Baby handling
Pozdravljeni,
imam vprašanje za mlade mamice. Zanima me, ali so vam pediatri oziroma že v šoli za starše predstavili baby handling. Ali ste se strogo držali teh napotkov, predvsem kar se tiče dvigovanja in odlaganja dojenčka?
Zanima me, ali je to zdaj splošno uveljavljena praksa ravnanja z dojenčki, ali pa je to nekaj, kar ponekod zelo poudarjajo, drugje pa niti ne omenijo. Patronažno sva namreč vprašala glede teh prijemov, pa je rekla, da to ni tako grozno pomembno.
Tudi v porodnišnici nisem videla nobene sestre, da bi prakticirala baby handling.
Kako je bilo torej pri vas?
Baby handling se mi zdi kar pomemben, predvsem če ima otrok kakšne težave z mišičnim tonusom, npr. stegovanje glave in vratu nazaj v spanju ipd. Meni je o handlingu še največ o tem povedala in pokazala fizioterapevtka v bolnišnici, kjer smo preživeli veliko časa.
Drugje to samo bolj ali manj omenijo. Zelo v redu je knjiga Špele Gorenc Jazbec: Pravilno ravnanje z dojenčkom.
Mislim, da je tako, da ima otrok kakšne težave, je handling zelo pomemben pri vzpostavljanju pravilnih vzorcev gibanja, premikanja. Jaz sem se ga skušala čimbolj držati. Pri zdravem otroku, ki nima posebnih težav, pa mislim, da tudi kakšen napačen prijem kdaj ne naredi kakšne velike škode.
Lep pozdrav,
ena mama
Je pa tudi pri drugim stvareh glede otroka tako, da če vprašaš 100 ljudi, dobiš 100 odgovorov. Včasih imajo o isti stvari različna mnenja tudi zdravniki in medicinske sestre in je treba vključiti malo “zdrave kmečke pameti” in maminega šestega čuta. Pravilen handling se mi sicer zdi kar pomemben, tudi odlaganje in prijemanje otroka. Pri drugih, manj pomembnih stvareh predvsem čimmanj kompliciranja in čimveč lepih trenutkov z otrokom!
LP,
ena mama
pri prvem otroku niso učili nobenega handlinga in so bili posebni prijemi namenjeni predvsem otročkom, ki imajo kakšne težave v razvoju….tudi 4 leta kasneje je bilo enako….
predlani pa je bila ‘cela štala’ okrog tega handlinga in mi je to šlo pošteno na živce….sem potem vprašanje naslovila na znano pedistrinjo, kaj neki je z zdravo pametjo in kako neki so le pred 100 leti uspeli spraviti gor otroke brez vseh teh handlingov itd…..pa se je strinjala z menoj, da dokler je otrokov razvoj normalen in dojenček nima nekih posebnih težav, se lahko zanašamo na zdravo pamet in pač uporabljamo prijeme, ki so za takšne malčke primerni. Seveda pa kak strokoven prijem ne škodi, ni pa potrebno komplicirati in se učiti nekih prav trapastih prijemov.
Zdrava pamet pri tem še najbolj pomaga.
Kako so zrasli gor vsi otroci preteklih generacij? Dandanes ima več kot vsak drugi kakšne težave z zategovanjem itd, itd, itd Dejte nehat. Samo fizioterapevtski lobij je trenutno zelo močan!!!!
Ko sem rodila pred 16 leti prvič so me znervirali do konca s širokim povijanjem. Pri zadnjem, tri leta nazaj je pri enaki zrelostni oznaki kolkov zdravnica rekla – ne široko povijat! Zdaj ne svetujemo več… A mi mogoče hočete povedat, da sem svojo prvo po nepotrebnem mučila 9 mesecev s po tremi plenicami?
Pa še nekaj mi je zanimivo – ko smo šli v porodnišnici na UZ, je kot po tekočem traku govorila – OK; OK, OK… Potem , ko sem se jaz naglas oddahnila, je pa “še enkrat pogledala in rekla, no mogoče bi pa pri vas vseeno še en mesec na široko povijali”…
Kaj je zdaj – a kaj vidiš s tisto mašino, al se delate z mamic in otrok norca?
Frišne mamice – uporabljajte glavo in ne se pustit, da vas vozijo “na malo potrebo”… Pa je glede uvajanja goste hrane enako, v 16 letih se je doktrina spremenila točno 4 krat. Pa ne mi o napredku znanosti in novih odkritjih…
Jaz sem se s pravilnim handlingom seznanila pri prvem pri fizoterapiji. Ja, res grd lobi, da ti poštima otroka, ki ima hude motorične težave. Ste ženske padle na glavo al kaj?
Z drugim je bilo od začetka vse okej, potem pa je ravno tako začel zvijati glavico nazaj. Začela sem uporabljat enake prijeme kot pri prvem in se je poštimalo samo od sebe.
Pravilni handling NE ŠKODI, lahko pa zelo pomaga in prepreči marsikatero težavo v prihodnje.
Seveda tega včasih ni bilo, zato pa je bil cel kup motorično oviranih otrok. Po domače štorastih. Z nogami na x, na o in v odrasli dobi z deformiranimi hrbtenicami. Pa tako malo je treba.
Pokaži mi cel kup recimo 45 let starih odraslih z nogami na x in o (mimogrede veš, da je za to krivo pomanjkanje D vitamina in ne nepravilni handling?)
Motorično oviran otrok ni enako štorast otrok.
Deformacije hrbtenice? Govoriš, ko da smo sami degeneriranci na svetu. Jaz v svoji generaciji ne poznam NIKOGAR! Pa je šlo brez handlinga še vsaj 30 let in če bi bilo po tvoje, bi bili “pohabljenci” na vsakem koraku. Koliko jih v resnici poznaš?
Hudih motoričnih težav tudi nima vsak drugi otrok (ker toliko jih pa v resnici dobi napotnico!!!)
Le kako je naša rasa preživela vsa ta tisočletja brez nujno potrebnih fizioterapevtskih lobijev?
Malo zdrave kmečke pameti, punca!!!!
Naša mala nikoli ni imela nobenih težav, vendar sva se oba s partnerjem striktno držala vseh prijemov, odlaganja preko bokov, polaganja spat, pravilnega previjanja, nošenja itd. do njenega 6. meseca. Šele pri šestih mesecih sva jo začela nositi po konci.
Nam so na hitro pokazali v materinski šoli, vendar to niti slučajno ni bilo dovolj. Ko sva dobila dete, sva plačala obisk pri otroški fizioterapevtki, s katero sva ponavljala, dokler nisva bila suverena. Enake prijeme je uporabljala tudi patronažka. Na prvem obisku pri pediatrinji naju je videla, kako sva ravnala z deklico in je rekla: Vidim, da vidva to že obvladata, super, potem lahko ta del preskočimo.
Mala je od vsega začetka zelo nadpovprečno motorično razvita in verjamem, da je eden od razlogov tudi ta. Predvsem pa verjamem, da je bila to odlična popotnica za njeno odraslo življenje. Nas so že gor spravili kot so nas. Ampak kot je ena že omenila zgoraj, samo poglejte, koliko ljudi v naši starosti ima težave s hrbtenico, kolki, slabo držo, ravnotežjem itd.
Ne vem, zakaj se nekatere tako otepate hendlinga, ko pa je čisto enostaven, v bistvu je z otrokom tako dostikrat precej lažje rokovati.
Pokaži mi cel kup recimo 45 let starih odraslih z nogami na x in o (mimogrede veš, da je za to krivo pomanjkanje D vitamina in ne nepravilni handling?)
Motorično oviran otrok ni enako štorast otrok.
Deformacije hrbtenice? Govoriš, ko da smo sami degeneriranci na svetu. Jaz v svoji generaciji ne poznam NIKOGAR! Pa je šlo brez handlinga še vsaj 30 let in če bi bilo po tvoje, bi bili “pohabljenci” na vsakem koraku. Koliko jih v resnici poznaš?
Hudih motoričnih težav tudi nima vsak drugi otrok (ker toliko jih pa v resnici dobi napotnico!!!)
Le kako je naša rasa preživela vsa ta tisočletja brez nujno potrebnih fizioterapevtskih lobijev?
Malo zdrave kmečke pameti, punca!!!![/quote]
Če pri 45 ne poznaš nikogar s težavami hrbta, potem si ali slepa in gluha ali pa živiš na Luni. Druge ni.
Sploh pa kaj ima fizioterapevtski lobi pri vsem tem? Aja, s pravilnim hendlingom imajo oni v nadaljevanju manj dela. So pa res packi, da pljuvajo v lastno skledo!
Se šalite? Moj starejši je star 10 let in takrat se je POVSOD govorilo o handlingu!
Da ni deformacij hrbtenice? Samo v moji bližnji okolici sta bili dve osebi v zadnje pol leta na operaciji. Vtipkajte v gugla hrbtenice – bolečine, pa boste imeli kaj brati.
Pa ne ti meni punca. Verjetno bi ti lahko bila mama. Vsak drugi da dobi napotnico? Pretiravamo? In kot piše zgoraj, napotnico dobijo zato, da popravijo nepravine vzorce in ni težav vnaprej.
Ko smo mi hodili na terapijo, so jo obiskovali tudi večji otroci, ki morajo vložiti bistveno več truda, da popravijo nepravilno hojo. Če sploh jo.
Fizioterapevtski lobi. Saj niste normalni, res ne. Ko boste starejši in boste začutili leta, ga boste še kako veseli. Tudi plačali boste gadno, samo dva vas odrešijo bolečin. To je pa prek zavarovalnice, pa vam gre v nos.
No, sama jih imam 44, moja najstarejša skoraj 17. Ker je tvoj starejši star 10, menim, da jih ti bistveno več od 50 nimaš. Torej – punca…:))))
Če mislite, da s handlingom odpravljate težave s hrbtenico zasedenim najstnikom se pa krepko motite. Handling in hrbtenica imata skupaj skoraj toliko kot krava in balet.
Moja hrbtenica? Zaenkrat OK. Res pa je, da aktivno živimo. Kakšnega posebnega handlinga se pa mama ni šla z mano ne z nobenim od nas otrok. Enako pri možu in v žlahti. Nismo pa prikovani pred televizor cele dneve, pa službo imamo po lastnem izboru dinamično.
Pa še zanimivost, ko tako rade guglate – dajte poglejte še kako je s handlingom v tujini. A smo samo Slovenci tako generirani, da to potrebujemo? Ja, seveda, tako kot smo edini v EU dolga leta dojenclje povijali na široko.
Poznate tisti vic:
– Zakaj Etiopijci tečejo tako hitro?
– Ker pri njih ne poznajo širokega povijanja.
Bi bil smešen, če ne bi bil tako resničen.
ne vem, vsekakor pa niso preverjene. Jaz sem lani rodila v Avstriji in tam še kako povijajo široko. Je pa res, da namesto, da se matrajo s plenicami, za to uporabljajo posebne opornice oz. hlačke, pač odvisno od stopnje zrelosti kolkov.
Dejstvo je, da ima pravilno ravnanje z dojenčkom še kako pomemben vpliv na njegov razvoj, in to na vseh področjih, ne samo pri hendlingu.
Saj pred toliko in toliko časa tudi kolesa niso poznali, pa so ljudje vseeno prišli iz točke A v točko B, a ne? Mogoče bi se tudi avtomobilu, pa sodobni medicini, mobitelu, morda štedilniku ali čemu drugemu odrekla. Saj včasih se je ja dalo vse tudi brez tega in so vsi preživeli. Pa pustmo detajle…
Pa ti sploh veš, kaj handling je? In kako veš, da ga mama ni uporabljala? Ni nobena znanost, samo pikico drugačen prijem. Meni ga v porodnišnici niso pokazali, mi ga je pa ena sestra tik pred penzijo na pediatriji. Da je ona že svoje tako nosila in dvigovala.
Ti pa govoriš, kot da je najmanj višja matematika. Resno, sploh veš, kaj to je ali samo pametuješ?
Ma ja, s tem babyhandlingom se kar malo pretirava. Rek teh spet ni tako zelo veliko, kot bi ss je, tako kot je že ena napisala – ja,saj škoduje ne, ampak pri zdravih, normalno razvitih otrocih pač ni potreben! To vam bo povedal tudi pediater. Verjamem, da je koristen za otroke, ki imajo kašne razvojne težave – ampak pri ostalih pa nima nekega efekta. Res pa je, da dobiš občutek, če bereš forume, da je kar vsak otrok zategnjen.
Tudi tista o težava s hrbtenico – ja, madonca, ljudje, a da pa sedimo večino dneva, se premalo gibljemo, pa nima nobene veze?!? Eh ja, imam težave s hrbtenico, tudi moj mož – pa, ne boste verjeli, od športa, ne pa od nehandlinga v zgodnjem otroštvu. Joj, še ena izmed novodobnih pametnih pogruntavščin – če ne delaš točno tako, bo pa otrok kasneje totalno motorično nerazvit in celo pohabljen! Ma, še dobro, da sta moja dva sploh shodila, pa da sta res nadpovprečno motorično razvita. Bosta na stara leta vsaj lahko jamrala, ko bosta imela športne poškodbe, daje to sigurno zato, ker nismo striktno izvajali tega handlinga.
Pa poznam handling – kakšni prijemi so čisto ok in logični, spet nekateri pa so mission impossible, če otrok ni ravno statičen (pa je to poskušala izvajati izkušena sestra, ki obvlada handling).
Ampak, nee, danes srečaš neumne starše, ki resnično verjamejo, da je njihov otrok tak štor zato, ker niso striktno upoštevali handling. Da sta sama starša ena huda levaka, pa nima nobene veze, a ne? :-)))
Mimogrede, ne povijajo široko povsod v Avstriji, še manj pa v Nemčiji!
ne vem, vsekakor pa niso preverjene. Jaz sem lani rodila v Avstriji in tam še kako povijajo široko. Je pa res, da namesto, da se matrajo s plenicami, za to uporabljajo posebne opornice oz. hlačke, pač odvisno od stopnje zrelosti kolkov.
Dejstvo je, da ima pravilno ravnanje z dojenčkom še kako pomemben vpliv na njegov razvoj, in to na vseh področjih, ne samo pri hendlingu.
Saj pred toliko in toliko časa tudi kolesa niso poznali, pa so ljudje vseeno prišli iz točke A v točko B, a ne? Mogoče bi se tudi avtomobilu, pa sodobni medicini, mobitelu, morda štedilniku ali čemu drugemu odrekla. Saj včasih se je ja dalo vse tudi brez tega in so vsi preživeli. Pa pustmo detajle…[/quote]
Ja, opornicam se reče šince in jih pri nas tudi uporabljajo pri zrelosti kolkov nad stopnjo b. Govorim o otropedskem širokem povijanju, ko se povija do podpazduhe in se v povijalko daje po tri posebej zložene plenice in se otroka razkreči na špago, potem pa poviješ. Vidiš – nimaš pojma, jaz pa sem to morala početi dolgih 9 mesecev. Čez celo poletje. Na dan je bila lahko nepovita le 1 uro (previjanje in kopanje). Tako da šince ali široko previjanje – je odvisno od stopnje nezrelosti! Preverjeno! Pri nas so pa dojenčke do treh mesecev kar avtomatsko tlačili v široko previjanje, samo si ti še premlada, da bi se tega spomnila. Ko sem prvič rodila (in še par let po tistem), je bil prvi UZ šele pri treh mesecih, do takrat pa strogo široko povijanje.
Šince je nosila pa moja naslednja deklica, ki je imela resnično stopnjio 2b. O, še kako dobro sem se informirala o zadevah. Je pa nošnja šinc za mamo in otroke bistveno večji mater kot široko povijanje! Že dojenje leže je recimo povsem nemogoče.
Ja, vem kaj handling je! Sem imela nekaj novorojenčkov v rokah, imela na obisku nekaj različnih patronažnih, zadnji dve sta naredili celo predavanje o handlingu. Zanimivo – prej pa nič. In to ušivih 16 let nazaj.
Moja mama pred 44 leti in še prej (ker sem najmlajša) ni imela nobenega poduka o kakšnem posebnem nošenju, dvigovanju, rokovanju z otrokom med previjanjem… Nobene pikice!
Sploh ne mislim, da je handling nekaj posebnega, nobena višja matematika, zato pa je še toliko brezveze, ker se ga toliko poveličuje.
ne vem, vsekakor pa niso preverjene. Jaz sem lani rodila v Avstriji in tam še kako povijajo široko. Je pa res, da namesto, da se matrajo s plenicami, za to uporabljajo posebne opornice oz. hlačke, pač odvisno od stopnje zrelosti kolkov.
Dejstvo je, da ima pravilno ravnanje z dojenčkom še kako pomemben vpliv na njegov razvoj, in to na vseh področjih, ne samo pri hendlingu.
Saj pred toliko in toliko časa tudi kolesa niso poznali, pa so ljudje vseeno prišli iz točke A v točko B, a ne? Mogoče bi se tudi avtomobilu, pa sodobni medicini, mobitelu, morda štedilniku ali čemu drugemu odrekla. Saj včasih se je ja dalo vse tudi brez tega in so vsi preživeli. Pa pustmo detajle…[/quote]
Ja, opornicam se reče šince in jih pri nas tudi uporabljajo pri zrelosti kolkov nad stopnjo b. Govorim o otropedskem širokem povijanju, ko se povija do podpazduhe in se v povijalko daje po tri posebej zložene plenice in se otroka razkreči na špago, potem pa poviješ. Vidiš – nimaš pojma, jaz pa sem to morala početi dolgih 9 mesecev. Čez celo poletje. Na dan je bila lahko nepovita le 1 uro (previjanje in kopanje). Tako da šince ali široko previjanje – je odvisno od stopnje nezrelosti! Preverjeno! Pri nas so pa dojenčke do treh mesecev kar avtomatsko tlačili v široko previjanje, samo si ti še premlada, da bi se tega spomnila. Ko sem prvič rodila (in še par let po tistem), je bil prvi UZ šele pri treh mesecih, do takrat pa strogo široko povijanje.
Šince je nosila pa moja naslednja deklica, ki je imela resnično stopnjio 2b. O, še kako dobro sem se informirala o zadevah. Je pa nošnja šinc za mamo in otroke bistveno večji mater kot široko povijanje! Že dojenje leže je recimo povsem nemogoče.
Ja, vem kaj handling je! Sem imela nekaj novorojenčkov v rokah, imela na obisku nekaj različnih patronažnih, zadnji dve sta naredili celo predavanje o handlingu. Zanimivo – prej pa nič. In to ušivih 16 let nazaj.
Moja mama pred 44 leti in še prej (ker sem najmlajša) ni imela nobenega poduka o kakšnem posebnem nošenju, dvigovanju, rokovanju z otrokom med previjanjem… Nobene pikice!
Sploh ne mislim, da je handling nekaj posebnega, nobena višja matematika, zato pa je še toliko brezveze, ker se ga toliko poveličuje.[/quote]
Evo, spet ne vem, od kod ti ideje. Šince so eno, opornice in različne vrste hlačk pa drugo. Izvoli si pogledati več tukaj, pa mal poklikaj: http://www.spreizhosen.de/12.html In definitivno se uporabljajo tudi pri manjših stopnjah nezrelosti (evo, naj bo po tvoje) kolkov. Moja deklica je imela ob rojstvu stanje IIa in Ib, sva dobili opornico za prvo stopnjo povijanja. Nosila jo je do 6. tedna, ko sva šli na pregled in je takrat imela stanje na obeh Ia. Lahko ti povem tudi, da nas je bilo v sobi pet in čisto vsi otročki so dobili befel za povijanje.
Aja, pa znebi se svojega pokroviteljskega tona. Samo zato, ker imaš nekaj let več od mene, ti pač še ne pripada nobeno seniorstvo. Tega si boš morala šele prislužiti, ampak s takim odnosom definitivno nisi na dobri poti.
Da se tako krčevito otepaš nečesa, kar lahko otroku samo dobro dene, mi res pri najboljši volji ni jasno. In ne, hendling ni brez veze. Samo včasih se niso poglabljali v razne asimetrije, slaba ravnotežja, slabe drže itd., kar vse se s pravilnim rokovanjem da preprečiti.
No, da še malo vskočim glede širokega povijanja -tu je odgovor dr. Leva Berganta na temo pregled kolkov v PO Ljubljana:
Od 1. oktobra (2010) v ljubljanski porodnišnici ne opravljamo več rutinske preiskave UZ kolkov. Strokovno je smiseln pregled kolkov šele v starosti 6- 8 tednov. Že sedaj so pediatri skoraj pri vseh dojenčkih ponavljali UZ pregled kolkov, kar pa ni smiselno. Tudi če so kolki nezreli, t.j. pri izvidu 1b ali 2a ni več indicirano široko povijanje. Tako trdijo ortopedi. Zato tudi ni smiselno kar vsem otrokom delati UZ kolkov. V porodnišnici LJ bodo delali pregled le pri rizičnih otrocih: medenična vstava, klinično viden izpah ali izpahljivi kolki, pozitivna družinska anamneza in po potrebi. Osnova za spremembo je stališče ortopedov do tega problema.
No, dejansko so prenehali s tem že 1. septembra 2010, takšna praksa (pregled kolkov v starosti 6-8 tednov pa tudi v tujini – v Nemčiji, na Švedskem, Norveškem….).
No, da še jaz delim s tabo malo insajderske informacije, ki mi jih je zaupala moja ginekologinja, ki je včasih delala v LJ porodnišnici. Tam so nehali z UZ kolkov zato, ker se jim je pokvarila naprava in je niso dali popraviti. Smrtno resno. Toliko o stanju porodničarstva pri nas. Pa še kaj bi lahko napisala (zato tudi nisem rodila pri nas), pa ne bo, ker to ni tema tega pogovora.
No, to insajdersko informacijo sem doživela na lastni koži, tako da vem, da je glavni razlog, tako kot povsod, denar! Ne glede na to pa je stališče otropedov po svetu takšno, da so rezultati UZ takoj po rojstvu tako zelo nezanesljivi, da, razen v utemeljenih primerih, le-to ni smiselno. Ravno tako je s tem širokim povijanjem – či ima otrok tako nezrele kolke, ne pomaga povijanje, pač pa te t.i. šince.
Pa da ne spreminjamo teme pogovora – babyhandling je definitvno precenjen – govorimo o otrocih, ki nimajo razvojnih težav! In ne, če boste še tako temeljiti pri tem, otrok ne bo postal nek hudo spreten športnik, ne bo nič prej shodil,…skratka – ne glede na upoštevanje, ne bo pri zdravem otroku bistvene razlike pri razvoju! In to je bistvo! Ne pa, da se danes zganja tak cirkus okrog tega in imajo potem nekateri čist zgrešena pričakovanja. Potem pa je za vse kriva neuporaba handlinga.
Aja, res pa se ta telovadba z dojenčki dobro prodaja – ker, boš pa ja dal nekaj za otrokov pravilni razvoj in spodbujanje PRAVILNEGA razvoja (sem skoraj pozabila) zdravega otroka, a ne? :-))
No, s tem stavkom si dokončno potrdila, da nimaš pojma, kaj baby handling sploh je:-(
Pa še zmeraj mi ni jasno, kaj se prodaja? Saj je vse ZASTONJ! Zastonj ti pokažejo v materinski, ZASTONJ ti pokažejo v porodnišnici, ZASTONJ ti pokaže pediater, ZASTONJ ti pokaže patronažka in ne boš verjela, ZASTONJ se gre lahko v razvojno ambulatno, čeprav nimaš napotnice, da ti pokažejo še tam.
No, s tem stavkom si dokončno potrdila, da nimaš pojma, kaj baby handling sploh je:-(
Pa še zmeraj mi ni jasno, kaj se prodaja? Saj je vse ZASTONJ! Zastonj ti pokažejo v materinski, ZASTONJ ti pokažejo v porodnišnici, ZASTONJ ti pokaže pediater, ZASTONJ ti pokaže patronažka in ne boš verjela, ZASTONJ se gre lahko v razvojno ambulatno, čeprav nimaš napotnice, da ti pokažejo še tam.[/quote]
Ma, si trda, nooo! Telovadba za dojenčke in babyhandling nista ravno ista stvar! Komu sedaj ni jasno?!? In ja, telovadbo še kako prodajajo (npr. ena znana Andreja S., pa Kindyroo,…). Pa je za otroke brez zdravstvenih težav ravno tako nepotrebna (kot opevani babyhandling), če se le sicer z otrokom čisto normalno ukvarjaš! Bo sedaj šlo?
Evo, sem dala prebrat nekomu, ki nima pojma, pa je res rekel, da se da razumet tako ali drugače. Ok, v tem primeru priznam svojo nenatančnost oz. ne dovolj jasno pisanje in se ti opravičujem.
Ampak to ne spremeni ravno bistva – da je babyhandling preveč opevan in je za otroke brez zdravstvenih težav popolnoma nepotreben! In ja, spada ravno tako v kategorijo telovadbe za dojenčke (s tem mislim tisto organizirano). Pravzaprav sem malo pobrskala po netu in na tej strani http://www.baby.handling.com piše:
Prednosti Baby Handlinga:
– Sodelovanje otrok – starši
– Posredovanje pravilnih gibalnih vzorcev, preko vsakdanjih aktivnosti
– Pridobivanje pravilne telesne sheme (spoznavanje svojega telesa) otroka
– Zagotavljanje svobodnega in aktivnega gibanja otroka
– Pridobivanje na kvaliteti otrokovega razvoja, ne na kvantiteti
– Omogočanje naravnega poteka razvoja
– Vzpodbujanje otrokovega aktivnega sodelovanja pri vsakodnevnih aktivnostih
Vse tole je lepo in prav, ampak – kaj od tega zdrav otrok SAM ne more doseči brez tega posebnega handlinga?!?
In ja, vidim, da je tudi to lahko dober biznis…V glavnem – počnite kar hočete, samo ne posiljujte drugih s tem, če ni to pač ni nujno potrebno!