Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barva fasade

Barva fasade


na enem koncu slo je ena hiša žive barve, sorodnica je poznala preko službenega sodelovanja oz. poznavanja poznala lastnika, ki je baje zelo visoko študirana oseba, Slovenec.
si ne drznem soditi o psihi ljudi na tak način, po barvi fasade.
vem samo,da imamo ljudje različne okuse – meni so recimo grdi avtomobili kričečih barv, nekomu drugemu je pa lep.
[/quote]

Se strinjam.
Npr moja sodelavka ima fasado v rdeči barvi, okol nje vsi bele, sive, pa je čist luštna bajta. Pa ni niti mal motena oseba, pa tud tajužna ne.
Ma sej vidš en folk tuki gor, čim ni kaj po njihovo al je moten v glavo, al je južnjak…zame so moteni pa glih oni, ker takoj tazga človeka obsojajo.

Tudi pri nas imamo različne stile zmešane skupaj. V Ljubljani je tega polno, sploh če so še kakšna poslovna podjetja. To ali pa podrtije zelo bode v oči, barve fasad mene niti malo ne motijo. Le tiste umazano bele so mi dolgočasne in takih je žal še vedno preveč. A niti ena tema tu gor še ni bila odprta na račun teh različnih stilov.
[/quote]

Ne mislim samo staro in novo skupaj – to bi človek še prebavil – razvoj je pač neizogiben.
Mislim na stile hiš – ne pašeta mediteranski in alpski stil skupaj v isti ulici, kot tudi ne paše cela vas umirjenih barv hiš, vmes pa strupeno zeleno strašilo.
Hiša naj bi bila del pokrajine, del identitete, kulture.

Pa naredimo Slovenijo popolnoma sivo. Iztrgajmo ji srce, tako kot smo naredili v Piranu.

No, saj ni treba pretiravati, malo zmernosti se nikoli ni skodilo. Eno je, ce imas zivobarvne pisane spodnje gate, zivobarvna fasada pa dejansko skazi marsikatero naselje. Izzivljajte se tam, kjer za okolico ni motece. Dusa, pa metulji, ja, prav res. Ciganski tabor, ponekod.

Ne mislim samo staro in novo skupaj – to bi človek še prebavil – razvoj je pač neizogiben.
Mislim na stile hiš – ne pašeta mediteranski in alpski stil skupaj v isti ulici, kot tudi ne paše cela vas umirjenih barv hiš, vmes pa strupeno zeleno strašilo.
Hiša naj bi bila del pokrajine, del identitete, kulture.
[/quote]

Se ne strinjam. Staro in novo je lahko skupaj, a nova zgradba se mora zliti z okolico, ne pa neokusno izstopati z neustrezno obliko in neustreznimi materiali! To bolj bode, kot pa kaka pisana fasada, ki poživi dolgočasno sivino.

Mislim, da so ponekod, kjer je šlo recimo za “obnovo kulturne dediščine” (Piran) šli praskat plasti barve, dokler niso prišli do “originalne”, se prav prve barve, ki jo je ta hiša imela.
Meni se to zdi v redu.

Se ne strinjam. Staro in novo je lahko skupaj, a nova zgradba se mora zliti z okolico, ne pa neokusno izstopati z neustrezno obliko in neustreznimi materiali! To bolj bode, kot pa kaka pisana fasada, ki poživi dolgočasno sivino.
[/quote]

Seveda. Ni pa avtomatično vsaka nova hiša neokusna.

Tudi pri nas imamo različne stile zmešane skupaj. V Ljubljani je tega polno, sploh če so še kakšna poslovna podjetja. To ali pa podrtije zelo bode v oči, barve fasad mene niti malo ne motijo. Le tiste umazano bele so mi dolgočasne in takih je žal še vedno preveč. A niti ena tema tu gor še ni bila odprta na račun teh različnih stilov.
[/quote]

tako je, zdaj ko se pojavljajo ti novi stili gradnje, je veliko teh kockastih hiš, ki so umeščene v naselja starih.
še državni uradi so v stavbah kao modernih fasad – poglejmo si npr. davčni urad v Lj s tisto “postrani” fasadno oblogo pri vhodu – moderno očitno in sredi centra Lj, če to nikogar ne moti… pa tisti blok trikotnik na Vilharjevi v lj – moderno sredi ostalih normalnih arhitektur… čisto izstopa – očitno to strokovnjakov ne mori, motijo jih pa barve… pa tudi tisti blok je, če se ne motim, barvast pisano, v enih delih…
https://www.google.si/maps/@46.0598374,14.5147798,3a,75y,310.35h,102.39t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6ZAimMqQPrIhDctW56T5hg!2e0!7i13312!8i6656
evo tukaj se ga del vidi lepo pofarbanega – pa to niso delali navadni občani – nižje izobraženi kao – to so delali vrhunski strokovnjaki očitno in so se domislili takih barv in oblik ob žegnu vse stroke očitno, ki je to dovolila… torej zakaj potem se na navadne smrtnike spravljati, če si barvasto pobarva svojo malo bajtico

Kar pa fasad zadeva:
in meni osebno so veliko bolj moteče take fasade kot je na spodnji sliki, verjamem,da stanovalcem v takih dvorcih in starih hišah še bolj… zdajle mi je pač tale primer padel na pamet, ker smo se ravno pred časom mimo peljali na eno praznovanje. Pa je na poti do znanega turističnega kraja…in tudi tujci te sramote gledajo, verjamem,da si jih veliko bolj zapomnijo kot moteče, kot pa eno redečo izstopajočo bajto, ki je sicer urejena.

https://www.google.com/maps/@46.2994005,15.2998849,3a,75y,195.08h,84.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1szvh2cE0VmuSVTvk79WL87Q!2e0!7i13312!8i6656?hl=sl

so mi take stvari precej bolj moteče in kazijo okolico zelo, kako šele so celo stanovalcem, ki morajo živeti v takem 🙁


Ubogo revše. Zazidaj si balkon, da ne boš trpelo.

Spet se vidi, kako ste nerazgledani.
Večina evropskih držav ima občinske odloke, ki predvidevajo, da moraš pred barvanjem fasade zaprositi za dovoljenje. V Švici se morajo z barvo strinjati sokrajani, ki izrazijo svoje mnenje na lokalnem referendumu.
Živahne barve na Islandiji, Švedskem ipd. niso naključne, pač pa so izbrane premišljeno in v skladu z odloki.

Vidiš, okusi so različni.
Mi imamo belo hišo kombinirano s temno sivo. Nikoli ne bi dal na hišo, ne bež, kaj šele rdečo barvo.
Doma smo v slepi ulici v njej je 6 hiš. 4 so bele, ena bež, a ji pristoji, saj je na njej ogromno lesa, ter ena oranžno rdeča, ogromna bajturina iz 70 let. Grozljivo.


no, tole se bom pa pozanimala v praksi.
Znanka na Švedskem, pred leti je imela nežno rumeno hišo, zdaj vem,da ima druge barve, bom vprašala, če je morala dobiti dovoljenje za to. Eni sosedi tam v naselju se spomni pred leti so tudi imeli modro.
Tako da tole se bom pa iz firbca res pozanimala kako gre, če je res kar trdiš.
vem,da so tiste rdeče lesene njihove tradicionalne, če se prav spomnim je tudi barva naravna… vendar oni nimajo samo teh rdečih, ampak tudi kot rečeno druge barve, raznobarvne… tako, da me res zanima,. če je res tako, da to občinski odloki določajo in dovoljenja.


no, tole se bom pa pozanimala v praksi.
Znanka na Švedskem, pred leti je imela nežno rumeno hišo, zdaj vem,da ima druge barve, bom vprašala, če je morala dobiti dovoljenje za to. Eni sosedi tam v naselju se spomni pred leti so tudi imeli modro.
Tako da tole se bom pa iz firbca res pozanimala kako gre, če je res kar trdiš.
vem,da so tiste rdeče lesene njihove tradicionalne, če se prav spomnim je tudi barva naravna… vendar oni nimajo samo teh rdečih, ampak tudi kot rečeno druge barve, raznobarvne… tako, da me res zanima,. če je res tako, da to občinski odloki določajo in dovoljenja.
[/quote]

Kot sem napisala, to določajo OBČINSKI odloki, zato je odvisno od posamezne občine. Nič slabega ne vidim v tem, da bi to začele uvajati tudi slovenske občine.


Ubogo revše. Zazidaj si balkon, da ne boš trpelo.
[/quote]
Ne budali! Najbrž si večje revše kot jaz.
https://www.google.com/search?q=moderne+barve+fasad&safe=active&client=firefox-b&tbm=isch&tbs=rimg:CWti5hQyi1xNIjhjfeDr2T-spbDsr1loAsDEwSBRZYXyo61sj4VmLv6Iyt_1NkiIxRrbrjP-4QBGAvYOUKY2GEYXT5ioSCWN94OvZP6ylEUtF4VXqBpMMKhIJsOyvWWgCwMQRvBiDagzpEhMqEgnBIFFlhfKjrRHFAAFZey0NjioSCWyPhWYu_1ojKEQzZP2hpNEprKhIJ382SIjFGtusRtlsOSIAeOIYqEgmM_17hAEYC9gxEDJqq9V10lgyoSCZQpjYYRhdPmESNnmDAw7TFK&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwiepKTe_NDdAhWjPOwKHSVCCz8Q9C96BAgBEBs&biw=1280&bih=910&dpr=1

Boš trdil da sta prvi dve bajti prijetni za okolico?


Ne budali! Najbrž si večje revše kot jaz.
https://www.google.com/search?q=moderne+barve+fasad&safe=active&client=firefox-b&tbm=isch&tbs=rimg:CWti5hQyi1xNIjhjfeDr2T-spbDsr1loAsDEwSBRZYXyo61sj4VmLv6Iyt_1NkiIxRrbrjP-4QBGAvYOUKY2GEYXT5ioSCWN94OvZP6ylEUtF4VXqBpMMKhIJsOyvWWgCwMQRvBiDagzpEhMqEgnBIFFlhfKjrRHFAAFZey0NjioSCWyPhWYu_1ojKEQzZP2hpNEprKhIJ382SIjFGtusRtlsOSIAeOIYqEgmM_17hAEYC9gxEDJqq9V10lgyoSCZQpjYYRhdPmESNnmDAw7TFK&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwiepKTe_NDdAhWjPOwKHSVCCz8Q9C96BAgBEBs&biw=1280&bih=910&dpr=1

Boš trdil da sta prvi dve bajti prijetni za okolico?
[/quote]
Seveda sta.
Mora biti s tabo res nekaj narobe, če znoriš od pogledu na barve.
Tudi otroci imajo radi pisano in barve, ker še niso zblojeni in stravmatizirani, da bi bili alergični na nekaj, kar je povsem naravno. In narava je polna barv.

tako je, zdaj ko se pojavljajo ti novi stili gradnje, je veliko teh kockastih hiš, ki so umeščene v naselja starih.
še državni uradi so v stavbah kao modernih fasad – poglejmo si npr. davčni urad v Lj s tisto “postrani” fasadno oblogo pri vhodu – moderno očitno in sredi centra Lj, če to nikogar ne moti… pa tisti blok trikotnik na Vilharjevi v lj – moderno sredi ostalih normalnih arhitektur… čisto izstopa – očitno to strokovnjakov ne mori, motijo jih pa barve… pa tudi tisti blok je, če se ne motim, barvast pisano, v enih delih…
https://www.google.si/maps/@46.0598374,14.5147798,3a,75y,310.35h,102.39t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6ZAimMqQPrIhDctW56T5hg!2e0!7i13312!8i6656
evo tukaj se ga del vidi lepo pofarbanega – pa to niso delali navadni občani – nižje izobraženi kao – to so delali vrhunski strokovnjaki očitno in so se domislili takih barv in oblik ob žegnu vse stroke očitno, ki je to dovolila… torej zakaj potem se na navadne smrtnike spravljati, če si barvasto pobarva svojo malo bajtico

Kar pa fasad zadeva:
in meni osebno so veliko bolj moteče take fasade kot je na spodnji sliki, verjamem,da stanovalcem v takih dvorcih in starih hišah še bolj… zdajle mi je pač tale primer padel na pamet, ker smo se ravno pred časom mimo peljali na eno praznovanje. Pa je na poti do znanega turističnega kraja…in tudi tujci te sramote gledajo, verjamem,da si jih veliko bolj zapomnijo kot moteče, kot pa eno redečo izstopajočo bajto, ki je sicer urejena.

https://www.google.com/maps/@46.2994005,15.2998849,3a,75y,195.08h,84.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1szvh2cE0VmuSVTvk79WL87Q!2e0!7i13312!8i6656?hl=sl

so mi take stvari precej bolj moteče in kazijo okolico zelo, kako šele so celo stanovalcem, ki morajo živeti v takem 🙁
[/quote]

Moj podpis pod tole!

Moderne stavbe se da zelo okusno umestiti v naselje starih, v bližini je tak primer in izpade čudovito. Po drugi strani pa strokovnjaki dovoljujejo, da namečejo vse sorte zgradbe skupaj.

Jaz bi z zakonom vsako kričečo barvasto stavbo močno obdavčil, nekatere so tako grozno nagnusne, da te prav oči zavoljo, ko jo vidiš, kako sploh lahko ljudje živijo v takih stavbah potem pa razne bolezni…

Seveda. Ni pa avtomatično vsaka nova hiša neokusna.
[/quote]

To je res. A tudi vsaka fasada močnejših barv ni neokusna. Nekatere so čudovite.

Kot sem napisala, to določajo OBČINSKI odloki, zato je odvisno od posamezne občine. Nič slabega ne vidim v tem, da bi to začele uvajati tudi slovenske občine.
[/quote]
torejk trdiš,da jim občine na Švedskem določajo barve. jaz ti pa prvim, se bom pozanimala, če je res tako, bo lahko povedala zase iz njene izkušnje in tudi kako je to drugje v državi, ker pozna zadeve verjetno malo bolj iz prakse.

jaz ti pa povem,da mi je to zajebavanje malega človeka – ker dokler ena občina, kjer so stacionirani vsi ti strokovnjaki iz prispevka postavi trikotnik blok, šekasto pobarvan z raznoraznimi barvami brez vsakega sistema in reda, “kr neki”, potem oprostite se mi zdi total neprimerno, da ti isti ljudje kritizirajo malega človeka in njegovo pobarvano hiško.
Kolikor sem gledala prispevek je če se ne motim celo blok iz našega kraja, ki je lepo nežno zelen (ala pistacija barva zelene), cel nič šekast, kolikor se jaz spomnim, je že od nekdaj bil zelen, in tudi zdaj, ko so fasado delali na novo, so ga spet pobarvali na nežno zeleno. In ti novinarji vržejo to v prispevek kot barvno onesnaževanje in neprimerno, svoje stvaritve mavričnega zmazka iz glavnega mesta pa ne, tisto je pa lahko tam in je ok, in je vrhunska moderna arhitekturna stvaritev in ne teror in krajinsko onesnaževanje…
dvojna merila ali pač zaje…. malega človeka in se zdi manjših občin.

malo se smešijo – sem šla prav gledat na google zemljevide , kjer je taisti blok, še brez nove fasade, star tako kot je bil zgrajen tam nekje v po mojem sedemdesetih – in je pobarvan nežno zelene barve in tak je tudi sedaj, ko ima energetsko obnovljeno fasado spet pobarvan na nežno zeleno. In s strani novinarjev v prispevku – je to novodobno okoljsko onesnaževanje.
japajade… ta blok je tak že iz časa njegove gradnje očitno…
jaz konkretno sem v bloku, kjer je fasada (še prvotna) umazano rumene barve- več blokov je takšnih tukaj – zgrajenih konec sedemdesetih let… toliko o barvnem onesnaževanju


torejk trdiš,da jim občine na Švedskem določajo barve. jaz ti pa prvim, se bom pozanimala, če je res tako, bo lahko povedala zase iz njene izkušnje in tudi kako je to drugje v državi, ker pozna zadeve verjetno malo bolj iz prakse.

jaz ti pa povem,da mi je to zajebavanje malega človeka – ker dokler ena občina, kjer so stacionirani vsi ti strokovnjaki iz prispevka postavi trikotnik blok, šekasto pobarvan z raznoraznimi barvami brez vsakega sistema in reda, “kr neki”, potem oprostite se mi zdi total neprimerno, da ti isti ljudje kritizirajo malega človeka in njegovo pobarvano hiško.
Kolikor sem gledala prispevek je če se ne motim celo blok iz našega kraja, ki je lepo nežno zelen (ala pistacija barva zelene), cel nič šekast, kolikor se jaz spomnim, je že od nekdaj bil zelen, in tudi zdaj, ko so fasado delali na novo, so ga spet pobarvali na nežno zeleno. In ti novinarji vržejo to v prispevek kot barvno onesnaževanje in neprimerno, svoje stvaritve mavričnega zmazka iz glavnega mesta pa ne, tisto je pa lahko tam in je ok, in je vrhunska moderna arhitekturna stvaritev in ne teror in krajinsko onesnaževanje…
dvojna merila ali pač zaje…. malega človeka in se zdi manjših občin.

malo se smešijo – sem šla prav gledat na google zemljevide , kjer je taisti blok, še brez nove fasade, star tako kot je bil zgrajen tam nekje v po mojem sedemdesetih – in je pobarvan nežno zelene barve in tak je tudi sedaj, ko ima energetsko obnovljeno fasado spet pobarvan na nežno zeleno. In s strani novinarjev v prispevku – je to novodobno okoljsko onesnaževanje.
japajade… ta blok je tak že iz časa njegove gradnje očitno…
jaz konkretno sem v bloku, kjer je fasada (še prvotna) umazano rumene barve- več blokov je takšnih tukaj – zgrajenih konec sedemdesetih let… toliko o barvnem onesnaževanju
[/quote] Verjemi, da v 70 tih ni bilo blokov nežno zelene barvo. Temno ja, nežno ne.

To je res. A tudi vsaka fasada močnejših barv ni neokusna. Nekatere so čudovite.
[/quote]

Jaz sem nora na močne barve.
Ampak če pašejo v kontekst.
Kot je nekdo napisal – če ti to toliko pomeni, pa notranje stene pobarvaj – začuda jih vsi lastniki pisanih grozot ( ne govorimo o okusno pobarvanih zdajle) pustijo kar bele.
Mene recimo stresejo živo zelene, že kar fluorescentne , pa čudne vijolične (ki je sicer moja najljubša barva), pa živo rdeče – ko je vendar TOLIKO res lepih, bolj umirjenih rdečih odtenkov.
Skratka vse fluorescentne ( zelene, rumene, oranžne, roza ) in kričeče (vijolične in rdeče) .
Potem se pa burleska nadaljuje še s stavbnim pohištvom, saj niso proizvajalci krivi, da ne delajo vrat in oken, ki bi pasala na te “umetnine”.

Meni je na primer ta fasada všeč:
https://www.dnevnik.si/1042457871
Pa seveda še kup drugih v rdeči, oranžni, rumeni ali zeleni barvi. Recimo tale rumeno siva:
http://www.varcevanje-energije.si/fasadni-sistemi/kaksne-fasade-izbiramo-slovenci.html
Pa ta:
http://www.bolha.com/gradnja/ometi-in-fasade/zakljucni-sloj-caparol-synthesa-prva-barvna-grupa-1303570721.html

Ni mi pa všeč tale:
http://www.srcnotrbovlje.si/kaj-barva-vase-fasade-pove-o-vasem-sosedu/

Verjemi, da v 70 tih ni bilo blokov nežno zelene barvo. Temno ja, nežno ne.
[/quote]
očitno imaš narobe, ali pa bolj slab spomin
ker ta blok je bil zelene barve – nežno zelene, nikakor pa temno zelene. Ti veš kaj je to temno zelena barva?

evo ti primer temno zelene barve –
https://www.ustvarjalnidotik.si/izdelek/100-merino-volna-temno-zelene-barve-za-filcanje-20-g-nz-sto730341-m/

ti trdiš, da so bile take fasade v sedemdesetih… ja če je pa tako, potem sploh nimamo problema, ker so vse tiste, ki so danes kao izstopajoče, enako v stilu sedemdesetih


Barve so nekaj najlepšega, kar lahko človek doživi. Vse je povezano in simbolizirano z barvami. Tako naša čustva, ki imajo svoje barve..Tako naše čakre, ki se jih prav tako simbolizira z barvami…Odpor do določenih barv, zato kaže na motnje čustvovanja.
Zato imajo psihiatrične ustanove bele stene, saj bi barve bolnike preveč vznemirjale.
Zaradi barv človek ne zboli. Le bolnega človeka motijo barve.

New Report

Close