, plavanje.

Pretiravanje pač ni ok. Gibanje, športanje je pa super. In po ortopedskih operacijah te prav terajo športat, pridobiti mišice…

Noben ekstremni šport ni zdrav. Ključ je v zmernosti. Pa ekstremni šport ni škodljiv samo za telo, tudi psiha ne deluje kot je treba, ker gre za beg iz reale.

Čudno..meni je ortoped po operaciji meniskusa rekel na kar hodim v hribe, ker s tem okrepim mišice nog. Le pri spustu naj uporabljam pohodne palice.

O moj bog, ste se zapeli. Hecsli smo se v cakalnici, imeli smo lahek nestrokoven pogovor. Kolega je bil z mano in je rekel, da se je cel lajf ukvarjal s sporti in ima zdaj na stara leta vse sklepe fuc, komaj se hodi. Potem sem se jaz povedala, da sem si v gorah unicila hrustanec v kolenih itd. In na najine pripombe je ortoped v sali rekel-a ne veste da je sport nezdrav. Seveda je bilo misljeno pretiravanje. Vsi, ki se danes pretirano ukvarjate, razni fitnesi itd-se slisimo ko boste stari 60 ce boste pri ortopedu pojamrali 😉

New Report

Close