Bdi nad forumom kakšen slavist?
Se strinjam.
Meni je ideja za ta forum od prvega trenutka, ko sem slišala zanjo, zelo všeč. Vendarle menim, da bi bilo dobro, če bi dobili kakšnega strokovnjaka. Nima smisla samo ugibati, kako je pravilno. Meni se zdi tako, lahko pa je ravno nasprotno.
Ravno danes sem se znašla pred malim problemčkom. Želela sem napisati, da hči nekega moškega, ki je razvezan živi pri njegovi bivši ženi. Hmm … Ali se napiše “hči živi pri njeni materi” ali “pri svoji materi”?
LP
Jagoda
Nisem slavistka, in prav zato sem pred časom začela navijati za takle forum, ki bi ga moderirala kakšna slavistka. Se je ena – mislim da Mojca – tudi že prostovoljno javila, pa se je Primož potem očitno odločil za forum bolj odprtega tipa, kar pa mogoče sploh ni slabo, saj več glav več ve, pa tudi človek ni vedno pred računalnikom. Bi bilo pa seveda res fino narediti en mini “cheking”, pod katerimi imeni se skrivajo slavisti oziroma slavistke:-))
ZA JAGODKO:
Sem si glede tehle svojilnih in povratno svojilnih zaimkov že pred časom razčistila zadeve.
Na splošno velja:
Povratno svojilni zaimki izražajo svojino oziroma lastnino OSEBKA v stavku. Kadar smo v dilemi, poiščemo torej v stavku OSEBEK. In če gre za SVOJINO osebka, potem je SVOJ, sicer pa uporabimo osebne zaimke. Problemi pa nastajajo tudi zato, ker se v časopisih, pa predvsem v kakšnih reklamnih oglasih in seveda v pogovornem jeziku, pogosto prebere/sliši napačna raba.
V tvojem primeru bi bilo torej prav:
Hči živi pri SVOJI materi, ker: osebek = HČI. In matera je njena “lastnina”.
In ker smo rekli, da se bomo na tem forumu tudi kaj naučili, je že na plan pricurljala moja učiteljska kri. Zato dajem naslednjo nalogo:
Katera varianta je pravilna? (VEDNO najprej poiščite osebek, potem je zadeva silno preprosta!)
1. Ali mi lahko daš, prosim, SVOJO / TVOJO knjigo?
2. Branko je šel v kino s SVOJIM / z NJEGOVIM sinom.
3. Mama je stvari postavila na SVOJE / NJIHOVO mesto.
4. Stvari so zdaj na SVOJEM / NJIHOVEM mestu.
5. Kako ste zadovoljni s SVOJIM / z VAŠIM novim sesalnikom?
Tale pa je samo za tiste najbolj uporne:
6. Brane je vso noč pogledoval proti razsvetljenim oknom svoje/njegove ljubice.
Pravilne odgovore objavim, ko bo prišlo 10 rešitev:-))
Mogoče pa Maja še ne ve za ta forum.
Kot drugo naj vam pa še jaz nekaj povem, kar vem iz izkušenj.
Forum je vsekakor dobrodošel in nikar se ne obremenjujte katera oseba je slavist. Aha, če si slavist potem pa verjamemo. Oseba nič ne pomeni, največ pa pomeni dobronamerna pomoč.
Dejstvo pa je, da smo ljudje in smo zmotljivi, tako se lahko zmoti tudi slavist in če ugotovimo da je narobe naredil, kaj mu bomo naredili????
Ali je potemtakem njegova napaka kaj večja od naše ali njegova nevednost kaj večja od naše?
Zakaj bi morali vedeti kdo je kdo? Važna je pomoč in vedno se potrudite kolikor se le da, pa čeprav bo napačno, še vedno smo napisali zaradi pomoči in ne zaradi dokazovanja.
le uproabljajmo pravilno slovenštino.
🙂
primož
Ej, tole pa je pravi dokaz, da forum živi!
Sončk, najlepša hvala za tvoje opozorilo glede matere: ja, seveda je 1. sklon MATI, sram me bodi!!!!!
Oksa, ja, tudi ti imaš prav, seveda, ampak zato pa smo tu, da diskutiramo, kajne? (sem se dobro izvlekla? :-))
Tule pa so pravilni odgovori:
1. Ali mi lahko daš, prosim, SVOJO knjigo? (čeprav v pogovornem jeziku praviloma rečemo TVOJO — in tista pripomba dr. Wege se mi zdi prav na mestu – ampak tako pravijo slavisti, jaz nič kriva:-))
2. Branko je šel v kino s SVOJIM sinom. (z NJEGOVIM bi pomenilo z bratovim ali prijateljevim)
3. Mama je stvari postavila na NJIHOVO mesto.
4. Stvari so zdaj na SVOJEM mestu.
5. Kako ste zadovoljni s SVOJIM novim sesalnikom? (z VAŠIM je pisalo na nekem reklamnem letaku, nasploh je pri vikanju raba zelo velikokrat napačna – in nam se kar bolje sliši z “vašim”, kajne?)
In še zadnji:
6. Brane je vso noč pogledoval proti razsvetljenim oknom svoje/njegove ljubice.
Možni sta OBE varianti, odvisno od perspektive. Osebek je seveda Brane. a.) Če je ljubica njegova svojina/lastnina, potem je prav SVOJE. (=mačistična varianta)
b.) Če je navaden pacek in pogleduje za prijateljevo ljubico, je prav NJEGOVE. (= avanturistična varianta)
c.) In če si ljubice ne “lasti” in gre v bistvu samo za natančnejšo opredelitev oken (katera okna?), je prav NJEGOVE (= feministična ali objektivna varianta).
Tehle razlag seveda nikar ne jemljite preveč resno, slavistkam se že vnaprej opravičujem:-))
Torej:
1. mesto za ŽIVO 1 in METKO
2. mesto za Fato in ***
3. mesto (in še vedno kolajna!!!): za vse ostale
Pozdravček in lep večer!
Malce prepozno za kolajne.
Imam pa dilemo: ali ni “stvari postaviti na svoje mesto” ustaljena besedna zveza (fraza), ki se ne spreminja?! Malce čudno mi zveni, če nekdo stvari postavlja na njihovo mesto … Kakšna strokovna razlaga?
Ne strinjam se, da sta pri nekaterih primerih možni dve rešitvi. Zdi se mi, da je treba reči “svojo” za knjigo v primeru, da si njen lastnik in v primeru, da si istočasno tudi njen avtor (kar je, priznajte, res izjemno redka situacija).
Mislim tudi, da Oksa nima prav in da je dvoumnost primerov precej privlečena za lase. Pri obeh “dvoumnih” primerih je po moje edina smiselna rešitev “svoj”, saj vsaka druga rešitev predvideva neko tretjo osebo, ki je v stavku ni in je zato tudi ne moremo upoštevati. Pri testu je pač treba upoštevati tako njegovo pomensko kot slovnično plat.
Nedvoumno dvoumen primer bi bil npr.:
“Branko in Ivan sta prijatelja. Branko je šel v kino s/z … sinom.”